Aizvadītajā nedēļā “Druva” rakstīja, kā ar pensiju var izdzīvot lauku pensionāri. Šoreiz par iztikšanu, ieņēmumu un izdevumu plānošanu iztaujājām jaunos vecākus. Līdz ar mazuļa piedzimšanu ierasti jāiztiek vairs tikai ar bērna tēta algu. Cita lieta, ja mamma ir strādājusi algotu darbu, darba devējs ir maksājis nodokļus, tad pirmajā bērna dzīves gadā vecāku pabalsts ir māmiņas līdzšinējās algas apmērā. Pirms pāris nedēļām Labklājības ministrija jaunās ģimenes priecēja stāstot, ka sociāli apdrošinātu vecāku minimālais pabalsts mēnesī būs 63 lati, taču vecāku pabalstam atcelti maksimālās summas griesti. Tas nozīmē, ka labi pelnoša māmiņa varēs tikt pie tādiem pašiem mēneša ienākumiem, auklējot mazo, kā iepriekš strādājot. Vecāki, kas nav sociāli apdrošināti, tāpat kā līdz šim varēs saņemt bērna kopšanas pabalstu Ls 50. Jauno vecāku pabalstu varēs saņemt arī tie vecāki, kuru bērni būs dzimuši šogad. Pabalsts attiecas ne tikai uz nākamgad dzimušajiem bērniem, bet arī uz tiem, kas 2008. gada 1. janvārī nebūs sasnieguši gada vecumu.
“Druva”, iztaujājot jaunās ģimenes, vecāku stāstos gan biežāk dzirdēja paļaušanos uz pašu spēkiem, nevis valsts atbalstu. Aizvadītajā nedēļā otrais bērniņš tika sagaidīts arī cēsnieku Lienes Bērziņas un Mārtiņa Kalnieša ģimenē.
“Mēs plānojam un rēķinām visus izdevumus. Mēs paļaujamies uz to, ko paši varam izdarīt. Reiz runājām, ka par tiem astoņiem latiem, ko tagad valsts it kā samaksā Lauriņai, neko nevar atļauties. Nu, nesamaksāsi par to bērnu dārzu! Laurai būs četri gadiņi. Un tagad, audzinot Matīsu, pirmajā gadā jau par pabalsta naudu pats nepieciešamākais sanāks. Darbā domāju atgriezties, kad dēlam būs kāds pusotrs gadiņš, tad viņu varēsim vest uz bērnu dārzu,” sacīja Liene un piebilda, ka viņai ir saglabāta darba vieta uzņēmumā, kurā līdz šim strādājusi, tāpēc, dodoties bērna kopšanas atvaļinājumā, jūtas droša un priecīga par lielo dzīves notikumu.
“Neesmu rēķinājusi mēneša pabalstus. Protams, ka izdevumu būs vairāk. Esam nopirkuši bērniņam vajadzīgo- ratiņus, gultiņu, citus sīkumus. Iznāca par apmēram 600 latiem. Tiešām, par naudu pašlaik nedomāju. Ģimenē vīrs nopelna un pati esmu grāmatvede, tāpēc, kad bērns paaugsies, varēšu strādāt arī mājās. Nebūs tā, ka, līdzko bērnam gadiņš, tā metīšos darbā. Tagad svarīgākais ir pierakstīties rindā uz bērnudārzu, jo citādi ir tā, ka pienāks laiks, kad tiešām būs jāiet darbā, un dārziņā var nebūt vietas,” vērtēja dažu dienu vecā Tomasa mamma Ieva Kvasta. Mazliet izbrīnīja, ka vairākas satiktās jaunās māmiņas pat nebija rēķinājušas, kādi būs mēneša ienākumi un iespējamie izdevumi, kad ģimenē, kur līdz šim bijuši divi pieaugušie, ienāks mazulis.
“Gaidīju bērniņu un ne par ko nesatraucos. Mēs domājam, ka viss būs labi, jo mums taču visa kā pietiek. Ir dzīvoklis, manam puisim ir darbs un naudas pietiek. Mēs tā neesam rēķinājuši, ar kādu summu mēnesī pietiek, lai visam iznāktu. Man liekas, ka ar kādiem 500 latiem, lai visu samaksātu, apģērbtos, paēstu,” sacīja deviņpadsmit gadus vecā Kristīne un piebilda, ka viņa līdz šim nav strādājusi algotu darbu, tāpēc vairāk par valsts noteikto minimumu mēnesī nesaņems.
“Mums tētis nopelna. Viņš par mums arī solījās gādāt. Kad bērniņš paaugsies, man ir mērķis pabeigt vidusskolu,” sacīja Kristīne. Citā mūsu rajona slimnīcas dzemdību nodaļas palātā, cītīgi zīžot mammas pienu, pusdienoja mazais Vitālijs. Jaunā māmiņa uzsvēra, ka satraukumam par finansēm, runām par to, ka bērnu audzināt nav nemaz tik viegli, nav nekāda pamata.
“Piedzima, un audzināsim. Neesmu viena, man ir puisis. Cik naudas būs mēnesim, neesam domājuši,” sacīja deviņpadsmitgadīgā cēsniece Liāna Gļinska. Viņa bija daudz mazrunīgāka par savu mammu un Vitālija vecmammu Ludmilu.
“Iztikt varēsim. Man ir 80 lati mēnesī, tad vēl tētim 200. Kopā 300 būs. Ja jūs redzētu, cik pilns ir mans ledusskapis! Ak, Dievs! Visu pērku, visam pietiek. Man arī meitai nekā nav žēl. Un mazbērnam kas viss ir nopirkts! Ziniet, es nupat atkal paņēmu 200 latu kredītu. Viss kārtībā! Te jau ir tāda sistēma- meitas draudzenei ir deviņus mēnešus vecs bērniņš. Daudz no mantām atdeva. Ratiņi ir sarunāti un tos dabūs. Vajag ne tikai pabarot, bet arī nodarbībām? Tas atkal tiks izdarīts. Baseins būs “Cīrulīšos”. Vai jūs domājat, ka es kaut ko noskaudīšu savam mazdēlam? Esmu ne tikai vecmāmiņa, bet arī vecvecmāmiņa,” lielījās Ludmila Gļinska. Cilvēki, arī vecāki ir tik dažādi. Un bērni viņus izvēloties.
Komentāri