Jaunpiebalgas pagasta zemnieku saimniecība ”Kalēji” konkursā ”Sējējs 2007” saņēma veicināšanas balvu.
Saimnieks Vilnis Herberts Lācgalvs saka – ir prieks par novērtējumu. Jau izplānots, ka saņemto naudas balvu, visticamāk, izmantos piena mājas modernizācijai.
Pieteikties konkursam mudinājuši citi lauksaimnieki. Uz „Kalējiem” pieredzes apmaiņā bieži brauc zemnieki no dažādām Latvijas saimniecībām, kolēģi no Rēzeknes pārliecinājuši piedalīties prestižajā pasākumā.
”Kalēji” ir piena lopkopības saimniecība, tur 23 slaucamas govis. Kopskaitā kūtī ir 32 Latvijas brūnās un Holšteinas šķirnes liellopi. Nu jau ceturto gadu tiek strādāts bioloģiski, bet zemnieku saimniecībā darbs uzsākts jau 1992. gadā.
Ilglaicīgi izveidojusies sadarbība ar a/s ”Rankas piens”, kam pārdod slaukumu. Līdz šim izdevies saražot vienlīdz labas kvalitātes pienu, kas novērtēts augstākajā šķirā. „Kalēju” saimniekiem, par spīti piena kariem, nav bijusi doma pārdot produkciju citas valsts pārstrādātājiem.
Saimniecībā ir 40 hektāru zemes, vēl 20 hektāri tiek nomāti. Saimnieks uzskata: ”Ja riktīgi saimnieko, tad ar piena lopkopību vajadzētu izdzīvot. Līdz šim tas arī izdevies. Piena cenas normalizējas, bet tai pašā laikā arī viss pārējais – lopbarība, elektrība, degviela, pārtika – kļūst dārgāks.”
Tā kā lopbarību pirkt ir dārgi, „Kalējos” izaudzēta tiek lielākoties visa nepieciešamā labība. Tādēļ V.H.Lācgalvs cer, ka veiksmīgi izdosies strādāt arī nākamgad. Tas būs pirmais gads, kad bioloģiskās saimniecības pilnībā nedrīkstēs izmantot konvencionālo barību. Protams, pastāvēs iespēja graudus iepirkt no citām bioloģiskajām saimniecībām. ”Jāsēj tik auzas, mieži, kvieši un jājauc viss kopā. Bioloģiskās minerālvielas var nopirkt un piemaisīt,” plāno saimnieks. Iegādātas arī savas dzirnavas, labību samaļ paši. V.H.Lācgalvs vērtē, ka pārmaiņas vieglāk pārdzīvos vidējās saimniecības, taču lielajām, viņaprāt, būs grūti izaudzēt un sagatavot lopbarību nepieciešamos daudzumos.
Saimniekam netaisnīgi šķiet tas, ka bioloģiskā ceļā saražoto pienu iepērk par tādām pašām cenām kā parasto. Tagad gan bioloģiskajiem pavērušās iespējas sadarboties ar „Trikātas pienu”, kas ražo bioloģisko sieru, tomēr pagaidām grūti prognozēt šī siera noietu, līdz ar to arī sadarbību ar piena ražotājiem.
M.Lācgalve uzskata, ka par bioloģisko pienu vajadzētu maksāt vairāk, turklāt jāņem vērā, ka: „bioloģiski saimniekojot, nevar panākt tik lielu izslaukumu, kā konvencionālajā saimniekošanā, kad laukus mēslo ar minerālmēsliem un lopiem dod daudz spēkbarības. Bet domāju, ka bioloģiski ražot ir drošāk, cilvēki atzīst, ka arī produktu garša ir tāda, ko nevar sajaukt ne ar ko! Ja bioloģiskā produkcija kļūs pieprasītāka, tad būs pavisam labi”.
Saimnieki stāsta, ka vienmēr ir strādājuši dabai draudzīgi. M.Lācgalve skaidro, ka ķimikālijas neizmanto ne kartupeļu, ne citu dārzeņu un augļu audzēšanā: ”Kādēļ to darīt? Paši taču pēc tam to ēdīsim. Veselību taču bojājam arī ar ko citu.”
”Kalēju” saimnieki uzskata, ka, izmantojot kūtsmēslus un ievērojot augu seku, iespējams uzlabot augsnes kvalitāti: ”Sējam daudz zālāju, katru gadu līdz desmit hektāriem. Trīs gadus aug zāle, tad zemi uzaram un iesējam labību, divus gadus audzējam to, tad atkal zālāji. Tā pakāpeniski katru lauku apstrādājam un mēslojam.”
Saimniecībā pakāpeniski, ņemot kredītus, iegādāta visa nepieciešamā tehnika, lai varētu sagatavot lopbarību. Ir ruļļu prese, pļaujmašīna, ietinējs, arī ķīpu prese. Pagājušajā gadā nopirkts jauns traktors.
Kūts celta 1998. gadā, tad iekārtots piena vads, piena māja. Jau tolaik visu izdevies izveidot pēc Eiropas standartiem, vēlāk saņemts arī ES atbalsts. M.Lācgalve skaidro, ka tam, ka saimniecība atbilst standartiem, izjusta arī ne tik labā puse, jo nav piešķirts atbalsts, piemēram, artēziskās akas iekārtošanai.
Tagad saimnieki nolēmuši mēģināt pieteikties uz Eiropas naudu, iesniegts projekts modernizācijai, lai uzlabotu piena vada mazgāšanu un iegādātos piena slaukšanas iekārtu.
Govju skaits netiek palielināts, jo kūtī ir tikai 23 – 25 stāvvietas. Tiek pieļauts, ka nākotnē varbūt varētu turēt arī gaļas lopus.
Komentāri