Trešdiena, 22. maijs
Vārda dienas: Emīlija

Ēdamzāles neticamās pārvērtības

Iveta Rozentāle
00:00
13.05.2024
105
Liepa Zaale (3)

Mūsdienīgi un daudzfunkcionāli. Liepas pamatskolas atjaunotā ēdamzāle kļuvusi par daudzfunkcionālu telpu, vizuāli skaistu un funkcionāli ērtu. FOTO: Iveta Rozentāle

Ar sarkanās lentes pārgriešanu un svētku pasākumu – skolēnu dejām un dziesmām, kā arī skolotāju dziesmām un uzrunām – būvniecības darbos iesaistītajiem Liepas pamatskolā atklāja pārbūvēto ēdamzāli. Tā bija vienīgā telpa skolā, kas vēl nebija piedzīvojusi pārmaiņas kopš 1970.gada, kad atklāja mācību iestādi.

Ēdamzāle visu līdzšinējo laiku bijusi arī pasākumu vieta, tajā darbojies arī pagasta vēlēšanu iecirknis. Pārbūvējot telpas, ņemts vērā, ka arī turpmāk tām būs plašas funkcijas, tāpēc meklēts veids, lai ēdamzāle ātri un viegli var pārtapt par aktu zāli. Lai īstenotu ideju, demontētas nevajadzīgās sienas un veikti gan funkcionāli, gan estētiski uzlabojumi, izbūvēta funkcionāla skatuve, kas tagad atrodas citā vietā. Pārbūvēta elektroapgādes sistēma.

Jaunizveidotā zāle aprīkota mūsdienīgi un acīm tīkami, ir žalūzijas, interjera priekšmeti, viegli kopjami ergonomiski krēsli, ērti pārvietojami un salokāmi galdi un dīvāni. Īpaši padomāts par ugunsdrošību, telpu norobežojošie aizkari un durvis ir ugunsdrošas, griestiem ir atsevišķa ugunsdrošības sistēma.

Vēl būtiski, ka uzlabota zāles akustika. Arhitektūras risinājumiem, kas to nodrošina, par pamatu ņemts kādreizējās Liepas pamatskolas audzēknes Daces Rības-Baltiņas bakalaura darbs Ekonomikas un kultūras augst­skolā interjera dizaina specialitātei. Tajā viņa aplūkojusi, kādus akustiskos materiālus, kas ietekmē skaņas izplatību telpā, var izmantot, lai uzlabotu Liepas pamatskolas daudzfunkcionālo ēdam­zāli.

“Druvai” D.Rība-Baltiņa atzina: “Galvenais, ko vēlējos, lai bērni ir laimīgi. Telpa ir svarīga ne tikai vizuālā, bet arī labskanīguma ziņā. Mūsdienās bieži telpās ir problēma ar akustiku, un par to man vienmēr sāp sirds.”

Skaidrojot nosacīto telpas dalījumu trīs daļās, Dace Rība-Baltiņa teic: “Mana vīzija bija, ka ir VIP zona, kur bērni var atnākt starp stundām, pēc stundām un justies nevis kā ēdamzālē, bet oāzītē. Tāpat skolotāji te var omulīgi padzert tēju. Simboliski bērnu ceļš ved no šīs nelielās telpas, kurā jūties kā mājās savā nelielajā ciematā, uz vidusdaļu, kas ir plašāka dzīve – skolas dzīve. Vidusdaļā ir ēdnīca, kur var paēst, bet no kuras negribas skriet prom. Pirms tam te bija ļoti slikta akustika – skaļa bija trauku šķindoņa, visi trokšņi pastiprinājās.

Un tad ir lielā pasaule – lielpilsēta, kura simboliski tēlota uz skatuves. Un, protams, nozīmīga ir skatuves daļa. Visā telpā, arī uz sienām ir logu rāmju elementi, kas simbolizē skatu uz pasauli, cilvēka augšanu, pieredzes iegūšanu un dzīves piedzīvošanu. Esmu pateicīga skolas direktorei, kas spēja daudzas būtiskas un arī dizainiskas detaļas noturēt līdz pat gala rezultātam, par ko milzīgs prieks.”

Arī skolas direktore Anžela Kovaļova, kurai bija jānodrošina, lai ēdināšana skolā turpinātos, atzīst: “Vajag sapņot un cīnīties – jābūt abiem, lai nonāktu līdz tādam rezultātam. Bija vērts paciest neērtības. Visi bija ļoti saprotoši un ļoti gaidīja, ko ieraudzīs. Man ļoti patika kāda skolēna teiktais par pārvērtībām. Viņš atzina, ka bija zinājis, būs skaisti, bet nebija iedomājies, ka būs tik šiki, ka skolā var radīt kaut ko tik modernu un mūsdienīgu. Ne viens vien atzīst, ka sajūtas nav kā ēdnīcā, drīzāk kafejnīcā vai restorānā un telpa tagad vairāk atgādina nevis ēdamzāli, bet pasākumu zāli. Ja agrāk teicām, ka pasākums notiks ēdnīcā, tad tagad, visticamāk, teiksim, ka zālē.”

Direktore gan pastāsta, ka pusdienas pagaidām vēl nenotiek jaunajā ēdamzālē: “Līdz tam mums jāpaciešas, jo daļa ēdamgaldu, ko piegādāja no ārzemēm, bija sabojāti, bet ceram tuvākajā laikā rīkot maltītes kaut klašu grupām, lai saprastu, kā visu organizēt un septembrī jau būtu ierastais ritms. Taču pasākumus zālē rīkosim, pirmais ir Māmiņdienas koncerts kopā ar skolēnu vecākiem.”

Arī novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs galarezultātu novērtē ļoti atzinīgi: “Te būtībā bija neiespējamā misija – funk­cionāli un skaisti savienot aktu zāli ar ēdamzāli, bet veikums ir izcils un ļoti skaists. Domāju, šī būs viena no iecienītākajām telpām skolā.”

J.Rozenbergs uzsver, ka mācību procesā liela nozīme ir arī skolas videi.Un A.Kovaļova atzīst: “Re­dzam, cik bērniem tas ir svarīgi. Tā pirms kāda laika iegādājāmies pufus, bija mazliet bažas, vai skolā tie būs piemēroti. Bet tie godam kalpo, saprotam, vajag vēl lielāku skaitu. Bērniem ir jāpiedzīvo skaista vide, citādi viņi nesapratīs, kā tas ir, jo, nenoliedzami, bērniem mājās ir ļoti dažādi apstākļi.”

Liepas pamatskolā šajā laikā notika divi apjomīgi infrastruktūras uzlabošanas darbi: ēdamzāles pārbūve un ventilācijas sistēmu ierīkošana ēkas otrā un trešā stāva mācību kabinetos, kas nodrošina gaisa uzsildīšanu ziemā un dzesēšanu vasaras periodā. Ēdamzāles pārbūves projekta līguma summa ir 247 523,24 eiro bez PVN. Būvdarbus veica SIA “Sanart”. Ventilācijas sistēmas ierīkošanas projekta kopējā summa ir 97 721,70 eiro bez PVN. Būv­darbus veicējs SIA “HalleB”.

Jānis Rozenbergs pastāsta, ka šāds risinājums, kad aktu zāle ir kopā ar ēdamzāli, Cēsu novadā ir unikāls. Lauku skolās biežāk pasākumiem izmanto sporta zāli. Vērtējot vides uzlabošanas aktu­alitāti novada mācību iestādēs, J.Rozenbergs teic: “Apmeklējot izglītības iestādes, redzams, ka katrai ir sava vajadzība. Liepas skola bija nosiltināta, bet svarīga bija šī telpa. Lai remontus varētu īstenot, pašvaldība ņēma aizņēmumu, tā ir mūsu brīvprātīga iniciatīva.

Kad runa ir par skolu siltināšanu un skolu pārbūvi, iespējams piesaistīt Eiropas Savienības struktūrfondu finansējumu, šo iespēju izmantojam. Kur nepieciešams, investējam papildus. Tā nozīmīga telpu pārbūve šobrīd notiek Cēsu Valsts ģimnāzijā. Mācību iestāžu telpu uzlabojumi skars skolas, kuras saistītas ar pakāpes maiņu uz pamatskolu – Priekuļu vidusskolu, Vecpiebalgas vidusskolu. Tur pārskatīs gan funkcionālo zonu izvietojumu, gan pārmaiņas būs interjerā. Savukārt Jaunpiebalgas vidusskolā uzlabojumi būs klasēs, kas saistītas ar dabas zinībām. Apstiprināšanai ir Cēsu Pilsētas vidusskolas energoefektivitātes projekts un arī telpu pārbūve. Ja to apstiprinās, arī šajā skolā būs pārmaiņas.

Tāpēc var teikt, ka novadā no iestādes uz iestādi šos jautājumus risina. Jāteic, ka arī ne visās Cēsu skolās ir aktu zāle, piemēram, tās nav 1.pamatskolā, Pastariņa sākumskolā. Cēsu 1. pamatskolai ir vēl daudz vajadzību, mājturības kabinets ir faktiski neatbilstošos apstākļos, arī ēdināšanas bloks, aktuāla ir arī stadiona uzlabošana, jādomā arī par otru, mazāko. Norit plānošana, lai saprastu lielākos darbus un līdz ar to arī iespējamos finansējumu avotus.”

Domes priekšsēdētājs rezumē, ka mūsdienīga, ērta un labiekārtota skolas vide kļūst arvien svarīgāka un to novērtē arī skolēni.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

“Orisāre” svin Jurģus. Muzeju nakts Inešos

00:00
22.05.2024
35

“Kur tik mazā, klusā pagastā var būt tāda rosība!” Muzeju naktī, atbraucot uz Inešiem, teica ne viens vien. Arī tuvējo pagastu kaimiņi kautrīgi atklāja, ka te nav bijuši ilgus gadus. Muzejs ir senu bagātību, vērtību glabātājs, un Muzeju naktī ikviens var pavērt tās durvis, kur ikdienā drīkst ieiet tikai muzejnieki, un ieraudzīt tur glabāto. Muzeju […]

Vidzemē ugunsdzēsējiem glābējiem pieci izsaukumi

13:30
21.05.2024
18

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 20. maija plkst. 6.30 līdz 21. maija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma piecus izsaukumus – vienu uz ugunsgrēku dzēšanu, kā arī četrus uz glābšanas darbiem. Šonakt izsaukums tika saņemts uz Smiltenes novada Smiltenes pagastu, kur dega nepieskatīts ugunskurs 1m2 platībā. Aizvadītajā diennaktī ugunsdzēsēju glābēju […]

Atzīmē baznīcas 85 gadu jubileju

00:00
21.05.2024
86

12.maijā Jaunpiebalgas Vissvētākās Marijas Romas katoļu baznīca atzīmēja 85.jubileju. Uz svētkiem vizitācijā bija paredzēts ierasties Viņa Ekselen­cei arhibīskapam-metropolītam Zbigņevam Stankevičam, taču viņš steidzami tika izsaukts uz ārzemēm un Jaunpiebalgā ieradās Rīgas Svētās Marijas Magdalē­nas Romas katoļu draudzes bīskaps Andris Kravalis. Viņš vadīja dievkalpojumu un arī iestiprināja jaunpiebaldzēnu, Jaunpiebalgas vidusskolas direktoru Arni Fran­cisku Ratiņu, kuru sveica […]

Vidzemē ugunsdzēsējiem glābējiem 16 izsaukumi

13:50
20.05.2024
22

Aizvadītajās diennaktīs, laika posmā no šī gada 17. maija plkst. 6.30 līdz 20. maija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma 16 izsaukumus – sešus uz ugunsgrēku dzēšanu, piecus uz glābšanas darbiem, bet vēl pieci bija maldinājumi. Piektdien ugunsdzēsēju glābēju palīdzība bija nepieciešama Madonas novada Indrānu pagastā, kur dega traktora motors 0,1m2 platībā, […]

Pirmizrāde aizvadīta ar pilnu skatītāju zāli

13:40
20.05.2024
66

Raiskuma pagasta amatierteātris “Punkts uz i” skatītāju vērtējumam nodevis jaunu iestudējumu “Pavasara neprāts”. Pirmizrāde bija kupli apmeklēta, pagasta tautas nama “Auciemmuiža” zāle pilna, stāsta režisore Antra Priedīte un saka: “Neviens arī nenobijās, ka visā mūsu teātra pastāvēšanas vēsturē pirmoreiz par apmeklējumu bija jāmaksā trīs eiro. Cilvēki ar prieku nāca un skatījās!” Amatierteātrī būtiski izraudzīties darbu, […]

Meklē bezvēsts prombūtnē esošo Gunti Eglīti

13:31
20.05.2024
89

Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Rietumvidzemes iecirknis meklē bezvēsts prombūtnē esošo 1978.gadā dzimušo Gunti Eglīti, kurš 2024.gada 17.maijā ap plkst. 12:00 izgājis no savas dzīvesvietas Valmieras novadā, Valmieras pagastā, Valmiermuižā. Iespējams, pārvietojas ar attēlā redzamo melnas krāsas velosipēdu. Personai ir garīgās un fiziskās attīstības traucējumi, var būt veselības problēmas. Īpašās pazīmes: labai rokai iztrūkst divi […]

Tautas balss

Vai pilsētas vizītkarte

13:07
21.05.2024
18
Velta no Priekuļiem raksta:

“Druva” rakstīja par Bagāžnieku tirgu. Patiesi, jauks pasākums. Šosestdien būs Stādu tirgus, un nevaru aizmirst to pavasari, kad nabaga tirgotāji bedrēs, kas pēc lietus bija pilnas ar ūdeni, meta kartona gabalus, lai pircēji var pieiet pie viņiem. Pircējam šajā tirgus placī jāskatās, kur liek kāju, nevis ko kurš tirdzinieks piedāvā. Uz šādiem tirgiem brauc arī […]

Runā pilnīgus melus

21:00
16.05.2024
22
Seniore raksta:

“Kad klausies, ko saka dažu prokrievisko partiju politiķi, ir ne tikai dusmas, bet arī ļoti bēdīgi. Cilvēki bauda visus labumus, ko dod Latvijas valsts un sabiedrība un tajā pašā reizē tā nomelno notiekošo. Kā var teikt, ka skolēniem skolā nedod ēst, ja līdz ceturtajai klasei visiem bērniem pusdienas apmaksā valsts! Tad kā tu vari vispār […]

Jābūt modriem

10:21
13.05.2024
25
"Druva" lasītājs raksta:

“Raksta, ka “Balticom” ka­nālos Maskavas 9.maija parādi varēja redzēt kiberuzbrukuma rezultātā. Es gan domāju, ka vajag kārtīgi pārbaudīt arī pašu televīzijas pakalpojumu sniedzēju, cilvēkus, kas tajā brīdī bija atbildīgi. Lai nu ko kurš saka, aizdomu ēna tomēr paliek, ka viss var nebūt tik vienkārši,” pārdomās dalījās lasītājs.

Svinēsim svētkus kopā

10:21
13.05.2024
24
Seniore Z. raksta:

“Priecājos par 4.maija svētkiem Cēsīs. Bija ļoti sirsnīgs un patriotisks pasākums. Protams, palīdzēja arī tas, ka bija skaists laiks. Ir jauki, ka svētkos varam sanākt kopā, kopā priecāties un svinēt. Tādus pasākumus vajadzētu rīkot biežāk. Piemēram, arī Jāņu vakarā pilsētniekiem varētu būt skaista kopā sanākšana. Nav jau visiem lauku, kur aizbraukt. Tad Zāļu vakarā varētu […]

Krūmi aizsedz krustojumus

12:21
05.05.2024
53
Autovadītāja raksta:

“Viss sazaļojis, saplaukuši arī krūmi. Tāpēc gribētos lūgt dažos Cēsu ielu krustojumos tos pavērtēt, vai nevajag apcirpt, lai netraucē autovadītājiem pārskatīt ceļu. Nezinu, kuram dienestam vajadzētu apsekot pilsētu, bet gan jau tāds ir. Īpaši jau bažas par to, ka no krustojuma pa ietvi var izbraukt velosipēdists vai skrejriteņa vadītājs. Tie pārvietojas ātrāk nekā gājēji, un […]

Sludinājumi