Sestdiena, 13. aprīlis
Vārda dienas: Egils, Egīls, Nauris

Apspriež ģimeņu tūrismu

Druva
00:00
14.11.2006
1
Malcenieks Apspriez

Cēsu pašvaldības aģentūra “Vidzemes vēstures un tūrisma centrs” (VVTC), rīkojot tikšanos tūrisma uzņēmējiem, pašvaldību un valsts iestāžu pārstāvjiem, aicināja iedziļināties priekšnoteikumos, lai attīstītos ģimeņu tūrisms.

“Ģimeņu tūrisms ir joma, par kuru līdz šim Latvijā runāts ļoti maz. Tikpat kā nav informācijas, kādi priekšnoteikumi jāievēro tūrisma vietās un uzņēmumos, lai tos varētu izmantot ģimenes ar dažāda vecuma bērniem. Šādu tūristu kļūst arvien vairāk. Vai viņus apmierina sniegtie pakalpojumi?” tēmas izvēli pamatoja Jolanta Sausiņa, Vidzemes vēstures un tūrisma centra direktore.

Vidzemes rajonu tūrisma informācijas centru vadītāji konferencē raksturoja uzņēmumus, kuros gaidīti tūristi ar bērniem. No tā kļuva skaidrs, ka ģimenes tūrisma izbraucieniem labprātāk izvēlas dabas takas, ļoti iecienīta kļuvusi dabas taka Limbažu rajonā pie Minhauzena muzeja. Mūsu rajonā nepārspētas ir Līgatnes dabas takas. Ģimeņu interesi ieguvušas arī atpūtas vietas Ieriķu upes krastā, Vējiņu pazemes ezeri. Ļoti lielu interesi un labas sajūtas tūristos raisa tās viesu mājas, kurās var apskatīt dzīvniekus, kā Raunas pagasta “Jaunieviņās” savvaļas zirgus un Straupes pagasta “Jaunklētniekos” strausus. Speciālisti uzsvēra, ka liela nozīme ir rotaļu vietu un laukumu izveidošanai tūrisma objektos, kur ir gaidītas ģimenes ar maziem bērniem. “Vai pieaugušie ir padomājuši, kas bērniem patiks? Kas ir svarīgi, lai ģimene atgrieztos dabas takās, muzejos, viesu namos, kurus reiz apmeklējusi?” uzklausot tūrisma speciālistu vērtējumu, secinājumus izdarīja J. Sausiņa. “Manuprāt, jāpaaugstina tūrisma pakalpojumu kvalitātes standarts, lai ģimenes ar bērniem piesaistītu vairāku dienu ceļojumos.”

Vidzemē pagaidām šajā jomā visaugstāk novērtēts Turaidas muzejrezervāts – ar dažāda klājuma celiņiem (arī braukšanai ar ratiņiem), iespējām izskrieties, apskatīt dabas, amatniecības un vēstures objektus, kas interesanti šķiet dažāda vecuma skatītājiem. Turaidas muzejrezervāts saņēmis Ģimenes un bērnu lietu ministrijas Atzinības rakstu par ģimenei draudzīgu atpūtas vietu.

“Ģimenes tūrisms ir īpašs, jo tajā jāparedz speciāla aprūpe. Maziem bērniem tas ir specifisks aprīkojums – krēsliņi, galdiņi, gultas. Jāparedz arī priekšnoteikumi bērnu kustības un enerģijas izpausmēm – tūrisma maršrutos, dabas takās, viesu mājās,” analizēja Latvijas tūrisma informācijas biroja vadītāja Kristīne Tjarve. ” Ģimenes arvien vairāk ceļo ar mazuļiem. Mūsu novērojumi liecina, ka maršruta un naktsmītnes izvēli veic māte. Viņa visbiežāk pieņem lēmumu, kur ģimene nedēļas nogalē dosies, jo ir izpētījusi, vai tur būs pakalpojumi bērniem, piemēram, speciāla ēdienkarte ar vienkāršākiem, bērniem pieņemamiem ēdieniem, vai būs spēļu istaba. Ģimene vērtē arī, kur tai finansiāli izdevīgāk doties ar vairākiem bērniem.”

Konferences dalībnieki secināja, ka Vidzemē netrūkst interesantu un bērniem piemērotu ceļojumu objektu. Jautājums, vai šie tūrisma objekti tiek reklamēti ģimenes tūrismam. Taču par visiedarbīgāko reklāmu tika atzītas labas atsauksmes – reklāma, ko ceļotāji paši nodod tālāk draugiem un paziņām. Tūrisma uzņēmējiem jāņem vērā, ka liels konkurents ģimeņu tūrismā pašlaik ir lielveikali. Tos apmeklē rīdzinieku ģimenes, zinot, ka lielveikalos padomāts par bērnu spēlēm. Uz Rīgas lielveikaliem tikpat kā tūrisma braucienā dodas arvien vairāk ģimeņu no mazpilsētām.

Dalīties pieredzē ģimenes pasākumu rīkošanā un bērniem piemērota tūrisma organizēšanā “Žagarkalnā” bija aicināts SIA “Cīruļkalns – atpūtas bāze” inventāra nomas vadītājs Māris Bielis un mazbānīša Gulbene -Alūksne maršruta pasākumu rīkotāja Inese Buliņa.

Otra tēma, kurai konferencē tika veltīta liela uzmanība, bija viesmīlība tūrisma uzņēmumā. Ar saturīgu, pārdomas rosinošu lekciju uzstājās Daugavpils universitātes sociālās psiholoģijas katedras docente Tatjana Uzole. Viņa uzsvēra, ka viesmīlībai ir iespējamas divas pieejas – pozitīvu attieksmju tēlošana pret viesiem, pret apkalpojošo personālu, lai uzņēmējs sasniegtu savu mērķi, un īsta, patiesa attieksme. Ar pirmo saprotamas manipulācijas, kurā atlīdzības maksa ir spēku un enerģijas izsīkums, un otrā kalpošana , kur uzņēmēja saņemtā maksa ir arī gandarījums klientam un sev.

Uzņēmēju diskusijā, kas notika konferences beigās, daudz tika spriests par uzņēmēju rīcību situācijās, kad tūrisma objektā, viesnīcā viesi klaji pārkāpj ētikas un kārtības noteikumus, kā tādā situācijā saimniekiem nepazaudēt viesmīlīgu attieksmi un atrast kopēju valodu ar klientu.

Konference bija sarīkota Priekuļu pagasta viesnīcā “Hotel Tigra”. Tās darbā aktīvi piedalījās arī Priekuļu pagasta padomes priekšsēdētāja Māra Juzupa, uzsverot šīs nozares būtisku vietu pagastā esošajā uzņēmējdarbībā. Par tūrisma aktualitātēm valstī bija aicināti informēt Tūrisma attīstības valsts aģentūras vadošie speciālisti.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Muzeji paraksta līgumu mērķtiecīgai sadarbībai

00:00
13.04.2024
5

Starp Cēsu Vēstures un mākslas muzeju un Talsu novada muzeju parakstīts ilgtermiņa līgums, nostiprinot sadarbību arī juridiski. Šāda veida pārnovadu muzeju ilgtermiņa sadarbības juridiskā forma Latvijā līdz šim nav īstenota. Līgums paredz ne tikai kopīgu pasākumu īstenošanu, bet arī izstāžu un zināšanu apmaiņu. Muzeji jau iepriekš veiksmīgi īstenojuši kopīgus projektus. Cēsu muzeja direktore Ināra Bula “Druvai” […]

Nākotnes redzējums par bioloģisko pārtiku

08:26
12.04.2024
30

Kā veicināt bioloģiskās pārtikas patēriņu Vidzemes bioreģionā? Ko celsim galdā 2030.gadā ģimenēs, restorānos un lielveikalos, mācību iestādēs, pansionātos un slimnīcās, bija galvenais jautājums, ko risināja pirmajā koprades darbnīcā. Vidzemes plānošanas reģiona un Cēsu novada pašvaldības organizētās trīs darbnīcas ir praktisks turpinājums pērn parakstītajam memorandam par atbalstu bioreģiona izveidei Gaujas Na­cionālā parka teritorijā. Koprades darbnīcā tikās […]

Ne tikai par bedrēm ielās, naudu kultūrai un atbalstu tūrismam

00:00
11.04.2024
49

Finansējums amatiermākslai, pašvaldības atbalsts tūrisma attīstībai, sabiedriskais transports, ielu un ceļu sliktais stāvoklis – tā ir daļa jautājumu, par ko Līgatnes pilsētas un pagasta iedzīvotāji gandrīz četras stundas diskutēja ar Cēsu novada domes vadību un Līgatnes apvienības pārvaldes pārstāvjiem. Novada domes priekšsēdētājam Jānim Rozenbergam un viņa vietniecei Inesei Suijai-Markovai nācās uzklausīt pārmetumus par tūrisma organizāciju […]

Valmierā tiekas remigranti uzņēmēji

09:22
10.04.2024
37

5.aprīlī, Valmieras integrētajā bibliotēkā pulcējās remigranti no Valmieras, Cēsu un Limbažu novada – gan jau esošie, gan topošie uzņēmēji, lai dalītos savos pieredzes stāstos un uzzinātu vairāk par grantu konkursu uzņēmējdarbības atbalstam remigrantiem. Remigranti atklāti runāja par saviem dzīves pavērsieniem, izaicinājumiem, kas bija jāpārvar, atgriežoties dzimtenē, un sapņiem, ko viņi vēlas piepildīt ar savu biznesu. […]

Nemanāma, bet tik noderīga

08:21
10.04.2024
40

Cēsīs, Torņa ielā ,ir viena no publiski pieejamām bezmaksas tualetēm. Tā darbojas ne tikai vasarā, bet arī ziemā no septiņiem rītā līdz vienpa­dsmitiem vakarā. Tikai bēda tāda, ka ne katrs pilsētas, Pils parka vai vecpilsētas apmeklētājs zina, ka šāda tualete ir, turklāt bez maksas. Tam varētu palīdzēt pamanāmas un skaidras norādes, lai ikviens, kuram tāda […]

Putni ar dziesmām atnesuši arī putnu gripu

00:00
10.04.2024
209

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) konstatējis šopavasar pirmo    putnu saslimšanas gadījumu ar augsti patogēno putnu gripu. “Mazsalacā atrasta inficēta pīle. Tas, ka viena atrasta, nedod nekādu garantiju, ka nav vairāk un nav inficēti vēl citi ūdensputni,” stāsta PVD Ziemeļvid­zemes pārvaldes vadītājs Mārcis Ulmanis un piebilst, ka pārvaldes inspektori vērtēs situāciju Veselavas pagastā, dīķī Bērzkrogā, […]

Tautas balss

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
10
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
35
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Ielāps uz ielāpa. Tā ir Birzes iela

08:19
09.04.2024
36
9
Druva raksta:

“Atkal Cēsīs remontē Birzes ielas asfaltēto daļu. Segums jau tagad sastāv tikai no ielāpiem, iznāk, ka ar lāpīšanu labo lāpīto. Vai neatmaksātos beidzot šo daļu kārtīgi atjaunot, lai mašīnām nebūtu jābrauc kā slalomistam pa pampakiem? Birzes iela ir ļoti labs ceļš, kā apbraukt centru. Atslogot satiksmi Vienības laukumā, domāju, pašvaldība taču ir ieinteresēta,” pauda autovadītājs […]

Laipns šoferis

08:19
09.04.2024
33
Druva raksta:

“Ļoti vēlējos izteikt pateicību ilggadējam “CATA” autobusa šoferim Zigmāram Balodim,viņš vienmēr ir jauks, laipns un punktuāls. Ar pasažieriem sasveicinās un ir smaidīgs, uzlabojot garastāvokli ikvienam braucējam. Daudzi šoferi no viņa varētu mācīties. Jau ilgi braucu no Jāņmuižas uz Cēsīm un vienmēr priecājos par šo autobusa vadītāju,” sacīja jāņmuižniece.

Emocijas pašiem un skatītājiem

08:18
09.04.2024
25
Druva raksta:

“Skatītāju vārdā paldies deju grupas “Viva” vadītājai Ingai Cipei un dejotājām par izcili emocionālo 25 gadu jubilejas koncertu,” ar prieku par pasākumu sacīja cēsniece Maija Ozoliņa.

Sludinājumi