Svētdiena, 13. oktobris
Vārda dienas: Irma, Mirga
casibom jojobet giriş jojobet Casibom holiganbet giriş casibom giriş Casibom casibom casibom giriş CASİBOM holiganbet Casibom Giriş casibom casibom güncel giriş casibom güncel Casibom Casibom holiganbet holiganbet casibom güncel giriş

Baudot dienvidnieku draudzīgumu un kalnus

Druva
23:00
21.09.2007
2

Inga un Andris Bīriņi ir kaislīgi kalnos kāpēji, tādēļ jebkurā ceļojumā, arī dodoties uz Slovēniju un Horvātiju, šī aktivitāte tiek iekļauta plānā.

Abiem nepatīk ierobežojošie tūrisma firmu ceļojumu piedāvājumi, tādēļ maršruta plānošana tiek pasūtīta firmā, taču kopā ar draugiem tas tiek papildināts un koriģēts pēc pašu vēlmēm.

Slovēnijas vilinājums

Ceļojumā, kurā viens no galvenajiem mērķiem bija Slovēnijas kalns Triglavs, Inga un Andris devās kopā ar pieciem draugiem. „Vīri uz maiņām brauca pie stūres, bet sievas lasīja karti. Tas nemaz nav tik vienkārši! Man atpakaļceļā bija jāstūrē cauri Budapeštai – bija jāatrod viesnīca mazā ieliņa. Ja kartē daži ielu krustojumi ar atzariem izskatījās maziņi, tad dzīvē tie izrādījās tik lieli, ka otru pusi nebija pat iespējams saskatīt.”

Vispirms ceļotāji iebraukuši Sočas ielejā Slovēnijā. Inga stāsta, ka naktsmītnes iepriekš nerezervēja, bet, tā kā nav bijusi tūrisma aktīvā sezona, nav bijušas arī problēmas atrast nakšņošanas vietu: „Slovēnijā ir ārkārtīgi labi attīstīta tūrisma infrastruktūra. Ieejot jebkurā tūrisma informācijas punktā, tiek sniegtas ziņas par tūrisma mītnēm, to atrašanās vietām. Viņi var paskatīties datorā un redzēt visas viesu mājas, piemēram, to, ka pie Marijas ir brīvs, bet pie Ištvana aizņemts.”

Inga atceras, ka privāto pansiju ir gana daudz, turklāt tās ir lētas un pieejamas. Vidēji pansijas, kādas septiņiem ceļotājiem bija nepieciešamas, ar trīs istabām un virtuvi, diennaktī maksājušas ap 70 – 100 eiro: „Ņemot vērā, ka mūsu rīcībā bija virtuve ar visiem traukiem, aparātiem, griliem, pat vafeļu pannām, televizoriem, divām vannas istabām, tas tiešām nebija dārgi. Tur varējām dzīvot kā kungi. Bija pat žēl, ka šādās pansijās nokļuvām lielākoties tikai nakts melnumā.”

Slovēnijā izbaudīts arī raftings pa Sočas upi, kas sākotnēji visiem izraisījis baiļošanos. Tas bijis ļoti labi organizēts – piedzīvojumu meklētāji konkrētā laikā pievesti pie upes ar mašīnu, sniegtas instrukcijas, taču pēc nobrauciena tūristi atkal aizvesti atpakaļ. Turklāt diskā iedotas arī brauciena laikā tapušās fotogrāfijas.

Andris atzīst, ka upe bijusi iespaidīga un tās straujumu gribējies izbaudīt pēc iespējas vairāk, tomēr stūrmanis ik pa laikam piebremzējis, lai laiva pēc iespējas drošāk izbrauktu cauri krācēm.

Pabūts arī Bledā – Slovēnijas pērlē. Inga stāsta, ka pilsētā ir: „Ārkārtīgi skaistais Bledas cietoksnis, no kura paveras neaprakstāms skats. Šī pilsēta ir ļoti skaista – ezers lejā, uz salas baznīca. Protams, tiek piedāvāti tūrisma pakalpojumi. Ar laivu var aizbraukt līdz baznīcai, kur var skandināt vēlēšanās zvanu un tad iedomātais noteikti piepildoties.”

Andrim īpaši spilgti atmiņā palicis mūks, kurš cietokšņa vīna pagrabā atraktīvi stāstījis par vīna vēsturi. Tur bijis iespējams nopirkt arī horoskopu vīna pudeles. Abi smejoties stāsta, ka tur, šķiet, bijis arī kāds spoks, jo nevienam no ceļa biedriem tur fotografētās bildes nav izdevušās. Kalnos līdz pat melnai tumsai

Pirms kāpšanas Triglavā, kas ir Slovēnijas augstākā virsotne (2864 metri), ceļotāji iesildījušies, nedaudz pakāpelējot pa klinšu serpentīniem, baudot skaistos skatus un aizejot līdz pat Slovēnijas – Itālijas robežai kalnos: „Tā iesildījām muskuļus nopietnākam kāpienam. Kalnos tā ir – divas, trīs dienas vajag pakāpt vieglāk, tad atpūsties un tikai tad var kāpt nopietni.”

Inga atceras, ka pēc kāda laika ar ceļa biedriem nolēmuši, ka vajadzētu lēnām doties atpakaļ un kāpt uz leju pa serpentīniem: „Pēkšņi skatāmies, ka uz serpentīniem ir atzīmes ar cipariem. Vispirms 132, tad pakāpjot uz leju – 123. Nosmējāmies, ka cipari varbūt norāda, cik vēl serpentīni līdz lejai. Izrādījās, ka tā patiešām ir!”

Bijušas patiesas izjūtas kāpjot un vērojot, ka vēl atlikuši 98, tad 97, tad 96 serpentīni un ka vēl jākāpj un jākāpj. Inga tomēr vērtē, ka pamatīgais iesildīšanās kāpiens bijis noderīgs, jo sagatavojis Triglavam.

”Kāpt Triglavā bija mūsu ceļojuma galvenais mērķis. Pirms tam, protams, ievācām ziņas, kā tur ir, kāds ir atpakaļceļš. Kādas pansijas saimnieces dēls ieteica kāpt pa vienu, bet atgriezties pa citu ceļu, jo, ejot pa to, varot redzēt debešķīgi skaistus ezerus un skatus,” atminējās Inga.

Triglavā ceļotāji kāpuši dienu, tad nakšņojuši kalnu būdiņā un turpinājuši kāpt nākamās dienas agrā rītā. Pēc uzkāpšanas virsotnē Inga un Andris ar grupas biedriem norunājuši, ka kopā ar vēl diviem ceļa biedriem gribētu doties pa brīnišķīgo ceļu, ko ieteica saimnieces dēls. Pārējie nav gribējuši īpaši piepūlēties un devušies lejā no kalna pa to pašu ceļu, pa kuru uzkāpuši. Slovēnijas kartēs maršruts, ko ieteicis puisis, nebija, taču viņš ceļotājiem bija apgalvojis, ka nokāpšana no kalna aizņems apmēram sešas stundas.

Vienai kalnu grēdai kāpēji jau bija tikuši pāri, tad vēl vienai, bet sāka jau krēslot un ceļotājus pārņēma satraukums, jo varēja redzēt, ka priekšā vēl tāls ceļš. Andris atminas, ka mirklī, kad visi sapratuši, ka diez vai laikus tiks lejā, viens ar otru tikpat kā vairs nav runājuši, bet tā vietā pusskriešus soļojuši. Inga atceras: ”Bija jau riktīga krēsla, bet vēl bija jānokāpj pa stāvu, pat bīstamu klinšu sienu. To vēl pārvarējām, redzot, kas zem kājām, bet kalna nogāzē vēl bija pamežs, pa kuru kāpām melnā tumsā. Godīgi sakot bija neomulīgi.” Sešu stundu vietā iets kādas astoņas, deviņas stundas, taču izslavētie brīnišķie ezeri izrādījušies vien nelieli ezeriņi.

Visi bija kāpuši individuāli, bez sasaitēm: ”Monblānā vajadzēja virves, bet šādās tūristu takās tas nav nepieciešams. Bīstamākajās vietās bija novilktas virves. Bīstami, protams, dažviet bija un tur jākāpj uzmanīgi. Šur tur bija nedaudz apsarmojis, slidens, tad kļuva neomulīgi.”

Inga atzīstas, ka viņai kalni ir nepieciešami: ”Tie mani fascinē! Esmu tā pieradusi, ka bez tiem nevaru. Ja neesmu kāpusi kalnos divus, trīs gadus, tad kļūstu dusmīga, nikna un īgna. Tas ir atslēgšanās veids, atveseļošanās mūsu trakajā ritmā, jo kalnos var nedomāt ne par ko ikdienišķu, tikai par to, kur un kā kāpsi un kur nakšņosi.”

Alas, salas un dienvidnieku temperaments

Pēc Slovēnijas kalnu izbaudīšanas ceļotāji devušies uz Horvātiju, kur apskatītas arī Postojno stalaktītu alas. Emocijas izraisījis arī Pulas amfiteātris, kur cīnījušies gladiatori un kura vēsture saistīta ar seno Romu.

”Horvāti ļoti lepojas ar savu nacionalitāti un karogus viņi izkar ne tikai pie skolām, bet visās iespējamās vietās, pat uz balkona blakus izžautām drēbēm,” stāsta Inga un Andris.

Interesanta bijusi akmeņainā Pagas sala, kur vietējie iedzīvotāji tradicionāli nodarbojas ar aitu un kazu audzēšanu, kā arī siera siešanu un mežģīņu darināšanu. Inga un Andris atceras, ka gribējuši pirkt sieru: ”Pagas kazas piena siers ir ļoti slavens. Pati sala ir maza – stundas laikā tai var pārbraukt pāri. Iebraucām ciematiņā un prasījām, kur var nopirkt sieru. Sēdēja tur vietējie izlaidušies un pļāpāja. Viens tantuks uzreiz atsaucās, ka pie viņas varot nopirkt sieru un ka mums esot viņai jāiet līdzi. Izveda cauri visam miestam, pagāja apmēram 15 minūtes.

Siers bija lielā, lielā ritulī. Iedeva nogaršot – patiešām garšīgs, bet

šķiet, pārpratām cenu un beigu beigās to nenopirkām. Saimniece par to ļoti sadusmojās un, skaļi lamādamās, nāca mums no aizmugures līdzi. Nokļuvuši pie busiņa, ātri ielecām tajā un žigli braucām prom.”

Andris atceras arī kuriozu, pērkot vīnu. Tas maksājis apmēram latu litrā: ”Nolēmām nopirkt baltvīnu. Vīrs, kurš to pārdeva, katram nogaršošanai iedeva vīnu ļoti lielās glāzēs. Pagaršojām, teicām, ka labs, ka vēlamies to pirkt. To izdzirdot, viņš saķēra galvu, bet mēs sākumā nevarēja pat saprast, tas ir par daudz vai par maz!” Atklājies, ka litrs vīna ir pārāk mazs pirkums, jo gan vietējie, gan tūristi to iegādājas un lieto lielākos vairumos.

Inga salīdzina, ka, ja Slovēnijā tūrisma informācijas punktos bija iespējams uzzināt visu nepieciešamo par naktsmītnēm, tad Horvātijā mītnes vietas piedāvājuši bērni, kas, ieraugot tūristus, uzreiz skrējuši tiem klāt. Vairākas dienas Inga un Andris nodzīvojuši viesu namā Adrijas jūras krastā, kur bijis ļoti skaisti, tomēr: ”Ja Slovēnijā saimniecītes tekalēja apkārt, tad Horvātijā attieksme bija tāda – kā nu ir, tā ir.”

Inga salīdzina, ka gan Slovēnija, gan Horvātija arī no citiem aspektiem ir reizē līdzīgas un reizē ļoti atšķirīgas valstis. Abas klinšainas, taču: ”Slovēnijā katrs zemes pleķītis bijis uzturēts, sakopts, bet Horvātijā vairāk bija aizaugušas ainavas. Horvātijā vairāk jūtamas arī karadarbības sekas. Kad Dienvidslāvija sadalījās, serbi gribēja dabūt atpakaļ gan slovēņus, gan horvātus, bet Slovēnijā viņi pabija vien desmit dienas, bet Horvātijā nemieri turpinājās ilgi. Tādēļ tur ļoti raksturīgs skats ir blakus esošas sagrautas ēkas un jaunbūves.”

Tomēr temperamentu Inga un Andris novērtē kā ļoti dienvidniecisku, atvērtu un draudzīgu, līdzīgu itāļiem.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Sanākt kopā un sazaigot

00:00
13.10.2024
21

Priekuliete Zaiga Cīrule jau vairākus gadus piedalās interesantā notikumā – Latvijas Zaigu salidojumā. “Par Zaigu salidojumu uzzināju nejauši, vārds pa vārdam, caur paziņām, strādājot bērnudārzā. Pirmais mans Zaigu salidojums bija 2011.gadā. Kopā ar vārdamāsām esmu jau trīspadsmit gadus,” atklāj Z.Cīrule un pastāsta par savu pirmo tikšanās reizi ar vārdamāsām. “Izkāpu no automašīnas un devos sasveicināties. […]

Tomāti, tomāti un vēl tomāti

00:00
12.10.2024
36

Anna Ķilla 45 gadus dzīvo Līgatnē, ir savs dārziņš, siltumnīca. “Visu mūžu kaut ko esmu audzējusi. Kad atgriezos no darba Anglijā, izdomāju, ka  gribu, lai man ir simts dažādu tomātu,” smaidot stāsta Anna. Pirms astoņiem gadiem sāka internetā meklēt padomus un sēklas. Pirms diviem gadiem sarīkoja izstādi, kurā līgatnieši varēja apskatīt 120 šķirņu tomātus. Šonedēļ […]

Nemainīgie rudens jautājumi

00:00
11.10.2024
149
1

Līdz ar pirmajām rudens salnām sākusies apkures sezona daudzdzīvokļu namos Namu apsaimniekotāji “CDzP”    ir uzņēmums ar ilgstošu pieredzi, tā vadītājs Ģirts Beikmanis atzīst, ka jautājums par to, kad pieslēgt siltumu, ik rudeni ir nemainīgs domstarpību iemesls dzīvokļu īpašniekiem. “Vieni gatavi pieciest drēgnumu, vilkt biezu džemperi un tīties segās, lai tikai nesāktos apkures sezona. Bet, […]

Izskan dzeja latviešu un ukraiņu valodā

00:00
10.10.2024
49
1

Ik rudeni arī Jaunpiebalgā izskan Dzejas dienas, pulcējoties piebaldzēniem, kuriem dzeja ir dvēseles valoda. Šogad Jaun­piebalgas Kultūras centra Velvju zālē aizvadītajā dzejas vakarā “Atkal šai rudenī…” skanēja dzeja latviešu un ukraiņu valodā. Dzeja, mūzika, dziesmas un skaistais iekārtojums ar rudens ziediem un dārza veltēm radīja ģimenisku un emocionāli siltu noskaņu. Piebaldzēns Jānis Mājenieks jeb Slēģu […]

Skanīga jubileja nākotnei

00:00
09.10.2024
46
1

Koncerta nosaukumā liekot vārdus no Māras Zālītes un Jāņa Lūsēna “Sidraba birzs” – “Es Tevi pazīstu jau sen”-, vecākais Cēsu koris “Vidzeme” skanīgi nosvinēja 80 gadu jubileju. Klausītāju, kuru vidū bija daudzi bijušie koristi, priekam koris bija izvēlējies pazīstamas E. Dārziņa, P. Barisona, R.Paula, S.Mences, J. Jančevska, L.Jēkab­sones un citu komponistu kora dziesmas, tautā populāras, […]

Jāņmuižā 10.oktobrī notiks militārās mācības

14:34
08.10.2024
86

Jāņmuižā, ceturtdien, 10. oktobrī, notiks militārās mācības, ziņo Zemessardze. To laikā iespējama pastiprināta operatīvo dienestu transportlīdzekļu pārvietošanās, militārpersonu klātbūtne, bet būtiski satiksmes ierobežojumi nav plānoti. Mācību laikā tiks lietota mācību munīcija un sprādzienimitācijas līdzekļi, kas rada troksni, bet neapdraud apkārtējo veselību un dzīvību. Uzmanību sabiedriskā transporta lietotājiem! Mācību dienā, 10.oktobrī, A/S “CATA” autobusu pietura “Jāņmuiža” […]

Tautas balss

Pastaigu laikā jāpiesēž

20:28
08.10.2024
17
Pastaigu cienītāja Ē. raksta:

“Mēs, tie, kam patīk pastaigas un kas izmanto lielisko gājēju celiņu no Cēsīm uz Līvu ciematu, ļoti gaidām soliņus. Nav vairs jaunība, vajag pa laikam piesēst, ar autobusu pieturas soliņu ir par maz,” sacīja pastaigu cienītāja Ē.

Neaptveramās zāļu cenas

20:27
08.10.2024
15
7
Seniore raksta:

“Kad klausos, cik maksā zāles, lai ārstētu vai nepieļautu atkārtoties vēzim, mati ceļas stāvus. Grūti saprast, kas tik astronomisks jāiegulda, lai medikamenta deva maksātu tūkstošiem, pat desmitiem un simtiem tūkstošus eiro! Un šausmīgi saprast, ka jāmirst, jo nevari to atļauties, bet valsts nekompensē,” pārdomās dalījās seniore.

Laukos saites ciešākas

20:26
08.10.2024
18
Lasītāja V. raksta:

“Otrdienas “Druvā” izlasīju par senioru biedrībām, kas ražīgi darbojas un gādā par sava vecuma cilvēkiem. Droši vien viens otram vairāk palīdz laukos, kur cits citu pazīst, Cēsīs tas grūtāk. Pilsēta pietiekami liela, apvienot visus vienā organizācijā nav viegli,” sprieda lasītāja V.

Kā vecās filmās

13:10
01.10.2024
31
1
Cēsnieks raksta:

“Notikumi gluži kā senā zinātniskās fantastikas filmā vai romānā. Kos­miskajā stacijā iestrēguši divi ASV astronauti, kuriem vajadzēja tur pavadīt dažās dienas, bet nu jau ir vairākus mēnešus. Un tagad gatavo glābšanas misiju. Saki nu, ka māksla un literatūra nepareģo nākotni,” sprieda cēsnieks.

Lauki kļūst tukšāki

13:10
01.10.2024
47
1
Seniore raksta:

“Laukos paliek arvien mazāk cilvēku, lai kā televīzijā stāsta par jaunajām ģimenēm, kas izvēlas dzīvot viensētās. Daudz vairāk, nekā pārceļas uz pagastiem, no tiem aiziet, to taču var redzēt statistikas datos,” pauda seniore.

Sludinājumi