Decembrī ģimenes ārsti pauda neapmierinātību un uzsvēra, ka neparakstīs sadarbības līgumu ar Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūru (VOAVA), jo primārās veselības aprūpes speciālistus neapmierina sniegto pakalpojumu finansēšanas noteikumi, finansēšanas apjoms un citi nosacījumi, kas traucē un kavē ārstu darbu. Ģimenes ārsti diskutēja ar aģentūru un Veselības ministriju, jo bija aprēķinājuši, ka valsts piedāvātais finansējums sedz tikai 60 procentus no prakses uzturēšanas izmaksām. Tajā pašā laikā ģimenes ārsti apgalvoja, ka diskusijās un kompromisos ielaižas tikai tāpēc, ka jādomā par pacientu interesēm. Cik iedzīvotājs ir gatavs maksāt par vizīti pie ģimenes ārsta? Pagaidām nākas samaksāt tikai 50 santīmus, tāpēc pacientus modrus darīja plašsaziņas līdzekļos izskanējušie prātojumi- ja līgumu nenoslēgs, ja nebūs nozares ministrijas un pakalpojuma pasūtītāja un pircēja, proti, veselības aģentūras izpratnes par situāciju, tad pacientam varētu nākties vizītes laikā šķirties pat no desmit, 15 latiem.
“Tiešām gandrīz katrs pacients, kurš ienāk doktorātā, prasa- cik par dakteri tagad būs jāmaksā? Cilvēki satraucas, jo naudas jau trūkst. Īpaši vecajiem cilvēkiem, kuriem jāiztiek tikai no pensijas. Un tajā pašā laikā viņi piebilst, ka tad jau doktorāts būs tukšs, nebūs rindu, jo pie daktera nenāks,” uzsvēra medmāsa Brigita Rancāne, kura strādā ģimenes ārstu Ilonas un Jāņa Prinduļu privātpraksē Liepas pagastā. “Druvas” aptaujātie iedzīvotāji galvenokārt uzsvēra, ka viņus interesē, lai ģimenes ārsti būtu zinoši, pieejami un lai pacienti par pakalpojumu spētu samaksāt.
“Man par laimi ir veselības polise un pie ārsta nav jānāk ļoti bieži, tāpēc neesmu neapmierināta,” sacīja Zinaida Gāršniece. Arī Aiva Maurīte priecājās, ka ārsta kabineta durvis nav bieži jāver. Taču aptaujātie cilvēki nevēlējās saukt summas, kuras būtu gatavi maksāt par ģimenes ārsta apmeklējumu, jo naudas kabatā vairāk nekļūst, cenas kāpj gandrīz visām precēm, pakalpojumiem un sadārdzinās arī medikamenti. Mūspuses ģimenes ārsti uzsver, ka sarunas par primārās veselības aprūpes izmaksām ir sociāli visai jutīgs jautājums, tāpēc tiek paskaidrots, ka, neraugoties uz inflāciju, pagaidām ārsta apmeklējums maksā tikpat, cik līdz šim. Gada nogalē Latvijas ģimenes ārstu asociācija parakstījusi līgumu ar VOAVA uz gadu. Jaunais veselības ministrs Ivars Eglītis, kurš, speciālistuprāt, visai labi izprotot situāciju veselības aprūpes jomā, arī ģimenes ārstu intereses, minējis, ka, iespējams, līdzšinējo 50 santīmu vietā pacientam var nākties maksāt divus latus par vizīti. Laiks, kad varētu tikt apstiprinātas šādas izmaiņas, netiek nosaukts.
Ģimenes ārsti, kuri uzsver, ka labi jāpadara savs darbs, piekrīt, ka diskusijām jāturpinās, jo darba apjoms pieaug, cilvēki veselāki nekļūst.
“Manuprāt, ģimenes ārstu darba finansēšanas kārtība principā ir pareiza, bet jāievēro bija inflācijas augstais procents. Jebkura ārsta goda lieta ir kārtīgi padarīt darbu. Neesmu no čīkstētājiem, bet, ja runājam par naudu, tad prakses uzturēšanas izmaksas aug. Ja pērn gada sākumā prakses izmaksas bija tādas, ka finansiāli varēju izlīst, tad rudenī jau ir cita situācija. Esam līgumu parakstījuši tikai uz gadu un vērtēsim, kā strādāt tālāk,” sacīja ģimenes ārsts Jānis Prindulis un piebilda, ka ne viņš, ne citi kolēģi nevēlas būt pakļauti inflācijai.
Jau nākamajā nedēļā tiksies Veselības ministrijas un lauku ģimenes ārstu asociācijas pārstāvji, lai atkal runātu par finansējumu. Lauku ārsti arī uzsvēruši, ka valstī primārajai veselības aprūpes sistēmai ir ne tikai jāpastāv, bet arī jāuzlabojas un jāattīstās.
Komentāri