Svētdiena, 8. septembris
Vārda dienas: Ilga

Katra vasara dārzkopībai rada kādu pārsteigumu

Sarmīte Feldmane
16:40
16.08.2022
3
Ligatnes Abele

SIA “Līgatnes ābele” dārzos rit aktīva darba sezona. Saimniecības vadītāja Gaida Grava un Leonīds Likums pa stundām seko līdzi laikapstākļu prognozēm, ieskatās Valsts augu dienesta ziņās par to, kādas slimības parādījušās un izplatās reģionā.

Aveņu raža necerēta

Aveņu lasīšana šonedēļ varētu beigties. SIA    valdes priekšsēdētaja Gaida Grava vērtē, ka raža šovasar laba. “Pavasarī dažas šķirnes nedaudz apsala, tad sau­sais laiks, pie mums mēnesi nebija lietus, šķita,    ražas nebūs. Pēc lietus un siltajās dienās ogas saņēmās. Ir lielas, skaistas,” gandarīta G.Grava un piebilst, ka interese par avenēm šovasar arī liela. Citos reģionos aveņu nav, tādēļ līgatniešu audzēto vēlas pirkt arī pārstrādāji. Lielāko daļu ražas laukos novāc pašlasītāji. Daudzi jau gadiem uz Līgatni pēc avenēm brauc no Siguldas, Rīgas, Cēsīm, arī vietējie labprāt nāk salasīt kvalitatīvas ogas.

“Par cenu šovasar jautāja retais, svarīgākais, vai ir ogas. Ļoti daudzi zvana, nav pat iespējams uz visiem zvaniem atbildēt,” pastāsta Leonīds Likums, bet G.Grava piebilst, ka    pagājušonedēļ, kad avenes strauji gatavojās, daždien laukā bija pat 50 lasītāju. Katrs sev parasti salasa piecus sešus kilogramus, reti kurš vairāk.

Daudz laika tiek veltīts katram, kurš vēlas lasīt ogas. Stādījumos jāierāda rinda, kurā lasīt, tad jāpārliecinās, cik tālu ogas novāktas, lai nākamais varētu turpināt. Lasītāji negrib locīties, vēlas, lai avenājs ir sarkans no ogām.    “Teju katrs grib parunāties gan par avenēm, gan citām ogām un to, ko audzējam. Tie, kuri brauc regulāri, zina, ko darām, interesējas, kas, kā audzis,” atklāj G.Grava un piebilst, ka tiem, kuri saimniecībā ierodas pirmoreiz, vienmēr noprasa, vai kādreiz ir lasījuši avenes. Tas tāpēc, lai neiznāktu kā kādam jauneklim, kurš ogas bija cītīgi salasījis ar kauslapām. Kā jau pirmoreiz.

Ir arī tādi, kuri paši negrib lasīt, bet gan nopirkt ogas. Saimniecībā nav tik daudz darbinieku, lai visus šādus pircējus varētu nodrošināt. Ingrīda Janko­viča saimniecībā strādā jau 40 gadu, labi pazīst katru lauku, ne tikai tos sešus hektārus, kur aug avenes. “ Avenes ir saldas un lielas. Šķirnēm nedaudz garša atšķiras, bet viss atkarīgs no tā, kāda bijusi saule. Tagad patīkami lasīt, karstajās dienās bija grūti,” pastāsta I.Jankoviča un atklāj, ka    dienā salasa ap 30 kilogramiem ogu.

G.Grava atceras, ka savulaik avenes lasīja tikai ievārījumam. Tagad jaunākā paaudze saldē ziemai, bet vecmāmiņas vāra ievārījumus mazbērniem, lai varētu pasniegt pie pankūkām.

Upenēm ir pieprasījums

Upenes saimniecībā novāktas ar kombainu. “Upenes    paguvām novākt pirms lielā lietus. Pār­devām pārstrādei uzņēmumam Bauskā. Viņi ņemtu vēl,    būtu tikai ogas. Šovasar arī cena laba. Tā kā, iespējams, pēc upenēm atkal būs pieprasījums,” vērtē G.Grava. Viņa atzīst, ka pēdējos gados ne viens vien iestādījis upenes, ir jaunas šķirnes. “Toreiz, kad mēs iestādījām upenes, daudzi to izdarīja. Bija iecere apvienoties, nodrošināt lielu apjomu un eksportēt. Toreiz neizdevās. Situācija mainās. Arī vietējie pārstrādātāji interesējas par upenēm,” pārdomās dalās G.Grava, piebilstot – ja ir tāds pieprasījums un cena, ir vērts stādīt, jo patlaban upenes ir vien hektāra platībā.

Tagad, kad lielums novākts, cilvēki, kam ogas kārojas, nāk tās vākt, atrod nenolasītus zarus. Pēc upenēm atnākusi arī līgatniete Nikola    Kavala. “No bērnības pēc ogām braucu šurp. Avenes un jāņogas jau salasīju, šodien būs upenes,” pastāsta Nikola un uzsver, ka bērniem ļoti garšo visas ogas, arī    jāņogas `Vīksnes sarkanās`. Ziemai tās glabā saldētavā un vāra garšīgu uzpūteni.

Tomēr kopumā par jāņogām interesējas vien retais. Pirms dažiem gadiem par `Vīksnes sarkano` bijusi interese, bet, iespējams, patērētāji iepazinuši šīs ogas, sastādījuši paši, lēš G.Grava. “Jāņogas ir kultūra, kas nav pieprasīta,” atzīst “Līgatnes ābeles” vadītāja.    Vai tā būs arī nākamos gadus, pagaidām pateikt neviens neņemas. Bija taču aizauguši cidoniju un aroniju lauki, jo raža nevienu neinteresēja. Tagad atkal stāda gan cidonijas, gan aronijas un pieprasījums ir.

Dārzeņi aug, vagas jāsargā

L.Likums un G.Grava    atzīst, ka audzē visu, kā jau nelielā saimniecībā. SIA “Līgatnes ābele” gadiem skolām un citām iestādēm piegādā kartupeļus, bietes, burkānus, kāpostus, bet programmā “Augļi skolai” – ābolus.

Laba padevusies gurķu raža. Tieši pēdējā nedēļā tie vareni saauguši. Kā katru gadu, iestādīti tūkstoš stādu.    Pircēju netrūkst.

Pēc nedēļas, pusotras sāks vākt sīpolus.    Tiem uzmetusies    milt­rasa, kas nav bijusi gadiem. Tā ietekmēs glabāšanu ziemā.    Kā­postiem kaitēkļu šovasar mazāk nekā citus gadus, bet atsevišķām šķirnēm sāk parādīties puve.

“Kartupeļus skārusi sausplankumainība. Tos iestādījām nedaudz vairāk nekā pērn,” stāsta G.Grava.    Pērn saimniecība no­pirka `Belmondu`, garšīgu kartupeļu šķirni, raža bija laba, toties bumbuļiem bija cauri vidi. Redzēs, kā būs šoruden. Vēl tiek audzēta `Belarosa`    un    `Lau­ra`.

“Laikapstākļi mainās. Tad sauss, karsts, tad lietus un sutoņa.    Tas ietekmē visus dārzeņus, veicina slimības un kaitēkļu savairošanos. Daudz sēklas materiāla ievedam, pērkot lēti, nevar būt drošs, ka neatvedīs ko nevēlamu,” stāsta L.Likums un piebilst, ka diemžēl aizvien grūtāk ir ražu pasargāt ar augu aizsardzības līdzekļiem, to vajag aizvien vairāk. Tirgū tiek piedāvāti aizvien jauni, katra firma savus slavē, bet diemžēl ne vienmēr ir cerētais rezultāts.

Bietes labi saaugušas. Tās īpaši jāsargā no staltbriežiem. Dzīv­nieki ne tikai noēd lapas, arī izrausta bietes. Ja staltbriežu bars pāriet pāri kartupeļu laukam, postījumi ir lielāki nekā pēc mežacūku nodarījuma.

“Cik maksās dārzeņi, grūti pateikt. Ieguldījums, lai izaudzētu, ir liels. Ābolu glabāšanai jādarbina aukstumiekārta. Vai patērētājs pirks ābolus, ja to cena kāps tāpat kā elektrībai?    Kā mēs varam samazināt elektroenerģijas patēriņu? Ir daudz jautājumu, kas raisa pārdomas,” saka G.Grava, bet L.Likums piebilst, ka lauksaimniecībā katra vasara atnes kādus pārsteigumus, bet tie sit pa kabatu.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Samuraja ceļš uz teātri

00:00
08.09.2024
10

Lai arī Valmieras teātris ekspluatācijā nodots jau vasaras vidū, tā svinīgā atklāšana notika vakar, 5. septembrī. Emocionālo un asprātīgo ceremoniju jaunajā “melnās kastes” zālē vadīja divi skumja un nesatricināma izskata samuraji, trāpīgi simbolizējot to cīņu un askēzes ceļu, kas teātra kolektīvam bija jāveic kopš būvdarbu sākuma 2021. gada otrajā pusē. Izrāžu veidošana gandrīz būvlaukumā, dažkārt […]

Iemūrē laika kapsulu un svin vasaru

00:00
07.09.2024
23

Ar svētkiem cēsniekiem un viesiem “Cēsu alus” teritorijā tika iemūrēta laika kapsula Cēsu darītavas topošā Apmeklētāju centra pamatos. Nākotnē ēkā atradīsies Cēsu darītavas Apmeklētāju centrs un mūsdienīgas biroja telpas darbiniekiem. Projektā plānots ieguldīt 1,8 miljonus eiro. “Šogad pabeigsim sargu māju, būs ērtas darba vietas. Apmeklētāju centrs un administrācijas telpas taps nākamgad. Te būs darbavietas 28 […]

Biznesa pikniks iedvesmai

00:00
06.09.2024
34

Radošā un digitālā kvartāla “Rainis” telpās pagājušajā nedēļā notika biznesa ideju “Pik-Niks”. To apmeklēt uzņēmīgus cēsniekus aicināja Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Cēsu pārstāvniecības projektu vadītāja Sanita Krieviņa kopā ar kolēģēm Annu Krasovsku un Inesi Džarcāni. Kupli apmeklētā piknika galvenā tēma bija pieteikšanās nosacījumi un ieguvumi konkursā “Ideju kauss 2024”, kas norisinās jau 16. gadu. […]

Tirgus un garšīgas uzkodas – tas sader

06:26
05.09.2024
422

Pirmais ielu ēdināšanas jeb street food festivals Cēsīs ir sākums šim ēdināšanas konceptam pilsētā. Organizators – “Cēsu tirgus” – plāno to aizvien kuplināt, piedāvājot pircējiem daudzveidību. “Vēlamies padarīt Cēsu novada iedzīvotāju un viesu tirdziņu atmosfēru daudzveidīgāku un piedāvāt dažādas pasaules virtuves garšas visām gaumēm,” “Druvai” pastāstīja pasākuma organizatore, SIA “Cēsu tirgus” valdes locekle Oksana Zariņa-Jerohoviča […]

Iepazīst medus ceļu līdz karotei

00:00
05.09.2024
32

Latvijas Biškopības biedrība ar devīzi “Dabas spēks karotē medus” aizvadītās nedēļas nogalē rosināja ikvienu apmeklēt “Medus dienu dravā”. Daudzi biškopji Latvijā iepazīstināja ar savām dravām, medusiegūšanu, stāstīja par tā veselīgajām īpašībām, un bija iespēja bez maksas iepazīt dažādas medus garšas. Cēsu novadā varēja braukt ciemos uz Nītaures pagastu pie Zusteru ģimenes. Dravā ir 85 bišu […]

Ugunsgrēkā Madonā gāja bojā divi cilvēki

11:33
04.09.2024
65

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 3.septembra plkst. 6.30 līdz 4.septembra plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma piecus izsaukumus – trīs uz ugunsgrēku dzēšanu, vienu uz glābšanas darbiem, bet vēl viens izsaukums bija maldinājums. Plkst. 01.05 VUGD saņēma informāciju, ka Madonā deg dzīvojamā māja. Ierodoties notikuma vietā, ugunsdzēsēji glābēji konstatēja, ka […]

Tautas balss

Dalās ar āboliem

10:36
06.09.2024
17
O. raksta:

“Cēsīs, Rīgas ielā, pie vienas mājas katru dienu izlikta kastīte ar āboliem, lai cienājas, kas grib. Paldies dāsnajiem saimniekiem,” pateicās O.

Izglītība ir pats svarīgākais

10:36
06.09.2024
18
Mudīte Bērziņa no Drabešiem raksta:

“Esmu redzes invalīde, tāpēc dzīvē daudz ko nevarēju darīt. Taču tagad visiem bērniem tiek dotas iespējas, par visiem rūpējas un gādā. Vēlu, lai katrs bērns un jaunietis, sākot jauno skolas gadu, atceras, cik svarīgi ir mācīties. Jābūt neatlaidīgiem un cītīgiem, jo nekas nav tik nozīmīgs kā izglītība! Tikai tā paver ceļus,” sacīja Mudīte Bērziņa no […]

Gājēju pāreju krāsojums drošībai

11:35
03.09.2024
25
Lasītāja raksta:

“Labi, ka Cēsīs pirms mācību gada ielās atjauno gājēju pāreju apzīmējumus. Vietējiem autobraucējiem gan vajadzētu zināt, kur gājējiem priekšroka, bet ne visi to ievēro. Izskatās, dažs nepamana vai negrib pamanīt, ka gājējs jau gandrīz ir uz pārejas, auto neaptur, turpina braukt. Nākamajā pirmdienā ielas būs pilnas skolēniem, jācer, koši baltie apzīmējumi šoferiem atgādinās, kur jābremzē […]

Svētki viduslaiku noskaņā

11:34
03.09.2024
16
Cēsniece raksta:

“Paldies par skaistajiem Lielstraupes pils svētkiem, kur netrūka ne kvalitatīvas mūzikas, ne mākslas meistarklašu. Interesants bija restauratoru stāstījums par darbiem pils atjaunošanā. Bija arī jauks tirdziņš, kur varēja gan nopirkt dārza veltes, gan pamieloties ar gardiem kārumiem. Rīkotāji bija parūpējušies, lai visiem būtu interesanti baudīt viduslaiku noskaņu,” par pagājušās nedēļas pasākumu priecājās cēsniece.

Vēsturi zināt svarīgi

11:34
03.09.2024
22
Vecmāmiņa O. raksta:

“Labi, ka tagad skolās vēs­turi mācīs kā atsevišķu priekšmetu, citādi tāds juceklis vien bija. Tā spriedu, skatoties, ko mācās mazmeita. Taču nevajadzētu iekrist otrā bedrē, kad bērniem liek zināt datumu katram notikumam, kas risinājies pirms simtiem gadu, un iesaistīto personu vārdus. Man liekas, tā bērnu var pavisam aizbaidīt no vēstures. Vai tiešām jāzina katrs bīskaps, […]

Sludinājumi