Trešdiena, 17. aprīlis
Vārda dienas: Rūdolfs, Viviāna, Rūdis

Grūtdieņiem baltmaize bez maksas

Druva
23:00
22.08.2006
1

Līgatnes pagasta pašvaldība pagaidām ir vienīgā rajonā, kurā Eiropas Komisijas finansētās programmas ietvaros trūcīgie saņem bezmaksas baltmaizi. Maizi sāka izsniegt pirmdien. Projektā iesaistījies veikals “ONLY”. Tajā trīs reizes nedēļā – pirmdienās, trešdienās un piektdienās – ap pulksten 11 pieved 200 klaipiņu svaigas maizes, kurus jau gaida trūcīgie.

Veikals “ONLY” par maizes dalīšanu atlīdzību nesaņem. Pārvaldnieks Alberts Oļehno pastāstīja, ka uzņēmies šo pienākumu vienkārši tādēļ, ka palūgts.

-Kā gan atteikšos, ja vajadzīga palīdzība? Protams, tas ir papildu darbs, bet nav jau tik grūti, – sacīja A.Oļehno.

Maizes dalīšanā palīdz brīvprātīgie, un to atbalsta pagasta sociālais dienests.

-Pagastā ir pietiekami daudz trūcīgu cilvēku, kuriem bezmaksas maizīte ir liels atbalsts. Gada sākumā saņēmām biedrības “Brimod”, kura nodarbojas ar šo projektu, piedāvājumu, tūlīt piekritu. Aizsūtījām sarakstu. Priecājos, ka biedrībai arī izdevās atrast uzņēmēju, kuram ir piemērotas telpas un kas gatavs uzņemties rūpes, – atzina sociālā darbiniece Rūta Jermaloviča.

Pirmdien, kad Līgatnē baltmaizi dalīja pirmo dienu, pēc tās bija ieradušies 39 cilvēki, bet kopumā maizīti saņēma gandrīz simts ēdāju. Trešdien jau interesentu bija vairāk un tika izdalīti gandrīz visi klaipiņi.

-Maizei realizācijas termiņš ir četras dienas. Kukulīšus, kurus nepaņem vienā reizē, varam dalīt vēl nākamajā, – teica veikala vadītāja Līga Kirilova.

Īpaši labs atbalsts bezmaksas mai-ze ir tām daudzbērnu ģimenēm, kurām trūkst iztikas līdzekļu. Ģimeņu locekļiem dod vairākus klaipiņus, rēķinot vismaz kukulīti katram ēdājam. Pirmām kārtām maizi saņem cilvēki, kuriem ir trūcīgo statuss. Noteikumi paredz, ka to drīkst dot arī personām bez noteiktas dzīves vietas. R.Jermaloviča skaidroja, ka ar maizes dalītājiem un organizāciju, kas vada projektu, vienojušies, ka tad, ja maize paliks pāri, to dalīs arī invalīdiem un vientuļajiem pensionāriem.

Līgatnietis E., kas bija ieradies pēc maizes trešdien īsi pēc pusdienas laika, teica, ka dzīvojot kopā trīs pensionāri, visiem esot minimālās pensijas. Izdzirdējuši par bezmaksas maizi, nolēmuši, ka arī viņi to drīkst lūgt. Viņš priecājās, ka var saņemt palīdzību un solīja atnākt atkal piektdien.

Drīzumā bezmaksas maizi dalīs arī Dzērbenes pagastā. Pagaidām nav zināms, vai projektā piedalīsies vēl kāda rajona pašvaldība. Rajona padomes sociālo un veselības aprūpes jautājumu daļas vadītāja Ģertrūde Šulmeistere pastāstīja, ka sākumā interese par bezmaksas baltmaizi bijusi daudzām pašvaldībām. Taču atbaidījušas drakoniskās prasības – gan nosacījums, ka maizes dalīšana jāveic nevalstiskām organizācijām, gan prasības telpām, kurās to dara. Turklāt bezmaksas baltmaize pašvaldībām (vai jebkuram citam dalītājam) izmaksātu dārgi, jo piegādātāji maizi nevar atvest līdz katram pagastam, tikai līdz dažiem sadales punktiem rajonā.

-Pati ideja ir laba, bezmaksas mai-ze būtu atbalsts daudziem trūcīgajiem. Taču šo ieceri īstenot ir sarežģīti, jo prasības ir ļoti augstas. Turklāt nebija pieejama pietiekami plaša informācija par to, kā jāpiesakās programmai. Taču projektā var iekļauties jebkurā brīdī un, iespējams, ka vēl kāda pašvaldība varētu pieņemt šādu lēmumu,- vērtēja G.Šulmeistere.

Amatas novada domes sociālās nodaļas vadītājs Andris Jansons vērtēja, ka šis projekts izmaksās pārāk dārgi, jo, tā kā pašvaldības teritorija ir plaša, jāveic lieli pārvadājumi. Turklāt novadā ir maz iedzīvotāju, kuriem ir trūcīgā statuss.

Cēsu svētā Jāņa ev.lut. draudzes diakonijas centra vadītāja Vaira Novicka, kura vada draudzes vīriešu naktspatversmi un zupas virtuvi, atzina, ka maize gan būtu vajadzīga, piemēram, nakts patversmes iemītniekiem, taču prasības bijušas tik ļoti stingras, ka sapratusi – nevarēs tās izpildīt.

-Nevaru nodrošināt nepiecieša-mās telpas, kā arī izpildīt citus nosacījumus. Un no saviem kolēģiem Rīgā dzirdēju, ka esot jāaizpilda daudz dokumentu. Mēs balstāmies tikai uz brīvprātīgajiem un grūti nākas izpildīt tik sarežģītus noteikumus,- sacīja V.Novicka.

Līgatnieši maizi saņem no maizes ceptuves “Liepkalni” Valmieras rajonā. G.Šulmeistere vērtēja, ka būtu daudz izdevīgāk, ja katrā rajonā kāda ceptuve būtu iesaistīta bezmaksas maizes cepšanas projektā. Tas samazinātu piegādes izmaksas un ļautu ērtāk saņemt atbalstu.

Bezmaksas baltmaizi ”Brimod” šonedēļ sāka dalīt desmit vietās – trīs vietās Rīgā un Tukumā, Aucē, Dobelē, Alūksnē, Līgatnē, Jelgavā un Bauskā. Maizi dala divas vai trīs reizes nedēļā, pavisam plānoti 265 bezmaksas maizes dalīšanas punkti. Administratīvo izmaksu segšanai ”Brimod” saņem vienu procentu no apgūtās projekta summas. Bez tam baltmaizi dala jau vairākās vietās Latvijā. To veic Ventspils ev. lut. draudze, Aglonas bazilikas draudze, Kristīgās žēlsirdības centrs, diakonijas centrs, biedrība ”Zigate”, daudzbērnu ģimeņu apvienība ”Dzīpariņš” un Viļānu labdarības biedrība ”Mazumiņš”.

Plānots, ka lauku atbalsta die- nests, kurš administrē šo programmu, par baltmaizes dalīšanu trūcīgajiem vēl līgumu slēgs arī ar Latvijas Sarkano Krustu.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Divi EP soļi, lai mazinātu zaļmaldināšanu

06:32
17.04.2024
8

Izpratne par videi draudzīgu dzīvesveidu daudziem kļūst par ikdienas normu. Arī tie, kas tam nepievēršas mērķtiecīgi, iegādājoties kādu lietu, pat tādu sīkumu kā iepirkuma maisiņu veikalā, bieži izvēlas to, pie kura ir norāde – bioloģiski noārdāms vai mazāk piesārņo. Taču ne vienmēr uzrakstiem, preču aprakstiem un ražotāju ziņām par it kā videi draudzīgu ražošanas ciklu […]

Amatierteātriem savs saiets

05:22
17.04.2024
11

Lai kopā pavadītu laiku, sevi parādītu un citus apskatītu, Kaives tautas namā    pašmāju amatierteātris “AkA” uzņēma ciemiņus: kaimiņus no Skujenes, Taurenes amatierteātri “Radi” un draugus no Murmastienas.    Viņus kopā bija saaicinājis Kaivena Runcis. “Kur humors, tur Runcim jābūt,” saka Kaives tautas nama vadītāja Agnese Caunīte-Bērziņa un piebilst, ka Kaivena Runcis, kad grib, tad […]

ASV koris dzied latviešu valodā

00:00
17.04.2024
20
1

ASV vīru koris “Faithful men” jeb “Uzticīgie vīri” ar sirsnīgu koncertu uzstājās Cēsu pilsētas pansionātā, uzņēmumā “Designed to live”, kurā izgatavo protēzes karā cietušajiem ukraiņiem, un Liepas kultūras namā. Koncerttūre notiek visā Latvijā. Liepas kultūras nama vadītāja Sandija Pētersone pastāsta, ka 1992. gadā mācītājs no Tenesī štata bija Latvijā un apmeklēja arī Liepu, viņam te […]

LTAB brīdina: izveidota viltus mājaslapa un sociālo tīklu profili, lai vāktu personu datus

15:24
16.04.2024
33

Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju birojs (turpmāk – LTAB) brīdina, ka izmantota biroja identitāte un izveidota viltus interneta vietne, Tajā izsludināts konkurss, kuram iedzīvotājus aicina atstāt savus personas datus. Līdzīgas aktivitātes ar viltotiem profiliem tiek veiktas arī sociālajos tīklos, tāpēc LTAB aicina iedzīvotājus uzmanīties un nekādā gadījumā nesniegt informāciju, tostarp bankas konta numurus, par sevi un sev […]

Kompensācijas mežu īpašniekiem

13:39
16.04.2024
20

Var pieteikties uz ikgadējo kompensāciju no valsts budžeta par mežsaimnieciskās darbības ierobežojumiem īpaši aizsargājamās dabas teritorijās un mikroliegumos Dabas aizsardzības pārvalde (pārvalde) līdz 15. maijam pieņem iesniegumus no privāto mežu īpašniekiem uz ikgadējo kompensāciju no valsts budžeta par mežsaimnieciskās darbības ierobežojumiem. Pieteikumus var sūtīt uz pārvaldes e-adresi, pa pastu vai iesniedzot klātienē kādā no pārvaldes […]

Smiltenē, brīvi iekļūstot šķūnī, nozog motorzāģi

13:32
16.04.2024
23

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 67 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 6 ceļu satiksmes negadījumi, bez fiziski cietušām personām. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 104 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 61 par ātruma pārsniegšanu, kā arī vienā gadījumā automašīnas vadītājs […]

Tautas balss

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
17
2
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
16
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
33
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
25
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
40
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Sludinājumi