Šonedēļ apmeklētākā izstāde Cēsīs bija “Latvijas karogam 725”.
Pedagogu aicināti, dažāda vecuma skolēni izstādē guva ne vien priekšstatu par Latvijas karoga seno vēsturi, bet arī izpildīja muzeja darbinieku uzdevumu. Jaunāko klašu skolēniem ar krāsojumu jāprot veidot karoga proporcijas un novietojums pie ēkām. Vecāko klašu skolēni aicināti sastādīt karoga vēstures laika joslu ar tiem notikumiem 20. gadsimtā, kuri cieši saistīti ar Latvijas karoga vēsturi.
Izstāde nav jauna. Cēsu vēstures un mākslas muzejs šo pastāvīgo izstādi piedāvā jau vairākus gadus. Tā ar daudziem unikāliem materiāliem pagaidām valstī ir vienīgā, kas sniedz vispilnīgāko informāciju par Latvijas karoga vēsturi. Tās autors vēsturnieks, Cēsu muzeja speciālists krājuma izpētes jautājumos Tālis Pumpuriņš pārliecinājies, ka interese par izstādi turpinās. Viņš sastādījis arī monogrāfiju „Sarkanbaltsarkanās – Latvijas karoga krāsas”. Tā izdota pirms sešiem gadiem, bet joprojām ir izstādes apmeklētāju pieprasīta.
“Bērni ātri izaug. Tie, kas pabijuši izstādē, pēc trīs, četriem gadiem pabeidz skolu. Viņu vietā nāk citi, un skolotāji atkal ved audzēkņus uz izstādi,” novērojis T. Pumpuriņš. Informācija par izstādi Cēsīs apskrējusi arī Latviju. Šajā novembrī pieteikumi izstādes apmeklēšanai pienākuši arī no Valmieras un Jelgavas.
90. gadu vidū, apzinoties Cēsis kā Latvijas karoga šūpuli, Cēsu muzejā sākās darbs pie Latvijas karoga vēstures sīkas izpētes. Muzejs pirmo izstādi par liktenīgajām sarkanbaltsarkanajām krāsām izveidoja pirms desmit gadiem. Tā guva lielu ievērību un uz kādu laiku bija arī Rīgā, Latvijas Saeimā.
Pēc tam radās mērķis Latvijas karoga vēsturi attēlot vēl pilnīgāk, izveidot pastāvīgu izstādi, kas būtu arī interaktīva, piemērota dažāda vecuma skolēniem, lai tajā varētu ne vien gūt zināšanas, bet arī darīt ko praktisku, piemēram, paši uzzīmēt karogu, izstādes stendos meklēt atbildes uz jautājumiem.
Kopš muzeja ēkā notiek renovācija, izstāde pārcelta uz Izstāžu namu un atradīsies tur vismaz vēl gadu.
Komentāri