Otrdiena, 23. aprīlis
Vārda dienas: Jurģis, Juris, Georgs, Jurgita

Aktīvi maina maisiņus

Druva
23:00
20.09.2006
2

Akcijas mērķis bija aicināt iedzīvotājus ikdienā iepirkšanās vietās izmantot nevis polietilēna maisiņus, bet gan daudzkārt izmantojamus auduma maisiņus vai iepirkumu somas.

Cēsnieku aktivitāte izrādījās pārsteidzoši liela. Jau krietnu laiku pirms akcijas sākuma laukumiņā pie “Zvaigznes grāmatu nama” pulcē-jās dažāda gadagājuma cilvēki ar lielākiem un mazākiem maisiņu sainīšiem. Veidojās pat rinda pārdesmit metru garumā, un arī visu akcijas laiku tā tikpat kā neizzuda. Maisiņu maiņu atraktīvi vadīja Lienīte un Punktuālis no “Latvijas Zaļā punkta”, stāstīdami par auduma maisiņu priekšrocībām un par kaitējumu, ko plastmasas maisiņi nodara dabai.

Mainīt maisiņus ieradās ne tikai cēsnieki. Ar diviem lieliem saiņiem, kuri bija pilni ar maiņas preci – plastmasas maisiņiem, ieradās Nītaures bērnudārza vadītāja Dace Lezdiņa. Viņa pastāstīja, ka šai akcijai gatavojies viss bērnudārzs: “Izlasījām avīzē sludinājumu, ka būs šāda akcija, un nolēmām iesaistīt tajā arī bērnus. Pielikām pie sienas plakātu, lai informētu arī vecākus, kuri kopā ar bērniem aktīvi iesaistījās šajā akcijā. Nedēļas laikā izdevās savākt krietnu kaudzi maisiņu. Tagad bērni gaida auduma maisiņus, kas būs kā apliecinājums viņu pūlēm.”

D. Lezdiņa pastāstīja, ka atkritu-mu šķirošanai bērnudārzā tiek pievērsta uzmanība, un jau notikusi izlietoto bateriju vākšanas akcija. Atsevišķi tiek šķirots arī papīrs, un vadītāja, braucot uz Cēsīm, to atved uz šķirošanas laukumu Lapsu ielā.

“Pagastā uz vietas atkritumu šķirošanas konteineru nav, bet cerībā ka būs, mēs tam gatavojamies jau savlaicīgi,” piebilda D. Lezdiņa.

Daži cēsnieki bija kooperējušies maisiņu vākšanā, izvirzot vienu maiņas operācijai. Tā Aivars pastāstīja, ka pēc sludinājuma izlasīšanas viņš ar vēl diviem kaimiņiem sākuši maisiņus krāt: “Tagad saprotu, ka pirms tam rīkojāmies nepareizi, dedzinot maisiņus. Šādas akcijas ir nepieciešamas, jo trūkst informācijas par atkritumu šķirošanu. Tagad kaimiņiem iedošu pa maisiņam, kā arī padalīšos gūtajā informācijā.”

Savukārt, Maija bija ieradusies bez maisiņiem, bet ar ekoloģisko pārliecību: “Man maisiņu nav, jo es veikalos tos neņemu. Ja man kāds prasa, ko labu esmu izdarījusi dabai, varu droši teikt – nepaņēmu veikalā maisiņu.” Lienīte un Punktuālis viņu uzslavēja par zaļo domāšanu un piešķīra auduma maisiņu.

Akcijas rīkotāja “Latvijas Zaļā punkta” mārketinga un komunikācijas direktors Valdis Martinsons pastāstīja, ka šogad akcija bijusi Liepājā, Rīgā, Jelgavā un tā noslēdzas Cēsīs. Akcija pierādījusi, ka cilvēku domāšana lēnām mainās, un arvien lielāka nozīme ir zaļajai domāšanai.

“Savāktajiem maisiņu kilogramiem jau nav nozīmes, gandarījumu rada tas, ka cilvēki piedalās. Tas varbūt viņiem liks aizdomāties, ka labāk izvēlēties ekoloģiski nekaitīgāku materiālu iepirkumu maisiņus vai somas. Protams, svarīga ir arī tirgotāju nostāja, jo veikalos vajadzētu būt iespējai iegādāties auduma maisiņus, lai cilvēkam ir izvēles iespēja. Labs piemērs ir grāmatu nams „Valters un Rapa”, kas pārgājis uz papīra maisiņiem grāmatu ielikšanai.

Ceram, ka šādas akcijas vairos zaļi domājošo skaitu, un cilvēki sāks vairāk domāt par šiem jautājumiem un pievērsties dabai draudzīgam iepakojumam,” teica V. Martinsons.

“Latvijas Zaļā punkta” aktivitātes atbalsta arī “ZAAO”, kuri mainītājiem piedāvāja arī savus auduma maisiņus. Arī šis uzņēmums aktīvi nodarbojas ar sabiedrības izglītošanu atkritumu šķirošanas jomā, jau izdotas vairākas mācību grāmatas par šo tēmu.

Uzņēmuma attīstības daļas vadītāja vietas izpildītājs Kaspars Pabērzs pastāstīja, ka situācija atkritumu šķirošanas jomā uzlabojas, vien vajadzīgs laiks, lai cilvēki nonāktu līdz šādai apziņai: “Varu teikt no savas pieredzes. Mums mājās ir divi auduma maisiņi un, uz veikalu ejot, automātiski paņemas auduma maisiņš, jo tajos plānajos plastmasas maisiņos veikalā tāpat nevar neko ielikt.

Ir svarīgi, lai pircējiem veikalos būtu iespēja izvēlēties, kādu maisiņu viņš grib. Igaunijā mazo plastmasas maisiņu veikalos pie letes nav. Pircējs var izvēlēties, kādu maisiņu nopirkt – plastmasas vai auduma.”

Akcijas laikā savāktos plastmasas maisiņus “Latvijas Zaļais punkts” nogādās uz pārstrādes rūpnīcu „Nordic Plast”.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Satiekas darba devēji un ņēmēji

00:00
23.04.2024
7

Darba meklētājus Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) akcijā “Sezonas darbi” aicināja tikties ar darba devējiem. NVA Cēsu filiālē interesentus sagaidīja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD), akciju sabiedrības “Cēsu alus” un SIA “Green Line Services” pārstāvji. Divu stundu pasākumā darba devēji stāstīja ne tikai par sezonas, bet arī pastāvīga darba piedāvājumiem. Darba meklētāju netrūka. “Cēsu alus” […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē 16 izsaukumi

15:43
22.04.2024
14

Aizvadītajās trīs diennaktīs, laika posmā no šī gada 19. aprīļa plkst. 6.30 līdz 22. aprīļa plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma 16 izsaukumus – trīs izsaukumus uz ugunsgrēku dzēšanu un 13 izsaukumus uz glābšanas darbiem. Sestdien plkst. 18.04 saņemts izsaukums uz Madonas novada Cesvaines pagastu, kur divstāvu dzīvojamās mājas otrajā stāvā pie […]

Fiziskās aktivitātes - svarīgākais ieradums labas veselības uzturēšanai

15:27
22.04.2024
22

Uz jautājumu “Kurš no ieradumiem, jūsuprāt, ir vissvarīgākais veselībai?” “Mēness aptiekas” un pētījumu aģentūras “Norstat” veiktajā aptaujā 17% respondentu atbildējuši, ka tās ir regulāras fiziskās aktivitātes, savukārt 16% kā svarīgākās norādījuši regulāras veselības pārbaudes. Interesanti, ka fiziskās aktivitātes par svarīgāko ieradumu vīrieši atzinuši divas reizes biežāk nekā sievietes. Visvairāk – 25% – ar fiziskajām aktivitātēm […]

Āraiši ir īpaši, un tādiem tiem jābūt

00:00
22.04.2024
41

Āraisieši vienmēr uzsvēruši piederību īpašajai vietai Āraišiem. Jau desmit gadus aktīvākie iedzīvotāji apvienojušies Āraišu biedrībā, lai kopā risinātu ikdienas problēmas, stiprinātu identitāti un atpazīstamību, veicinātu kopienas un apkārtnes iedzīvotāju līdziesaisti, radošumu un interešu daudzveidību, paplašinātu tūrisma piedāvājumu.    Biedrības rosināti, āraisieši sanāca kopā, lai apspriestu aktuālo. Eva Koljera pastāstīja par aptaujas, kurā viedokli pau­da āraisieši, […]

Rokdarbos atmodina pavasari

00:00
21.04.2024
50
1

Dzērbenes pilī kā ik pavasari pagasta un kaimiņu rokdarbnieki un amatnieki rāda rudenī un ziemāpaveikto. Izstādes pamatu veido Dzērbenes tautas nama studijas “Dzērbe” dalībnieku darbi. “Gada laikā studijas vadītāja Inga Blauberga    iedrošinājusi, aizrāvusi pagasta sievas. Aizvien tiek apgūts kas jauns, pētītas    latviskās un Dzērbenes meistaru tradīcijas,” saka tautas nama un Dzērbenes amatu mājas […]

Grāmatas Braila rakstā, audio, palielinātā drukā un vieglajā valodā

00:00
20.04.2024
65

Cēsu pilsētas Valdemāra bibliotēkā, kas daudziem labāk zināma ar iepriekšējo nosaukumu Neredzīgo bibliotēka, grāmatas lasa ne tikai vājredzīgi un neredzīgi cilvēki, bet arī tie, kuriem citu iemeslu dēļ grūti lasīt parasto druku. Tas var būt gultas režīms pēc traumas, operācijas, pēc insulta, infarkta vai ir grūtības fiziski noturēt grāmatu rokās. Dienā bibliotēku vidēji ap­meklē 10 […]

Tautas balss

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
33
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
17
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
35
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
29
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
43
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Sludinājumi