Otrdiena, 23. aprīlis
Vārda dienas: Jurģis, Juris, Georgs, Jurgita

Jaunas iespējas no Zviedrijas

Druva
23:00
26.10.2006
1

Sācies starptautisks projekts ”Saule”, lai pēc gada vienā no Cēsu bērnudārziem tiktu pārveidots un moderni iekārtots bērnu rotaļu laukums. Te pirmsskolas skolotāji gūtu jaunas zināšanas pedagoģijā.

Iniciatīva pieder Linčepingas pilsētas (Zviedrija) un Cēsu Rotari klubu vēlmei kopīgā rīcībā sabiedrībai dot kādu labumu. Cēsu pedagogi, vairākkārt apmeklējot Zviedriju, Esterjetlandes apgabalu, ir novērtējuši skandināvu pieredzi bērnu rotaļu laukumus pilsētā veidot tā, lai pastaigas un mācības tuvinātu dabai. Linčepingas universitātē ir arī brīvdabas pedagoģijas mācību centrs, kura profesors Anderss Čepanskis iesaistījies Rotari starptautiskajā projektā, lai Latvijas pedagogus iepazīstinātu ar šo pedagoģijas virzienu.

Moderns rotaļu laukums tiks iz-veidots Cēsu pilsētas 4. pirmsskolas izglītības iestādē. Cēsu un Linčepingas sabiedrisko organizāciju ideju atbalsta arī Cēsu dome, ar savu finansējumu piedaloties laukuma rekonstrukcijā. Cēsu dome izstrādās tehnisko projektu, zviedri – ainavas projektu. Zviedru rotarieši pilsētas domi informēja, ka Linčepingas Rotari klubi Cēsu projektam ziedos 30 tūkstošus latu, vēl papildus piesaistot sponsorus – spēļu laukuma aprīkojuma ražotājus no firmas ”Hags”.

Starptautiskā projekta sākumā notika simboliska pirmās velēnas izrakšana. Bērni uzstājās, laukā dega sveces, bija veiksmes vēlējumi. ”Mēs visi jutāmies aizkustināti par šādu uzmanību, redzējām prieku un atvērtību bērnu sejās,” ciemiņu vārdā teica Nina Nelsone, Rotari kluba prezidente, bērnu un jauniešu nodaļas vadītāja Linčepingas klīnikā.

”Cēsīs esam, lai risinātu dialogu starp abām pilsētām un abām valstīm,” ar šādiem vārdiem N. Nelsone sāka Rotari klubu projektā ”Saule” sarīkoto semināru brīvdabas pedagoģijā. Vienā no augstskolas auditorijām Cēsīs bija aicināti ne tikai rajona, bet Vidzemes pirmsskolas izglītības iestāžu pedagogi. ”Starptautiskā Rotari klubu darbība ir iezīmīga ne tikai ar to, ka sabiedrībai vēlamies sniegt praktisku labumu, šoreiz bērnudārzam, bet arī ar vēlmi veikt izglītošanu. Šoreiz tajā iesaistīti Zviedrijas universitātes mācībspēki,” pastāstīja Cēsu Rotari kluba pārstāvis Kārlis Tomsons.

Cēsu 4. pirmsskolas izglītības iestādes vadītāja Māra Rozenberga, viesojoties Zviedrijā, jau pārliecinājusies, ka pirmsskolas pedagoģijā Latvijā un Zviedrijā nostādnes ir atšķirīgas. ”Mēs esam mērķtiecīgāki. Mūsu izglītības programmas paredzētas jau no pusotra gada vecuma, bet zviedri ļauj attīstīties brīvi un bērniem mācības sākas no piecu gadu vecuma,” salīdzināja M. Rozenberga.

”Vērtējiet kritiski to, ko mācīsieties, arī paši attīstiet brīvdabas pedagoģijas teoriju. Māciet arī zviedriem savu pieredzi,” tā semināra dalībniekus uzrunāja Rotari klubu Zviedrijā gubernators Māris Slokenbergs, runu teikdams latviski. Zviedru pedagogu, ārstu un arhitektu delegācijā bez viņa bija vēl viena latviete – Dagnija Veina, uzņēmuma ”Hags” tirdzniecības pārstāve Skandināvijā. ”Esmu priecīga, ka tieši šo projektu mūsu uzņēmums nolēmis atbalstīt, jo piedāvājumu sponsorēšanai netrūkst. Tie ir katru nedēļu un daudzus noraidām, jo esam komerciāla iestāde. Mūsu uzņēmums pieder amerikāņiem, bet Zviedrijā esam viena no lielākajām pārstāvniecībām.” D. Veinu iepriecinājuši Cēsu parki, to labiekārtojums, bet viņa secinājusi, ka bērnudārza laukumu aprīkojums gan ir savu laiku nokalpojis.

D. Veina piedāvāja bērnudārza pedagogiem, arī kopā ar bērniem, no katalogiem izraudzīties to, ko gribētu redzēt pārveidotajā rotaļu laukumā. Linčepingas ainavu arhitekts Svante Dalgrens Cēsu pil-sētas domes būvspeciālistiem rādīja rotaļu laukuma projektu, kas veidots atbilstoši brīvdabas pedagoģijas nostādnēm un Cēsu bērnudārza pedagogu vēlmēm, kuras viņi jau izteica pirms pusgada. Projektā ir liela zaļā zona ar pļaviņu vasarai un uzkalniņu ziemai, kastaņām un kļavām- lapu un augļu vākšanai rudenī, apstādījumiem, kas atdalīs vienu rotaļu vietu no otras.

Cēsu domes izglītības nodaļas vadītāja Lolita Kokina ierosināja rotaļu laukuma labiekārtošanas projektā iecerēto pedagoģisko daļu attīstīt un sasaistīt to ar mācību projektiem, kuri vairākus gadus notiek Cēsu rajona padomes un Esterjetlandes apgabala administrācijas sadarbībā. Zviedru Rotari kluba pārstāvji un pedagogi piekrita šim priekšlikumam, atbalstot augstskolas filiāles Cēsīs un Linčepingas universitātes sadarbību.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Satiekas darba devēji un ņēmēji

00:00
23.04.2024
7

Darba meklētājus Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) akcijā “Sezonas darbi” aicināja tikties ar darba devējiem. NVA Cēsu filiālē interesentus sagaidīja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD), akciju sabiedrības “Cēsu alus” un SIA “Green Line Services” pārstāvji. Divu stundu pasākumā darba devēji stāstīja ne tikai par sezonas, bet arī pastāvīga darba piedāvājumiem. Darba meklētāju netrūka. “Cēsu alus” […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē 16 izsaukumi

15:43
22.04.2024
14

Aizvadītajās trīs diennaktīs, laika posmā no šī gada 19. aprīļa plkst. 6.30 līdz 22. aprīļa plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma 16 izsaukumus – trīs izsaukumus uz ugunsgrēku dzēšanu un 13 izsaukumus uz glābšanas darbiem. Sestdien plkst. 18.04 saņemts izsaukums uz Madonas novada Cesvaines pagastu, kur divstāvu dzīvojamās mājas otrajā stāvā pie […]

Fiziskās aktivitātes - svarīgākais ieradums labas veselības uzturēšanai

15:27
22.04.2024
22

Uz jautājumu “Kurš no ieradumiem, jūsuprāt, ir vissvarīgākais veselībai?” “Mēness aptiekas” un pētījumu aģentūras “Norstat” veiktajā aptaujā 17% respondentu atbildējuši, ka tās ir regulāras fiziskās aktivitātes, savukārt 16% kā svarīgākās norādījuši regulāras veselības pārbaudes. Interesanti, ka fiziskās aktivitātes par svarīgāko ieradumu vīrieši atzinuši divas reizes biežāk nekā sievietes. Visvairāk – 25% – ar fiziskajām aktivitātēm […]

Āraiši ir īpaši, un tādiem tiem jābūt

00:00
22.04.2024
41

Āraisieši vienmēr uzsvēruši piederību īpašajai vietai Āraišiem. Jau desmit gadus aktīvākie iedzīvotāji apvienojušies Āraišu biedrībā, lai kopā risinātu ikdienas problēmas, stiprinātu identitāti un atpazīstamību, veicinātu kopienas un apkārtnes iedzīvotāju līdziesaisti, radošumu un interešu daudzveidību, paplašinātu tūrisma piedāvājumu.    Biedrības rosināti, āraisieši sanāca kopā, lai apspriestu aktuālo. Eva Koljera pastāstīja par aptaujas, kurā viedokli pau­da āraisieši, […]

Rokdarbos atmodina pavasari

00:00
21.04.2024
50
1

Dzērbenes pilī kā ik pavasari pagasta un kaimiņu rokdarbnieki un amatnieki rāda rudenī un ziemāpaveikto. Izstādes pamatu veido Dzērbenes tautas nama studijas “Dzērbe” dalībnieku darbi. “Gada laikā studijas vadītāja Inga Blauberga    iedrošinājusi, aizrāvusi pagasta sievas. Aizvien tiek apgūts kas jauns, pētītas    latviskās un Dzērbenes meistaru tradīcijas,” saka tautas nama un Dzērbenes amatu mājas […]

Grāmatas Braila rakstā, audio, palielinātā drukā un vieglajā valodā

00:00
20.04.2024
65

Cēsu pilsētas Valdemāra bibliotēkā, kas daudziem labāk zināma ar iepriekšējo nosaukumu Neredzīgo bibliotēka, grāmatas lasa ne tikai vājredzīgi un neredzīgi cilvēki, bet arī tie, kuriem citu iemeslu dēļ grūti lasīt parasto druku. Tas var būt gultas režīms pēc traumas, operācijas, pēc insulta, infarkta vai ir grūtības fiziski noturēt grāmatu rokās. Dienā bibliotēku vidēji ap­meklē 10 […]

Tautas balss

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
33
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
17
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
35
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
29
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
43
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Sludinājumi