Izglītības un zinātnes ministrija sagatavojusi likumprojektu “Grozījumi Izglītības likumā”. Tai skaitā grozījumos ir paredzēts paplašināt pedagogu tiesības, palielināt skolēnu pienākumus un atbildību, kā arī vecāku lielāku līdzatbildību bērna izglītošanās procesā.
Būtiskus priekšlikumus likumprojekta sagatavošanas laikā ministrijas pārstāvjiem pedagogi sniedza vasarā, izglītības iestāžu vadītāju un pedagogu konferencēs „Dialogs un saskaņota rīcība izglītībā”. Cēsnieki piedalījās Vidzemes pedagogiem rīkotajā konferencē, kas notika Valmierā.
Sarunās ar izglītības nozares ekspertiem ir piedalījušies arī vecāku pārstāvji un Latvijas izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības speciālisti. Arodkomiteju priekšsēdētājs Cēsu rajonā Modris Krieviņš iecerētos likuma grozījumus novērtēja kā ļoti svarīgus, galvenokārt tāpēc, ka palielinātas pedagogu tiesības.
Izglītības likumā jau ir iekļauti skolēna pienākumi – iegūt pamatizglītību, ievērot izglītības iestādes nolikumu un iekšējās kārtības noteikumus, ar cieņu izturēties pret valsti un sabiedrību. Grozījumi šos pienākumus papildina: skolēns ar savu rīcību nedrīkst diskreditēt izglītības iestādi, viņam jāievēro pedagogu, izglītojamo un citu personu tiesības un intereses, jāsargā savu un citu personu veselība un dzīvība, jāpiedalās izglītības iestādes apkārtējās vides saglabāšanā un sakopšanā.
Draudzīgā aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzijas direktore Dace Eglīte sacīja, ka jaunumi ir patīkami. Pirms gada ģimnāzijas vadība saņēma
valsts ierēdņu aizrādījumu, ka nav atļauts skolēnus nostrādināt klases sakopšanā nākamajai stundai un skolas apkārtnes uzkopšanā. “Tādi aizrādījumi man šķita absurdi, it kā pedagogi izkalpinātu jauniešus, viņiem uzdodot pastrādāt ar grābekli skolas apkārtnes sakopšanā,” sacīja D.Eglīte. “Skolu direktoriem izteikto aizrādījumu, protams, ņēmām vērā. Jau gadu ģimnāzisti skolas teritorijas uzkopšanā nav piedalījušies.”
Būtiski papildinājumi attieksies uz vecāku pienākumiem. Iecerētie likuma grozījumi paredz, ka vecākiem jāievēro ne tikai sava bērna tiesības, bet arī pārējo bērnu, pedagogu un citu personu tiesības un intereses, jāinformē izglītības iestāde par bērna veselības stāvokli. Tādējādi valsts ir uzklausījusi pedagogus, ka ne tikai viņiem jābūt atbildīgiem par bērnu skolā. Vecāku atbildība nebeidzas līdz ar bērna ieiešanu pa skolas durvīm. Ne tikai skolotājiem, arī vecākiem būs jāuzņemas atbildība, lai viņa bērns klasē ar savu uzvedību netraucētu pārējiem mācīties.
Lai celtu pedagoga darba prestižu un lomu, paredzēts, ka pedagogam būs tiesības piedalīties izglītības procesa pilnveidē, kā arī tiesības saņemt ne tikai materiālo, bet arī informatīvo nodrošinājumu.
Ministrija strādājusi pie tā, lai ar likumu noteiktu valsts un pašvaldību atbildību pieaugušo izglītības īstenošanā, izglītojamā un pedagoga tiesības un pienākumus, pašvaldības tiesības noteikt daļēju maksu pašvaldības dibinātajās profesionālās ievirzes izglītības iestādēs.
Likumprojekts “Grozījumi Izglītības likumā” vēl jāapstiprina Ministru kabinetā, pirms to pieņems izskatīšanai un balsošanai Saeimā.
Komentāri