Piensaimnieku kooperatīvajai sabiedrībai “Drusti” pērnais gads bijis veiksmīgs. Kooperatīvs nominācijā “Lauksaimnieku kooperācija” kļuvis par konkursa “Sējējs 2007” laureātu, turklāt pirmo gadu sasniegts vairāk nekā miljons latu liels apgrozījums.
Tomēr jaunais gads atnācis ar nepatīkamu ziņu no a/s „Trikātas siers” par sadarbības pārtraukšanu bioloģiskā piena iepirkšanā.
Agris Jansons, kurš vada kooperatīvu kopš novembra, pastāstīja, ka “Trikātas siers”, ar ko pērn uzsākta sadarbība, pārdodot tam bioloģiski ražotu pienu siera gatavošanai, atsūtījis dokumentu, kurā paziņots par sadarbības pārtraukšanu no 15. janvāra.
Šī vēsts īpaši neiepriecinoša ir tieši tiem kooperatīva biedriem, kuri šajā sadarbībā beidzot saskatīja perspektīvas bioloģiskās lauksaimniecības attīstībā, atzīst A. Jansons. Par bioloģiski iegūtu pienu pārstrādes uzņēmumi Latvijā nemaksā vairāk, pirmais augstāku cenu piedāvāja „Trikātas siers”. Taču līdz ar to bioloģiskais siers no pārējiem sieriem atšķīrās ar lielāku cenu. „Acīmredzot cena šai produkcijai ir pārāk augsta un nav pietiekami liela noieta,” spriež A. Jansons. Taču līdz ar to bioloģiskā piena realizācijas iespējas par adekvātu cenu ir kļuvušas par neskaidru un problemātisku jautājumu.
Kooperatīva darbinieki gan cer, ka, iespējams, ar laiku situācija mainīsies, jo uz šo sadarbību cerības likuši daudzi lauksaimnieki, turklāt vairāki bioloģiskā piena realizācijas iespējas dēļ pat bija kļuvuši par kooperatīva biedriem, pārtraucot iepriekšējās piena pārdošanas saistības.
„Vissāpīgāk tas ir tieši piena ražotājiem. Viņiem tika piedāvāta augstāka piena cena par bioloģisko pienu, bet, ja mums to nemaksās, arī mēs to nevarēsim nodrošināt,” skaidro A. Jansons.
Ja „Trikātas sieram” tiek pārdots bioloģiskais piens, tad pārējo savākto produkciju kooperatīvs piegādā stabilam un ilgstošam sadarbības partnerim – a/s “Rīgas piena kombināts”. A. Jansons atklāja, ka ar kombinātu tiek diskutēts par iespējām bioloģiskā piena ražotājiem maksāt vairāk, jo A. Jansons vērtē, ka ir sasniegta maksimāli augsta kvalitāte.
Kooperatīva grāmatvede Elita Brasava atzina, ka, neskatoties uz sadarbības pārtraukšanu ar „Trikātas sieru”, kooperatīvs „Drusti” ir stabils vidējais uzņēmums. Tā biedru skaits mainās minimāli un pašlaik iesaistījušies ir 260 biedri ne tikai no Cēsu, bet arī Valkas, Gulbenes un Madonas rajona.
Kooperatīvs veicina arī mazo piena lopkopības saimniecību, kurās ir no vienas līdz piecām govīm, pastāvēšanu. To apliecina
fakts, ka 150 kooperatīva biedri,
kas pārdod slaukumu ar “Drustu” starpniecību, pārstāv tieši šādas mazās saimniecības.
Arī A. Jansons piekrīt, ka darbība ir stabila. Ziemā apjomi ir mazāki, līdz ar to arī darbs mierīgāks. Ziemā vidēji dienā tiek pārdotas 16 tonnas, vasarā ap 22 tonnām.
Lai gan vēl ir ziema, A. Jansons skaidro, ka jāsāk domāt par pavasari un vasaru, kad savācamā piena apjomi būs lielāki. A. Jansons atklāja, ka tiek plānota jaunu, ietilpīgāku, modernāku un ar nerūsējošā tērauda cisternām aprīkotu piena savākšanas mašīnu iegāde: „Tas nepieciešams, lai nodrošinātu kvalitāti.” Tāpat tiek domāts, kā izstrādāt izdevīgākus piena savākšanas maršrutus. Tomēr A. Jansons apstiprināja, ka piens nemainīgi tiks savākts kā no lielajām, tā arī mazajām saimniecībām, lai gan: „Maršruti ir gari, kopējais garums ir ap tūkstoš kilometriem. Dažviet, iespējams, nerentabli braukt uz mazajām saimniecībām, bet cenšamies visus apkalpot un pienu savākt arī no mazajiem lauksaimniekiem.”
Tas, vai kooperatīvs palielināsies, atkarīgs no lauksaimniekiem. A.Jansons vērtē, ka: „tendence ir piena daudzumam palielināties. Arī saimniecību skaits palielinās, bet tas nenotiek ļoti strauji” .
E.Brasava pastāstīja, ka kooperatīvs saņem ES atbalstu ražotāju grupām, kā arī valsts atbalstu atzītajām lauksaimniecības kooperatīvajām sabiedrībām, taču citas atbalsta iespējas kooperatīvs pagaidām nav meklējis.
Kā ikvienu uzņēmēju, arī kooperatīvu ietekmē degvielas, elektrības, gāzes cenu celšanās, tomēr A.Jansons un E.Brasava vērtē, ka “Drusti” strādā ar peļņu un pērnais gads ir bijis īpaši veiksmīgs.
Komentāri