Piektdiena, 21. jūnijs
Vārda dienas: Emīls, Egita, Monvīds

Inešu pils – vieta vietējai sabiedrībai

Andra Gaņģe
00:00
24.02.2024
10
Inesi

Sarunā ar Cēsu novada pašvaldības vadību Inešu iedzīvotāji bija vienisprātis– Vecpiebalgas pils ir ne tikai pagasta ģeogrāfiskais, bet vēl vairāk vietējās dzīves un inesiešu pašapziņas centrs.

“Kad kāds pošas uz bibliotēku, saka – iešu uz pili. Ir svarīgi, ka bibliotēka atrodas tieši šajā ēkā. Tā ir tradīcija,” sacīja inesiete, Cēsu novada domes deputāte Ella Frīdvalde-Andersone, kad domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs bija sanākušajiem pastāstījis par iespēju bibliotēku, kura atrodas pilī, pārcelt uz “Zemniekiem”. Tā ir ēka pagasta centrā, kurā savulaik bija skola, bet tagad telpas nomā uzņēmēji un daļa netiek izmantota.

Viens no apsvērumiem, kuru par labu pārmaiņām minēja J.Ro­zenbergs, bija fakts, ka pilī bibliotēka atrodas otrajā stāvā, bet “Zemniekos” to varētu iekārtot pirmajā stāva un arī telpas būtu plašākas. Savukārt iebildumi no inesiešiem – vecās skolas namā atrodas sveču darbnīca, kur strādā ar dažādiem aromātiem, jaunajā piedāvājumā tā joprojām būs šajā ēkā, tikai citās telpās. Vai izdosies bibliotēku pilnībā norobežot no spēcīgajām smaržām? Otrs- grāmatu krātuve plānota tur, kur patlaban gatavo sveces. Aromāti ļoti iesūkušies sienās, vai izdosies tos likvidēt?

Saglabāt bibliotēku pilī vēlams arī tāpēc, lai ēkas otrajā stāvā būtu cilvēku kustība. Tad vēdinās telpas, tās tiek pieskatītas, sacīja Dainis Andersons.

To, ka pagastā pēdējā laikā bijusi viļņošanās par kādreizējās Vecpiebalgas muižas pils izmantošanu, lika aizdomāties J.Rozen­berga ievadteikums, sākot runāt par šī nama izmantošanu un bibliotēkas iespējamo pārvietošanu. “Inešu pili noteikti nepārdos, tāpat kā nepārdos nevienu pili un kungu māju, kas ir pašvaldības īpašumā,” uzsvēra domes priekšsēdētājs. Viņš arī akcentēja, ka Inešu pils joprojām ir vieta gan vietējam korim, gan citiem amatiermākslas kolektīviem, gan kultūras pasākumiem, taču rosināja, ka tās varētu īslaicīgi iznomāt dažādu publisku un privātu pasākumu rīkošanai. “Pils telpas ir izcilas, ļoti skaistas, te, piemēram, varētu rīkot augstas kvalitātes mūzikas vakarus.” Izskatījās, ka šo rosinājumu sanākušie ap 30 inesiešu pieņēma.

Bibliotēkas atrašanās vieta būs līdzšinējā, bet bijušās skolas ēkas izmantošanā gan gaidāmas pārmaiņas. Tur plašākas telpas par līdzšinējām varētu rast Piebalgas muzeju apvienība “Orisāre”, kura patlaban atrodas Vecpiebalgas pagastā, “Norkalnu2”mājā. Ierīkot prakses filiāli “Zemniekos” varētu piedāvāt arī ģimenes ārstei, tagadējais kabinets atrodas dzīvojamā mājā. J.Rozenbergs vēlreiz aicināja Inešu iedzīvotājus padomāt par priekšlikumu kādreizējā skolā, muižas laika tiesas namā, veidot sabiedrisko centru, kur viens no pakalpojumiem būtu arī bibliotēka.

Inesiete Ilze Kuligina pauda, ka pagastā nav vietas, kur tikties domubiedru kopām, kur piesēst un parunāties attālākiem paziņām, kaimiņiem. Vai tāda varētu atrasties, piemēram, vecajā skolā? Jāatgādina, ka I.Kalugina, pārstāvot biedrību “Inešu skolas draugi”, bija iniciatore kopstrādes vietas veidošanai pagasta vecās skolas ēkā. To atklāja 2022.gada augustā, bet iniciatīva tomēr neguva gaidīto atsaucību un pēc apmēram mēneša projektu pārtrauca. Taču, iespējams, tieši tagad ir pienācis laiks, kad šāda ierosme, varbūt ar papildu virzību, gūs atsaucību, sacīja pašvaldības vadības pārstāvji.
Sarunā par bijušās skolas ēkas turpmāko izmantošanu iedzīvotāji arī interesējās, kas maksās par remontu telpām, kuras tagad izmanto sveču darbnīca. Vai to veiks īrnieks, jautāja inesiete Sanita Cimdiņa. J.Rozenbergs paskaidroja, ka šī kārtība paredzēta nomas līgumā, rīcība būs atbilstoša tam.

Mārtiņš Mālenieks gribēja noskaidrot, kā pašvaldība piedzen komunālo maksājumu parādus. Te jāatgādina, ka Inešos un citos novada pagastos vismaz daļu daudzdzīvokļu māju apsaimnieko pašvaldība, bet likums nosaka, ka katram namam nepieciešams apsaimniekotājs. M.Mālenieks sacīja, ka vēlētos apsaimniekot vienu no ēkām Inešos, taču attur komunālie parādi, kas mājai sakrājušies. Pašvaldības pārstāvji solīja inesieti precīzāk informē, kā tiek strādāts ar nemaksātājiem. Patla­ban domes mājaslapā vēstīts, ka summai līdz 250 eiro ar parādnieku sadarbojas vietvaras speciālisti, bet lielāka summa tiek nodota parādu piedziņas uzņēmumam. M. Mālnieka neatlaidība raisīja plašāku sarunu par daudzdzīvokļu māju turpmāko apsaimniekošanu, par to, ka iedzīvotājiem vajadzētu informatīvu atbalstu, kā to organizēt.

Inesiešus interesēja arī Vec­piebalgas vidusskolas nākotne. Vai pašvaldības politika – mazināt izglītības pakāpi uz pamatskolu – neapgrūtinās apkaimes bērniem izglītības pieejamību. J.Rozen­bergs skaidroja, ka Vecpiebalgas skolā jau gadiem raksturīgi, ka pamatskolas klasēs audzēkņu skaits ir stabils, bet 10.līdz 12.klasē audzēkņu skaits samazinās. “No pašreizējiem vidusskolas 9.klases klases audzēkņiem tikai četri gatavojas turpināt mācības Vecpiebalgā,” pastāstīja domes priekšsēdētājs un rādīja grafiku, kurā bija redzams, ka pēdējos piecos gados vidusskolas posmā mācās ap 30 jauniešiem, pagājušajā mācību gadā – 28. Dinamika ir nepārprotama – 2010.gadā 10.līdz 12.klasē Vecpiebalgas skolā mācījās 101 skolēns, 2022./2023. mācību gada beigās – 28.

Inesieši arī vēlējās uzzināt, vai pagastā būs Mazās Kalniņa dienas, atbilde – tās notiks. Bija jautājums par kultūras pasākumiem pagastā, par autobusu pieturas apgaismošanu pagasta centrā. Pie­turvieta gan ir “Latvija Valsts ceļu” pārziņā, bet Vecpiebalgas apvienības pārvalde uzņemsies novērst šo nebūšanu.

Stāstot par šajā gadā paredzētajiem ieguldījumiem Inešos, paš­valdība informēja, ka lielākie sais­tīti ar muižas kompleksa uzturēšanu. Plānā ir mainīt pagraba jumtu, atjaunot magazīnas kolonnas un sakārtot apgaismojumu gar brīvdabas estrādi un Saulītes ielā. Savukārt ēkai “Zemnieki” paredzēts fasādes remonts un teritorijas sakārtošana.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Pieejamība kā iespēja

00:00
21.06.2024
3

Pietrūkst kopīga redzējuma, kā jāveido dabas takas un dabas objekti, lai tie būtu pieejami ikvienam – ne tikai cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, bet arī māmiņām ar bērniem ratiņos vai vecāka gadagājuma ļaudīm,kuriem pastaigai nepieciešams līdzenāks ceļš un vairāk soliņu, kur piesēst, lai pastaigas laikā atpūstos. Tā, izpētot vides pieejamību kultūras mantojuma objektu, dabas taku, ēdināšanas […]

Jāatgādina, lai neatkārtotos

00:00
20.06.2024
43

14.jūnijs šogad bija lietains. Saule slēpās aiz asaru pielietiem mākoņiem, kad daudzviet Latvijā pieminēja 1941.gada represijās svešumā izvestos. Jaunraunā komunistiskā terora upuru piemiņas vietā priekulieši atcerējās uz Sibīriju aizvestos jaunrauniešus, tos, kuri neatgriezās. “Lasot atmiņas par to nakti, kad pārtrūka daudzu Latvijas iedzīvotāju dzīve, nevar palikt vienaldzīgs. Un nekur nepazūd jautājumi – par ko, kāpēc. Šodien […]

Aizvadītajā diennaktī vairākas sadursmes

14:33
19.06.2024
31

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 94 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 12 ceļu satiksmes negadījumi, kur vienā gadījumā viena cietusi persona. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 93 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 34 par ātruma pārsniegšanu, kā arī divos gadījumos […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē septiņi izsaukumi

14:30
19.06.2024
24

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 18. jūnija plkst. 6.30 līdz 19. jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma septiņus izsaukumus – divus uz ugunsgrēku dzēšanu, četrus uz glābšanas darbiem un viens izsaukums bija maldinājums. Vakar īsi pēc pusdienām ugunsdzēsēji saņēma izsaukumu uz Smiltenes novada Smiltenes pagastu, kur pēc ceļu satiksmes negadījuma bija […]

Satiksimies pie Sīmanīša!

00:00
19.06.2024
82

Vairāki simti cēsnieku un tālumnieku piepildīja Cēsu Maija parku. Viņi pazina Haraldu Sīmani, viņiem patīk viņa dziesmas. Kāds ar viņu dzīvojis kaimiņos, cits kopā mācījies, vēl cits muzicējis vai ciemojies pie viņa kādas baznīcas tornī, varbūt, garām skrienot, tikai sasveicinājies. Ha­ralds Sīmanis ir cēsnieks. Te veidojusies viņa personība, piedzīvota mīlestība, atrasts savs ceļš dzīvē un […]

Švīkas sirds rotaļpagalmā

00:00
18.06.2024
41

Bērni apgūst dažādas vizuālās mākslas tehnikas, bet galvenais ir katra īpašās izpausmes Ar izstādes “Švīkas sirds rotaļpagalmā” atklāšanu CATA kultūras namā vēl vienu māksliniecisko gadu noslēdz Daigas Jirgensones vadītā mākslas darb­nīca “9 kaķi”. Izstādes atklāšana ir kā svētki pēc padarītā darba, kur bērniem ir iespēja pabūt ar saviem vecākiem un vecvecākiem, kā arī gandarījums redzēt […]

Tautas balss

Zināšanas, kas vajadzīgas katram

17:05
18.06.2024
15
Lasītāja G raksta:

“Pagājušajā nedēļā Valmierā ikviens varēja uzzināt un arī praktiski pamācīties, kas tieši darāms krīzes situācijās. Aizsardzības ministrija rīkoja dienu “Bruņojies ar zināšanām”, kur speciālisti tikās ar iedzīvotājiem. Tāds pasākums bija pavisam 14 pilsētās Latvijā, bet mūsu valstī taču ir daudz vairāk pilsētu un visās dzīvo cilvēki, visur vajadzīgas šādas zināšanas, īpaši jau šajā situācijā, kurā […]

Svētkus sarīko pati kopiena

23:01
13.06.2024
21
Svētku apmeklētāja raksta:

“Skujenē bija ļoti skaisti pašu pagasta iedzīvotāju rīkoti svētki. Tur varēja baudīt gan koncertus, gan pamieloties ar vietējo gatavotiem gardumiem, gan redzēt daudz ko citu. Lieliski, ka ir uzņēmīgi, rosīgi cilvēki, kas darbojas savā un citu labā,” ar gandarījumu sacīja svētku apmeklētāja.

Prieks par atjaunoto ielu

23:00
13.06.2024
30
Bērzaines iedzīvotāja raksta:

“Braucu Cēsīs pa jauno Bērzaines ielu un priecājos, cik tā skaista! Tiešām gandarījums, ka atrasta nauda un veikta tik vērienīga pārbūve. Tagad sakārtos Emīla Dārziņa ielu, tad vēl vajadzētu sakārtot to Bērzaines ielas atlikušo daļu, kas ved līdz Gaujas ielai, tad šī apkaime būtu vienkārši fantastiska. Bet laikam jau jāsaprot, ka visu tūlīt nevar gribēt,” […]

Kas par maksu, kas bez maksas

22:59
13.06.2024
22
Lasītājs J. raksta:

“Lasu un domāju, kā tā, uz Cēsu kauju jubilejas koncertu, kur uzstājas vietējie dejotāji, jāpērk biļete, bet Igaunijas mūziķu koncertu varēs klausīties bez maksas. Vai tā ir mūsu paš­valdības godīga attieksme pret iedzīvotājiem,” neapmierinātību pauda lasītājs J.

Senioriem grūti izstaigāt lielus attālumus

22:58
13.06.2024
36
Cēsniece raksta:

“Cēsīs, Palasta un Gaujas iekas krustojumā pie muzeja krātuves, bija soliņš, kur bija ērti mirkli atpūsties, sakārtot pirkumus pēc iznākšanas no “Maxima” veikala un doties kājām mājās. Tagad soliņa vairs nav. Žēl, ka tas noņemts, nepadomājot par vecajiem cilvēkiem, kuriem grūti izstaigāt lielus attālumus, turklāt ar pirkumu maisiņiem rokās. Kopumā pilsētā ir pārāk maz soliņu. […]

Sludinājumi