Svētdiena, 23. jūnijs
Vārda dienas: Līga

Karstums pārsteidz un nogurdina

Druva
23:00
24.07.2006
3

– Skatīju vecās kantorgrāmatas, 80.gadu sākumā fiksēti 34 grādi, bet pēdējos 20 gadus Priekuļos tas ir rekords, – saka Priekuļu automātiskās meteoroloģiskās stacijas meteoroloģe Ilze Brūvere.

Svētdien Priekuļos maksimālā gaisa temperatūra bija 33,8 grādi, bet diennakts vidējā – 27,1 grāds. Ilgstošais karstums grūti izturams ne tikai cilvēkiem. Pēc mērījumiem Priekuļos augsnes virskārtā termometrs rāda 50 grādus, piecu centimetru dziļumā – 26,5 grādus, bet 20 – 23,9 grādus. Zālājos 20 centimetru dziļumā ir 19 grādi silts.

-Bijis, ka vienu dienu, pāris ir karsts, bet ne jau tik ilgi, – uzsver Ilze Brūvere.

Vēl karstāks nekā Priekuļos bijis Zosēnos, kur svētdien plkst 18, kad Priekuļos bija 32,6 grādi, Zosēnos 33,4.

Karstais un sausais laiks lielu postu nodara arī pilsētas zaļajai zonai, apstādījumiem. Z/s “Kliģēni” īpašnieks Aleksandrs Raubiško atzīst, ka šādā laikā nav viegli nosargāt puķes.

“Zālājus un lielos ziemciešu stādījumus nelaistām,

tas nav mūsu spēkos, cenšamies glābt vien puķu dobes, kuru arī pilsētas apstādījumos netrūkst. Mūsu darbinieki katru vakaru četras, piecas stundas velta, lai apbraukātu visas vietas, kur aug puķes. Redzam, ka krītas ūdens līmenis arī parku dīķos,” saka A. Raubiško.

Uzņēmuma “Vinda” direktors Varis Ādamsons informēja, ka ūdens patēriņš pilsētā ir pieaudzis, tomēr problēmas, ka tā varētu sākt trūkt, nav gaidāmas. Ūdens pietiks.

“Laikā, kad ūdens nepieciešams laistīšanai, esam atraduši daudzus, kuri nav uzstādījuši ūdens skaitītājus, un ūdeni no pilsētas ūdensvada bagātīgi izmanto dārzu laistīšanai. Mūsu rīcībā ir aparatūra, kas palīdz atklāt šādus negodīgos lietotājus,” teica V. Ādamsons.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Cēsu brigādes darbiniekiem šis laiks ir karsts gan tiešā, gan pārnestā nozīmē. Brigādes komandieris Pēteris Serovs informēja, ka pēdējās nedēļas laikā izsaukumu kļuvis krietni vairāk. Aizvadītajā nedēļā reģistrēti 16 ugunsgrēki, no tiem brīvdienās – astoņi. Degušas pamestas mājas, sausais siens, kūdra. Ir neparasti lasīt operatīvajā informācijā, ka ļoti bieži valstī VUGD brigādes brauc dzēst degošo zāli, gluži kā kūlas dedzināšanas laikā.

“Tā kādā pļavā nopļauto un izkaltušo sienu aizdedzināja dzirkstele no traktora izputēja. Nopļautā zāle izkalst ļoti ātri, viss ir tik sauss, ka pietiek ar mazāko dzirksteli, lai sāktos liela nelaime,” teica P. Serovs.

Divas reizes ugunsdzēsēji braukuši Cēsīs uz Liepu ielu, kur degušas pērno lapu kaudzes. P. Setrovs pieļauj, ka notikusi pašaizdegšanās, taču nepieciešams domāt par šo vietu, lai izvairītos no turpmākiem negadījumiem.

Karstais laiks cilvēkus vilina pie ūdeņiem, līdz ar to pieaug noslīkušo skaits. Nedēļas nogalē glābēji divas reizes palīdzējuši policijai atrast bojā gājušos. Sestdien palīdzība sniegta Siguldā, bet svētdien – Drustu pagasta Krogus ezerā, kur noslīcis 1968.gadā dzimis vīrietis.

“Šajā laikā uz ūdeņiem jābūt ļoti uzmanīgiem, nedrīkst atļauties nekādas pārgalvības, it īpaši nezināmās ūdenskrātuvēs. Vecākiem vajadzētu uzmanīt savu bērnus, kuri jo īpaši vēlas brīvo laiku pavadīt pie ūdeņiem,” teica P. Serovs.

Palielinās to cilvēku skaits, kuri karstuma radīto veselības problēmu dēļ palīdzību lūdz mediķiem.

Kā informēja rajona slimnīcas terapeite Anna Smiltiņa, pagājušajā nedēļā terapijas nodaļā trīs dienas ārstējās jaunietis, kurš bija dabūjis

saules dūrienu. “Puisis bija pamatīgi pārkarsis, tāpēc paturējām slimnīcā. Arī svētdien uzņemšanas nodaļā nogādāja vairākus pacientus, kuri cieta no karstuma izraisītajām veselības problēmām. Viņi ārstējas ambulatori – pēc palīdzības sniegšanas devās mājās,” pastāstīja A. Smiltiņa.

Traumatoloģijas nodaļas vadītāja Anda Skrastiņa minēja, ka jaunietis, kurš ārstējās terapijas nodaļā, bija guvis arī ievērojamus apdegumus. “Ja pacientam ir īpaši smagi apdegumi, tad viņu no terapijas pārved uz traumatoloģijas nodaļu. Taču jaunieti nebija nepieciešams pārvietot,” sacīja A. Skrastiņa. Nodaļā ārstējas arī vairāki pacienti, kuri sagriezuši pēdas pie Driškina, Ungura un Niniera ezera. Daži traumas guvuši piemājas dīķos, taču traumatoloģijas nodaļas vadītāja ir pārliecināta, ka tas ir pašu nolaidības dēļ.

Bērnu nodaļas vadītāja Māra Brice pastāstīja, ka nodaļā pastāvīgi ārstējas apmēram desmit bērni.

“Pieaugušie saprot, ka jādzer daudz ūdens, lai izārstētos, jāklausa ārsti, bet bērni to visu neapzinās,” atzīst ārste. Bērniem visbiežāk ir paaugstināta temperatūra un šķidruma zudums. M. Brice iesaka, lai vecāki pusdienlaika karstajā saulē neved bērnus pastaigā, lieto galvassegas, liek dzert daudz šķidruma un domā par atvases ēdienkarti. “Bērniem ir jāēd zupas, jādod vārīti ēdieni, nevis tikai cepumi un sausa maize,” minēja M. Brice.

Ģimenes ārsti ir pirmie, kuri saņem pacientu sūdzības par karsto laiku. Ragnars Kaltenieks, ģimenes ārsts no Nītaures, apgalvoja, ka kopš karstā laika iestāšanās ir palielinājies pacientu skaits, kuri cieš no karstuma izraisītajām sekām. “Pagājušajā nedēļā bija trīs pacienti, kuri bija pārkarsuši. Parasti sūdzas vecāka gadagājuma cilvēki, kuriem ir slima sirds. Nesen biju arī mājas vizītē pie puiša, kurš bija pārkarsis. Bija vajadzīga ķermeņa atdzesēšana,” sacīja R. Kaltenieks.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Svētīgus Jāņus!

00:00
23.06.2024
24

Es sasēju lielu sieru,Jāņu dienas gaidīdama;Jāņu dienu izdalījuPa maziemi gabaliem. Nākat šurpu, Jāņa bērni,Nākat lieli, nākat mazi;Lieliem došu alu dzerti,Maziem siera gabaliņu. Nelīst lietus, nelīst lietus,Šodien lietus nevajaga,Salīs manas Jāņu zāles,Salīs paši Jāņu bērni. Brauc, Jānīti, nu uz Rīgu,Nu mēs tevi pavadām;Nāc atkal citu gadu,Tad mēs tevi gaidīsim.

Saules un ēnas saspēle dzīves norisēs un svētkos

00:00
22.06.2024
40

Mārsnēnos Priekuļu apvienības svētkos “MārsnĒNAS – GaismĒNAS” zumēja kā bišu stropā – dienā centrā uzstājās mākslinieciskie kolektīvi, notika radošās darbnīcas, apvienības pagastu amatierteātru izrādes. Svētkus šogad rotāja moto: “Ja ir ēna, tad kaut kur ir arī Saule.” Saule ir arī Priekuļu apvienības logo zīme, tā simbolizē gaismu un siltumu, bet ēna veldzē un atvēsina, un […]

Pieejamība kā iespēja

00:00
21.06.2024
47

Pietrūkst kopīga redzējuma, kā jāveido dabas takas un dabas objekti, lai tie būtu pieejami ikvienam – ne tikai cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, bet arī māmiņām ar bērniem ratiņos vai vecāka gadagājuma ļaudīm,kuriem pastaigai nepieciešams līdzenāks ceļš un vairāk soliņu, kur piesēst, lai pastaigas laikā atpūstos. Tā, izpētot vides pieejamību kultūras mantojuma objektu, dabas taku, ēdināšanas […]

Jāatgādina, lai neatkārtotos

00:00
20.06.2024
55

14.jūnijs šogad bija lietains. Saule slēpās aiz asaru pielietiem mākoņiem, kad daudzviet Latvijā pieminēja 1941.gada represijās svešumā izvestos. Jaunraunā komunistiskā terora upuru piemiņas vietā priekulieši atcerējās uz Sibīriju aizvestos jaunrauniešus, tos, kuri neatgriezās. “Lasot atmiņas par to nakti, kad pārtrūka daudzu Latvijas iedzīvotāju dzīve, nevar palikt vienaldzīgs. Un nekur nepazūd jautājumi – par ko, kāpēc. Šodien […]

Aizvadītajā diennaktī vairākas sadursmes

14:33
19.06.2024
66

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 94 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 12 ceļu satiksmes negadījumi, kur vienā gadījumā viena cietusi persona. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 93 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 34 par ātruma pārsniegšanu, kā arī divos gadījumos […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē septiņi izsaukumi

14:30
19.06.2024
34

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 18. jūnija plkst. 6.30 līdz 19. jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma septiņus izsaukumus – divus uz ugunsgrēku dzēšanu, četrus uz glābšanas darbiem un viens izsaukums bija maldinājums. Vakar īsi pēc pusdienām ugunsdzēsēji saņēma izsaukumu uz Smiltenes novada Smiltenes pagastu, kur pēc ceļu satiksmes negadījuma bija […]

Tautas balss

Zināšanas, kas vajadzīgas katram

17:05
18.06.2024
18
Lasītāja G raksta:

“Pagājušajā nedēļā Valmierā ikviens varēja uzzināt un arī praktiski pamācīties, kas tieši darāms krīzes situācijās. Aizsardzības ministrija rīkoja dienu “Bruņojies ar zināšanām”, kur speciālisti tikās ar iedzīvotājiem. Tāds pasākums bija pavisam 14 pilsētās Latvijā, bet mūsu valstī taču ir daudz vairāk pilsētu un visās dzīvo cilvēki, visur vajadzīgas šādas zināšanas, īpaši jau šajā situācijā, kurā […]

Svētkus sarīko pati kopiena

23:01
13.06.2024
22
Svētku apmeklētāja raksta:

“Skujenē bija ļoti skaisti pašu pagasta iedzīvotāju rīkoti svētki. Tur varēja baudīt gan koncertus, gan pamieloties ar vietējo gatavotiem gardumiem, gan redzēt daudz ko citu. Lieliski, ka ir uzņēmīgi, rosīgi cilvēki, kas darbojas savā un citu labā,” ar gandarījumu sacīja svētku apmeklētāja.

Prieks par atjaunoto ielu

23:00
13.06.2024
33
Bērzaines iedzīvotāja raksta:

“Braucu Cēsīs pa jauno Bērzaines ielu un priecājos, cik tā skaista! Tiešām gandarījums, ka atrasta nauda un veikta tik vērienīga pārbūve. Tagad sakārtos Emīla Dārziņa ielu, tad vēl vajadzētu sakārtot to Bērzaines ielas atlikušo daļu, kas ved līdz Gaujas ielai, tad šī apkaime būtu vienkārši fantastiska. Bet laikam jau jāsaprot, ka visu tūlīt nevar gribēt,” […]

Kas par maksu, kas bez maksas

22:59
13.06.2024
25
Lasītājs J. raksta:

“Lasu un domāju, kā tā, uz Cēsu kauju jubilejas koncertu, kur uzstājas vietējie dejotāji, jāpērk biļete, bet Igaunijas mūziķu koncertu varēs klausīties bez maksas. Vai tā ir mūsu paš­valdības godīga attieksme pret iedzīvotājiem,” neapmierinātību pauda lasītājs J.

Senioriem grūti izstaigāt lielus attālumus

22:58
13.06.2024
40
Cēsniece raksta:

“Cēsīs, Palasta un Gaujas iekas krustojumā pie muzeja krātuves, bija soliņš, kur bija ērti mirkli atpūsties, sakārtot pirkumus pēc iznākšanas no “Maxima” veikala un doties kājām mājās. Tagad soliņa vairs nav. Žēl, ka tas noņemts, nepadomājot par vecajiem cilvēkiem, kuriem grūti izstaigāt lielus attālumus, turklāt ar pirkumu maisiņiem rokās. Kopumā pilsētā ir pārāk maz soliņu. […]

Sludinājumi