
Brīvdabas mākslas galerijā. “Miers un bērziņš” saimnieks Mārcis Ločmelis (no labās) un fotomākslinieks Luka Berti. FOTO: no albuma
Brīvdabas mākslas galerijā “Miers un bērziņš” Vecpiebalgā miera un fotomākslas cienītāji šovasar var apskatīt divas stilistiski atšķirīgas fotoizstādes.
Bērzu birzī, kad vēl tikai viss plaukst, atkal priecē vecpiebaldzēna Aivara Ošiņa fotogrāfiju kolekcija “Puķes, putni, Piebalga”. Vairāk nekā 60 lielformāta fotogrāfijās Piebalgas sajūtas.
“Pērn, kad atvērām galeriju, saņēmām daudz sirsnīgu atsauksmju .Bija cilvēki, kuri atbrauca vasarā un rudenī, jo katrā gadalaikā, saulainā vai dūmakainā dienā, te ir cita noskaņa,” stāsta galerijas saimniece Vivita Ločmele. Ziemā daļa fotogrāfiju nonāca pagasta bērnudārzā un priecēja mazos vecpiebaldzēnus.
Līdztekus A.Ošiņa krāsainajai Piebalgas dabai galerijā iekārtota starptautiski atzītā itāļu fotomākslinieka Luka Berti fotoizstāde “Melnbalti”. Tajā melnbaltās fotogrāfijas atklāj Piebalgu un piebaldzēnus.
Vivita pastāsta, ka 2013.gada vasarā Luka ienāca ģimenes mājas pagalmā un lūdza palīdzēt iepazīt Piebalgu. “Viņš meklēja interesantus cilvēkus, ainavas, bet sazināties ar piebaldzēniem bija problemātiski. Lukam bija lapiņa, kurā rakstīts, kas viņš ir, ka vēlas nofotografēt. Braucot pa Piebalgu, tiekoties ar piebaldzēniem, viņš pagastā pavadīja trīs dienas,” atceras V.Ločmele un atzīst, ka arī paši iepazinuši Piebalgu ar itāļa acīm. Luka Latvijā atgriezās arī rudenī, nākamajā vasarā, tad kopā ar Ločmeļu ģimeni iepazina Latgali, bet nākamajā vasarā pats devās uz Kurzemi.
Pēc Latvijas iepazīšanas itāļu fotomāksliniekam bija vairākas izstādes Rīgā, Cēsīs, Madonā, Kuldīgā. “Uzturējām kontaktus un piedāvājām viņam fotogrāfijas parādīt brīvdabas galerijā. Viņš zināja par Aivara izstādi un uzreiz piekrita,” ar gandarījumu stāsta Vivita.
Mākslinieks savas melnbaltās fotogrāfijas starp baltimelnajiem bērziem pirmoreiz ieraudzīja izstādes atklāšanā. Pārsteigums bija neviltots. Savulaik pēc Latvijas iepazīšanas viņš stāstījis: “Modernās sabiedrības dzīvesveida un vajadzību izmaiņu dēļ lauku sabiedrība piedzīvo nopietnu izdzīvošanas krīzi: populācijas novecošanās, bezdarbs, jauniešu emigrācija, vietējās identitātes zaudēšana. Dramatiskā lauku pamešana un pārcelšanās uz pilsētām ir radījusi lūzuma punktu Cilvēka un Dabas harmoniskajās attiecībās. Man kā profesionālam dokumentālajam fotogrāfam dokumentēt mūsdienu lauku sabiedrības dzīvi un tās stāvokli ir svarīgs uzdevums.”
Tikpat patīkami pārsteigti kā Luka bija arī daudzi piebaldzēni. Fotogrāfijās ne tikai pazīstamas ainavas, arī cilvēki. Piebaldzēni ikdienas lauku darbos, savās mājās, pārdomās un steigā, kādus viņus saticis itāļu fotogrāfs un iemūžinājis vairāk nekā 40 fotogrāfijās.
Saule iespīd caur koku zariem, kas plaukst, vasarā cauru lapu zaļajam kupolam, rudenī bērzi metīs dzelteno uzsvārci un ļaus mākoņiem paraudzīties, kas notiek birzī. Saule, mākoņi, lietus lāses un miglas vāli krāsainajās un melnbaltajās fotogrāfijās maina akcentus, kurus atklāj tikai tajā mirklī, kad esi skatītājs.
Komentāri