Cēsu vecajā ugunsdzēsēju depo notiek aktīvi darbi, bijušās garāžas pārtop restorāna zālēs. Jau rakstījām, ka pērn Cēsu novada pašvaldība nolēma nodot šo ēku nomā ar mērķi realizēt uzņēmējdarbību ēdināšanas, tūrisma un kultūras pakalpojumu nozarē. Izsolē pieteicās viens pretendents
– SIA “MIAB”, kas arī ieguva tiesības ēkā darboties.
Jau tūlīt pēc ugunsdzēsēju aiziešanas uz jauno ēku vecajā depo sākās remonts. “Druva” devās turp, lai redzētu, cik tālu tas pavirzījies. Mūs sagaidīja topošā restorāna saimnieki Guntars Kāpostiņš un Jānis Ierasts, izrādot telpas, iepazīstinot ar nākotnes redzējumu.
Galvenie darbi notiek abās garāžās, kur būs restorāna zāles. J. Ierasts stāsta, ka darbi notiek ar pietāti pret šo 1932.gadā celto ēku, visu atstājot kā bijis, vien nedaudz paspilgtinot efektus, akcentus: “Te nebūs eiroremonts, pat vecie logi tiek atjaunoti un atlikti vietā. Būvnieki nokala veco apmetumu, kas bija cietis no mitruma, izrādījās, ka zem tā ir laba ķieģeļu siena, ko tā arī atstāsim. Ulmaņlaika radiatori joprojām kalpo savam mērķim, un tādi arī paliks.”
Savās vietās paliks arī platās garāžu durvis, tās piedzīvos vien nelielu restaurāciju. Iekšpusē iebūvēs lielas stikla paketes, un durvis kalpos kā žalūzijas. Galvenajā restorāna zālē, kas atrodas vairāk uz centra pusi, saglabāta ugunsdzēsēju depo neatņemamā sastāvdaļa – metāla caurule, pa kuru dzēsēji no otrā stāva šļūca lejā pie mašīnām.
“Jau sākotnēji bija uzstādījums visu atstāt, kā ir,” stāsta G. Kāpostiņš. “Šī ir ēka ar dvēseli, tāpēc gribam saglabāt ugunsdzēsēju depo auru. Ir vecās fotogrāfijas, ugunsdzēsēji atstāja dažus atribūtus, esam tos iedevuši dizaineram, lai domā, kā labāk eksponēt.”
Restorāns ir abu pirmais kopējais lielais projekts, bet sadarbība ilgst jau piecus gadus, strādājot Dikļu pilī, kur Guntars darbojās mārketinga jomā, bet Jānis kā restorāna vadītājs. Abi darbojušies arī citos projektos, savam priekam rīkojuši vienas dienas pop-up restorānus Valmieras pusē, iesaistoties trešajam partnerim – Mārtiņam Sirmajam. Tagad pienācis laiks kam nopietnākam.
“Ideju par savu restorānu auklējam jau četrus gadus. Sākām ar to, ka izvēlējāmies to atvērt Cēsīs. Aizgājām uz pašvaldību interesēties par telpām. Bija vairāki piedāvājumi, bet kaut kā organiski nonācām līdz šejienei, un varu teikt, ka šīs ir labākās telpas, kādas var atrast,” stāsta G. Kāpostiņš.
Saimnieki apstiprina, ka jaunā restorāna nosaukums būs “Izsalkušais Jānis”. Sākumā bijušas nelielas šaubas, bet, jo vairāk ar to sadzīvojot, jo vairāk iepatīkas. Jānis tāpēc, ka viens no saimniekiem ir Jānis, kurš visu laiku būs zālē, sagaidīs viesus, lai šī vieta personalizētos ar konkrētu cilvēku.
“Pats esmu cēsnieks, tāpēc gan es, gan daudzi Cēsīs, ceru, ir izsalkuši pēc labas vietas, kur nobaudīt ko garšīgu, pavadīt laiku jaukā atmosfērā, gūt pozitīvas sajūtas,” saka J. Ierasts.
Restorāna saimnieki jau iztēlē redz, kā izskatīsies telpas. Šis būs atvērtā tipa restorāns, pavāri strādās turpat aiz letes, ikviens varēs vērot, kā top viņa pasūtījums.
Otrā garāža plānota kā banketu zāle ar vismaz 50 sēdvietām. J. Ierasts saka – lai var apsēdināt un pabarot vismaz tik tūristu, cik atbrauc ar vienu autobusu. Tur plānots rīkot arī banketus, dzimšanas dienas, kāzas, pirmie pasūtījumi jau esot.
“Pirmajā vasarā terase būs Valmieras ielas pusē, bet nākamajā sezonā ceram uzbūvēt lielu, stabilu terasi pagalma pusē. Otro stāvu pagaidām neaiztiksim, gribam saprast vajadzības. Varbūt mazākiem banketiem jāizbūvē kāda zālīte, iespējams, tur var būt apartamenti. Ir arī idejas par tornīša izmantošanu. Ar laiku būs apdzīvota visa ēka,” stāsta G. Kāpostiņš.
Restorāna kvalitāti lielā mērā nosaka šefpavārs, un izskanējis, ka tas varētu būt Mārtiņš Sirmais. J. Ierasts stāsta, ka M. Sirmais ir viņu partneris, draugs, kolēģis, daudzu ideju autors: “Viņam ir milzīga pieredze, bez viņa mēs būtu ar pieri sienā daudzos jautājumos. Taču šajā restorānā šefpavāra uz vietas nebūs, vispār nebūs viena konkrēta šefpavāra. Piesaistīsim Latvijas labākos speciālistus, lai viņi atbrauc, izstrādā ēdienkarti, kādu dienu padarbojas, lai arī apmeklētāji redz, un tad visu nodod pavāru komandas rīcībā. Skaidri zināms, ka pirmo ēdienkarti izstrādās Mārtiņš Sirmais, tad ceram ataicināt bijušo cēsnieku Māri Jansonu, tad atkal citu, lai visiem ir interesanti.”
Abi topošā restorāna saimnieki ir pārliecināti, ka izdosies izveidot labāko vietu ne tikai Cēsīs, bet ārpus Rīgas.
“Uz tādu mērķi ejam, jo apzināmies, ka te nav tik daudz cilvēku, lai varētu balstīties tikai uz cēsniekiem. Vasarā apmeklētāju netrūks, bet ziemā jābūt tādā līmenī, lai šurp brauktu arī no Valmieras, Siguldas, Rīgas.
Tāpēc izvēlējāmies vietu, kas ir Vidzemes centrā. Citus ēdinātājus neuzskatām par konkurentiem, bet par sabiedrotajiem. Sākam jau veidot draudzības un sadarbības saites, jo visi saprotam, ka esam atkarīgi no tūristiem, tāpēc jācenšas visiem kopā viņus te noturēt.
Ēka mums iznomāta uz 12 gadiem, bet ceram, ka “Izsalkušais Jānis” darbosies daudz ilgāk,” saka J. Ierasts, piebilstot, ka ir vēlme restorānu atvērt pirms Lieldienām.
Drīzumā viņi ieplānojuši apciemot ugunsdzēsējus viņu jaunajā mājvietā un nodot īpašu atlaižu karti restorāna apmeklējumam. Šī būšot draudzīga vieta ugunsdzēsējiem.
Jānis Gabrāns
Komentāri