Sestdiena, 13. jūlijs
Vārda dienas: Margrieta, Margarita

Kredītņēmējiem būs jāuzrāda VID izziņa

Druva
23:00
21.06.2007
1

Lai kontrolētu kreditēšanas pieaugumu, komercbankas un līzinga pakalpojumu sniedzēji turpmāk varēs izsniegt aizdevumus tikai atbilstoši klientu legālajiem ienākumiem. To paredz grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, kurā teikts, ka kredīta devējs izsniedz aizdevumu tikai tad, kad ir saņemta Valsts ieņēmumu dienesta vai citas valsts nodokļu administrācijas izziņa par kredīta ņēmēja ienākumiem.

Finanšu ministrija norāda, ka pašlaik persona, sniedzot informāciju, lai saņemtu kredītu, norāda savus reālos ienākumus, taču bieži vien par šiem ienākumiem nav samaksāti nodokļi. Nereti tie iegūti kā aplokšņu alga, kuras dēļ tiek kropļota ekonomika.

“Hipotēku bankas” Cēsu filiāles vadītājs Varis Dedumets neslēpa, ka jaunais likums, iespējams, mazinās arī kreditēšanas apjomus.

“Tiesa, klienti bieži, uzrādot ikmēneša ienākumus, atzīmēja arī citus ienākumus līdztekus algai, kas ļāva izsniegt klientam kredītu. Pēc jaunā likuma VID izsniegtajā izziņā būs redzami reālie klientu ienākumi. Pieļauju, ka kreditēšanas apjomi mazināsies, jo ne visi būs spējīgi uzrādīt legālus ienākumus. Tas būs spiediens arī uzņēmējiem, taču tas, iespējams, liks sakārtot darba attiecības ar darbiniekiem,” domās dalās V.Deduments un neslēpj bažas, vai VID spēs nodrošināt izziņu izsniegšanu.

“Hansabankas” Cēsu filiāles vadītāja Ilze Sončika stāsta, ka “Hansabanka” līdz šim vienmēr vērtējusi klientu legālos ienākumus un paredz, ka turpmāk bankas darbā daudz nekas nemainīsies.

“Drīzāk bažas ir par to, vai VID šo pakalpojumu spēs nodrošināt. Mēs līdz šim esam samierinājušies ar izziņām no darba devējiem vai Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras. Domāju, ka radikāli bankas darbībā nekas nemainīsies. Pieļauju, ka par pāris procentiem kreditēšanas apjoms varētu mazināties, taču mainīsies tas, ka bankas vairs nedos šos simts vai simtu desmit procentīgos kredītus, kā tas bija līdz šim. Noteikts, ka jābūt arī paša kredītņēmēja ieguldījumam,” situāciju skaidro I. Sončika.

VID Vidzemes reģionālās iestādes Cēsu nodaļas nodokļu maksātāju konsultācijas daļas vadītāja Mirdza Kuzņecova “Druvai” skaidroja, ka šobrīd vēl ir grūti spriest, kāda veidosies situācija.

“Jāatzīst, ka viss ir nedaudz sasteigts, bet centīsimies darīt visu, kas mūsu spēkos. Izziņas sākumā sagatavosim manuāli, bet īsti vēl nestādos priekšā, kā no mūsu rīcībā esošās datu bāzes nepieciešamo informāciju iegūsim. Vieglāk būs ar tiem cilvēkiem, kuri ir iesnieguši gada deklarācijas. Taču arī te ir jāpiebilst, ka tās ir par iepriekšējo gadu. Par šo gadu apkopot informāciju būs grūtības, jo par nodokļu maksātāju vēl nav pieejama visa informācija. Protams, tas uzliks arī papildu pienākumus darbiniekiem, jo izziņa jāsagatavo pietiekami operatīvi, proti, dienas laikā ,” domās dalās M.Kuzņecova un piebilst, ka izziņu izsniegšana attiecas uz lielajiem kredītiem, kuri pārsniedz simts minimālās mēnešalgas jeb 12 tūkstošus latu.

Savukārt VID Vidzemes reģionālās iestādes Cēsu nodaļas vadītāja Daiga Eglīte atzīst, ka šajā situācijā vislielākā ieguvēja būs banka, kurai mazināsies risks.

“Protams, ir svarīgi, lai klienta ienākumi būtu regulāri un oficiāli. Taču runājot par mums, neteikšu, ka VID ir pārlieku priecīgs vai apbēdināts par gaidāmajiem pienākumiem. Likumdevējs mums to ir uzlicis par pienākumu, un mēs to darīsim. Bez tam šis būs viens no instrumentiem, kurš cīnīsies pret “aplokšņu algām”,” saka D.Eglīte.

Jāpiebilst, ka šī likuma norma stāsies spēkā šā gada 10.jūlijā.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Mārsnēnu teātris turpina ar pārbaudītām vērtībām

00:00
13.07.2024
11

Mārsnēnu teātris šovasar savus skatītājus iepriecināja ar pirmizrādi. “Kazlauckus prot savu darbu” – joku luga vienā cēlienā ir atsauce uz iepriekšējo izrādi “Tapiņa atgriešana”. Sezonas noslēgumā izrādīt jaunāko iestudējumu mārsnēniešiem jau ir tradīcija. Režisore Ingrīda Zilgalve pastāsta, ka “Tapiņa atgriešana” nospēlēta tik daudz reižu – 21 izrāde. Divas no tām aizvadītas Latvijas Brīvdabas etnogrāfiskajā muzejā. […]

Peldošā sala nerisinās āraišniekiem svarīgākās problēmas

00:00
12.07.2024
40

Kuplā skaitā Āraišu ezera apkārtnes iedzīvotāji bija sanākuši uz tikšanos, lai vairāk uzzinātu par pašvaldības uzsākto projektu. Plānots pētīt ūdenstilpi un tajā izveidot peldošu salu, kas veicinās bioloģisko daudzveidību un papildinās sabiedrības izglītošanas iespējas. Peldošā sala Āraišu ezerā tiks izvietota ezera vides stāvokļa uzlabošanai, skaidroja Cēsu novada pašvaldības projekta vadītāja Zane Pīpkalēja. Salā būs putnu […]

Raunā satikās “Pļavā”

00:00
11.07.2024
52

Piepildīts vakars un diena – kārtējo reizi var teikt par festivālu “Rodam Raunā”. Šīgada tēma bija “Pļava”, un ikviens varēja pārliecināties, kas tik pļavā nenotiek un ko tā dod mums. Festivāls iesākās ar koncertu Ilvas un Jāņa Lodziņu kolekcijas dārzā. Mierīgajā piektdienas vakarā pēc neliela lietus uz Ances Krauzes un Zigfrīda Muktupāvela koncertprogrammu “Violets”, kur  […]

Cēsis “Lampā” iziet plašu diskusiju loku

00:00
10.07.2024
54
1

Sarunu festivālā “Lampa” Cēsu novada pašvaldība savā sarunu telpā astoņās diskusijās bija izvēlējusies ļotidažādas tēmas: kultūras mantojums, kosmoss, digitālās prasmes, stilīgas mazpilsētas, apritīga būvniecība, bioreģions, kultūra un veselība, izglītība un inovācijas publiskajā pārvaldē. “Sarunu festivāls “Lampa” ir stabila vērtība desmit gadu garumā, tādēļ varam teikt, ka nav “Lampas” bez Cēsīm un Cēsis bez “Lampas”,” teic […]

Aicinām balsot par titula ieguvēju

11:07
09.07.2024
61
1

Sākusies balsošana par titula “Cēsnieks 2024” pretendentiem. Šogad pagodināšanai izvirzīti četri pretendenti. Žūrijas komisija balsošanai izvirzījusi: Natāliju Kramu, ilg­gadējo Cēsu bibliotēkas vadītāju, Vladimiru Kiseļovu, basketbola treneri, Ievu Moricu, sarunu festivāla LAMPA direktori, un Gunitu Bārdu, koncertu un pasākumu režisori, brīvprātīgā darba veicēju. “Cēsnieka” balvu piešķir jau vairāk nekā ceturtdaļgadsimtu. Tas ir uzņēma “Cēsu alus” un […]

Teju 100 goda konsuli iepazīst Cēsis

00:00
09.07.2024
51

Turpat simts goda konsulu no vairāk nekā 40 valstīm piedalījās 11. Latvijas goda konsulu sanāksmē, trešajā dienā iepazīstot arī Cēsis. Dalībnieki Kosmosa izziņas centrā tikās ar novada domes priekšsēdētāju Jāni Rozenbergu, iepazina izziņas centru, vecpilsētu un viesošanos noslēdza Vidzemes koncertzālē “Cēsis”. Pārstāvētas bija ļoti dažādas valstis, gan Rietumeiropas, arī Skandināvijas, bija goda konsuls no ASV, […]

Tautas balss

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
20
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Nav, no kā ietaupīt

15:13
05.07.2024
23
Seniore raksta:

“Ja cels pievienotās vērtības nodokli, tiem, kas dzīvo pieticīgi, būs vēl grūtāk. Tāpat jau no pensijas nekas nepaliek pāri, kad nopērku pārtiku. Ja tā būs dārgāka, tad vairs par dzīvokli arī nevarēšu samaksāt. No ēdiena neko ietaupīt nevaru, tāpat jau pērku tikai akciju preces,” pauda seniore.

Par ko uztraucas, par ko ne

15:13
05.07.2024
26
Iedzīvotāja raksta:

“Kad Cēsu Pils parkā notiek pasākumi, no centra līdz Festivāla ielai slēdz Lenču ielu. Un neviens neuztraucas, ka vairākas dienas Festivāla ielas iedzīvotājus traucē vēl lielāka satiksmes plūsma. Par Rīgas ielu gan visi raizējas, tur cilvēkiem neesot droši, iemītniekus traucē mašīnu trokšņi. Bet kā ar mums, kas dzīvo Festivāla ielā?” bija neapmierināta iedzīvotāja.

Apburtais loks

15:03
05.07.2024
25
1
Seniore raksta:

“Tomēr cilvēki spēj ietekmēt situāciju. Latvijas Pasts neuzdrošinās slēgt visas nodaļas, tās paliks arī laukos, lasu, pavisam 155. Tomēr 12 slēgšot, vienu no tām arī Cēsīs. Divas mūsu pilsētā neesot obligātas. Jau tā pastā bieži ir rindas, tagad būs vēl garākas. Un tad cilvēki neizvēlas šos pakalpojumus, bet Pasts tik saka, ka cilvēkiem tos nevajag,” […]

Cenas pārāk augstas

15:03
05.07.2024
28
Lasītāja O. raksta:

“Dārzeņaudzētāji saka, ka produkcija dārgāka, jo lielāks pievienotās vērtības nodoklis, kādu laiku bija pieci procenti, tad 12. Taču septiņu procentu palielinājums nav tik liels, lai piemēram, par lauka gurķiem prasītu gandrīz trīs eiro kilo­gramā. Var jau būt lielu uzcenojumu uzliek tirgotāji, tad audzētājiem jārunā ar tiem. Cenām jābūt samērīgām,” pau­da lasītāja O.

Sludinājumi