Pirmdiena, 22. aprīlis
Vārda dienas: Armands, Armanda

Ar kartupeļu sēklu būs knapi

Druva
23:00
20.09.2006
1

– Šodien rokam ukraiņu šķirni ‘Borodjanskij rozovij’. Šī ir viena no labāk augušajām, no hektāra novācam apmēram 20 tonnas. Acīmredzot karstums un sausums ukrai-ņiem kaitējis mazāk. Taču no citām šķirnēm iegūstam apmēram pusi no cerētās ražas,- vakar pastāstīja valsts Priekuļu laukaugu selekcijas institūta sēklaudzēšanas nodaļas vadītājs Juris Vinters.

Agronome Aija Bērziņa, kuras specializācija ir graudkopība, atzina, ka ne tikai kartupeļiem, bet arī graudaugiem ir ievērojami zemāka ražība. Vienīgie, kas padevušies, ir ziemas rudzi.

-Līdz ar to augstākas būs sēklas cenas. Kartupeļiem tā jau noteikta. Maksimālā – 40 santīmi par kilogramu augstākai kategorijai. Zemākām arī cena zemāka, -skaidroja agronome.

Taču šī cena ir spēkā tikai uz laiku. Mainoties situācijai, iespējams, tā varētu pieaugt, kas arī ir visticamāk. Pašreiz gan vēl sēklas kartupeļus nevar iegādāties un nevar arī rezervēt, kā tas bijis iepriekšējos gadus.

Vispirms sēklu sašķiros, pēc tam veiks sertifikāciju augu aizsardzības dienestā, un tikai tad piedāvās patērētājam. Grūti prognozēt pieprasījumu, bet, atceroties iepriekšējo gadu pieredzi, kad kartupeļu sēklu izpirka vai rezervēja jau līdz jaunajam gadam, var diezgan droši paredzēt, ka audzētāji par nākamo pavasari sāks domāt vēl agrāk.

Laukaugu selekcijas institūta (kas plašāk pazīstams ar veco nosaukumu – Priekuļu selekcijas stacija) tīrumos kartupeļi šogad aizņēma 38 hektārus. Ražas novākšanu sāka 25.augustā. Pirmos raka izlases sēklas kartupeļus, kurus institūts izmanto sēklas pavairošanai pašu laukos. Arī šīs, augstākās kategorijas sēklas ir mazāk nekā citus gadus, tādēļ sausuma radītā krīze kartupeļu sēklas tirgū, visticamāk, būs jūtama ne tikai nākamā, bet arī aiznākamā gada pavasarī.

-Taču ceram, ka nākamajā gadā daba pastrādās labāk un sēklas lauki dos lielāku ražu,- sacīja A.Bērziņa.

Kartupeļu vākšana institūta laukos turpināsies vēl apmēram nedēļu. Laiks pieturas jauks. Tas ir patīkams vācējiem, labvēlīgs arī novāktajiem kartupeļiem.

-Bumbuļu kvalitāte ir laba. Ražu novācam sausā, saulainā laikā, kartupeļi nav plaisājuši, par ko bažījāmies, kad pēc sausuma sākās lietus,- pauda J.Vinters.

Priekuļu laukaugu selekcijas institūtā lielāko daļu kartupeļu audzē sēklas tirdzniecībai, apmēram 20 procentus tupeņu pārdod pārtikai, desmit procentus – pārstrādei cietē.

Pārstrādes uzņēmumam Alojā piegādā šķirni ‘Brasla’. Atbilstoši piegādes nosacījumiem, to sāka vākt vienu no pirmajām, tūdaļ šķirot un vest pārstrādātājam.

Institūtā audzē 11 kartupeļu šķirnes. No tām deviņas izveidotas Priekuļos.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Rokdarbos atmodina pavasari

00:00
21.04.2024
39

Dzērbenes pilī kā ik pavasari pagasta un kaimiņu rokdarbnieki un amatnieki rāda rudenī un ziemāpaveikto. Izstādes pamatu veido Dzērbenes tautas nama studijas “Dzērbe” dalībnieku darbi. “Gada laikā studijas vadītāja Inga Blauberga    iedrošinājusi, aizrāvusi pagasta sievas. Aizvien tiek apgūts kas jauns, pētītas    latviskās un Dzērbenes meistaru tradīcijas,” saka tautas nama un Dzērbenes amatu mājas […]

Grāmatas Braila rakstā, audio, palielinātā drukā un vieglajā valodā

00:00
20.04.2024
64

Cēsu pilsētas Valdemāra bibliotēkā, kas daudziem labāk zināma ar iepriekšējo nosaukumu Neredzīgo bibliotēka, grāmatas lasa ne tikai vājredzīgi un neredzīgi cilvēki, bet arī tie, kuriem citu iemeslu dēļ grūti lasīt parasto druku. Tas var būt gultas režīms pēc traumas, operācijas, pēc insulta, infarkta vai ir grūtības fiziski noturēt grāmatu rokās. Dienā bibliotēku vidēji ap­meklē 10 […]

Atkal brauc reibumā

11:48
19.04.2024
33

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 84 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 10 ceļu satiksmes negadījumi, bez fiziski cietušām personām. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 108 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 67 par ātruma pārsniegšanu, kā arī trijos gadījumos automašīnas vadītāji […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē trīs izsaukumi

11:45
19.04.2024
33

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 18. aprīļa plkst. 6.30 līdz 19. aprīļa plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma trīs izsaukumus – divus uz ugunsgrēku dzēšanu un viens izsaukums bija maldinājums. Šonakt plkst. 01.57 VUGD saņēma izsaukumu Alūksnes novada Jaunannas pagastā, kur, kā liecināja saņemtā informācija, ugunsgrēks bija izcēlies saimniecības ēkā. […]

Skaidro attēlos redzamā vīrieša identitāti

11:24
19.04.2024
284

Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Rietumvidzemes iecirkņa amatpersonas Valmierā aicina aplūkot attēlos redzamo vīrieti un ja jūsu rīcībā ir jebkāda informācija, kas sekmētu viņa personības un atrašanās vietas noskaidrošanu, aicinām informēt Valsts policiju, zvanot pa tālruņa numuru 110. Tāpat aicinām atsaukties attēlos redzamo personu.

Gaismas un cerības ceļš Pētera Vaska festivālā

00:00
19.04.2024
28

Septītais “Pētera Vaska mūzikas aprīlis” Vidzemes koncertzālē “Cēsis” iesākās ar vācu režisora Holgera Fogta dokumentālās filmas “Komponists un viņa debesis. Pēteris Vasks” Latvijas pirmizrādi. Festivālā pasaules pirmizrādi piedzīvoja Kijivas modernais balets “Vientuļais eņģelis. Draugi”, kā arī pasākumu programmu bagātināja Navarra stīgu kvarteta koncertprogramma. Dokumentālā filma ļāva tuvāk iepazīt komponista personību un vērtības, kas spilgti atspoguļojas […]

Tautas balss

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
32
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
17
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
35
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
29
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
43
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Sludinājumi