Ceturtdiena, 20. jūnijs
Vārda dienas: Viktors, Nils

Ar lielu entuziasmu un daudzām idejām

Jānis Gabrāns
00:00
01.11.2023
26
Renars Rucka

No 1.oktobra Ruckas muižas kompleksā saimnieko biedrība “Live Latvija”, un ieraksti sociālajās vietnēs rāda, ka pie darba ķērušies ar vērienu. Sākts ēku remonts, ieplānoti citi lielāki pasākumi.

Atgādināsim, ka šajā rudenī beidzās līguma termiņš ar iepriekšējiem apsaimniekotājiem, pašvaldība pērn gada nogalē izsludināja konkursu, par kura uzvarētāju atzina biedrību “Live Latvija”. Atbilstoši konkursa nolikumam Ruckas muižas kompleksa teritorija viņiem nodota bezatlīdzības lietošanā uz desmit gadiem.

Steidzamie darbi

Darbs sākts ar ēku tehnisko problēmu apzināšanu. Tādu lielam un vecam īpašumam netrūkst, stāsta    biedrības vadītājs Renārs Sproģis, sākuši ar aktuālākajam: “Nebija plānu, kur virtuves telpās ir ūdensvads, kanalizācija, kādā tā stāvoklī, tāpēc trijās telpās izlauzām grīdas, izrakām zemes slāni. “Vinda” speciālisti iztīrīja sistēmu un atzina, ka vajadzētu mainīt pieslēgvietas tīkliem, jo tās savu nokalpojušas. Tas izdarīts, trijās telpās saliktas jaunas ūdensvada, kanalizācijas caurules, ielieta jauna betona grīda. Izsaucām būvinženieri, lai apskata otrā stāva verandu, kur arī steidzami kaut kas jādara. Izrādās, verandai jumta praktiski vairs nav, iekšā tek lietus, jārod risinājums, lai glābtu situāciju, jo verandas ir šīs ēkas īpašās vietas.”

Veikta centrālapkures uzlabošana, testēts, kādā stāvoklī daudzās krāsnis, tiek domāts, kādā režīmā veikt siltuma uzturēšanu ēkā. Otrajā stāvā plānots gaitenī mainīt grīdu, iesniegts pieteikums Kultūras kapitāla fonda finansējumam, lai atjaunotu kāpnes uz otro stāvu un izbūvētu uz trešo, uz bēniņiem. Steidzamo, vajadzīgo un vēlamo darbu saraksts, šķiet, aug dienu no dienas. R. Sproģis arī vēlas noskaidrot,    vai vēsturiskajās telpās iespējams nodrošināt vides pieejamību; lai to saprastu, nolemts aicināt “Apeirons” konsultantus.

Darbs notiek arī apmēram septiņus hektārus plašajā Ruckas parkā. Teritorija nopļauta, atjaunoti soliņi ēkas priekšpusē, aizvākta lielākā daļa kritušo koku. Apsekojot parku, atklājušās vairākas nosēdakas bez vākiem, kas radīja bīstamību, izgatavoti vāki, akas aiztaisītas.

Ruckas parkā allaž bijusi cīņa ar tiem, kuri šo vietu izmantojuši, lai patusētu, lietojot stiprākus dzērienus, un R. Sproģis stāsta, ka gatavi mainīt arī to: “Iztīrījām “kamčatku”, vietu, kur viņi mēdza pulcēties, likvidējām dažus improvizētus mitekļus, kur dzīvoja. Runāju ar pašvaldības policiju, tā apņemas regulāri apsekot parku, lai to atkal padarītu apmeklētājiem, gājējiem tīkamu. Runāsim ar pašvaldību par apgaismojuma izbūvi parkā, domāsim par videonovērošanu, tas viss kopumā padarīs parku drošāku.”

Ēkas otrajā stāvā liela veranda, uz to ved divas durvis, bet, lai tur nokļūtu, jāiet cauri istabām. Domājuši, kāds šīm istabām varētu būt pielietojums, jo logi tikai uz verandu. Dārzu un ainavu arhitekte Vineta Radziņa, ar kuru izveidojusies sadarbība, ierosinājusi vienā istabā veidot bibliotēku, otrā R. Sproģis vēlas ierīkot    kapelu, savukārt verandā būtu ziemas dārzs. Otrajā stāvā istabas tiem, kuri vēlētos Ruckas muižā nakšņot.

Vieta, kur pulcēties 

Runājot par paveikto, R. Sproģis stāsta arī par iecerēm, lai veidotu Ruckas muižu kā vietu, kur cilvēki gribētu pulcēties uz pasākumiem, sarunām: “Sākot­nēji domāju, ka Ruckā varētu rīkot lielākus koncertus, aicinot viesmāksliniekus, bet sapratu, ka Cēsīs un tuvumā tie notiek regulāri, tāpēc centīsimies iztikt ar vietējiem spēkiem.

Ideālajā variantā trīs dienas nedēļa muižā kaut kas notiktu. Viena diena varētu būt bērniem, rīkojot tematiskus pasākumus, meistardarbnīcas. Reizi nedēļā varētu būt kādi koncerti, cita veida pasākumi, ko sniegtu pārsvarā vietējie mākslinieki no novada, Vidzemes. Šī varētu būt vieta, kur cilvēkiem būt kopā, pēc koncertiem, lekcijām, diskusijām uzkavēties, parunāt. Manuprāt, vietai ir liels potenciāls, jo cilvēki jau mūs atrod, vēlas ienākt, piedalīties.”

Sadarbības partneri tiek meklēti visā Vidzemē, un gribētāji ir. Cēsu Mākslas skola gatava rīkot meistarklases, Valmieras Dizaina un mākslas vidusskolas Interjera dizaina programmas 4.kursa audzēkņi izstrādās interjera dizaina risinājumus muižas kungu mājas telpām.

Kā zināms, iepriekšējo apsaimniekotāju laikā šī bija mākslinieku rezidenču vieta,    kā ar to? R. Sproģis saka, ka atmest iesākto negribot, tikšot vērtēts, kā sadarbību turpināt, lai tas iekļautos kopējā Ruckas stāstā.

Cēsīs dažādu pasākumu piedāvājums liels, kā panākt, lai cilvēki gribētu iet uz Rucku?

“Ja vajadzīgā enerģija būs, vieta tukša nepaliks,” pārliecināts R. Sproģis. “Svarīgi panākt, lai cilvēki saprot, ka te ir vieta, kur nav noteikts formāts. Ka ir ne tikai koncerti, lekcijas, bet iespēja parunāt ar tiem, kuri uzstājas, saviesīgās sarunas pēc pasākuma. Tas varētu nostrādāt!”

No biznesa viedokļa

R. Sproģis uz Ruckas muižas kompleksu skatās kā vienotu veselumu, domājot attīstīt visu teritoriju, ēkas. Sadarbībā ar V. Radziņu ir iecere muižas kompleksā veidot Bībeles dārzu, tādi populāri esot Vācijā. Ir plāni attiecībā uz muižas klēti.

“To varētu sasaistīt ar stāstu par Bībeles dārzu, kurā noteikti augs kvieši.
Plānojam iegādāties nelielas dzirnavas, kur graudus maļ dzirnakmeņos, ikviens varēs redzēt, kā graudus samaļ, arī iegādāties svaigi maltus miltus. Man bija pārsteigums, uzzinot, ka vislabāk miltus izlietot divos trīs mēnešos pēc malšanas, tad tie ir vispiln­vērtīgākie. Gribam šo miltu ražošanu “iepakot” 21.gadsimta tehnoloģijās, caur 360 grādu multimediju parādot, kā labība savulaik vākta, apstrādāta, veidot stāstu.”

Muižas parkā jau šajā rudenī iecerēts izveidot īpašu puķudobi. Pēc R. Sproģa stāstītā, to ierīkos, balstoties uz faktu, ka pērn Latvijā piedzimuši aptuveni 15 000 bērnu. Plānots nopirkt tik daudz tulpju, narcišu sīpolu, un patriotisma nedēļā no 11.līdz 18.novembrim ikviens varēs doties uz Rucku iestādīt šos sīpolus, lai tie uzziedētu uz valsts svētkiem – 4.maiju.

“Šajā vietā gribam attīstīt arī patriotismu, ko tagad daži cenšas pārdefinēt. Arī šāda akcija ir sabiedrības iesaistīšana, ar to gribam parādīt, ka esam atvērti,” saka R. Sproģis.

Lai komplekss varētu pastāvēt, vajadzīgs finansējums, tāpēc R. Sproģis uz šo vietu skatās arī no biznesa viedokļa: “Ja nebūs biznesa, nevar runāt par attīstību, jo subsidēt neesmu gatavs. Lai tādu īpašumu uzturētu, jābūt vai nu kādam, kurš to subsidē, vai komercijai, citādāk nevar pastāvēt. Teiksim, Jaunauces muižu Saldus novada pašvaldība subsidē ar aptuveni 70 tūkstošiem gadā, bet saprotu, ka Cēsu novada pašvaldībai ir daudzas muižas, ko uzturēt, nevar kādam dot, citam – nē. Apzinos, ka šis ir liels izaicinājums,    pagaidām ticu, ka izdosies. Bet tas jau kā jebkurā biznesā, projektā – saies vai nesaies.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Jāatgādina, lai neatkārtotos

00:00
20.06.2024
8

14.jūnijs šogad bija lietains. Saule slēpās aiz asaru pielietiem mākoņiem, kad daudzviet Latvijā pieminēja 1941.gada represijās svešumā izvestos. Jaunraunā komunistiskā terora upuru piemiņas vietā priekulieši atcerējās uz Sibīriju aizvestos jaunrauniešus, tos, kuri neatgriezās. “Lasot atmiņas par to nakti, kad pārtrūka daudzu Latvijas iedzīvotāju dzīve, nevar palikt vienaldzīgs. Un nekur nepazūd jautājumi – par ko, kāpēc. Šodien […]

Aizvadītajā diennaktī vairākas sadursmes

14:33
19.06.2024
17

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 94 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 12 ceļu satiksmes negadījumi, kur vienā gadījumā viena cietusi persona. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 93 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 34 par ātruma pārsniegšanu, kā arī divos gadījumos […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē septiņi izsaukumi

14:30
19.06.2024
13

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 18. jūnija plkst. 6.30 līdz 19. jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma septiņus izsaukumus – divus uz ugunsgrēku dzēšanu, četrus uz glābšanas darbiem un viens izsaukums bija maldinājums. Vakar īsi pēc pusdienām ugunsdzēsēji saņēma izsaukumu uz Smiltenes novada Smiltenes pagastu, kur pēc ceļu satiksmes negadījuma bija […]

Satiksimies pie Sīmanīša!

00:00
19.06.2024
69

Vairāki simti cēsnieku un tālumnieku piepildīja Cēsu Maija parku. Viņi pazina Haraldu Sīmani, viņiem patīk viņa dziesmas. Kāds ar viņu dzīvojis kaimiņos, cits kopā mācījies, vēl cits muzicējis vai ciemojies pie viņa kādas baznīcas tornī, varbūt, garām skrienot, tikai sasveicinājies. Ha­ralds Sīmanis ir cēsnieks. Te veidojusies viņa personība, piedzīvota mīlestība, atrasts savs ceļš dzīvē un […]

Švīkas sirds rotaļpagalmā

00:00
18.06.2024
39

Bērni apgūst dažādas vizuālās mākslas tehnikas, bet galvenais ir katra īpašās izpausmes Ar izstādes “Švīkas sirds rotaļpagalmā” atklāšanu CATA kultūras namā vēl vienu māksliniecisko gadu noslēdz Daigas Jirgensones vadītā mākslas darb­nīca “9 kaķi”. Izstādes atklāšana ir kā svētki pēc padarītā darba, kur bērniem ir iespēja pabūt ar saviem vecākiem un vecvecākiem, kā arī gandarījums redzēt […]

CSNG ar cietušajiem

14:12
17.06.2024
42

Aizvadītajās dienās Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 282 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 35 ceļu satiksmes negadījumi, kur sešos gadījumos kopumā cietušas sešas personas. Ceļu satiksmes jomā pieņemts 291 administratīvā pārkāpuma lēmums, tajā skaitā 197 par ātruma pārsniegšanu, kā arī divos […]

Tautas balss

Zināšanas, kas vajadzīgas katram

17:05
18.06.2024
11
Lasītāja G raksta:

“Pagājušajā nedēļā Valmierā ikviens varēja uzzināt un arī praktiski pamācīties, kas tieši darāms krīzes situācijās. Aizsardzības ministrija rīkoja dienu “Bruņojies ar zināšanām”, kur speciālisti tikās ar iedzīvotājiem. Tāds pasākums bija pavisam 14 pilsētās Latvijā, bet mūsu valstī taču ir daudz vairāk pilsētu un visās dzīvo cilvēki, visur vajadzīgas šādas zināšanas, īpaši jau šajā situācijā, kurā […]

Svētkus sarīko pati kopiena

23:01
13.06.2024
21
Svētku apmeklētāja raksta:

“Skujenē bija ļoti skaisti pašu pagasta iedzīvotāju rīkoti svētki. Tur varēja baudīt gan koncertus, gan pamieloties ar vietējo gatavotiem gardumiem, gan redzēt daudz ko citu. Lieliski, ka ir uzņēmīgi, rosīgi cilvēki, kas darbojas savā un citu labā,” ar gandarījumu sacīja svētku apmeklētāja.

Prieks par atjaunoto ielu

23:00
13.06.2024
29
Bērzaines iedzīvotāja raksta:

“Braucu Cēsīs pa jauno Bērzaines ielu un priecājos, cik tā skaista! Tiešām gandarījums, ka atrasta nauda un veikta tik vērienīga pārbūve. Tagad sakārtos Emīla Dārziņa ielu, tad vēl vajadzētu sakārtot to Bērzaines ielas atlikušo daļu, kas ved līdz Gaujas ielai, tad šī apkaime būtu vienkārši fantastiska. Bet laikam jau jāsaprot, ka visu tūlīt nevar gribēt,” […]

Kas par maksu, kas bez maksas

22:59
13.06.2024
22
Lasītājs J. raksta:

“Lasu un domāju, kā tā, uz Cēsu kauju jubilejas koncertu, kur uzstājas vietējie dejotāji, jāpērk biļete, bet Igaunijas mūziķu koncertu varēs klausīties bez maksas. Vai tā ir mūsu paš­valdības godīga attieksme pret iedzīvotājiem,” neapmierinātību pauda lasītājs J.

Senioriem grūti izstaigāt lielus attālumus

22:58
13.06.2024
36
Cēsniece raksta:

“Cēsīs, Palasta un Gaujas iekas krustojumā pie muzeja krātuves, bija soliņš, kur bija ērti mirkli atpūsties, sakārtot pirkumus pēc iznākšanas no “Maxima” veikala un doties kājām mājās. Tagad soliņa vairs nav. Žēl, ka tas noņemts, nepadomājot par vecajiem cilvēkiem, kuriem grūti izstaigāt lielus attālumus, turklāt ar pirkumu maisiņiem rokās. Kopumā pilsētā ir pārāk maz soliņu. […]

Sludinājumi