Sestdiena, 15. marts
Vārda dienas: Amilda, Amalda, Imalda

Daudzviet atcerējās tautas traģēdiju

Druva
23:00
19.06.2006
10

“Cilvēkus veda uz Sibīriju. Daudzi nomira un palika sniegā. Vilcienā bija tikai viens spainis, kur pačurāt,” visu, ko dzirdējis par notikušo Latvijā pirms 65 gadiem, arī Priekuļu pagastā, vienā domā centās izstāstīt septiņgadīgais Teodors Tālers. Mazliet jaunākais Martins Frics purināja galvu, sakot tikai vārdiņu- Sibīrija, taču puisēnam bija skaidrs, ka toreiz noticis kas ļoti, ļoti briesmīgs.

“Bērniem ir grūti saprast, kā tas ir, ka mājas paliek tukšas. Viņi jautā, kur tad palika draudziņi? Viņi ieklausās, ko stāstām, bet bērniem ir ļoti grūti salikt kopā to dienu sāpes ar šodienu,” sacīja septiņgadīgā Helges mamma, bet puisēns glaudās pie mammas krūtīm un murcīja viņas roku, sakot, ka Priekuļu pirmsskolas mācību iestādē “Mežmaliņa” audzinātājas viņiem stāstījušas, kas noticis Latvijai traģiskajās jūnija un marta dienās.

Priekulieši uzsver, ka tieši bērnus un jauniešus jāmudina saprast un nekad neaizmirst, ko pārdzīvojuši viņu vecvecāki un vēl senāki senči. Tikai pārdesmit pieaugušie bija atraduši laiku un iespēju 14. jūnijā būt Jaunraunā, kur pirms vairākiem gadiem piemiņas monumentu atklāja vietā, kur Golgātas ceļā sūtīti daudzi vietējie. Mūra šķūnī viņi sadzīti, lai vēlāk transportētu uz Lodes staciju.

“Es vienmēr stāstu, ka citviet Latvijā sāpju ceļa gājējiem ir uzliktas atceres zīmes, bet šeit palikušie mūri ir tās asaras pieredzējuši. Te, acīmredzot, sāpju ir tik daudz, jo vairākkārt esam gribējuši ieaudzēt zaļumus, skujeņus, puķes, bet nekas neaug. Tagad rozēm būtu jāiztur,” sacīja Priekuļu pagasta padomes priekšsēdētāja Māra Juzupa un piebilda, ka nekad bez kamola kaklā par to dienu pārdzīvoto nevar runāt. Vēl jo vairāk, ja klāt ir cilvēki, kuri elles ratam cauri gājuši. Jānis Grūbe šajā šķūnī vagonus uz Sibīriju gaidījis, būdams gadu vecs.

“Cik ilgi te pabijām, neatceros,” spēja pajokot kungs jau solīdos gados, jo 1949. gadā no lauku mājām aizvesta visa ģimene. Mazais Jānis bijis smagi slims, apaukstējies, bet izdzīvojis. Vecaistēvs palicis mūžīgajā sasalumā.

“Vecie priekulieši, jaunraunieši vairs nespēj šurp atnākt. Bērni jāved, jo notikušo nedrīkst aizmirst,” sacīja Jānis Grūbe.

Cēsīs dzelzceļa malā pie piemiņas akmens “Sākums sāpju ceļam Sibīrijā 14. jūnijā” piemiņas brīdī trešdien pulcējās apmēram simts represēto un dramatiskajiem notikumiem līdzdzīvojošo cēsnieku.

Mācītājs Edijs Kalniņš runāja par 65 gadiem, kas ir vidējais cilvēka mūža garums. Sibīrijas zeme izsūca daudzu mūspuses cilvēku spēkus, tajā gūluši ne tikai vecu ļaužu, bet arī brieduma gadu latviešu un bēr-nu mūži.

Cēsu domes priekšsēdētājs Gints Šķenders runāja par pēdējo pirmskara nedēļu, kurā sagruva daudzu novadnieku dzīves sapņi. Rajona padomes izpilddirektors Māris Niklass izteica gandarījumu, ka vairāku Saeimas deputātu iecere likvidēt dažas Latvijas valsts sēru dienas nav piepildījusies. Pirms viņa braukšanas uz piemiņas brīdi rajona padomē viesojusies kāda Polijas pašvaldības delegācija, kas izteikusi līdzjūtību latviešu tautai, jo poļi vairākas padomju deportācijas pēc savas valsts okupācijas piedzīvoja jau 1940. gadā.

Gunards Bērziņš salīdzināja deportēto un latviešu leģionāru likteņus. Ja nebūtu veiktas 1941. gada represijas, arī Latvijas virsniecības fiziskā iznīcināšana, ne tāds būtu latviešu vīru un jauniešu atsaucīgais ceļš uz leģionu. Leģionāri kļuva par upuru atriebējiem. Grūti teikt, kā liktenis bija vieglāks, mazāk asiņains un dramatisks.

Cēsu muzeja vadītāja Dace Tabūne uzsvēra muzejnieku gatavību un veikumu represēto piemiņas saglabāšanā, par arhivāru darbu runāja Cēsu zonālā valsta arhīva noda-ļas vadītāja Anda Opoļska.

Laiku būt kopā ar represētajiem bija izbrīvējusi Saeimas deputāte Liene Liepiņa. Viņa atgādināja, ka padomju represijās parasti visvairāk cietuši strādīgākie, gudrākie, nepakļāvīgākie. Tā bija metode, kā nomākt tautas dzīvo garu.

Pēc svinīgā brīža visi pulcējās Instruktoru skolas zālē, kavējās atmiņās, skatījās režisores Dzintras Gekas filmu “Atcerēties vai aizmirst”.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Arī sociālajam darbam svarīgas jaunas šķautnes

00:00
15.03.2025
14

Mācību ciklā “Kā radīt inovācijas sociālo pakalpojumu jomā?” valsts un pašvaldību darbinieki, nevalstisko organizāciju pārstāvji, komersanti un sociālie uzņēmēji padziļina zināšanas un iemaņas inovatīvu sociālo pakalpojumu radīšanai un attīstīšanai. Mācību cikla, ko organizē Sabiedrības integrācijas fonds (SIF), otrais seminārs notika Cēsīs. Mūspuses sociālās jomas pārstāvji atzīst, ka tā bija lieliska iespēja gūt papildu zināšanas, kā […]

Ja dara paši, tad ir arī atbalsts

00:00
14.03.2025
63

Pagastu uzņēmēji spriež par sadarbību ar pašvaldību Gada sākumā Smiltenes pašvaldība novada pagastos aicina uzņēmējus, lai iepazīstinātu ar aktualitātēm un atbalsta iespējām uzņēmējdarbības uzsākšanai un attīstībai. Raunā pulcējās gan raunēnieši, gan drustēnieši. Pašvaldības izpilddirektora vietniece Evija Zurģe un Attīstības un plānošanas nodaļas vadītājas vietnieks uzņēmējdarbības jautājumos Modris Apsītis pastāstīja par uzņēmējdarbības ideju konkursu “Atgriezies Smiltenes […]

Pateicība par Zemessardzes popularizēšanu

00:00
12.03.2025
52

Laikraksts “Druva” saņēmis Aizsardzības ministrijas pateicību nominācijā “Zemessardzes popularizētājs”. Svinīgajā pasākumā, kurā Aizsardzības ministrija godināja uzņēmumus, pašvaldības, izglītības iestādes, sabiedriskās organizācijas un citus Zemessardzes atbalstītājus, pasniedza 73 pateicības rakstus un deviņus Goda rakstus dažādās kategorijās. Aizsardzības ministrs Andris Sprūds uzrunā svētku dalībniekiem uzsvēra Zemessardzes nozīmīgo lomu Latvijas bruņoto spēku struktūrā un katra zemessarga devumu nacionālās […]

Cēsu autoostā mainīta autobusu pieturu atrašanās

14:42
11.03.2025
212

No vakardienas, 10.marta, Cēsu autoostā mainīta sabiedriskā transporta organizācija, arī autobusu iekāpšanas un izkāpšanas platformu atrašanās vietas, informē Cēsu novada pašvaldība. Izmaiņas saistītas ar plānoto Stacijas laukuma un tam pieguļošo ielu rekonstrukciju. Pasažierus aicina pārliecināties par sava reisa platformas numuru un tās atrašanās vietu. Izmaiņas skar Rīgas un Lim­bažu virziena autobusus, kam pieturvieta būs pie […]

Vācijas rotariešu palīdzība pie ukraiņiem nonāk ar mūspuses Rotari klubu līdzdalību

00:00
11.03.2025
47

Ukraiņiem, kas no kara dzimtenē patvērumu atraduši mūspusē, praktisku palīdzību sagādājušas Rotari kluba saites. Sagādātais nonāks pie ģimenēm, kurām apstākļi visspiedīgākie. Ikdienai nepieciešamu lietu sagādāšanu kara bēgļiem Cēsu, Valkas un Gulbenes novadā organizēja cēsniece, Vācijas un Latvijas Rotari klubu sadarbības koordinatore Ilma Zālīte, bet palīdzība nāk no Vācijas. Tā ir Ziemeļvācijas Rotari apgabala 1890 iniciatīva, […]

Cēsu vecpilsēta būs dzīva, ja būs cilvēki

00:00
10.03.2025
105
3

Foruma “Kultūra un klimats: dialogs par nākotni un dzīves kvalitāti” paneļdiskusijā “Labbūtība un kultūras mantojuma dzīvināšana” izskanēja viedokļi    par Cēsu vecpilsētu. Turaidas muzejrezervāta direktore Jolanta Borīte, “Draugiem Group” pārstāvis Jānis Palkavnieks, biedrības “Cēsu mantojums” valdes priekšsēdētājs Jānis Tolpežņikovs un Cēsu novada domes priekšsēdētāja vietniece Inese Suija-Markova ieskicēja problēmas un meklēja risinājumus. Diskusiju vadīja kultūras […]

Tautas balss

Nav jāgaužas, bet jādarbojas

14:50
13.03.2025
19
Cēsnieks T. raksta:

“Man liekas, satraukumam, ka Latvijā ir nedroši, nav pamata. Esmu diezgan pārliecināta, ka mums tuvākajos gados nekas nedraud, neviens te neuzbruks. Taču, ka pasaules kārtība mainās un katram pašam vairāk jāatbild par sevi un savu valsti, tas gan skaidri redzams. Nav, ko gausties, jādarbojas savas valsts labā,” sacīja cēsnieks T.

Tualetes svarīgas ģimenēm ar bērniem

14:49
12.03.2025
26
Māmiņa raksta:

“Kļūst siltāks, ģimenes ar maziem bērniem vairāk dodas pastaigās, bet Cēsīs, Pils parkā, tualete slēgta. Kur aiziet? Tāds četrgadnieks vajadzību iet uz tualeti saprot tikai pēdējā mirklī, paciesties nevar. Gaidītu, ka pašvaldība vairāk parūpētos par šādām situācijām, lai vismaz brīvdienās cēsnieku pastaigu vietu tuvumā būtu tualetes,” rosināja kuplas ģimenes māmiņa.

Budžetam vispirms jānodrošina primārās vajadzības

14:48
12.03.2025
26
34
Lasītāja raksta:

“Izlasīju “Cēsu Vēstīs” datus par šī gada Cēsu novada budžetu. Nesaprotu, pēc kādiem kritērijiem piešķir līdzekļus dažādiem darbiem. Piemēram, Eduarda Veidenbauma muzejā pieejamības nodrošināšanai 67 tūkstoši eiro. Nesaku, ka nevajag tādu pasākumu, bet vai šis ir īstais brīdis, kad varam atļauties uzlabot memoriālā muzeja pieejamību. Tajā pašā laikā patvertņu uzlabošanai visā novadā paredzēti tikai 30 […]

Jauna izstāde

14:50
11.03.2025
19
Gleznu cienītāja raksta:

“Priecājos par brīnišķīgo cēsnieka Ģirta Vernera gleznu izstādi, ko pagājušajā nedēļā atklāja kultūras biedrībā “Har­monija” Cēsīs. Pasākuma dalībnieki varēja baudīt Ģ.Verne­ra jauno veikumu, Cēsu skatiem, ainavām. Bija tik jauka, sirsnīga noskaņa, kādā noritēja tikšanās,” pauda gleznu cienītāja.

Reisi vajadzīgi, bet ne lielais autobuss

17:00
08.03.2025
32
Cēsnieks K. raksta:

“Kad redzu pustukšus lielos autobusus pilsētas satiksmē, vienmēr pārņem nesapratne, vai tiešām nav iespējams sabiedriskā transporta pakalpojumu organizēt racionālāk. Cik bieži vispār Cēsu pilsētas maršrutu reisi ir tik piepildīti, ka vajadzīgs lielais autobuss? Vismaz man nav nācies redzēt, ja nu tikai ap laiku, kad Cēsu Meža kapos ir kapu svētki. Turklāt tas jau nav nekas […]

Sludinājumi