Raunas pagasta ”Kliģenu” mājās svaigas avenes ēd no augusta līdz pirmajām salnām un pat vēl ilgāk – līdz iestājas sals.
Māju saimniece Aina Cērūze avenes gatavo gan ģimenei ziemas vitamīnu devai, gan arī reizēm pārdod tirgū, bet, jautāta par ražīgās šķirnes ieviešanu, stāsta, ka ”Lauku Avīzes” tematiskajā pielikumā ”Dārza Ogas” izlasījusi par aveņu šķirni ‘Polana’, kas radīta Polijā. Līdz šim A.Cērūze zinājusi vēlo ‘Babje ļeto’ aveņu šķirni, bet vērtē, ka ”Polanai” ir lielākas un saldākas ogas, kas gatavojoties krāsojas tumši sarkanas.
Lai ogās būtu maz tārpu, Aina ielāgojusi, ka rudenī, ražas beigās, avenāji jānogriež līdz zemei, tad tārpiem nav kur pārziemot. ‘Polana’ dārzā aizņem astoņas dobes un ar saknēm vairojas uz nebēdu. ”Neesmu aveņu lielražotāja. Šo šķirni vairāk ieviesu intereses pēc. Sāku ar pieciem stādiem, ko atvedām no Polijas,” stāsta A.Cērūze un palepojas, ka ar šīm ogām Cēsu tirgū parādījusies pirmā. Iepriekšējā vasara ražai nav bijusi labvēlīga lielā sausuma dēļ, toties šogad ogas vēl joprojām jālasa divas reizes nedēļā.
”Salīdzinot ar Latvijā ierastajām šķirnēm, ‘Polanai’ ir daudz lielākas un kvalitatīvākas ogas,” stāsta aveņu audzētāja, bet tomēr atzīst, ka jaunajai šķirnei nav tik izteikti saldas ogas kā mūsu Latvijas tradicionālajām avenēm. A.Cērūze ar ogām ģimeni nodrošina visai ziemai, tās gan svaigas iesaldējot, sagatavojot ievārījumā un gatavojot arī aveņu vīnu.
”Kliģenu” saimniece var lepoties ar aveņu bagātību, un sveci zem pūra viņa netur, stādus nav žēlojusi arī kaimiņiem. ”Šīs avenes ir izdevīgi audzēt, jo tad, kad dārzā nekā cita vairs nav, iespējam likt galdā svaigas ogas,” viņa saka un atzīst, ka interesējas par visu, kas jauns aveņu, zemeņu un arī bišu pasaulē.
Komentāri