Pagājušajā nedēļā ”Druva” ziņoja par notikumu Taurenē, kur strīda laikā kāds vīrietis izšāvis uz otru ar gāzes pistoli. Šis nav pirmais gadījums, kad nesaskaņas risina, izmantojot gāzes pistoli. Turklāt šīs pistoles Cēsīs un rajonā ir daudziem, lielākoties jauniešiem. Pieprasīta prece
Iespējams, rodas jautājums – kas tad ir gāzes pistole un vai tās iegādei un nēsāšanai nav nepieciešamas speciālas atļaujas. Nē, nav nepieciešamas. Ieroču aprites likumā skaidrots, ka gāzes pistole ir speciālais līdzeklis, kurš paredzēts īslaicīgai iedarbībai uz cilvēka organismu un caur kura stobru, šaujampulverim sadegot, tiek izgrūstas kairinošu vai paralizējošu vielu saturošas gāzes mikrodaļiņas. Lai gan eksperti atzīst, ka ar gāzes pistoli var nodarīt miesas bojājumus, tomēr tās iegādāšanās ir vienkārša. Ministru kabineta noteikumi ”Ieroču, munīcijas un gāzes pistoļu (revolveru) iegādāšanās, reģistrēšanas, uzskaites, glabāšanas, pārvadāšanas, pārsūtīšanas, nēsāšanas, realizēšanas un kolekciju veidošanas noteikumi” nosaka, ka pistoli, tāpat kā tai paredzēto munīciju, pašaizsardzībai drīkst iegādāties jebkurš, kurš sasniedzis 18 gadu vecumu, uzrādot personu apliecinošu dokumentu.
Rajona policijas pārvaldes kārtības policijas priekšnieks Jānis Goba vērtē, ka agrāk gāzes pistoli iegādāties nav bijis tik vienkārši. Tāpat kā citu šaujamieroču iegādei un nēsāšanai, bija jāsaņem atļauja, jānokāro eksāmeni, jāiesniedz psihiatra un narkologa izziņa, turklāt pārbaudīja arī to, kā ieroci glabās. ”Agrāk šis jautājums bija sakārtots un pistoļu iegāde nebija vienkārša, bet tagad diemžēl jebkurš pilngadīgais gāzes pistoli var iegādāties tik- pat vienkārši kā maizi,” atzina J.Goba.
Problēma ir arī nespēja sekot, kur nopirktā pistole atrodas, kas to izmanto. J.Goba uzskata, ka būtu nepieciešama uzskaite, lai varētu redzēt, kam pieder gāzes pistoles. Bet tagad situācija ir nekontrolējama, pistoles var nonākt arī nepilngadīgo rokās. Ļoti iespējams, ka kāds pilngadīgais gāzes ieroci iegādājas, lai atdotu nepilngadīgam jaunietim.
”Hobijs” ir vienīgais veikals Cēsīs un rajonā, kurā var iegādāties gāzes pistoles. Pārdevēja Jolanta Andrejeva apstiprina, ka pieprasījums pēc tām ir liels. Mēnesī vidēji tiek nopirktas 15. Pircēji par iegādāšanās mērķi minot pašaizsardzību, tomēr pārdevēja atzīst, ka tas, ”kā pistole tiks pielietota, ir pavisam cits stāsts”. Ierocis pašaizsardzībai?
Stāsts patiešām ir cits. Protams, daļa cilvēku gāzes pistoles iegādājas pašaizsardzībai. J.Andrejeva pastāstīja, ka pistoles pērk dažāda vecuma un dzimuma cilvēki. Piemēram, gados vecāki cilvēki, kuri dzīvo laukos, arī sievietes, lai nepieciešamības gadījumā sevi aizsargātu no uzbrucējiem. Taču lielākoties pircēji ir jaunieši. Daļa grib ieroci, lai palielinātu drošības sajūtu, bet citu motivācija ir līdzīga Kaspara (vārds ir mainīts) stāstam. Jaunietis gāzes pistoli iegādājās viena vienīga iemesla dēļ – viņaprāt, tas izskatās iespaidīgi. Kaspars skaidro: ”Aizsargāties no kāda man nav nepieciešams, vienkārši tas ir stilīgi. Citiem ir bail, uzreiz izjūt respektu. Gāzes pistoli jau tā īsti nemaz nevar atšķirt no īstās!”
Gāzes pistoles patiešām izskatās identiskas īstajiem šaujamieročiem. To apstiprina arī J.Goba. Viņš skaidro, ka tas arī var būt par iemeslu bīstamai situācijai, jo, ja cilvēkam, kuram tiek draudēts ar gāzes pistoli, ir īstais ierocis un viņš situāciju uzskata par savai dzīvībai vai veselībai bīstamu, sekas var būt traģiskas.
Diemžēl jauniešu izklaides bieži vien saistās ar alkohola lietošanu. Un tad jautājums, vai gāzes pistole nevar tikt izmantota nepareiziem mērķiem, pat neapzinoties sekas? Tā arī notiek. Policija regulāri saņem sūdzības, izsaukumus uz vietām, kur dzirdēti šāvieni vai redzēts, ka tiek izmantots ierocis.
J.Goba pastāstīja, ka gāzes pistoles izmanto sadzīviskos ķīviņos, piemēram, kaimiņu un ģimeniskos strīdos. Tomēr lielākoties problēmas saistītas ar jauniešiem un, protams, alkohola lietošanu. J.Goba vērtē, ka, ja agrāk jaunieši tikai izkāvušies, tad tagad, lai iegūtu pārsvaru, tiek izmantota gāzes pistole. Viens no pēdējiem gadījumiem noticis Jāņmuižā, kur audzēknis šāvis uz otru ar gāzes pistoli. Īpaši daudz šādu gadījumu, kad izmantots ierocis, notikuši līdz ar mācību gada atsākšanos septembrī.
”Bija gadījums, kad jaunieši braukuši pa Straupes ceļu, mirklī, kad pretī braukusi cita mašīna, sākuši šaut gaisā,” stāsta J.Goba. Izmeklēšanā noskaidrots, ka izmantotas gāzes pistoles. Katrā konkrētā gadījumā tiek pētīts, vai ierocis lietots likumīgi vai nelikumīgi. Attiecīgi arī var iestāties kriminālatbildība, var tikt piemērots administratīvais sods. Piemēram, ja tiku izdarīta laupīšana ar gāzes pistoli, sods tiktu piemērots par laupīšanu ar šaujamieroci.
J.Goba vērš uzmanību, ka pistole un munīcija ir jāuzglabā pareizi: ”To nedrīkst nomest mājās uz galda vai atvilktnē, no kurienes pistoli var paņemt bērni un nodarīt viens otram miesas bojājumus, saindēties.” Jāievēro arī tas, ka pistole jānēsā slēptā veidā, ieroču makstī. Par glabāšanas un nēsāšanas kārtības pārkāpumiem var tikt uzlikts naudas sods līdz simts latiem, par lietošanas nosacījumu pārkāpšanu var būt sods līdz 250 latiem. ”Jebkurš ierocis ir bīstams”
Tā vērtē J.Andrejeva: ”Jebkurš. Trokšņa patronas nevar nodarīt tik lielu ļaunumu, tikai nobiedēt ar troksni. Bet, ja pērk piparu vai asaru gāzi, tad var nodarīt otram skādi.”
Tomēr J.Goba uzsver, ka miesas bojājumus var nodarīt ar jebkuru no gāzes pistolei paredzētajiem munīcijas veidiem, jo, šaujampulverim sadegot, ar lielu spiedienu caur stobru tiek izgrūstas gāzes mikrodaļiņas. Turklāt tas notiek ar lielu triecienu: ”Ja no nelielas distances iešaus rokā, tā tiks apdedzināta, bet, ja acī, tad būs lielas problēmas.”
Arī rajona slimnīcas traumatoloģiskās nodaļas vadītāja Anda Skrastiņa piekrīt, ka šīs pistoles ir bīstamas. Viņas praksē bijis gadījums, kad puisim iešauts acī. Lai gan viņš paspējis pievērt plakstiņus, tomēr sasitums bijis tik spēcīgs, ka ar traumēto aci puisis uzreiz jau vairs nav varējis redzēt.
Tomēr J.Goba atzina, ka būtiski miesas bojājumi, kas izdarīti ar gāzes pistolēm, neesot bieži, lielākoties notiek saindēšanās, ja gāzes pistolē izmantota asaru vai piparu gāze.
”Gāzes pistole ir šaujamierocis, cilvēkam ir jāapzinās, ko un kādēļ viņš pērk. Ir jāuzņemas atbildība. Tādēļ to var darīt tikai no 18 gadiem, tomēr arī tas ir daudz par agru,” uzskata J.Goba. Fakti: Persona drīkst lietot šaujamieroci vai gāzes pistoli (revolveri) galējas nepieciešamības situācijā, lai: * aizsargātu sevi vai citas personas no uzbrukuma, kas reāli apdraud dzīvību vai veselību vai var nodarīt būtiskus materiālos zaudējumus; * novērstu nelikumīgu mēģinājumu vardarbīgi atņemt šaujamieroci; * aizturētu personu, kas pārsteigta nozieguma izdarīšanas brīdī un izrāda pretošanos; * padarītu nekaitīgu dzīvnieku, kas apdraud cilvēka dzīvību, veselību vai mantu. * Šaujamieroci vai gāzes pistoli (revolveri) drīkst izmantot, lai izsauktu palīdzību, brīdinātu par ieroča pielietošanu vai aizbaidītu dzīvniekus. (Ieroču aprites likums)
Komentāri