Pirmdiena, 22. aprīlis
Vārda dienas: Armands, Armanda

Kokaru jubileja Cēsīs

Druva
23:00
12.10.2006
1

Sestdien Cēsu kultūras centrā simti sekoja viņu roku žestiem.

Skanēja tik daudziem koristiem zināmas un arī jaunas dziesmas. Kordiriģenti Imants un Gido Kokari Cēsīs priecēja kora mūzikas cienītājus un koristus savā 85 gadu jubilejā.

Brāļi Kokari, “Beverīna”, “Ave sol”, Cēsis – šie vārdi gadu desmitus skanējuši kopā un allaž bijuši Latvijas koru kustības virsotnē. Pazīstamo kordiriģentu piesaisti Cēsīm vēlreiz apliecināja viņu piekrišana jubilejas svinības sākt tieši te. Sestdienas rīts Imantam un Gido sākās ar mēģinājumu kultūras centrā, pēc tam sirsnīga kavēšanās studenta gados sanatorijas meža skolā. Pēcpusdienā pie kultūras centra abus jubilārus gaidīja droška un pavadoņi – tautumeita Iveta Kleša un Cēsu domes priekšsēdētājs Gints Šķenders. Nesteidzīgi, atceroties pilsētas mazās ieliņas, apcerot piedzīvojumus un notikumus, tika izmests līkums pa Cēsīm. “Tas bija jauki, tā īsti romantiski,” atgriežoties kultūras centrā, atzina Imants Kokars. Tur jubilārus sagaidīja koristu gatve.

Kordiriģentu jubilejas koncertā kultūras centra zāle bija cēsnieku pārpildīta. “Kā var nenākt apsveikt Imantu un Gidi un vēl arī dzirdēt “Ave sol”,” lai kuram koncerta apmeklētājam jautāju, tāda bija atbilde.

Zālē smaržoja ziedi un dziedāja Imanta dēla Ulda vadītais “Ave sol”. Arī jubilāri stājās kora priekšā un ikviens – gan dziedātājs, gan korists -sekoja līdzi vecmeistaru žestiem. Tik jauneklīgiem, stingriem, precīziem. Par tiem runāja arī koncerta vadītājs, muzikologs Jānis Markovs. “Savulaik Imants Kokars teicis, ka tikai Dziesmu svētkos mūsos atdzimst ideālā Latvija, bet man gribas teikt, ne tikai Dziesmu svētkos, arī tad, kad diriģē brāļi Kokari, kora mūzika atdzimst ideālā Latvijā”, sacīja muzikologs. Kā pārsteigums jubilāriem un cēsniekiem koncertā izskanēja Mārtiņa Brauna veltījums brāļiem Kokariem – “Divertisments”, ko izpildīja “Ave sol”, bet pie sintezatora bija autors. Īpatnējo skaņdarbu vērtēs speciālisti, bet tāvakara jubilejas gaisotnē tas izskanēja ar ovācijām, jo katrs pazina kopā savītos pazīstamu kora dziesmu motīvus. Tās savulaik diriģējuši pazīstamie diriģenti Gido un Imants Kokari.

“Beverīnas dziedonis” – Jāzepa Vītola dziesma, kas devusi vārdu Cēsu korim, izskanēja gan kā sveiciens cēsniekiem, gan apsveikums jubilāriem. Rajona padomes izpilddirektors Māris Niklass un valsts kultūras inspektore Ilze Kalniņa“Beverīnas” dibinātājam un ilggadējam vadītājam Imantam Kokaram pasniedza pateicības rakstu par ieguldījumu rajona kora kustības veidošanā.

“Cēsīs vienmēr atbalsosies jūsu soļi, mūzikas mīlestība. Jūsu labsirdība, optimisms, cilvēciskums un talants, šķiet, maigāku padarījis pat skarbo rudens vēju. Lai jums ļoti, ļoti stipra veselība,” šis Ilzes Kalniņas vēlējums izskanēja daudzu jo daudzu apsveicēju vārdos. Cēsu domes priekšsēdētājs Gints Šķenders pateicās par sadarbību pilsētas jubilejā un uzsvēra, ka brāļu Kokaru vārds vienmēr skanēs Cēsīs, tāpat kā koru dziesmas.

Jubilejā diriģentus īpaši sveica vecbeverīnieši, ar mīļiem vārdiem un laba vēlējumiem neskopojās kori “Wenden”, “Vidzeme”, “Pie Gaujas”, deju kopas “Dzirnas”, “Saulgrieži”, “Raitais solis” un daudzi jo daudzi kora mūzikas cienītāji un koristi. Vaivēniete Elizabete Čukure nesa sveicienus no ilggadējā “Ave sol” dziedātāja Valda Čukura. “Vai 1969. gadā, dibinot “Ave sol” domājāt, ka dzimst brīnums? Mirkļi kopā ar “Ave sol” ir neaizmirstami,” uzsvēra Elizabete Čukure. Ar dziesmu kolēģus sveica bijusī “Ave sol” dziedātāja Dace Balode. Ivars Prauliņš pakavējās atmiņās, kā pirms gadiem vadījis “Beverīnas” koncertus. “To darīju ar lielu bijību. Vislielākās bailes bija nekļūdīties, nosaucot Maestro goda nosaukumus, to bija gara rinda, varēju paļauties tikai uz pašu Maestro, kurš varēja pateikt priekšā. Imants vienmēr prata pārsteigt publiku. Paldies jums par jaunību!” uzsvēra Ivars Prauliņš. Pēc Ivara teiktā Imants Kokars pārliecinoši piebilda: “Nopelniem bagātais skatuves strādnieks” un izpelnījās ovācijas.

Brāļu Kokaru jubileja daudziem patiesi bija tikšanās ne vien ar spilgtām personībām, bet arī jaunību. Kā atzina gados jaunākie kolēģi – tās kvalitātes, kuras kora mūzikā iedzīvinājuši diriģenti Kokari, dzīvos kā Latvijas kora tradīcijas.

Tovakar vēl ilgi skanēja kora dziesmas. Diriģēja gan jubilāri, gan citi diriģenti. Mājup Imants un Gido Kokari devās gandarīti. “Jauki, skaisti,” īsi un pārliecinoši sacīja dvīņubrāļi.

Šodien Rīgā, Latviešu biedrības namā, atkal skan vēlējumi diriģentiem Kokariem, skan Mārtiņa Brauna “Divertisments”, dzied “Ave sol” un citi Kokaru vadītie kori. Apsveicēju vidū arī cēsnieki, bet starp dziedātājiem – beverīnieši.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē 16 izsaukumi

15:43
22.04.2024
9

Aizvadītajās trīs diennaktīs, laika posmā no šī gada 19. aprīļa plkst. 6.30 līdz 22. aprīļa plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma 16 izsaukumus – trīs izsaukumus uz ugunsgrēku dzēšanu un 13 izsaukumus uz glābšanas darbiem. Sestdien plkst. 18.04 saņemts izsaukums uz Madonas novada Cesvaines pagastu, kur divstāvu dzīvojamās mājas otrajā stāvā pie […]

Fiziskās aktivitātes - svarīgākais ieradums labas veselības uzturēšanai

15:27
22.04.2024
14

Uz jautājumu “Kurš no ieradumiem, jūsuprāt, ir vissvarīgākais veselībai?” “Mēness aptiekas” un pētījumu aģentūras “Norstat” veiktajā aptaujā 17% respondentu atbildējuši, ka tās ir regulāras fiziskās aktivitātes, savukārt 16% kā svarīgākās norādījuši regulāras veselības pārbaudes. Interesanti, ka fiziskās aktivitātes par svarīgāko ieradumu vīrieši atzinuši divas reizes biežāk nekā sievietes. Visvairāk – 25% – ar fiziskajām aktivitātēm […]

Āraiši ir īpaši, un tādiem tiem jābūt

00:00
22.04.2024
25

Āraisieši vienmēr uzsvēruši piederību īpašajai vietai Āraišiem. Jau desmit gadus aktīvākie iedzīvotāji apvienojušies Āraišu biedrībā, lai kopā risinātu ikdienas problēmas, stiprinātu identitāti un atpazīstamību, veicinātu kopienas un apkārtnes iedzīvotāju līdziesaisti, radošumu un interešu daudzveidību, paplašinātu tūrisma piedāvājumu.    Biedrības rosināti, āraisieši sanāca kopā, lai apspriestu aktuālo. Eva Koljera pastāstīja par aptaujas, kurā viedokli pau­da āraisieši, […]

Rokdarbos atmodina pavasari

00:00
21.04.2024
48
1

Dzērbenes pilī kā ik pavasari pagasta un kaimiņu rokdarbnieki un amatnieki rāda rudenī un ziemāpaveikto. Izstādes pamatu veido Dzērbenes tautas nama studijas “Dzērbe” dalībnieku darbi. “Gada laikā studijas vadītāja Inga Blauberga    iedrošinājusi, aizrāvusi pagasta sievas. Aizvien tiek apgūts kas jauns, pētītas    latviskās un Dzērbenes meistaru tradīcijas,” saka tautas nama un Dzērbenes amatu mājas […]

Grāmatas Braila rakstā, audio, palielinātā drukā un vieglajā valodā

00:00
20.04.2024
65

Cēsu pilsētas Valdemāra bibliotēkā, kas daudziem labāk zināma ar iepriekšējo nosaukumu Neredzīgo bibliotēka, grāmatas lasa ne tikai vājredzīgi un neredzīgi cilvēki, bet arī tie, kuriem citu iemeslu dēļ grūti lasīt parasto druku. Tas var būt gultas režīms pēc traumas, operācijas, pēc insulta, infarkta vai ir grūtības fiziski noturēt grāmatu rokās. Dienā bibliotēku vidēji ap­meklē 10 […]

Atkal brauc reibumā

11:48
19.04.2024
34

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 84 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 10 ceļu satiksmes negadījumi, bez fiziski cietušām personām. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 108 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 67 par ātruma pārsniegšanu, kā arī trijos gadījumos automašīnas vadītāji […]

Tautas balss

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
33
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
17
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
35
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
29
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
43
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Sludinājumi