Ārkārtējās situācijas ieviešana ēdinātājiem lika meklēt jaunas iespējas, jaunus piedāvājumus, tostarp ēdiena piegādi. Kā šajos divos mēnešos, kopš pandēmija ierobežojusi nozari, veicies Cēsu ēdināšanas uzņēmējiem?
Klientus mājās vai darbavietā gatava apkalpot arī “Vecpilsētas kebaba” komanda. Īpašnieks Normunds Rozenovskis stāsta, ka līdz ārkārtējai situācijai tas netika piedāvāts, jo neatlika laika. Pieprasījums uz vietas bija liels, visi bija nodarbināti gatavošanā un apkalpošanā. Taču, kad tika noteikti “Covid-19” ierobežošanas pasākumi, apmeklētāju plūsma klātienē jūtami mazinājusies, cilvēki arvien vairāk izvēlējušies pasūtīt ēdienu līdzņemšanai. Tad uzņēmumā nospriests, ka var piedāvāt arī piegādi.
“Interese ir,” saka N. Rozenovskis. “Citu dienu pasūtījumu mazāk, bet ir dienas, kad nākas doties ceļā ļoti bieži. Pārsvarā tepat Cēsīs, bet braukts arī uz Jāņmuižu.”
Līdz ar silto laiku arvien vairāk atgriežoties klienti arī klātienē, un siltajā nedēļas nogalē visi āra galdiņi bijuši aizņemti. N. Rozenovskis ir gandarīts, ka cilvēki izvēlas viņu piedāvājumu, tas ļāvis šajā pārbaudījumu laikā saglabāt visu komandu.
No aprīļa vidus ēdienu piegādi piedāvā arī viesnīcas “Cēsis” kafejnīca “Pagrabiņš”, “Druva” noskaidroja, interese par šo pakalpojumu esot. Cilvēki labprāt pasūtot picas, bet izvēloties arī citus pusdienu piedāvājumus.
Lielākā pieredze ēdienu piegādē Cēsīs ir picērijai “Studio pizza”, un, kā stāsta īpašnieks Ģirts Bergins, darbība ārkārtējās situācijas laikā nav apstājusies ne uz dienu: “Kad šis laiks sākās, iestājās neliela neziņa, bet bija pilnīgi skaidrs, ka tagad īpaša uzmanība būs jāpievērš piegādei. Mums šajā nišā nebija jāielaužas, to esam darījuši jau gadiem, klienti ir pieradināti, mums atlika tikai turpināt ar lielāku apjomu. Cilvēki, sākot domāt, kas ko ēdamu piegādā mājās, uzreiz atceras mūs, jo šajā jomā esam jau pazīstami, un tā ir zināma priekšrocība.”
Picērijai šis laiks nav atstājis negatīvu ietekmi uz apgrozījumu, jo vēlme pēc picām nav zudusi. Tagad cilvēki sākot atgriezties arī klātienē, tāpēc jau atvērta vasaras terase, kas aizvadītās nedēļas nogalē bijusi pieprasīta. Ēdinātāji atzīst, ka brīvdienās Cēsīs iegriezušies iebraucēji no Valmieras, Rīgas, citām pilsētām.
Pēc zināmas pauzes darbību atsākusi arī kafejnīca “Province”, kas arī piedāvā ēdienu līdzņemšanai. Īpašniece Dace Treikmane stāsta, ka pārsvarā to izvēlas jau zināmie klienti, bet arvien vairāk tomēr nāk pusdienot uz vietas: “Patiesībā jau bijām noilgojušies pēc saviem apmeklētājiem, pēc pauzes ar bažām domājām, kā būs? Varbūt šajā laikā cilvēkiem mainījušies paradumi, viņi nevēlēsies tik bieži apmeklēt kafejnīcas, bet, redzot, ka ēdāji atgriežas, pārņem brīnišķīga sajūta, ka esam saviem klientiem vajadzīgi.”
Maijs vairākām kafejnīcām, restorāniem bijis laiks darbības atsākšanai. Šajā nedēļā klientus gaidīs restorāns “H.E. Vanadziņš”, bet kopš maija sākuma atkal darbojas kafejnīca “Aroma”. Īpašnieks Alvis Valainis stāsta, ka uz brīdi tomēr nācies ņemt pauzi, jo nebijis rentabli strādāt. Taču sekmīgi izmantots dīkstāves pabalsts, ko saņēmušas darbinieces, vien pats likumdošanas dēļ palicis bešā. Tagad darbība atsākusies.
Arī “Aromā” piedāvā ēdienu līdzņemšanai, par piegādi gan neesot domāts.
“Man pret to ir divējādas domas,” saka A. Valainis. “Manuprāt, izkustēšanās dienas vidū, lai aizietu pusdienās, cilvēkiem ir vajadzīga. Tas atrauj no datora, ļauj izvēdināt galvu, sakārtot domas. Turpat pie datora ātri paēst, līdztekus turpinot strādāt, nav pareizākais. Taču cilvēki, kuri nevēlas uzturēties publiskās vietās, izvēlas pasūtīt līdzņemšanai, ja ir pieprasījums, jābūt piedāvājumam.”
Arī viņš norāda, ka cilvēku kustība pilsētā, līdz ar to arī kafejnīcās atsākusies, galvenais nopelns tam labajiem laika apstākļiem. Pagājušajā pavasarī, kad valdīja vēss laiks, arī bijis maz cilvēku, kaut nekādas krīzes nebija.
Lai arī šobrīd cilvēku plūsma lēnām palielinās, nākotnes redzējums gan neesot pārāk cerīgs. A. Valainis saka: “Šī vasara, visticamāk, nebūs tik sekmīga kā iepriekšējā, bet izdosies nostrādāt. Vislielākās bažas ir par nākamo ziemu, jo sabiedriskajā ēdināšanā strādājošies vasarā lielus uzkrājumus nevarēs izveidot, ja ziemā uznāks solītais pandēmijas otrais vilnis, būs lielas problēmas. Bet, kā jau esmu teicis, savos darbības gados esmu pārdzīvojis dažādas krīzes, pārbaudījumus, gan tiksim galā arī ar šo.”
Komentāri