Limbažu muzeja ceļojošā izstāde par Baškīrijas latviešiem no 2. līdz 6. decembrim apskatāma Cēsu Izstāžu namā. Izstādes atklāšanā 2. decembrī plkst. 16.30 būs tikšanās ar cilvēkiem, kuri apmeklējuši latviešus Krievijā – Baškīrijā, Omskas un Krasnojarskas apgabalā un Noriļskā.
130 gadu ilgo Baškīrijas latviešu vēsturi pētījis LU students Toms Ķikuts, viņam pievienojās Limbažu muzeja speciālisti un arhīvisti. Jūlijā viņi devās ekspedīcijā uz Baškīriju, lai strādātu vēstures arhīvā, pierakstītu latviešu dzimtu vēsturi. Izstādes „Latviešu 130 gadi Baškīrijā” autore ir Limbažu muzeja speciāliste Rasma Noriņa.
Pirmās ziņas par latviešu gaitām Baškīrijā, Urālu kalnu piekājē lasāmas 1877. gada „Mājas Viesī”, kur dzērbenietis Veinbergs apraksta savus zemes meklējumus. Pēc uzaicinājumiem presē atsaucās vēl virkne latviešu. Ufas guberņā 1897. gadā vairāk nekā 3,5 tūkstoši latviešu bija apmetušies Arhlatviešos, Bakaldinā, Austrumciemā, Baltijas, Baložu, Liepu, Puķu un citos ciemos.
Latviešu kolonisti iekopa saimniecības, organizēja sabiedrisko dzīvi, latviešu turība par spīti grūtībām auga. Latviešu dzimtas izdzīvoja varu maiņas Krievijā, represijas, kolhozu un kara laikus. Vēsture aiznes šīs lappuses aizmirstībā – jaunākās paaudzes latviski vairs nerunā.
Izstāde sevišķi interesanta būs tiem, kuriem bijusi saistība ar Baškīrijas latviešiem. Arhlatviešu un Bakaldinas ciemu latviešu radinieki dzīvo arī Cēsu rajonā. Sagatavojusi Mairita Kaņepe
Komentāri