Piektdiena, 11. oktobris
Vārda dienas: Monta, Tince, Silva
casibom jojobet giriş jojobet Casibom holiganbet giriş casibom giriş Casibom casibom casibom giriş CASİBOM holiganbet Casibom Giriş casibom casibom güncel giriş casibom güncel Casibom Casibom holiganbet holiganbet casibom güncel giriş

Kas notiek ar čipsu un bulciņu ēdāju paaudzi

Druva
23:00
18.10.2007
5

Latvijā veiktie pētījumi liecina, ka liela daļa skolēnu nevar sagaidīt pusdienu ēdienreizi. Uztura speciālisti to skaidro ar dažādiem cēloņiem, bet viens no galvenajiem – ģimenē nav ieviesti tādi ēšanas paradumi, lai bērns justos paēdis un baudītu veselīgu uzturu.

“Gādājot par veselīgu uzturu, pats pirmais, kas katru dienu jāievēro – ģimenē visiem jāēd brokastis,” uzskata pieredzējušais ārsts Zigurds Zariņš no Rīgas Stradiņa universitātes. ”Brokastis dod enerģiju rīta cēlienam – darbiem un mācībām. Ja bērns atsakās ēst, vecākiem jārāda piemērs – pašiem jāietur brokastis, liekot bērnam kopā ar ģimeni sēdēt pie galda. Tas iedarbojas. Ar laiku bērns sāks ēst.”

Kamēr tā nenotiek, skolēni meklē veidus, kā nomākt apetīti līdz pusdienām, un bieži vien tie ir čipsi – ar sāli bagāts ēdiens. ”Vakar no rīta ievēroju, kā mamma steidzās uz klasi, lai bērnam pirms stundām atdotu aizmirsto. Tā izrādījās čipsu paka – ēdiens, kuru speciālisti neiesaka lietot ikdienā,” pastāstīja Cēsu pilsētas Pastariņa pamatskolas medmāsa Rasma Niedre. ”Skolā ar bērniem par veselīgu uzturu esam runājuši daudz, jāsecina, ka izglītošana par pareizu uzturu jāveic arī vecāku vidū.”

Daudzviet skolās izveidotas kafejnīcas, lai starpbrīžos varētu nopirkt uzkodas. Tādējādi daudzi, kuri pirmās brokastis nav ieturējuši, var izsalkumu remdēt otrajās brokastīs vai ēst pēcpusdienā, ja skolā mācību diena izvēršas gara. Čipsi, bulciņas un saldinātie dzērieni izrādījās pirktākās preces līdz brīdim, kad kafejnīcu darbā iejaucās valsts. Kopš pagājušā mācību gada ir stingri noteikts, kurus pārtikas produktus skolās vairs nedrīkst pārdot, jo to patērēšana vairumā skādē augošam organismam. To vidū ir čipsi – produkti, kuri satur daudz sāls, un saldinātie dzērieni, kuri papildināti ar pārtikas piedevām.

Ieklausoties uztura speciālistos, valsts turpina arī izglītojošu darbu. Veselības ministrijas ”Sabiedrības veselības aģentūra” rīko seminārus uztura veidotājiem un īstenotājiem skolās, skolēnu ēdinātājiem izdod paraugmateriālus. ”Tas, ko seminārā pastāstīja lektori, man nebija nekas jauns,” sacīja Pastariņa pamatskolas ēdnīcas vadītāja Diāna Vanaga. ”Taču ļoti vērtīga ir katrai skolai dāvinātā grāmata ”Sabalansētas ēdienkartes sastādīšana 1. – 4. klašu skolēniem”.”

Seminārā Cēsīs piedalījās arī grāmatas autores Valda Kozule un Ilze Straume. ”Mums nācies secināt, ka skolās 1. – 4. klašu ēdienkartes bieži vien sastāda, vadoties pēc naudas un nerēķinot pasniegto produktu uzturvērtību. Pie jaunā krājuma strādāju cerībā, ka tā būs noderīga rokasgrāmata skolu ēdinātājiem,” vērtēja V.Kozule. Viņai bija sakāmais arī skolu vadītājiem. Ja skolēni no 5. klases paši var izvēlēties ēdienus, īpaša uzmanība jāpievērš sadales un samaksas kārtībai, lai starpbrīdis nepaietu tikai stāvot rindā, bet nesteidzīgai paēšanai bērniem neatliek laika.

Semināra dalībniece, Priekuļu vidusskolas direktore Iveta Apine atzina, ka skolas vadība seko līdzi, lai laiks pusdienu starpbrīdī ēdnīcā būtu pietiekams: ”Pagājušajā mācību gadā nolēmām pusdienu starpbrīdi pagarināt par desmit minūtēm.”

Ēdinātāji un arī skolotāji ievērojuši, ka izvēles pusdienas ir kā runga ar diviem galiem. Dodot izvēli, pieaugušie cer, ka vecāko klašu skolēni neignorēs pusdienošanu, paēdīs siltu ēdienu, nevis iztiks ar uzkodām. Taču novērojumi rāda, ka izvēle bieži vien pārvēršas ēšanas vienveidībā, pērkot tikai frī kartupeļus ar kečupu, bet pusdienām vecāku doto atlikušo naudiņu ne reti iztērējot veikalā – čipsiem un kolai.

Sabiedrības veselības maģistre, topošā ģimenes ārste Dana Misiņa veikusi apjomīgu pētījumu ”Kas notiek Latvijā jeb fakti par uzturu un ēšanas paradumiem.” Tajā viņa konstatējusi, ka 2006. gadā Latvijā katrs 13. bērns ir ar palielinātu svaru, ko izraisa neveselīgs uzturs un fizisku aktivitāšu trūkums. Eiropā tāds jau ir katrs piektais bērns. Zinot, ka piemērus un paradumus mūsu valsts smeļas no Eiropas, kādi Latvijā darbojas fiziskie, ekonomiskie un sociālie faktori, D.Misiņa prognozē, ka Latvijā būs bērnu aptaukošanās epidēmija. ”Ir arī labas ziņas,” piebilst mediķe. ”Izskaidrošanas darbs devis rezultātus. Pētījums apliecināja, ka bērnu vidū čipsu lietošana samazinājusies. Pētījums veikts, pirms skolās aizliedza tirgot čipsus.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Nemainīgie rudens jautājumi

00:00
11.10.2024
73
1

Līdz ar pirmajām rudens salnām sākusies apkures sezona daudzdzīvokļu namos Namu apsaimniekotāji “CDzP”    ir uzņēmums ar ilgstošu pieredzi, tā vadītājs Ģirts Beikmanis atzīst, ka jautājums par to, kad pieslēgt siltumu, ik rudeni ir nemainīgs domstarpību iemesls dzīvokļu īpašniekiem. “Vieni gatavi pieciest drēgnumu, vilkt biezu džemperi un tīties segās, lai tikai nesāktos apkures sezona. Bet, […]

Izskan dzeja latviešu un ukraiņu valodā

00:00
10.10.2024
39
1

Ik rudeni arī Jaunpiebalgā izskan Dzejas dienas, pulcējoties piebaldzēniem, kuriem dzeja ir dvēseles valoda. Šogad Jaun­piebalgas Kultūras centra Velvju zālē aizvadītajā dzejas vakarā “Atkal šai rudenī…” skanēja dzeja latviešu un ukraiņu valodā. Dzeja, mūzika, dziesmas un skaistais iekārtojums ar rudens ziediem un dārza veltēm radīja ģimenisku un emocionāli siltu noskaņu. Piebaldzēns Jānis Mājenieks jeb Slēģu […]

Skanīga jubileja nākotnei

00:00
09.10.2024
38
1

Koncerta nosaukumā liekot vārdus no Māras Zālītes un Jāņa Lūsēna “Sidraba birzs” – “Es Tevi pazīstu jau sen”-, vecākais Cēsu koris “Vidzeme” skanīgi nosvinēja 80 gadu jubileju. Klausītāju, kuru vidū bija daudzi bijušie koristi, priekam koris bija izvēlējies pazīstamas E. Dārziņa, P. Barisona, R.Paula, S.Mences, J. Jančevska, L.Jēkab­sones un citu komponistu kora dziesmas, tautā populāras, […]

Jāņmuižā 10.oktobrī notiks militārās mācības

14:34
08.10.2024
82

Jāņmuižā, ceturtdien, 10. oktobrī, notiks militārās mācības, ziņo Zemessardze. To laikā iespējama pastiprināta operatīvo dienestu transportlīdzekļu pārvietošanās, militārpersonu klātbūtne, bet būtiski satiksmes ierobežojumi nav plānoti. Mācību laikā tiks lietota mācību munīcija un sprādzienimitācijas līdzekļi, kas rada troksni, bet neapdraud apkārtējo veselību un dzīvību. Uzmanību sabiedriskā transporta lietotājiem! Mācību dienā, 10.oktobrī, A/S “CATA” autobusu pietura “Jāņmuiža” […]

Spāņiem patīk latviešu dejas

09:32
08.10.2024
47
1

Priekuļu kultūras nama deju kolektīvu “Jumis”, “Zelta Virpulis” un Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma “Virpulis” dejotāji jauno deju sezonu atklāja Spānijā. “Piedalījāmies deju festivālā “XII International folklore festival “Alegria de danzar Costa Brava”,” stāsta kolektīvu vadītājs Uldis Blīgzna un uzsver, ka dejotājiem braucieni ir ļoti svarīgi, jo ir iespēja iepazīt citas kultūras, pabūt kopā. Festivālā […]

Arodbiedrība dāvina svētku mirkli

00:00
08.10.2024
123

Izglītības darbinieku arodbiedrības Cēsu novada arodorganizācijas valde Skolotāju dienas noskaņās teica paldies izglītības iestāžu vadītājiem, kuri ir arodbiedrības biedri. “Mācību iestādēs, kurās arī vadītājs ir arodbiedrības biedrs, pedagogi jūtas drošāk, ir vieglāk noskaidrot dažādus jautājumus un ikviens strādājošais cenšas piederēt arodbiedrībai,” pastāsta Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) Cēsu novada arodorganizācijas priekšsēdētāja Ausma Klētniece […]

Tautas balss

Pastaigu laikā jāpiesēž

20:28
08.10.2024
14
Pastaigu cienītāja Ē. raksta:

“Mēs, tie, kam patīk pastaigas un kas izmanto lielisko gājēju celiņu no Cēsīm uz Līvu ciematu, ļoti gaidām soliņus. Nav vairs jaunība, vajag pa laikam piesēst, ar autobusu pieturas soliņu ir par maz,” sacīja pastaigu cienītāja Ē.

Neaptveramās zāļu cenas

20:27
08.10.2024
13
12
Seniore raksta:

“Kad klausos, cik maksā zāles, lai ārstētu vai nepieļautu atkārtoties vēzim, mati ceļas stāvus. Grūti saprast, kas tik astronomisks jāiegulda, lai medikamenta deva maksātu tūkstošiem, pat desmitiem un simtiem tūkstošus eiro! Un šausmīgi saprast, ka jāmirst, jo nevari to atļauties, bet valsts nekompensē,” pārdomās dalījās seniore.

Laukos saites ciešākas

20:26
08.10.2024
18
Lasītāja V. raksta:

“Otrdienas “Druvā” izlasīju par senioru biedrībām, kas ražīgi darbojas un gādā par sava vecuma cilvēkiem. Droši vien viens otram vairāk palīdz laukos, kur cits citu pazīst, Cēsīs tas grūtāk. Pilsēta pietiekami liela, apvienot visus vienā organizācijā nav viegli,” sprieda lasītāja V.

Kā vecās filmās

13:10
01.10.2024
30
1
Cēsnieks raksta:

“Notikumi gluži kā senā zinātniskās fantastikas filmā vai romānā. Kos­miskajā stacijā iestrēguši divi ASV astronauti, kuriem vajadzēja tur pavadīt dažās dienas, bet nu jau ir vairākus mēnešus. Un tagad gatavo glābšanas misiju. Saki nu, ka māksla un literatūra nepareģo nākotni,” sprieda cēsnieks.

Lauki kļūst tukšāki

13:10
01.10.2024
36
1
Seniore raksta:

“Laukos paliek arvien mazāk cilvēku, lai kā televīzijā stāsta par jaunajām ģimenēm, kas izvēlas dzīvot viensētās. Daudz vairāk, nekā pārceļas uz pagastiem, no tiem aiziet, to taču var redzēt statistikas datos,” pauda seniore.