Vienlaikus divas reformas – novadu veidošana un izglītības sistēmas finansēšana pēc jaunā modeļa „Nauda seko skolēnam”-, kā arī ekonomiskā krīze vedina uz to, ka izglītības nozare šogad vēl piedzīvos ļoti lielus satricinājumus. To rezultātā pašvaldības ,ļoti iespējams, būs spiestas samazināt skolu skaitu, finansējuma trūkuma dēļ skolās samazināt pedagogu skaitu. Jaunākā informācija liecina, ka strādājošo skolotāju slodze tiks palielināta, bet samaksa samazināta. Izglītības un zinātnes ministre Tatjana Koķe prognozējusi, ka nākamajā mācību gadā darbu var zaudēt līdz pat četriem tūkstošiem skolotāju. Ja bērnus apvienos lielākās skolās, nav izslēgts, ka laukos daļu priekšmetu – sportu, mūziku, vizuālo mākslu, mājturību – mācīs, apvienojot klases.
„Nedēļas laikā līdz 6. maijam Cēsu rajona padomes izglītības pārvaldē skolas aicinātas iesniegt provizoriskas darba samaksas tarifikācijas nākamajam mācību gadam, vadoties pēc plānotā skolēnu skaita un
modeļa „Nauda seko skolēnam”,” pastāstīja Taurenes pamatskolas direktore Lilita Ozoliņa. Tas nozīmē, ka skolu vadībai šobrīd jāprognozē, ar cik samazinātiem līdzekļiem skola vispār var izdzīvot, tātad arī, no cik skolotājiem tā var atteikties. Taču, aprēķinot finanses, šajā gadā nav paredzēta pedagogu liela skaita atlaišana, nav paredzēta nauda atlaišanas pabalstiem. „Šis laiks pārbaudīs cilvēcību, īpaši iestāžu vadītājus. Skolu direktori gan to neizrāda, bet viņi dedzina sevi kā vēl nekad, naktīm neguļot un domājot, kam un kā pateikt, ka skolotāji darbā vairs nebūs vajadzīgi,” atklāja L. Ozoliņa.
Skolās pieaugušo vidū valda arvien nervozāka atmosfēra. „Ir tik daudz neskaidrību par atbildīgo darbinieku paziņojumiem masu medijos, ka racionāli izspriest, uz ko mēs virzāmies, grūti,” komentēja Cēsu pilsētas pamatskolas direktors, Cēsu domes deputāts Māris Šķēle. „Izglītības un zinātnes ministrija tikai paziņo jaunumus, bet ne par ko neuzņemas atbildību. Paziņojumiem nav likuma spēka. Jaušams, ka visiem skolotājiem iecerēts samazināt atvaļinājuma naudu, kamēr tas likumīgi nav nostiprināts, mums paziņots, ka pedagogi atvaļinājumos nedrīkstēšot iet ātrāk kā jūlijā.”
Komentāri