Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Marija, Marika, Marina

Kā atgādināt par zemnieku nemieriem

Druva
23:00
19.04.2007
8

Veselavieši bija aicināti uz sabiedrisko apspriešanu, lai izteiktu savu viedokli par ieceri Bērzkrogā uzstādīt pieminekli.

Tas būs veltīts zemnieku nemieriem 1841. un 1997.gadā.

Pagājušajā gadā pagasta zemnieks, Latvijas lauku atbalsta asociācijas priekšsēdētājs Andris Actiņš vērsās pagasta pašvaldībā ar ierosinājumu, pagasta padome idejai piekrita, bet norādīja, ka jāprecizē vieta un veids, kā atgādināt par notikumiem Veselavā. “Tobrīd runa bija par plāksnīti, ne pieminekli. Pagasta padome uzskata, ka nepieciešama publiska apspriešana, jo jālemj par ko paliekošu,” uzsvēra pagasta padomes priekšsēdētājs Egils Gruzde.

“Desmit gadi pagājuši, zemniekiem problēma vēl vairāk samilzusi, un vajadzīgs šāds atgādinājums Bērzkrogā. Latvijas lauku atbalsta asociācija jau agrāk atzina, ka nepieciešama atceres zīme. Desmitajā gadā, kopš zemnieki no visas Latvijas sabrauca Bērzkrogā, mēs to varētu izdarīt,” desmit atnākušajiem pagasta iedzīvotājiem pastāstīja A.Actiņš.

Par pieminekli, kuru A.Actiņš sauca par atceres akmeni, jau lēmusi darba grupa. Tajā ir desmit cilvēki, viņu vidū četri veselavieši – Andris Actiņš, Egils Gruzde, Dace Actiņa, biedrības ”IEVA” pārstāve Dace Kalniņa, bijušais pagasta padomes priekšsēdētājs Juris Valmiers, rajona padomes izpilddirektors Māris Niklass, kā arī trīs baušķenieki un akmeņkalis. Jau ir atrasts akmens, izraudzīts akmeņkalis, Bauskas zemnieki solījuši finansiālu atbalstu. Cik akmens uzstādīšana un vietas labiekārtošana varētu maksāt, atklāts netika. Tikšot vākti ziedojumi.

Akmens paredzēts augtāks par 2,5 metriem. Uz tā iecerēts lakonisks uzraksts. Akmeni darba grupa vēlas novietot Bērzkrogā pie dīķa, kur tas uz bērzu birzītes fona labi iederoties, vai turpat uzkalniņā. Apkārt būtu bruģis.

Pēc uzzinātā veselavieši uzdeva gan daudz jautājumu, gan izteica iebildes. Kāpēc tāds piemineklis vajadzīgs, vai uzstādītāji krāj sev bonusus, lai atklāšanā televīzijā rādītu, vai ko būtisku zemnieki pēc pulcēšanās Bērzkrogā panāca, izņemot to, ka viens tika Saeimā, vai tā nebūs vieta, kur večiem tumsiņā aiziet, kas to ikdienā kops, kāpēc tiek aizmirsti 1905.gada notikumi.

“Vai tāda akmens uzstādīšana šobrīd ir aktuālākā pagasta zemniekiem? Vai lauksaimniecības problēmas tā tiks risinātas? Ideja dzīvo tad, ja to atbalsta vietējie. Cik liels atbalsts, redzam – atnākuši desmit,” domās dalījās Zigmunds Valters un atzina, ka neizprot nepieciešamību akmeni uzstādīt. Savukārt Anna Lutere atcerējās gan notikumus pirms desmit gadiem, gan šodien. “Man bieži jautā, kur tāda Veselava ir, kad pasaku – tur, kur Bērzkrogs, visi zina. Toreiz nedomājām par materiālo, uzdrīkstējāmies pārvarēt savas bailes. Mēs gribējām mainīties, bijām vienoti. Tā būs zīme mūsu mazbērniem par to, kas notika. Viņiem nebūs jāmeklē materiāli, lai uzzinātu, kas toreiz notika,” sacīja Anna Lutere.

Plašāka diskusija izvērtās par to, vai zemnieku nemieru atcerei jāuzstāda tieši akmens. Arī pašvaldības vadītājs Egils Gruzde atgādināja, kad pagasta padome deva piekrišanu atceres zīmei, runa nav bijusi par akmeni. Kāds sanāksmes dalībnieks bija ļoti kategorisks un pat piedraudēja, ja uzstādīs akmeni, to ar traktoru iedzīs dīķī. Cits interesējās, ko cilvēki pie šī pieminekļa darīs, liks ziedus, kad vai kādu pieminēs. Vēl kāds ironizēja, ka atklāšanā spēlēs mūzika, būs runas, televīzija, bet vai pašos veselaviešos būs lepnums.

“Akmens dabā ir skaists. Var arī nelikt nekādu uzrakstu. Tas labi iederas ainavā,” sacīja Dzintra Actiņa.

Vairākuma domas izteica Zigmunds Valters: “Mēs neesam pret ideju. Vēsture, notikumi pagastā ir jāsaglabā, par tiem jārunā, jāstāsta. Bet ne ar akmeni, jādomā par citu izpausmi. Varbūt citā vietā Bērzkrogā. Tagad nav pagasta zemnieku atbalsta. Pietrūkst sabiedrības redzējuma. Kāpēc mēs neizmantojam jaunatni, neiesaistām viņus? Vai veselavieši ir pietiekami informēti? Sēklu var iesēt sagatavotā laukā.”

A.Actiņš informēja, ka vietu ap akmeni aprūpēs “Brīvnieku” saime un biedrība “IEVA” un darba grupa domājusi tikai par akmens uzstādīšanu. “Vai nu akmens, vai nekā,” rezumēja A.Actiņš.

“Druva” pajautāja darba grupas pārstāvim M.Niklasam gan par akmeni nemieru atcerei, gan izraudzīto vietu. “Veselavieši dažādos laikos izcēlušies ar nemiera garu. Vēstures notikumi ir jāiemūžina. Zemnieki 1997.gadā pulcējās uz šosejas, tur novietot pieminekli nevar. Ja jau pagastā ir Nemiernieku birzīte, tad jāiezīmē taka uz to. Protams, ja sabiedrībai ir iebildumi pret akmeni, jādomā. Jā, akmeņus uzstāda kritušo piemiņai, bet ne vienmēr. Taurenē ir akmens, kurā ierakstīti kolhoza gadskaitļi. Par akmeni Bērzkrogā vairāk jāinformē sabiedrība,” domās dalījās M.Niklass un piebilda, ka pēc Bērzkroga nemieriem no valsts budžeta lauksaimniecībai tika izcīnīti trīs procenti, un atceres akmens nepieciešamību atbalsta arī Bauskas zemnieki.

Veselavieši un ne tikai tiek aicināti izteikt savu viedokli. 1997.gada notikumos taču piedalījās ļoti daudzi zemnieki. Pagasta padome lems, vai piekrist pieminekļa (akmens) uzstādīšanai un vai darba grupas izraudzītajā vietā.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
28

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Dienestu posteņiem būs ērtākas telpas

00:00
21.07.2024
32

Lai uzlabotu ēkas energoefektivitāti, aktīvi noris būvdarbi pašvaldības ēkā Brāļu Kaudzīšu ielā 9, Jaunpiebalgā. Ēkā atrodas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Jaunpiebalgas postenis. Darbi jau no pirmajām dienām pavasara beigās sokas raiti, vērtē Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja Dace Bišere-Valdemiere. Ja atklājas kādas problēmas, tām ātri rod risinājumu: “Bet jāteic, […]

Sirsnīgi un priecīgi nosvin Cēsu pansionāta jubileju

00:00
20.07.2024
59

Ar dziesmām, dejām, pansionāta jeb namiņa, kā iestādi dēvē darbinieki un iemītnieki, atmiņu stāstiem, svētku torti, daudziem sveicieniem, laba vēlējumiem, atzinības rakstiem un pateicībām aizvadīta Cēsu pilsētas pansionāta 30. jubileja. Svinot dienu, kad pirms 30 gadiem pašvaldības pansionāts pārcēlās no Glūdas kalna uz Cīrulīšiem, kopā ar iestādē dzīvojošajiem bija esošie un bijušie darbinieki, kādreizējie lēmumu […]

Sportiskā ģimenes diena Rīdzenē

00:00
19.07.2024
29

Ģimenes sporta dienā “Pilna laime, kad sporto saime!” Vaives pagasta Rīdzenē biedrība “Kiwanis Cēsis” otro gadu pulcināja vietējā un tuvējo pagastu iedzīvotājus aktīvi izkustēties. Uz pasākumu bija ieradies ap simt cilvēku. Ikviens varēja piedalīties skrējienā, mest šautriņas, spēlēt volejbolu, galda tenisu, kā arī dažādas lielformāta un neierastākas izklaidējošas spēles, būt kopā un noslēgumā ēst uz […]

Raunā Dziesmu svētkos svin Cimzes jubileju

00:00
19.07.2024
39

Raunā pie novadnieka Jāņa Cimzes pieminekļa dienas gaitā sagūla ziedu paklājs, bet brīvdabas estrādē izskanēja viņa 210.jubilejai veltītais koru koncerts “Rotā Dziesma”. Tā raunēnieši un astoņu kolektīvu dziedātāji godināja latviešu kora mūzikas pamatlicēju. Vai nu dienas gaitā mēģinājumos    pāri Raunai izskanējušās dziesmas, vai    vēlēšanās dzirdēt Raunas Dziesmu svētku kori, vai, iespējams, cita iemesla […]

Amatas apvienības svētkos ceļ godā pļaušanu ar izkapti

00:00
18.07.2024
153

Nītaurē tikās pieci pagasti, kas savulaik veidoja Amatas novadu, tagad svinot apvienības svētkus. Bija daudz aizraujošu atrakciju un koncertu, bet zīmīgākais notikums – nītaurieši uzspodrināja senāk laukos neaizstājamās prasmes, proti, rīkoties ar izkapti. “Pļaušanai ar izkapti Nītaurē ir tradīcijas. Nītaurieši gan bijuši labākie Latvijas čempionātā pļaušanā, gan paši bijuši šo sacensību rīkotāji,” stāsta Nītaures kultūras […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
24
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
18
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
23
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
30
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi