Kooperatīvs ”Izvēlies Piebalgu” veiksmīgi uzsācis darbību, tomēr attīstībai nepieciešami gan darba, gan finanšu resursi.
Bioloģisko zemnieku saimniecību kooperatīvu ”Izvēlies Piebalgu” Jaunpiebalgā nodibināja aprīlī. Pagaidām tajā apvienojušās piecas bioloģiskās saimniecības – ”Vidus Dukuļi”, ”Uplejas ”, ”Vecviekšeles”, ”Pura Viekšeles” un ”Jaunskanuļi”.
”Pura Viekšeļu” saimniece Maija Ķīķere un kooperatīva valdes priekšsēdētāja Ilze Koļesņikova atzīst, ka darbība ir tikai sākumā, vēl daudz jāpaveic, līdz kooperatīvs darbosies pilnvērtīgi.
Jaunpiebalgas pagastā ir ap 50 bioloģisko saimniecību, liela daļa nodarbojas ar piena lopkopību un pienu pārdod pārstrādes uzņēmumiem. Tikai piecas saimniecības, tās, kuras audzē augļus un dārzeņus, bija gatavas ieguldīt līdzekļus un riskēt, izveidojot kooperatīvu. M. Ķīķere vērtē, ka tas bijis liels izaicinājums: ”Kooperatīva izveidē ir daudz ieguldīts, bija nepieciešams pamatkapitāls, jāsedz arī transporta un sakaru izdevumi.”
M. Ķīķere atzīst, ka sabiedriskais atbalsts jaunu kooperatīvu veidošanai ir, bet ”Izvēlies Piebalgu” subsīdijas, kas tiek piešķirtas jaunajām lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvajām sabiedrībām, nesaņēma, jo nepaspēja savlaicīgi reģistrēties. Taču biedri cer, ka būs iespēja saņemt atbalstu citugad. Kooperatīvs plāno piesaistīt un uzņemt arī jaunas saimniecības, tomēr vispirms jānostiprinās un jāizplāno turpmākā darbība.
Kooperatīvs patlaban pircējiem piedāvā kartupeļus un dārzeņus – burkānus, kāpostus, bietes, arī zaļumus un augļus. Produkciju var iegādāties no kooperatīva biedriem, iepriekš sazinoties ar I. Koļesņikovu. Jaunpiebaldzēniem gan pašiem interese esot neliela, jo dārzeņus daudzi izaudzē paši un kooperatīva piedāvātie šķiet dārgi. Taču tas ir stereotips, jo, piemēram, bioloģiski izaudzētie āboli ir pat lētāki par veikalā pieejamajiem.
Izveidojusies veiksmīga sadarbība ar ēdināšanas uzņēmumu „Pie Raunas vārtiem” Cēsīs, kas atzinīgi vērtējot kooperatīva piegādātās sarkanās bietes, burkānus, sīpolus, zaļumus un kartupeļus. I. Koļesņikova atzīst: ”Latvijā ir maz tādu sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumu, kuri piedāvātu ēdienus, kas gatavoti no bioloģiski audzētiem produktiem.”
Izveidojusies arī sadarbība ar „Dabas dobi”, kurai pārdod ābolus, tomēr šo sadarbību traucē transporta trūkums un lielie piegādes izdevumi. Tie ir arī galvenie iemesli, kāpēc kooperatīvs vēl nav praktizējis pārtikas grozu sagatavošanu klientiem.
Interese par bioloģiskajiem produktiem palielinās, tomēr tikai neliela daļa sabiedrības novērtē šādi audzētos produktus, pārliecināta I. Koļesņikova. Gan I. Koļesņikova, gan M. Ķīķere piekrīt, ka pircēji vēl neizprot arī to, ka saimniekojot bioloģiski, netiek izmantotas ķimikālijas, tādēļ produkti ne vienmēr būs perfekti, bez jebkādiem defektiem. Tārps ābolā drīzāk apstiprina to, ka nav izmantotas ķimikālijas, ne to, ka auglis nebūtu kvalitatīvs.
I. Koļesņikova un M. Ķīķere plāno, ka kooperatīvam vēl daudz jāpaveic. Nepieciešams transports, lai dārzeņus nogādātu pircējiem, jānodrošina produktu
daudzveidība un pietiekams
daudzums, lai preci varētu piegādāt visu gadu. Nākotnes plānos ietilpst arī sava veikaliņa izveide, tomēr tik drīz tas vēl nebūs. M. Ķīķere pastāstīja, ka tuvākā nākotnē ir plāni sadarboties ar kādu Rīgas kafejnīcu, kura varētu piedāvāt no bioloģiskajiem produktiem gatavotus ēdienus.
M. Ķīķere plāno, ka ar laiku kooperatīvam vajadzētu realizēt arī pārstrādi, piemēram, griešanu, kaltēšanu, kāpostu skābēšanu, tomēr I. Koļesņikova pagaidām nav tik optimistiska un atzīst, ka tas prasītu lielus ieguldījumus gan darbaspēku, gan līdzekļus, gan arī laika resursus.
Komentāri