Pirmdiena, 22. aprīlis
Vārda dienas: Armands, Armanda

Kūlu dzēšot, cieš ugunsdzēsējs

Druva
23:00
07.05.2006
1

“Dzēsām, piepalīdzot ar meijām. Ieelpoja karstu gaisu, noteikti dabūja rīkles apdegumu. Bronhi uztūka, tāpēc Uģis nevarēja paelpot,” būdams ne mediķis, skaidroja vada komandieris, jo līdzīgās situācijās ugunsdzēsēji nonāk arī citreiz, bet šoreiz profesionālis cieta faktiski tā cilvēka dēļ, kurš neapkoptajai pļavai pielaida uguni.

“Viņiem (dedzinātājiem- I.K.) tas sagādā baudu. Viņi dedzina, mēs dzēšam. Tas ir vājprāts,” skumji sacīja ugunsdzēsējs Valdis Eglītis, kurš kolēģi bija atskrējis apciemot slimnīcā. Tas neizdevās, jo Uģi operatīvi ievietoja intensīvās terapijas nodaļā.

“Pacientam ir augšējo elpceļu gan termisks, gan ķīmisks apdegums. Tas nenozīmē, ka tikai deguna vai mutes. Skarti arī bronhi, plaušas. Viņš ienāca nodaļā smagā stāvoklī, bet labi pakļaujas terapijai. Ir cilvēkam vieglāk. Es domāju, ka iztiksim bez mākslīgās elpināšanas. Prognozes izteikt ir pagrūti, vēl nezinām, cik plašas būs ķīmiskā apdeguma sekas. Stāvoklis noteikti nav kritisks,” skaidroja intensīvās terapijas nodaļas vadītāja Monika Kalniņa un piebilda, ka labu laiku ugunsdzēsējam vajadzēs ārstēties. “Tas ir neprāts. Dedzina taču ļaunprātīgi,” sašutumu pauda ārste.

Izdegušajam hektāram blakus atrodas vairākas privātmājas. Ugunsdzēsējiem liesmas izdevās apturēt apmēram 50 metrus no dzīvojamām mājām un saimniecības ēkām.

“Tā, kas bija pa vējam( Griezes iela 8- I.K.), aizdegtos pirmā,” vērtēja ugunsdzēsēji.

“Tos, kuri dedzina, vajadzētu bargi sodīt,” satraukti teica tuvējās mājas īpašniece Milda Nīmane, bet dzīvesbiedrs sacīja, ka pats skrējis dzēsējiem palīgā, racis zemes valni.

“Savu daļu sakopām, visas lapiņas nokasījām. Labi, ka mūra māja. Kaut kas pāri būtu palicis,” par nenotikušu nelaimi šausminājās Pēteris Nīmanis un paskaidroja, ka pie viņu mājas neviena glābšanas mašīna nevar piebraukt, jo nav ceļa. “Šķenders mums solīja, ka šovasar izbūvēs ceļu, lai tiekam līdz mājām. Jāiet pār pļavu,” tā Milda Nīmane. Griezes ielas iedzīvotājiem nesenā atmiņā tāda pati kūlas degšana pļavas otrā galā. To ugunsdzēsēji likvidējuši 22. aprīlī.

“Es viņu (ugunsdzēsēju- I.K.) darbu neapskaužu. Kādi cilvēki ir idioti! Dedzināt šitādā vējā. Tas ir nenormāli,” sprieda Ādolfs no Meijermuižas, kurš noraudzījās, kā ugunsdzēsēji cīnījās ar liesmām. Pēc likvidācijas vietā, kur cieta ugunsdzēsējs, ieradās arī VUGD Cēsu brigādes priekšnieks Pēteris Serovs.

“Par notikušo jāziņo uz Rīgu. Ir, ir arī valstī bijuši gadījumi, kad, dzēšot kūlu, cieš ugunsdzēsēji. Laikam Rīgā,” nomāktā garastāvoklī komentēja Pēteris Serovs un skopi piebilda: “Ko teikt? Tas ir ļoti slikti.” Priekšniekam tobrīd nebija vīru darba vērtējuma un priekšnieks nevēra arī ātrās palīdzības mašīnas durvis, kur pirmo palīdzību saņēma Uģis, kurš bija cietis, pildot dienesta un darba pienākumus.

“No 24 stundām 21 esam pavadījuši dzēšot. Varat tikai domāt, kā jūtas mani vīri,” daudz atbildīgāk teica Juris Nīmanis. “Pats galvenais, ka mājas ir nosargātas. Tā mums jāstrādā.”

Pēdējo divu nedēļu laikā ugunsdzēsēji strādā bez atelpas, katru dienu likvidējot ap 20 aizdegšanās. Ugunsdzēsējiem vairs nav ierastā dežūru režīma, nav laika atpūtai. Tā pagājušas jau divas nedēļas, kamēr Latvijā un arī mūspusē valda kūlas dedzināšanas neprāts.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē 16 izsaukumi

15:43
22.04.2024
7

Aizvadītajās trīs diennaktīs, laika posmā no šī gada 19. aprīļa plkst. 6.30 līdz 22. aprīļa plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma 16 izsaukumus – trīs izsaukumus uz ugunsgrēku dzēšanu un 13 izsaukumus uz glābšanas darbiem. Sestdien plkst. 18.04 saņemts izsaukums uz Madonas novada Cesvaines pagastu, kur divstāvu dzīvojamās mājas otrajā stāvā pie […]

Fiziskās aktivitātes - svarīgākais ieradums labas veselības uzturēšanai

15:27
22.04.2024
11

Uz jautājumu “Kurš no ieradumiem, jūsuprāt, ir vissvarīgākais veselībai?” “Mēness aptiekas” un pētījumu aģentūras “Norstat” veiktajā aptaujā 17% respondentu atbildējuši, ka tās ir regulāras fiziskās aktivitātes, savukārt 16% kā svarīgākās norādījuši regulāras veselības pārbaudes. Interesanti, ka fiziskās aktivitātes par svarīgāko ieradumu vīrieši atzinuši divas reizes biežāk nekā sievietes. Visvairāk – 25% – ar fiziskajām aktivitātēm […]

Āraiši ir īpaši, un tādiem tiem jābūt

00:00
22.04.2024
17

Āraisieši vienmēr uzsvēruši piederību īpašajai vietai Āraišiem. Jau desmit gadus aktīvākie iedzīvotāji apvienojušies Āraišu biedrībā, lai kopā risinātu ikdienas problēmas, stiprinātu identitāti un atpazīstamību, veicinātu kopienas un apkārtnes iedzīvotāju līdziesaisti, radošumu un interešu daudzveidību, paplašinātu tūrisma piedāvājumu.    Biedrības rosināti, āraisieši sanāca kopā, lai apspriestu aktuālo. Eva Koljera pastāstīja par aptaujas, kurā viedokli pau­da āraisieši, […]

Rokdarbos atmodina pavasari

00:00
21.04.2024
47

Dzērbenes pilī kā ik pavasari pagasta un kaimiņu rokdarbnieki un amatnieki rāda rudenī un ziemāpaveikto. Izstādes pamatu veido Dzērbenes tautas nama studijas “Dzērbe” dalībnieku darbi. “Gada laikā studijas vadītāja Inga Blauberga    iedrošinājusi, aizrāvusi pagasta sievas. Aizvien tiek apgūts kas jauns, pētītas    latviskās un Dzērbenes meistaru tradīcijas,” saka tautas nama un Dzērbenes amatu mājas […]

Grāmatas Braila rakstā, audio, palielinātā drukā un vieglajā valodā

00:00
20.04.2024
65

Cēsu pilsētas Valdemāra bibliotēkā, kas daudziem labāk zināma ar iepriekšējo nosaukumu Neredzīgo bibliotēka, grāmatas lasa ne tikai vājredzīgi un neredzīgi cilvēki, bet arī tie, kuriem citu iemeslu dēļ grūti lasīt parasto druku. Tas var būt gultas režīms pēc traumas, operācijas, pēc insulta, infarkta vai ir grūtības fiziski noturēt grāmatu rokās. Dienā bibliotēku vidēji ap­meklē 10 […]

Atkal brauc reibumā

11:48
19.04.2024
34

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 84 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 10 ceļu satiksmes negadījumi, bez fiziski cietušām personām. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 108 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 67 par ātruma pārsniegšanu, kā arī trijos gadījumos automašīnas vadītāji […]

Tautas balss

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
33
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
17
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
35
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
29
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
43
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Sludinājumi