Otrdiena, 17. jūnijs
Vārda dienas: Justīne, Juta

Kā pārdzīvot eksāmenu spriedzi

Druva
23:00
01.06.2007
12

Šis laiks jo īpaši saspringts ir devīto un divpadsmito klašu skolēniem, kuri vienu pēc otra kārto noslēguma eksāmenus. Uztraukums, stress, negulētas naktis un kafija… Kaut gan daži divpadsmito klašu skolēni atzina, ka tik traki nemaz nav. Ar ūdeni un šokolādi

Cēsu pilsētas ģimnāzijas 12. klases abiturienti Ieva Dzalbe un <b>Kristaps Jēkabsons neslēpj, ka šis laiks ir saspringts.

Ieva: – Satraukums ir, bet man

šķiet, ka mazāks nekā toreiz, kad liku 9. klasē eksāmenus.

Kristaps: – Man piektdien sanāk jau pēdējais eksāmens. Tagad tā kā nedaudz sāku pārdomāt un nožēlot, ka varbūt vairāk varēju pagatavoties un atkārtot. No šiem eksāmenu rezultātiem jau būs atkarīgs, kā iestāsimies augstskolās. Par to tagad vairāk aizdomājos.

Ieva: – Jā, bet gadījumus, kad klasesbiedri neguļ visu nakti un mācās, neesmu dzirdējusi. Drīzāk ir tā, ka atnāk uz eksāmenu un neko nav pat paskatījušies.

Kristaps: – Man kārtība ir tāda, ka vakarā līdz kādiem vienpadsmitiem pamācos, tad no rīta ceļos septiņos, ieeju dušā un vēl atkārtoju kaut ko līdz eksāmenam. Tā es sevi nomierinu, ka esmu vēl kaut ko darījis.

Ieva: – Pieļauju, ka papildu uztraukumu dažkārt rada arī eksāmena vērtētājs. Taču šie vērtētāji ir tīri cilvēcīgi un neskatās ar bargu skatu. Vakar latviešu valodas eksāmenā bija ļoti karsts, vienai meitenei kļuva slikti. Eksāmena vērotāja ļāva viņai iziet laukā.

Kristaps: – Laika apstākļi patiesībā daudz ietekmē. Karstumā un bezgaisa telpā ir ļoti grūti domāt. Sākumā pat nācām uzvalkos uz eksāmeniem, bet tad sapratām, ka karstumā tas nav izturams.

Ieva: – Uz eksāmenu ņemam līdzi minerālūdeni.

Kristaps: – Šokolāde arī pirms eksāmena noder.

Ieva: – Patiesībā visu laiku likās, ka līdz eksāmeniem vēl tik tālu, bet šonedēļ viss jau beigsies. Ir tāds bezsvara stāvoklis. Nav vairs sajūtas, ka te piederamies. Esam jau it kā ar vienu kāju laukā no skolas, bet nekur iekšā vēl tikuši neesam.

Kristaps: – Centralizēto eksāmenu rezultātus arī uzzināsim tikai 17. jūlijā. Izlaidums būs jau aiz muguras, bet rezultātus vēl mēnesi nezināsim. Būs jādomā, kur varēsim iestāties, kas beigās sanāks…

Ieva: – Jā, šī vasara vispār būs citādāka. Īsti nevarēs strādāt, jo nesanāk pilns mēnesis, kad jau būs jādodas uz augstskolām. Daudz nezināmā vēl priekšā. Taču, cik zinu, visi klasesbiedri nolēmuši stāties augstskolās. Nepatīk, ka dažiem ir vienalga kur, ka tik iestāties.

Kristaps: – Izglītība ir ļoti svarīga, taču arī dārga. Kaut gan domāju, ka studiju kredīti ir pietiekami labvēlīgi studentiem. Taču galva ir pilna ar domām par nākotni. Tas tiesa… Bijušas gan asaras, gan trīcošas rokas

Matemātikas skolotāja Ingrīda Tilaka atzīst, ka skolēni uz eksāmeniem nāk satraukti un saspringti. Ir lijušas asaras un redzētas trīcošas rokas un balsis.

– Runājot par spriedzi un pārpūli, jāatzīst, ka tas nav īsti normāli, ja divpadsmitās klases skolēniem vienā nedēļā ir trīs eksāmeni, kā tas gadījās šogad divpadsmitajiem. Tā gan ir diezgan liela spriedze un skolēniem nav īsti laika, lai atpūstos un sakrātu jaunus spēkus, – vērtē skolotāja un piebilst, lai arī centralizētie eksāmeni uzliek dubultu atbildību abiturientam, tomēr pasargā viņus no otrreizējas pārbaudījumu kārtošanas, iestājoties augstskolās.

– Atbildība ir liela, jo eksāmena trīs stundas, iespējams, izšķir visu turpmāko skolēna likteni. Taču gribu teikt, ka mūsdienu bērni ir diezgan nosvērti, apzinīgi un apmeklē arī konsultācijas, – saka skolotāja un stāsta, ka meitenes vairāk ārēji uztraucas, bet zēni visu pārdzīvo iekšēji un reizēm pat savu satraukumu neizrāda.

– Es, skolotāja, jūtu lielu atbildību par skolēniem. Ja naktī nosapņošu, kādi uzdevumi skolēniem varētu būt eksāmenā, mēs tos atkārtosim. Tas ir diezgan svarīgi, – saka matemātikas skolotāja un neslēpj, ka dažkārt tīri cilvēcīgi ir žēl skolēna, ja viņam nav paveicies.

– Īpaši, ja zinu, ka skolēns ir bijis centīgs, daudz gatavojies un mācījies. Taču gadās, ka eksāmena laikā skolēniem uztraukumā kaut kas aizmirstas, sajūk un, iznākot no eksaminācijas telpas, viņi saprot, ka ir izdarījuši nepareizi. Arī pagājušajā nedēļā viena meitenīte iznāca no eksāmena un raudāja. Teicās nesaprotot, kas ar viņu noticis, kā varējusi neatcerēties, kas un kā jādara. Bet tā jau ir – viens, otrs, trešais eksāmens… Gadās visādi,” pieredzē dalās I. Tilaka un atklāj, ka skolēniem bieži atgādina, ka pirms eksāmeniem ir jāatpūšas, pareizi jāēd, ka nevajag uzturēties ilgi saulē.

Stresu jāiemācās vadīt

Psiholoģe Inese Freivalde stāsta, ka stress ir organisma reakcija uz kādām briesmām. Tas cilvēka ķermeni sagatavo vai nu cīnīties, vai bēgt.

– Ja šī cīņa notiek pārāk ilgstoši, rodas pārpūle un nepatīkami simptomi. Pirms eksāmeniem kādreiz sāk sāpēt vēders vai galva, sāk straujāk sisties sirds. Tās ir bioloģiskās izmaiņas, kuras rodas šādās sasprindzinājuma situācijās. Ir labi, ja tās ir īsu brīdi, bet, ja tas notiek ilgstoši, ķermenis iztērē ļoti daudz enerģijas un galarezultātā var iestāties arī tāds stāvoklis, kas noved pie bojāejas, – saka psiholoģe un piebilst, ka stresu jāiemācās vadīt, lai sevi pasargātu.

– No vienas puses, stress cilvēkam ir vajadzīgs. Satraukums dažkārt nepieciešams, jo tas mobilizē cilvēka spēkus, it kā pasaka: “Man tagad jāsaņemas!” Un smadzenēs tiek doti impulsi, ka jākoncentrējas. Savukārt pēc eksāmena ļoti bieži iestājas izsīkums, ķermenis ir noguris un svarīgi saprast, ka tad nepieciešams atpūsties. Nevar tā, ka vienu eksāmenu beidz rakstīt un jau tajā pašā vakarā gatavojas nākamajam, – stāsta I. Freivalde.

Par stresa vadīšanu psiholoģe stāsta, ka ir četri veidi, kā to var darīt.

– Viens no pirmajiem soļiem ir elpošana. Ja mēs vairāk iedziļinātos, kas ar mums notiek stresa laikā, saprastu, ka bieži vien neelpojam. Un, ja mēs to nedarām, smadzenēm nepieplūst skābeklis un apstājas domāšana. Ne velti sakām: “Nomierinies, elpo dziļi un aizskaiti līdz desmit!” Tā tas arī ir. Iespējams, ka pirms iešanas eksāmena telpā ir vēlams noiet maliņā un kārtīgi pāris reizes dziļi ieelpot un izelpot. Tas dos organismam informāciju, ka jānomierinās. Otra lieta – jāiemācās atslābināties. Arī muskuļu spriedze traucē domāt. Reizēm lielā saspringumā var vienkārši censties pasmaidīt. Ne velti kādreiz pirms eksāmeniem panesas kādi jociņi vai anekdotes. Tas ir labi, ja cilvēks var pasmaidīt un atslābināt savilkušos muskuļus, – stāsta psiholoģe un turpina:

– Trešais, kas var līdzēt, ir mērķtiecīga domāšana. Cilvēks ar domām organismam var dot pozitīvus iespaidus. Organisms neatšķir, vai šie patīkamie pārdzīvojumi ir realitātē, vai esmu tos iztēlojies. Eksāmena laikā var uz brīdi atcerēties kādu patīkamu piedzīvojumu, atslābināties, koncentrēšanās atgriezīsies.

Psiholoģe stāsta, ka jau iepriekšējā vakarā var iztēloties, kā es iešu uz eksāmenu, kā iešu eksaminācijas telpā, ka būšu mierīgs un visu zināšu.

– Domām ir milzīgs spēks un reizēm mēs, iespējams, neapjaušam, cik daudz ar domām spējam ietekmēt. Biežāk jūtam negatīvo domu spēku, bet tas pats ir arī ar pozitīvajām domām, – atzīst I.Freivalde un piebilst, ka ceturtais faktors, kas varētu līdzēt stresa mazināšanā, ir pozitīvi uzmundrinājumi pašam sev.

– Tā arī ir domu iedarbināšana. Es sev varu teikt: “Viss man izdosies. Es eksāmenu nolikšu! Visu uzrakstīšu un visu zināšu.” Cilvēkiem, kuri to trenē un ievieš savā ikdienā, daudz vairāk veicas, viņi spēj mierīgāk uztvert dzīves notikumus. Parasti daudz gaidām no citiem, bet apkārtējie jau īsti nezina, kurā mirklī vajag mūs uzmundrināt, – domās dalās psiholoģe un uzsver, ka jauniešiem būtiski būtu ievērot arī dienas režīmu. Nevajadzētu diennaktī gulēt tikai četras stundas un pārējo dienu mācīties vai kaut ko intensīvi darīt.

“Ir svarīgi, lai mēs līdz eksāmenam nenovārdzinātu ķermeni. Jāpaēd, jāpadzeras, vajag vismaz astoņas stundas miega. Mācoties ik pa laikam jāatpūšas, jāiziet pastaigā. Tas palīdzēs ķermenim atslābināties, un tas būs gatavs uzņemt informāciju. Arī šajā lietā jaunieši bieži mēdz grēkot. Visu gadu nav mācījušies un tad domā, ka pēdējās trīs diennaktīs visu apgūs,” saka I. Freivalde.

Psiholoģe piebilst, ka ir svarīgi, lai arī vecāki eksāmenu laikā atbalstītu savus bērnus un saprastu, ka ikdienas pienākumi – miskastes iznešana vai netīrie trauki

– varbūt var pagaidīt.

– Ģimenei jābūt atbalstošai – jāpagatavo ēst, vakarā kopā jāiziet pastaigāties. Tas bērnu nomierinās. Nevajadzētu būt tā, ka vecāki šajā laikā vēl steidz biedēt: “Nemācies, nemācies, nenoliksi eksāmenus! Nekas dzīvē nebūsi!” Tas uzliek vēl papildu stresu, kādam tiešām var nolaisties dūša līdz papēžiem – ja jau mani vecāki tā uzskata, tad tiešām man nekas nesanāks. Šajā posmā vairāk vajadzētu teikt pozitīvos vārdus, – saka psiholoģe.

Sarunas noslēgumā speciāliste atzina, ka, iespējams, tieši divpadsmitajiem eksāmenu laiks ir īpaši svarīgs un saspringuma pilns.

“Devītie šo laiku, šķiet, neuztver kā tik ļoti izšķirošu soli dzīvē. Divpadsmitajiem ir citādāk. Tas ir slieksnis starp bērna un pieaugušā dzīvi. Eksāmeni izšķir to, kā jaunietis tiks augstskolā, būs vai nebūs jāmaksā par studijām. Eksāmena laiks nosaka to, kas būs turpmāk. Devītajiem tā tomēr vēl nav tik liela atbildība,” spriež psiholoģe.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Spēkojas virves vilkšanā un priecājas putu ballītē

00:00
17.06.2025
5

Lai gan rīta lietus un nelabvēlīgā laika prognoze dažu entuziastu atturēja, tomēr ģimenes sporta un atpūtas svētki Skujenē pie Tautas nama bija plaši apmeklēti. Sporta un veselības veicināšanas pārvaldes sporta organizators Priekuļu un Amatas apvienībā Ēriks Bauers teic, ka svētkos piedalījās ap 250 cilvēku un pasākuma laikā pat noturējās silts un saulains laiks, ļaujot komandām […]

Cēsu Mākslas skolas absolventi sevi pierāda ar “Laikabiedra” tēlu

00:00
16.06.2025
51

“Laikabiedrs” – ar darbiem par tādu tēmu Pētera Rozenberga Cēsu pilsētas Mākslas skolu absolvēja22 audzēkņi. No viņiem 18 mācījās 20V programmā, kas paredzēta jaunākiem bērniem, bet četri 30V programmā, kuru apgūst vidusskolas vecuma jaunieši. Pirmajā jūnija nedēļā ar Mākslas skolas beidzēju darbiem varēja iepazīties ikviens cēsnieks un pilsētas viesi. Absolventu veikums bija skatāms Cēsu Izstāžu […]

Par krogiem un mantojuma saglabāšanu

00:00
15.06.2025
32

Tie, kam interesē Piebalgas vēsture, daudz interesanta uzzināja Mazajā kroga konferencē “No vienas Piebalgas līdz otrai”. Tā bija saruna par krogiem Piebalgā un apkārtnē, par to lomu sabiedriskajā dzīvēkādreiz, ziedu laikiem, atstāto mantojumu. Konferenci rīkoja Jaunpie­balgas Muižas jeb Baznīcas kroga saimnieki Silu ģimene. Viņi desmit gadus saimnieko vēsturiskajā ēkā, to pamazām atjauno un iedzīvina sabiedrībā, […]

Par eglīti un rododendriem, kuru nav

00:00
14.06.2025
112

Taurenē nedēļas garumā daudzu sarunās galvenā tēma bija egle. Ap to virmoja neizpratne, arī aizvainojums, neuzticēšanās. “Vienu dienu laukumā pie bibliotēkas  atbrauca traktors un vīri sāka lauzt bruģi. Katrs, kurš gāja garām, prasīja, kas tiek darīts, bet neviens nezināja. Vīri, kuri plēsa bruģi, tikai pateica, ka Vecpiebalga tā liek darīt,” stāsta taurenietis Jānis Vīlips. Turpat […]

Atjauno Stāstu torni jeb brīvdabas grāmatu apmaiņas vietu

00:00
13.06.2025
151

Kad rudenī būs pabeigta Cēsu Stacijas laukuma rekonstrukcija, cēsniekiem pazīstamais Stāstu tornis jeb brīvdabas grāmatu apmaiņas vieta un lasītava atkal kalpos pilsētniekiem. Pirms vairāk nekā desmit gadiem, 2013. gada augustā, Rīgas Tehniskās universitātes starptautiskajā arhitektūras vasaras skolā kopā ar latviešu un ārzemju studentiem arhitekts Niklāvs Paegle un kolēģi Tomass Rendals-Peidžs, Teodors Mollojs vadīja darba grupu, […]

Līgatnieši parāda sevi un priecē citus

00:00
12.06.2025
49

Līgatnieši savus svētkus svin pirmie novadā. Tā ir tradīcija, jūnija pirmajā sestdienā, kad skolas gads tikko beidzies, jauniešu un bērnu kolektīvi var iepriecināt vecākus, kopā pavadīt piepildītu dienu. Līgatnes amatierkolektīvi savukārt parāda aizvadītās sezonas veikumu. Ja vēl svētku norisēs iesaistās citi, tad no agra rīta līdz teju nākamās dienas rītam Līgatnē ir, ko darīt un […]

Tautas balss

Kādam jākontrolē

11:15
15.06.2025
16
Ilze raksta:

“Man garšo zemenes, un tagad ir īstais laiks ar tām mieloties. Esmu no tiem, kuri izvēlas Latvijā audzētās, lai arī dārgākas. Ticu, ka tās ir vitamīniem bagātākas, veselīgākas un, protams, svaigākas. Manu uzmanību piesaistīja Latvijā audzēto ogu lielā cenu starpība. Vai tiešām lielaudzētāji tās tik lēti pārdod uzpircējiem. Vai tirgū kāds nopietni kontrolē, kur ogas […]

Bagāts kļuva Latvijā

09:36
14.06.2025
12
Seniore no Cēsīm raksta:

“Nesaprotu, kā Ainārs Šlesers var sacīt, ka Latvija ir nabadzīgākā zeme, ka viss izpostīts, ja pats ir bagātnieks! Kur tad viņš kļuva par tādu, ja ne Latvijā?! Ja jau valstī ir tāda nabadzība, lai dalās, lai kādu miljonu ziedo Latvijas labā. Man nepatīk cilvēki, kas nonicina Latvijā paveikto, bet jo vairāk tie, kas kļuvuši turīgi, […]

Maza bedrīte var radīt lielu nelaimi

08:36
14.06.2025
12
Lasītāja raksta:

“Cēsīs, bērnu laukumā pie Maija parka, asfaltā ir bedres. Tur mazi bērni brauc ar divriteņiem, skrejriteņiem, tur ātri var gadīties nelaime, kaut bedres nav īpaši dziļas. Tagad, kad pilsētā remontē tik daudzas ielas, vajadzētu padomāt arī par bērnu laukuma celiņiem,” ieteica lasītāja.

Applūst pastaigu takas

19:35
13.06.2025
15
Pastaigu cienītāja I. raksta:

“Pēdējo nedēļu lietavas ne vienā vietā vien appludinājušas pastaigu takas. Tā arī Cīrulīšu takā Gaujmalā applūdis tiltiņš. Varbūt vērts takas sākumā izvietot kādu paziņojumu, lai cilvēki zina, kurp iet. Jācer, ka takas un tiltiņa dēļi ūdenī nesabojāsies,” sacīja pastaigu cienītāja I.

Pasts nevērtē klientu ērtības

19:42
11.06.2025
31
Seniore raksta:

“Redzams, ka Latvijas Pasts par saviem klientiem nedomā un necenšas viņus paturēt. Cēsu pasta nodaļas pārcelšana no centra uz Lauciņiem ir pavisam nepārdomāts solis. Tā ir neizdevīga vieta gan daudziem pilsētniekiem, gan lauciniekiem. Tā kā pagastos pasta nodaļu nav, ne viens vien, kas atbrauc no laukiem, izmantoja pastu, kas bija dzelzceļa stacijas ēkā. Tas bija […]

Sludinājumi