
FOTO: lsm.lv
Laiks ir vēss un lietains, dažviet uz laukiem pat turas ūdens, daudzviet augsne ir pārmitra. Ja nav noķerts mirklis, lai iestādītu kartupeļus, ko darīt, “Druva” lūdza padomu Agroresursu un ekonomikas institūta Priekuļu pētniecības centram. Atbildi sagatavoja pētniece Mg. biol. Lāsma Rābante-Hāne un vadošā pētniece Dr. agr. Ilze Skrabule.
Pētnieces atzīst, ka katrs gads lauksaimniekiem un mazdārziņu īpašniekiem nes savus pārbaudījumus, arī Priekuļu pētniecības centram. “Šis pavasaris ir bijis gana auksts un nokrišņiem bagāts, taču, sekojot laika apstākļiem, mums izdevās veiksmīgi apstādīt izmēģinājumu un sēklaudzēšanas laukus,” atklāj pētnieces. Sniedzot padomu audzētājiem, tiek uzsvērts, cik svarīgi ir stādīt sertificētu sēklu, tā nodrošina bagātīgu un veselīgu ražu, novērš kartupeļu slimību izplatīšanos. Ieteicams stādīšanai paredzētos bumbuļu diedzēt, tas jāsāk vairākas nedēļas pirms stādīšanas, gaismas asni ir izturīgāki pret augsnes patogēniem, kas var būt mitrā, īpaši pārmitrā, augsnē. Tagad tas nokavēts, tomēr ir daži padomi, ko pētnieces iesaka katram kartupeļu stādītājam.
Atbilstoši stādīšanas apstākļi un kopšana
Ja kartupeļi vēl nav iestādīti, ir pēdējais brīdis to izdarīt, jo vispiemērotākais laiks ir no aprīļa līdz maija beigām. Tomēr ir svarīgi pārliecināties, vai zeme ir pietiekami iesilusi un nav pārmitra. Ja pēc iestādīšanas līst un augsne kļūst mitra, pat ļoti pārmitra, laikā, kad tā sāk apžūt un var uzbraukt uz lauka, noteikti jāecē vai jāvago, lai nepieļautu veidoties augsnes garozai. Stipra, cieta augsnes garoza vēl vairāk ierobežo gaisa piekļuvi bumbulim, gandrīz vai iemūrē kartupeli vagā. Atbilstoši laika apstākļiem un augsnes mitrumam kartupeļi jāvago ik pēc 7-10 dienām, tā nodrošinot irdenu augsni un ierobežojot nezāļu izplatību. Vagošanu turpina, līdz laksti starp vagām sakļaujas.
Pēc tautas nostāstiem, kartupeļus labāk stādīt laikā, kad kastaņas zied, taču ir arī amizantāki ticējumi par to, ka kartupeļus stāda, ja var ar basām kājām pa lauku staigāt. Optimālā augsnes temperatūra kartupeļu stādīšanai ir ap +7°C līdz +10°C. Ir arī ticējums, ka, stādot kartupeļus, ir svarīgi ne tikai skatīties vagā, bet arī augšup. Ticējums vēsta: ja debesīs ir gubu mākoņi, būs gaidāma bagātīga raža.
Slimības un kaitēkļi
Kartupeļu lauks regulāri jāapseko, lai laikus konstatētu nevēlamos viesus, kā, piemēram, Kolorado vaboli jeb kartupeļu lapgrauzi. Ja kaitēklis ir, jāsteidz to nolasīt vai lielākās plātībās jāizmanto atļautie augu aizsardzības līdzekļi. Īpaši kartupeļu lapgrauzis iecienījis siltas, saulainas dienas. Lai pasargātu kartupeļus no kaitēkļiem, blakus vagām var iesēt samtenes, sējas kaņepes vai kliņģerītes, kuru izdalītās ēteriskās vielas atvaira šos kartupeļu mīļus.
Slapjā vasarā ir paaugstināts risks, ka stādījumos izplatīsies lakstu puve. Arī šai slimībai ir pieejami atļauti augu aizsardzības līdzekļi, taču galvenais ir ņemt vērā šķirnes izturību. Agrākas šķirnes parasti ir mazāk pakļautas lakstu puvei, jo ražu ir izveidojušas līdz jūlija vidum, kad slimība vēl nav sasniegusi kulmināciju. Lakstu puvei vairāk pakļautas vidēji agrās un vidēji vēlās šķirnes, tāpēc īpaši svarīgi izvēlēties izturīgas šķirnes un veikt aizsardzības pasākumus, lai saglabātu veselīgu ražu. Ja stāda diedzētu kartupeļu sēklu, arī var izvairīties no lakstu puves bojājumiem, jo raža būs izveidojusies pirms slimības izplatības, diedzētu kartupeļu ražas bumbuļi būs lielāki.
Citas nianses
Kartupeļu vagas var mulčēt ar salmiem vai zāli, tā uzturot dabisko augsnes līmeni un pasargājot no kaitēkļiem un slimībām.
Komentāri