Sestdiena, 14. jūnijs
Vārda dienas: Tija, Saiva, Sentis, Santis, Saivis

Kas pagatavos un kas ēdīs?

Druva
23:00
25.09.2007
11

Pašlaik piedzīvojam kritisku brīdi. Nemitīgi kādam pārtikas produktam mainās cena, protams, uz augšu.

Ja vasaras sākumā bija skaidrs, ka celsies cena maizei un miltu izstrādājumiem, tad par piena un gaļas produktiem, saldēto produkciju tas nebija iepriekš zināms. Tagad esam augsto cenu fakta priekšā. Vēl nav zināms, kas pēc ražas novākšanas notiks ar dārzeņu cenām. Augļi jau tagad kļuvuši dārgāki. Lats – tas ir daudz

Sarežģīta situācija veidojas ēdināšanas uzņēmumiem, kas apkalpo izglītības iestādes. Skolās un bērnudārzos pusdienu cena ir tāda, kāda mācību gada sākumā saskaņota ar pašvaldību.

”Ceru, ka ēdināšanas pakalpojumu sniedzējiem Cēsu izglītības iestādēs izdosies noslēgt iepirkumu līgumus par produkciju ar draudzīgām cenām. Pilsētas domes vēlme ir standartpusdienu cenu – šogad tā ir viens lats – noturēt nemainīgu visu mācību gadu,” komentēja Cēsu domes izglītības nodaļas vadītāja Lolita Kokina.

” Tikko cena mainījās uzņēmuma ”Valmieras piens” produkcijai. Atveda piena pakas, kurām klāt nākuši uzreiz desmit santīmi. Līdz šim nekas tāds netika piedzīvots,” secināja Broņislava Čudorāne, SIA ”Ozolaine” direktora vietniece ēdināšanā, kuras pieredze darbā skolu virtuvēs krājusies no 1993. gada. ”Inflācijas dēļ privātie uzņēmēji skolās kļūst par ķīlniekiem starp pārtikas preču ražotājiem un skolēnu ģimenēm. Daļa ģimeņu ēšanai naudu var netaupīt, bet daļu pārņem izmisums – kā ģimenes trīs vai četrus bērnus pabarot, ja par skolas pusdienām vien jāmaksā lats vai gandrīz lats.”

Priekuļu vidusskolā, kuru apkalpo SIA ”Ozolaine”, standarta pusdienu cena pielīdzināta Cēsu pilsētā šogad apstiprinātajai cenai. Pat tad, ja mācību gada sākumā pusdienu cena noteikta ar rezervi, paredzot, ka pārtikas produkti sadārdzināsies, ar tādu kāpumu, kāds vērojams tagad, pēc pāris mēnešiem cena neatbildīs patiesajām izmaksām.

Vecāku dotajā latā, ar kuru bērns pērk standartpusdienas, ietilpst ne tikai uz šķīvja uzliktais ēdiens. Porcijas cena veidojas tā, lai uzņēmējs varētu samaksāt par virtuves nomu, patērēto elektrību, ūdens, kanalizācijas izmantošanu, algotu darbiniekus un kaut kas paliktu attīstībai. Cēsu pašvaldība pusdienas dotē, vienīgi maksājot par apkuri.

Rajona lauku pašvaldību izglītības iestādēs standartpusdienu cena, kas šogad jāmaksā vecākiem, ir atšķirīga – 40, 50 vai 60 santīmi, jo pašvaldību prakse ir dažāda. Daudzās lauku skolās saglabājusies kārtība, ka pašvaldība skolēnu ģimenēm sniedz ievērojamu sociālo atbalstu, īstenojot politiskus lēmumus par skolu pusdienu dotēšanu. Ja pašvaldība samaksā par ēdienu gatavošanu, virtuves uzturēšanu, algo virtuves strādniekus, tad vecākiem jāsamaksā tikai produktu cena. Ir arī prakse, ka vecāki, vasarā strādājot skolas dārzā vai apkārtnē, var bērniem nopelnīt brīvpusdienas. Raiskuma pagasta padome visiem pamatskolas skolēniem septembrī nodrošinājusi brīvpusdienas, lai vecākiem mācību gada sākumā dotu atspaidu. Vaives pagasta pašvaldība praktizē, ka mācību gada laikā ikviens pagasta skolēns vismaz mēnesi saņem brīvpusdienas, tādējādi atbalstot pagasta skolēnu ģimenes.

Visas pašvaldības piešķir konkrētas dotācijas – brīvpusdienas maznodrošināto ģimeņu bērniem. Skolēni to pieņem atšķirīgi. ”Lai brīvpusdienu saņēmēji nejustos diskriminēti vai apsmieti, esam lūguši skolu direktorus pusdienu pasniegšanu organizēt tā, lai tas būtu pēc iespējas delikātāk,” pastāstīja L.Kokina, piebilstot, ka pēdējā laikā Cēsīs sūdzības no ģimenēm nav saņemtas.

Kompromisu meklējumos

”Privātajiem uzņēmējiem, kas strādā skolēnu ēdināšanā, no pašvaldībām jāsaņem ne tikai noteikumi, pašvaldībām jāpanāk arī pretī. Ne jau tikai inflācijas dēļ, arī izglītības iestāžu apkalpošanas specifikas dēļ,” skaidro B.Čudorāne. ”Darbs skolu virtuvēs notiek ar lieliem pārtraukumiem. Tie ir katru mēnesi. Mācību gada sākumā ēdāju ir mazāk, jo notiek ekskursijas, oktobrī ir brīvdienu nedēļa, novembrī valsts svētki, decembrī un janvārī skolā ir daudz brīvu dienu, februārī nedēļas brīvlaiks pirmklasniekiem, martā pavasara brīvdienas, aprīlī Lieldienas, vasaras mēnešos ēdinātāju pakalpojumi vispār nav vajadzīgi. Taču pavāriem algas ir jāmaksā, tām jābūt samērīgām, lai ir, kas strādā. Dīksstāves laikā jāatrod cits piemērots darbs.”

Neatrodot kompromisu ar Cēsu pašvaldību, SIA ”Ozolaine” šovasar pārtrauca darbu 2. pamatskolā. ”Mēs bijām gatavojušies strādāt ilgāk par gadu. Jaunuzceltajā skolā pašvaldība iekārtojusi lielisku virtuvi, mums izveidojās ideāla strādājošo komanda, uzņēmums ieguldīja savus līdzekļus, jauno skolu apgādājot ar traukiem. Taču pašvaldība īsti nenovērtēja mūsu pūles dzīvot laikam līdzi, tāpēc aizgājām.”

B.Čudorāne nedomā, ka varētu atgriezties vecie laiki, kad skolu virtuves strādāja bez peļņas: ” Ja pašvaldība nenāks pretī privātajiem, ja nebūs skolu vadības ieinteresētības sadarboties, tad privātuzņēmēji aizies no pakalpojumu sniegšanas skolām. Pašvaldība domās jaunu sistēmu un pati to finansēs.”

Tam, ka neatgriezīsies vecie laiki, piekrīt arī L.Kokina, bet prognozē citu situāciju: ”Pašvaldības uzdevums ir izglītības iestādēs nodrošināt ēdināšanas pakalpojuma saņemšanu, tāpēc nākotnē tiks meklēti stabili partneri ar lielākām iespējām. Var izveidoties situācija, ka pilsētas visās izglītības iestādēs ēdināšanu organizēs tikai viens vai divi pakalpojumu sniedzēji. Tie būs pietiekami lieli ēdināšanas uzņēmumi, kuriem izglītības iestāžu apkalpošana būs tikai daļa no labi nostādīta biznesa.”

Kamēr Liepas pamatskolas virtuvē un ēdamzālē turpinās vasarā iesāktais kapitālais remonts un virtuvē uzstādīs modernas iekārtas, pārdomu laiks iestājies Liepas pašvaldībā. Pagasta padome šogad virtuves modernizēšanā ieguldīs gandrīz simts tūkstošus latu. Tagad jālemj, uz kādiem noteikumiem to izīrēt. Pagasta padomes priekšsēdētājs Andris Rancāns pastāstīja, ka top konkursa nolikums. ”Protams, mēs gribēsim sadarboties ar firmu, kas skolā nodrošinās pusdienas par iespējami zemāku cenu, taču pašvaldībai arī nāksies būt pretimnākošai, citādi uzņēmējiem nebūs nekādas intereses sadarboties. Pagasta padome varētu prasīt gluži simbolisku nomas maksu par jaunās virtuves izmantošanu. Taču laikā, kad notiek pārtikas produktu un elektroenerģijas resursu cenu celšanās, pusdienu gatavošanas izmaksas varam prognozēt tikai līdz kalendārā, ne mācību gada beigām”.

Ēšanā valdošie stereotipi veicina neveselīgu uzturu

A.Rancāns, darbojoties DA Cēsu Valsts ģimnāzijas vecāku domē, vairākkārt pārliecinājies, ka galvenais faktors – kvalitatīvu un garšīgu ēdienu pagatavošana – vēl nenozīmē to, ka skolēni gribēs ēst siltās pusdienas: ”Daudz kas atkarīgs no ģimenē veidotajām tradīcijām, jo daļu veselīgu ēdienu skolēni neuzskata par labiem. Ļoti iespaido stereotips, jauniešu pieņēmums, ka ēst skolas ēdnīcā nav stilīgi. Pietiek vienam to deklarēt, pusdienu starpbrīdī skrienot uz veikalu iepirkties, lai iestātos bara efekts. Šāds stereotips izplatās jau piektajā klasē.”

Daudzās skolās, sevišķi tajās, kurās mācās vidusskolēni, ēdinātāji piedāvā izvēles pusdienas. ”Esmu uzklausījis skolēnu domas par pusdienu izvēli un ēdienu kvalitāti. Jaunieši sūdzējušies par to, it kā skolā pagatavotais ēdiens ir negaršīgs, it kā tas tiek pasniegts

auksts, taču, kad mēs, vecāki, to pārbaudījām, nekas tāds neapstiprinājās,” pastāstīja A.Rancāns.

”Pārliecinājāmies, ka daļa skolēnu siltajās pusdienās izvēlas tikai kartupeļus ar kečupu, un tas nav saistīts naudas trūkumu, bet ar ēšanas paradumiem. Apetīte tiek nomākta ar čipsiem, cepumiem un bulciņām. Vecāku domē spriedām arī par to, vai pieaugušajiem pusdienu starpbrīdī jāierobežo skolēnu skraidīšana uz veikaliem. Sapratām, ka žoga celšana apkārt skolai problēmu neatrisinās. Ja skolēns gribēs ekonomēt vecāku doto pusdienu naudu, tad tas arī notiks.”

L.Kokina izdarījusi secinājumu, ka mūsdienu ģimenēs ir mainījušies ēšanas paradumi. Mājās arvien vairāk tiek pasniegti ātri pagatavojami ēdieni. Tas saistīts ar vecāku aizņemtību darbā, mammas noslogotību. ”Bērni taču ēd tikai pazīstamu ēdienu, un mēs esam pārliecinājušies, ka bērnudārzu audzēkņi labprāt ēd makaronus ar gaļu, ceptus kartupeļus, kartupeļus vai makaronus ar kečupu, sautējumus, piena makaronu zupu, bet, piemēram, debesmannai ar pienu vai mannā putrai ar ķīseli pat nepieskaras. Saldie ēdieni vispār nav cieņā, izņemot biezpiena masu ar rozīnēm. Acīmredzot skolās mācību procesā vēl vairāk jārunā par veselīgu uzturu, jo daudzas ģimenes tādus paradumus neveido,” saka L.Kokina. Viņa apgalvo, ka neviens gadījums, kad skolēni sūrojušies par it kā ēdnīcā negaršīgu ēdienu, nav apstiprinājies: ”Bērni vienkārši nepazīst un negrib ēst tradicionālos ēdienus.”

Apzinoties situāciju, vēl jo svarīgākas būtu valsts rūpes, lai veselīgu un siltu ēdienu ēstu visi sākumklašu skolēni, lai mazākajiem brīvpusdienas būtu pieejamas vienādi visiem. Bērnu un ģimenes lietu ministrija paziņojusi, ka brīvpusdienas 1.klašu skolēniem būs nodrošinātas no nākamā gada 1.septembra. Aprēķināts, ka brīvpusdienas vienam bērnam izmaksās 80 santīmus un tās saņems 19 500 pirmklasnieku. Ministrija sākotnēji plānoja, ka

valsts brīvpusdienas piešķirs 1. – 4.klašu skolēniem, šo ieceri bija paredzēts īstenot jau no šī gada 1.septembra, taču valdība, ņemot vērā inflācijas samazināšanas plānu, budžeta grozījumos brīvpusdienām naudu neatvēlēja.

”Ja mani kāds uzklausītu, tad es ieteiktu līdz 5. klasei vispār nepieļaut izvēles pusdienas. Skumji kļūst redzot, cik neveselīgi ēšanas paradumi veidojas, ja bērns pusdienās patstāvīgi tērē vecāku doto naudu,” novērojusi B.Čudorāne. Bērni , iepērkoties tirdzniecības vietās ārpus skolas, nebūt neizvēlas to labāko. Pie tam ēšanai bieži vien patērē vairāk nekā latu.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Par eglīti un rododendriem, kuru nav

00:00
14.06.2025
52

Taurenē nedēļas garumā daudzu sarunās galvenā tēma bija egle. Ap to virmoja neizpratne, arī aizvainojums, neuzticēšanās. “Vienu dienu laukumā pie bibliotēkas  atbrauca traktors un vīri sāka lauzt bruģi. Katrs, kurš gāja garām, prasīja, kas tiek darīts, bet neviens nezināja. Vīri, kuri plēsa bruģi, tikai pateica, ka Vecpiebalga tā liek darīt,” stāsta taurenietis Jānis Vīlips. Turpat […]

Atjauno Stāstu torni jeb brīvdabas grāmatu apmaiņas vietu

00:00
13.06.2025
136

Kad rudenī būs pabeigta Cēsu Stacijas laukuma rekonstrukcija, cēsniekiem pazīstamais Stāstu tornis jeb brīvdabas grāmatu apmaiņas vieta un lasītava atkal kalpos pilsētniekiem. Pirms vairāk nekā desmit gadiem, 2013. gada augustā, Rīgas Tehniskās universitātes starptautiskajā arhitektūras vasaras skolā kopā ar latviešu un ārzemju studentiem arhitekts Niklāvs Paegle un kolēģi Tomass Rendals-Peidžs, Teodors Mollojs vadīja darba grupu, […]

Līgatnieši parāda sevi un priecē citus

00:00
12.06.2025
45

Līgatnieši savus svētkus svin pirmie novadā. Tā ir tradīcija, jūnija pirmajā sestdienā, kad skolas gads tikko beidzies, jauniešu un bērnu kolektīvi var iepriecināt vecākus, kopā pavadīt piepildītu dienu. Līgatnes amatierkolektīvi savukārt parāda aizvadītās sezonas veikumu. Ja vēl svētku norisēs iesaistās citi, tad no agra rīta līdz teju nākamās dienas rītam Līgatnē ir, ko darīt un […]

Vēlēšanu diena Cēsu novadā

00:00
11.06.2025
104
1

Vēlēšanu dienā, 7.jūnijā, Cēsu novadā valdīja rosība un cilvēki izvēlējās, kā pavadīt šo saulaino sestdienu. Raiskumā jau no rīta pie vēlēšanu iecirkņa ik pa laikam veidojās nelielas rindas – daudzi gribēja novēlēt pirms savām ikdienas gaitām. Arī 50 gadu vecā Raiskuma iedzīvotāja Andreta stāsta, ka viņas dienas plānā vēlēšanas bija pirmais darbs: “Par vēlēšanām domāju […]

Pašvaldību vēlēšanas 2025. Cēsu novads

00:00
10.06.2025
113

Cēsu novadā par savu vietvaru nobalsoja 47,12% jeb    15 779 pilsoņi. Vēlēšanu aktivitāte lielāka nekā 2021.gadā, kad    par jaunā, lielā Cēsu novada domi nobalsoja 36,54% jeb 12 703 balsstiesīgie. Šajās vēlēšanās aktivitāte bijusi lielāka visā Latvijā, pagājušajā nedēļā pie urnām devušies 46,97% jeb 646 867 vēlētāji, pirms četriem gadiem 34,01% vēlētāju. Tagad krietni vairāk […]

NBS majors Jānis Slaidiņš viesojas VTDT

00:00
09.06.2025
55

“Prakse rāda, ka jaunieši par karu interesējas vismazāk, jo viņiem tas liekas kaut kas tāls, kas mūs neskars,” “Druvai” atzina Nacionālo bruņoto spēku majors, Zemessardzes štāba virsnieks, militārais analītiķis Jānis Slaidiņš. Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma organizētajā tikšanās reizē viņš skolas audzēkņiem un pedagogiem, un ikvienam interesentam stāstīja savu redzējumu par drošību, sagatavotību X stundai […]

Tautas balss

Bagāts kļuva Latvijā

09:36
14.06.2025
10
Seniore no Cēsīm raksta:

“Nesaprotu, kā Ainārs Šlesers var sacīt, ka Latvija ir nabadzīgākā zeme, ka viss izpostīts, ja pats ir bagātnieks! Kur tad viņš kļuva par tādu, ja ne Latvijā?! Ja jau valstī ir tāda nabadzība, lai dalās, lai kādu miljonu ziedo Latvijas labā. Man nepatīk cilvēki, kas nonicina Latvijā paveikto, bet jo vairāk tie, kas kļuvuši turīgi, […]

Maza bedrīte var radīt lielu nelaimi

08:36
14.06.2025
12
Lasītāja raksta:

“Cēsīs, bērnu laukumā pie Maija parka, asfaltā ir bedres. Tur mazi bērni brauc ar divriteņiem, skrejriteņiem, tur ātri var gadīties nelaime, kaut bedres nav īpaši dziļas. Tagad, kad pilsētā remontē tik daudzas ielas, vajadzētu padomāt arī par bērnu laukuma celiņiem,” ieteica lasītāja.

Applūst pastaigu takas

19:35
13.06.2025
15
Pastaigu cienītāja I. raksta:

“Pēdējo nedēļu lietavas ne vienā vietā vien appludinājušas pastaigu takas. Tā arī Cīrulīšu takā Gaujmalā applūdis tiltiņš. Varbūt vērts takas sākumā izvietot kādu paziņojumu, lai cilvēki zina, kurp iet. Jācer, ka takas un tiltiņa dēļi ūdenī nesabojāsies,” sacīja pastaigu cienītāja I.

Pasts nevērtē klientu ērtības

19:42
11.06.2025
30
Seniore raksta:

“Redzams, ka Latvijas Pasts par saviem klientiem nedomā un necenšas viņus paturēt. Cēsu pasta nodaļas pārcelšana no centra uz Lauciņiem ir pavisam nepārdomāts solis. Tā ir neizdevīga vieta gan daudziem pilsētniekiem, gan lauciniekiem. Tā kā pagastos pasta nodaļu nav, ne viens vien, kas atbrauc no laukiem, izmantoja pastu, kas bija dzelzceļa stacijas ēkā. Tas bija […]

Svarīga sadarbība

19:42
10.06.2025
16
Novadniece raksta:

“Ļoti iepriecināja, ka uz pašvaldības vēlēšanām aizgāja tik daudzi. Redzams, ka cilvēkus interesē, kas notiek viņu pilsētā, pagastā. Tagad tikai jāgaida, lai jaunievēlētie deputāti vēl vairāk sadarbojas ar iedzīvotājiem, lai saikne ir vēl ciešāka. Tikai uz vietas dzīvojot, katrs redz, kas viņa apkaimē vairāk vajadzīgs, kā pietrūkst,” pauda novadniece.

Sludinājumi