Digitalizācijas un datorizācijas laikā arvien lielāka nozīme ir informācijai, tās iegūšanas ātrumam. Te neatsveramas ir interneta neierobežotās iespējas, jo tīmekļa dzīlēs atrodama informācija par visu un jebko. Tāpēc internets vajadzīgs ne tikai pilsētās, bet arī laukos, arī zemnieki un lauku uzņēmēji arvien vairāk novērtē tā lomu ikdienas darbā. Zaubes pagasta lauku konsultante Vaira Zauere atzīst, ka pieeja internetam ir ļoti svarīga, jo tur atrodamas visdažādākās datu bāzes, cita ikdienā nepieciešamā informācija: “Internets vajadzīgs katru dienu, jo viss mainās, attīstās un nepieciešams sekot līdzi norisēm. Ja kādu dienu nav pieejas tīmeklim, jūtos kā bez rokām. Piekļūšana internetam paplašinās, bet gribētos, lai tas notiktu vēl ātrāk un būtu iespējams ikvienā zemnieku saimniecībā.”
Statistika liecina, ka 2006.gadā internets bija pieejams 42,2 procentiem Latvijas mājsaimniecību, taču pagaidām interneta lietotāju īpatsvars laukos ir vidēji sešas reizes mazāks nekā Rīgā. Lai situāciju uzlabotu, Satiksmes ministrija izstrādāja projektu “Platjoslas sakaru infrastruktūras attīstība lauku apvidos”, kas paredz līdz 2008. gada jūlijam nodrošināt piekļuvi platjoslu sakariem līdz 95 procentiem Latvijas teritorijas. Projektu tehniski īsteno elektronisko sakaru komersants AS “Telekom Baltija” (pazīstams ar preču zīmi “Triatel”), kas šādas tiesības ieguva ministrijas izsludinātā atklātajā konkursā 2007. gada martā.
Projekta ieviešana uzsākusies, un pašlaik platjoslu sakaru infrastruktūra un datu pārraides pakalpojumi pieejami jau 75 procentos Latvijas teritorijas.
“Varam teikt, ka lauku iedzīvotāji vairs nav atkarīgi tikai un vienīgi no lielā elektroniskā sakaru komersanta, kurš parasti uz lūgumu sniegt interneta pakalpojumus sniedz atbildi, ka tas tehniski nav iespējams. Izbūvējot šo platjoslu infrastruktūru, internets būs pieejams it visur. Ikviena rajona būtisks attīstības rādītājs ir datorizācijas apjoms, privātpersonu un uzņēmēju pieeja internetam, jo tas veicina uzņēmējdarbības sabalansētu teritoriālu attīstību. Projekta īstenošana ļaus uzņēmējdarbībai attīstīties arī attālos reģionos,” norāda Satiksmes ministrijas sakaru departamenta direktors Raimonds Bergmanis.
“Telekom Baltija” izpilddirektors Mārtiņš Klēvers skaidro, ka pēc projekta īstenošanas katram Latvijas reģionu iedzīvotājam būs pieeja globālajiem informācijas resursiem, turklāt izmantojot augstākas kvalitātes datu pārraides līmeni nekā, piemēram, Norvēģijā un Zviedrijā.
“Triatel” komunikācijas vadītāja Lita Grafa “Druvai” pastāstīja, ka projekta ietvaros tiek izbūvētas bāzes stacijas visā valstī, arī Cēsīs un rajonā: “Parasti ir tā, ka pilsētās interneta pakalpojumi iedzīvotājiem ir pieejami, bet ārpus tām rodas problēmas. Tāpēc šī platjoslu projekta galvenais uzdevums ir nodrošināt, lai cilvēki arī lauku apvidos saņemtu iespēju lietot internetu.
Pārklājums arvien uzlabojas, un ikviens potenciālais klients, kurš dzīvo ārpus Cēsīm, mūsu apkalpošanas centrā vai pie kāda no lokālajiem dīleriem var saņemt modemu testēšanai, lai noskaidrotu, vai viņa mājā šis pakalpojums jau ir pieejams. Šo testēšanu var
katrs veikt saviem spēkiem, bet to var izdarīt arī mūsu vai lokālo dīleru darbinieki.”
Cēsīs darbojas divi dīleri – SIA “Balttel” un SIA “Sunakku”, kas abi atrodas tirdzniecības centrā “Cēsu Klēts” Pļavas ielā 5. Tur arī var uzzināt visu nepieciešamo informāciju par pakalpojumiem, tarifu plāniem un visu pārējo. Plaša informācija ir arī mājas lapā www.triatel.lv.
Projekts “Platjoslas sakaru infrastruktūras attīstība lauku apvidos” tiek īstenots kā valsts un privātās partnerības projekts, ieguldot gan valsts, gan Eiropas Reģionālā attīstības fonda (ERAF), gan AS „Telekom Baltija” līdzekļus. Projekta īstenošanas līguma kopsumma ir 15 miljoni latu, no kuriem 3,9 miljonus latu finansē ERAF un valsts budžets. Pievienotās vērtības nodokli sedz valsts budžets.
Īstenojot projektu, būs sasniegts būtisks progress ES Struktūrfondu Nacionālās programmas “Augstas kvalitātes platjoslu tīklu attīstība ģeogrāfiski attālinātās teritorijās” īstenošanā.
Platjoslu datu pārraide nozīmē ne tikai ātrāku internetu, tai ir izšķiroša nozīme informācijas sabiedrības potenciālo iespēju īstenošanā: e-pārvaldē, e–izglītībā, e-veselībā, interaktīvo pakalpojumu sniegšanā un izmantošanā. Platjoslu sakari ļauj kombinētu balss, datu un video servisu izmantošanu. Nodrošinot platjoslas piekļuvi, iedzīvotāju iespējas informācijas un komunikācijas tehnoloģiju izmantošanā būtu līdzīgas neatkarīgi no sociālā stāvokļa vai teritorijas, kurā tie atrodas.
Komentāri