Kopš novembra valsts policijas Cēsu rajona policijas pārvalde
saistībā ar darbinieku skaita pieaugumu radusi iespēju palielināt policistu skaitu, kuri nedēļas nogalēs gādā par drošību pilsētā un arī rajonā.
Pateicoties policijas atsaucībai, “Druvai” pagājušās nedēļas nogalē radās iespēja piedalīties vienā no kārtējām patruļām. Kopumā todien rajonā strādāja piecas ekipāžas. Man bija iespēja patrulēt kopā ar Raiskuma pagasta iecirkņa inspektoru Igoru Koreņkovu un rajona policijas pārvaldes kārtības policijas biroja 2. nodaļas kārtībnieku Jāni Zaļo.
Nakts pagāja samērā mierīgi, tomēr darba pietika visām ekipāžām. Tam piekrita arī I.Koreņkovs, J.Zaļais un pārvaldes priekšnieka vietnieks Jānis Goba. Policisti atzīst, ka Cēsis nebūt nav tā mierīgākā pilsēta, jo darbojas vairākas atpūtas vietas, arī azartspēļu zāles, bieži notiek arī izklaides pasākumi.
Smagu pārkāpumu, kautiņu, ceļu satiksmes negadījumu nebija, tomēr sajūta pēc patrulēšanas nesaglabājās pozitīva, redzot sareibušus atpūtniekus, ķīviņus un naudas notriekšanu pie spēļu automātiem un alkohola glāzēm. Klubi nakts dzīves sākumā, tā ap pusnakti, nebija pārpildīti, taču uz rīta pusi cilvēku bija jau vairāk.
Jau ap plkst. 23 kāds iereibis BMW markas automašīnas vadītājs, braucot pa Cēsu ielām lielā ātrumā, izdarot apdzīšanas manevru trijās joslās, piesaistīja policijas ekipāžas uzmanību. Autovadītājs nepamanīja, ka apdzinis arī policijas mašīnu. Policisti sekoja, taču autovadītājs turpināja bēgt, līdz tomēr apstājās, turklāt paspēdams iebuktēt arī policijas mašīnas aizmuguri.
Autovadītājam par izdarītajiem pārkāpumiem tiks atņemtas vadītāja tiesības, uzlikts naudas sods, kā arī piespriests administratīvais arests. Sekas šajā gadījumā, par laimi, nebija traģiskas, tomēr gribētos atgādināt, ka vēl šovasar mūsu rajonā braukšana lielā ātrumā un bēgšana no policijas prasījusi pat dzīvības.
Patruļā kopā ar policistiem apsekojām pilsētas izklaides vietas – „Vidzemnieku”, „Shake Bar”, “Olympic Casino”, „Aroma”, „Laterna”. Uzmanība tika vērsta, vai klubos un kafejnīcās pēc plkst. 23 neatrodas apmeklētāji, kas jaunāki par 18 gadiem. Šādus pārkāpumus nekonstatējām, tomēr jāatzīst, ka jauniešu vecumu patiešām ir ļoti grūti no-teikt. Tiem, kuri šķita jaunāki par 18 gadiem, tika pārbaudīti dokumenti, taču atklājās, ka pilngadība jau sasniegta.
Tomēr dokumentu pārbaudes laikā novērotā dažu jauniešu attieksme pret policistiem lika domāt par sabiedrības kultūru. Meitenes, lai gan bija pilngadīgas, atteicās uzrādīt dokumentus, izvairījās no sarunas, pat pastūma policistus malā.
Šajā patruļā neatklājām narkotisko vielu lietošanu, lai gan J. Goba neslēpj, ka šādi gadījumi bijuši. Šogad par atrašanos narkotisko vielu reibumā sabiedriskā vietā pie atbildības sauktas 16 personas. Aizvien vairāk samilzt arī cita problēma – jau vairāki autovadītāji aizturēti narkotisko vielu reibumā.
I.Koreņkovs un J.Zaļais atzīst, ka lielākoties nekārtības notiek pilsētas centrā, tomēr iedzeršana un no tā izrietošās sekas aktuālas arī citur. Jautāts, vai arī pagastos ir nakts dzīves problēmas, J. Zaļais vērtē, ka jēdziens lauki tā īsti vairs pat nepastāv, jo cilvēki pārvietojas no laukiem uz pilsētu un otrādi. Tie, kas zināmi kā nekārtību cēlāji, tās var izraisīt daudzās apdzīvotās vietās. Pērn narkotisko vielu lietošana atklāta arī Stalbē.
Vēlāk, kad bija apsekoti klubi, kāda meitene lūdza palīdzēt atrast „Vidzemniekā” it kā norautu un nozagtu cepuri. Izstaigājot klubu, cepuri atrada uz viena galdiņa. Tomēr vakars meitenei, kura, šķiet, arī pati bija nedaudz iereibusi, nebija veiksmīgs, jo vēlāk policija saņēma ziņu par nozaudētu virsjaku, kas arī tika atrasta un atdota īpašniecei.
Pirms pulksten vieniem naktī policisti saņēma izsaukumu uz Straupi, kur kādā mājā jaunieši uzvedoties trokšņaini un lietojot alkoholu. I.Koreņkovs atklāja, ka dažādas sociālās problēmas un iedzeršana konkrētajā mājā notiek regulāri, dažkārt izsaukumi esot pat vairākas reizes nedēļā. Ik pa laikam mājā pulcējas nepilngadīgie, arī no citām rajona vietām, lai atpūstos, arī lietotu alkoholu. I.Koreņkovs paskaidroja, ka konkrētais izsaukums bijis kaimiņu nesaskaņu rezultāts, kurās iesaistīts arī nepilngadīgais, tomēr lielas nekārtības netika konstatētas.
A p pulksten diviem naktī I.Koreņkova un J.Zaļā uzmanību piesaistīja kāda pārīša nesaskaņas pilsētas laukumā. Jauniešu ķildu bija izraisījušas viņu attiecības, strīdu risināja agresīvi. Meitene dusmās krietni zvetēja puisim, kurš aiz pārdzīvojumiem pat pa asarai noraudāja. Dzīvē gadās dažādi, tomēr šim pārim lielāko skādi, visticamāk, darīja alkohola daudzums, ko abi bija izdzēruši. Tā kā arī puisis kļuva agresīvs, policistiem nācās pacīnīties ar abiem. Puisis policijas mašīnā tika nogādāts mājās, jācer, ka vismaz šajā naktī problēmas tika atrisinātas.
Pirms plkst. 3 gan policistus, gan mani pārsteidza kāds puisis, kurš laikā, kad policijas mašīna bija uz mirkli apstājusies netālu no Cēsu domes, pienāca un, vēlēdamies iekāpt, nekautrējās atvērt aizmugurējās durvis. Jautāts, ko vēlas un kā palīdzēt, puisis atzina, ka viņu vajadzētu vest uz policijas iecirkni. Jāatzīst, ka kļuva pat nedaudz neomulīgi, jo iemesli, protams, šādai rīcībai varēja būt dažādi. Bet izrādījās, ka jauneklis ir valmierietis, viņam neesot kur palikt pa nakti.
Pēc sarunas ar policistiem puisis gan nolēma, ka mājup tomēr dosies ar taksometru.
Turpinot patrulēt, uzmanību piesaistīja arī vairāki jaunieši pie Vācu kapiem. Ieraudzīdami policijas mašīnas, viņi steidzīgi ieskrēja kapsētā. Policijai puišus gan neizdevās noķert, taču neatklājās arī steigas iemesls. Iespējams, puišiem bēgšana vienkārši paaugstināja adrenalīna
līmeni.
I.Koreņkovs vērtēja, ka salīdzinājumā ar citām naktīm, īpaši vasarā, šī patiešām bijusi mierīga. Tomēr arī šajā naktī, tuvojoties klubu slēgšanai, notika pāris kautiņu, grūstīšanās un asu vārdu pārmīšana. Protams, lielākoties tā pamatā – alkohols.
Komentāri