Martā Ziemeļvidzemes reģionālās Valsts darba inspekcijas
(VDI) Cēsu birojā reģistrēti astoņi nelaimes gadījumi darba vietās. Šī gada trīs mēnešos notikuši 18 nelaimes gadījumi, vairāk nekā pērn atbilstošajā laika periodā.
Traumas galvenokārt guvuši kokapstrādes, tirdzniecības un celtniecības uzņēmumu darbinieki.
„Darbiniekam arī pašam jāievēro jautājumi, kas saistīti ar darba drošību. Nākas secināt, ka gūtās traumas liecina par pašu darbinieku neuzmanību un vieglprātību pret veicamajiem darba pienākumiem, īpaši šomēnes,” saka vecākais
valsts darba inspektors V.Tabūns un uzsver, ka daudzos nelaimes gadījumos vairs nav vainojams tikai darba devējs. Traumējas, braucot ar automašīnu
Pēc negadījuma bija pagājis vairāk par mēnesi, kad tas, saņemot sociālās aģentūras informāciju, parādījās VDI redzeslokā. Radās
aizdomas par neizmeklētu negadījumu darba vietā. Taču izrādījās, ka par darba traumu šo negadījumu nosaukt nevar. Cietušais, nepaziņojot darba devējam, nebija ieradies darbā. Darba devējs nav varējis darbinieku atrast. Izmeklēšanā darbinieks norādījis, ka negadījums noticis darba vietā – braucot ar mašīnu, guvis locītavā elkoņa nervu traumu. Taču VDI izmeklēšanā konstatēja, ka darbinieks nav veicis viņam uzticētos tiešos pienākumus.
“Kā saka, darbinieks izrādījis lieku centību, kā rezultātā guva traumu. Un jāatzīst, ka šajā gadījumā vaina jāuzņemas pašam darba ņēmējam,” komentē V.Tabūns un uzsver, ka darbinieka tiešajos pienākumos bija informēt darba devēju par traumu.
Traumē kāju
Kāda cita trauma notikusi, izstrādājot mežu. Palīgstrādnieks, velkot zarus, kas atradušies zem nozāģētiem kokiem, izkustinājis baļķi. Tas sācis ripot un piespiedis strādnieka kāju pie cita baļķa.
“Arī šajā situācijā vaina jāuzņemas darbiniekam. Darba devējs bija instruējis un apmācījis, kā mežā jāstrādā. Strādnieks atzina savu vainu un skaidroja, ka nav ievērojis darba drošību. Kājas trauma nebija smaga, bet strādāt kādu laiku darbinieks nevarēja,” komentā V.Tabūns.
Sazāģē roku
Vairāki negadījumi pagājušajā mēnesī notikuši kokapstrādes uzņēmumos.
Darbinieks traumējis roku, nomainot iekārtas griezējinstrumentus.
“Liekot aizsargus, darbinieks nepagaidīja, kamēr rotējošās iekārtas pilnībā apstājas. Rezultāts – rokas trauma,” stāsta inspektors.
Līdzīgas nelaimes ar bīstamām iekārtām notikušas arī citā kokapstrādes uzņēmumā. Mēneša laikā bijuši divi negadījumi. Neuzmanības dēļ darbinieki sazāģējuši pirkstus.
Iepūš acīs gāzi
Pārsteidzoša darba trauma martā gūta tirdzniecības sfērā. Veikalā pārdevējai pircējs acīs iepūtis gāzes baloniņa saturu.
“Pārdevējai iestājās šoks, un darbiniece tika nogādāta pie ārsta. Par laimi, veselībai smagas sekas netika konstatētas. Arī darba devējam pārmetumus izteikt nevaram. Trauksmes poga veikalā bija ierīkota. Drīzāk jārunā par to, cik maz aizsargātas ir pārdevējas,” komentē V.Tabūns. Traumē muguru, nepareizi ceļot smagumus
Kāda cita darba trauma gūta celtniecībā. Strādnieks nepareizi pārvietojis smagumus. Turklāt nedarot tiešos darba pienākumus, bet palīdzot kolēģim.
“Smagumu celšanai speciāli instruē, ar instrukciju būtu jāiepazīstina ikviens darbinieks, kura pienākumos ietilpst smagumu celšana vai pārvietošana. Bet bieži vien smagumus ceļ nesagatavojušies, rodas traumas vai sastiepumi,” skaidro V.Tabūns.
Komentāri