Amatas novadā apvienojas Skujenes, Zaubes, Nītaures pagasts un Amatas novads. Pašvaldību vadītāji stāsta „Druvai” par jaunā novada veidošanas gaitu.
Jānis Sekste, Skujenes pagasta padomes priekšsēdētājs:
– Neskaidrības par nākotni ir. Pēdējās nedēļās kopā sanākuši neesam. Mums ministrija neiedeva prasīto finansējumu novadu apvienošanas projektam un neesam izlēmuši arī kopīgi šo projektu finansēt, ko varētu darīt. Tas, kā dzīvosim jaunajā novadā, pirmām kārtām būs atkarīgs no deputātiem, kurus ievēlēs 6.jūnijā. Turklāt nezinām, cik daudz finansējuma jaunajam Amatas novadam piešķirs un kādas funkcijas reāli varēsim izpildīt. Jo valstī pašlaik ministri sākuši strādāt par „drēbniekiem” un tik budžetu apgriež. Mēs nezinām, cik naudas būs, cik darbinieku pašvaldībā varēsim atļauties algot. Varbūt tādēļ ir arī jautājumi, kurus šobrīd izlemt nevaram. Taču kopā ir jānāk un jādomā, kā tālāk dzīvosim. Nav jau liela māksla saimniekot, ja ir daudz naudas. Bet kā izdzīvot, kad tās nav? Domāju, šobrīd galvenokārt tiek gaidītas vēlēšanas, pēc tām tad jaunā dome lems un aktuālos jautājumus risinās. Kas attiecas uz skujeniešiem, domāju, ka viņiem būtiskākais – kas notiks ar pašvaldībā strādājošajiem un kādus pakalpojumus varēs arī turpmāk saņemt pagastā. Bet skaidrs arī, ka solījumus dot vai nepopulārus lēmumus pieņemt līdz vēlēšanām neviens negrib.
Inese Menģele, Nītaures pagasta padomes priekšsēdētāja:
-Pāris nedēļas neesam tikušies. Pa vidu bija pašvaldību konference, svētku dienas, bet pamazām jau kaut ko darām. Protams, visu līdz galam izlemt nevaram. Kad ievēlēs jauno domi, tā arī lems, kas un kā būs. Taču kaut kādam „skeletiņam” gatavam jābūt. Domāju, mums jānāk kopā. Uzskatu, ka mums pašiem nav pilnīgi skaidrs, kā dzīvosim tālāk. Pieļauju, ka arī iedzīvotājiem ir milzum daudz jautājumu, uz kuriem atbilžu pašlaik vēl nav. Taču uzskatu, ka iedzīvotāji būtu jāinformē vismaz par primārajiem jautājumiem. Man skaidrs, ka visi pakalpojumi, kas līdz šim pagastā bija saņemami, būs arī turpmāk. Zem jautājuma vienīgi ir dzimtsarakstu darbs, un skaidrs jau ir, ka nākotnē katrā pašvaldībā tas nepieciešams nebūs. Cik tad mazuļu pa gadu piedzimst? Šis pakalpojums noteikti varētu būt centralizēts. Arī bāriņtiesu varētu apvienot, vismaz divos pagastos veidot vienu, bet visam citam vajadzētu palikt uz vietas. Savukārt skolotāji ir neziņā, kas būs ar Nītaures vidusskolu. To, ka tā būs, ir skaidrs, bet neko konkrētāk es arī nemāku viņiem atbildēt, kas un kā risināsies. Runājot par administratīvo rajona centru, lēmām, ka tas būs līdzšinējā vietā Drabešu pagasta „Ausmās”, bet jau šobrīd esmu dzirdējusi izskanam viedokli, ka labāk būtu, ja šis centrs atrastos Ģikšos. Tas izdevīgāk būtu gan Nītaurei, gan Zaubei un Skujenei. Tā ka vienprātības nav arī šajā jautājumā. Bet nenoliedzu, ka jautājumu ir daudz, uz tiem visiem mums atbilžu vēl nav. Man pašai ir daudz jautājumu, kurus gribētos ar kolēģiem pārrunāt. b> Lācis, Zaubes pagasta padomes priekšsēdētājs:
– Pašreiz neliels pārtraukums mūsu kopā sanākšanā iestājies, bet nav tā, ka neviens jautājums netiek risināts. Dienas kārtībā ir Nītaures pansionāta lietas. Skaidrs arī, ka patlaban iedzīvotājiem nevaram pateikt, kas sēdēs pagastmājā, nezinot, cik daudz naudas novadam tiks piešķirts. Būtu negodīgi kaut ko šobrīd solīt. Par jaunās pašvaldības centru vienojušies īsti neesam. Amatas novads ir decentralizēts novads ar īpatnēju struktūru un izvietojumu, lielu teritoriju, ļoti plašu ceļu tīklu un retu apdzīvotību. Tā ka nav vienkārši nosaukt konkrētu novada centru. Tāpat uzskatu, ka nākamie divi gadi jaunajā novadā būs smagi un atbildīga darba pilni, bet tas nav nekas neizdarāms. Aktuāls jautājums būs ceļi un sabiedriskā transporta satiksmes tīkls. Bet tas atkarīgs no naudas. Būs finanses, būs ceļi. Būs ceļi, būs autobusi.
Elita Eglīte, Amatas novada domes priekšsēdētāja:
– Pašvaldību vadītāji pāris nedēļas kopā nākuši nav, bet nākamajā nedēļā kopā nāks grāmatveži, kuri vēl to nav darījuši. Arī mēs, pašvaldību vadītāji, turpināsim darboties novada projekta veidošanā . Kas attiecas uz Amatas novada iedzīvotājiem, par visiem jaunumiem viņi tiek informēti gan ar pašvaldības avīzes, gan interneta mājas lapas starpniecību. Un vēl tikko svaigi sagatavots mums ir bukletiņš par topošo Amatas novadu un aktualitātēm. To aizsūtīsim arī kaimiņu pašvaldībām. Man grūti spriest, kā un cik daudz kolēģi savos pagastos informē cilvēkus.
Līdz šim esam vienojušies, ka novada administratīvais centrs paliks līdzšinējais – Drabešu pagasta „Ausmās”, bet būs arī visi pieci līdzšinējie pagastu centri – Nītaure, Zaube, Skujene, Ģikši un Līvi. To no pirmās reizes esam runājuši. Izstādē „Cēsu uzņēmējs” arī startēsim kopā kā jaunais Amatas novads. Tādēļ nedomāju, ka mēs kopā nebūtu strādājuši. Domāju, mums, kopā sanākot, jāmāk sarunāties un vienoties, citādi jau pie kopēja viedokļa nenonāksim. Savas kopīgās sanāksmes noteikti atsāksim.
Komentāri