Aizvadītais mēnesis, kā allaž, Cēsu rajona tiesas tiesnešiem bijis ļoti darbīgs. Februārī publicēti 12 anonīmie Krimināllikuma, 20 Civillikuma un desmit Administratīvā pārkāpuma lietu nolēmumi. Kā vienmēr netrūkst to, kuri, lietojuši alkoholu, jūtas īpaši drosmīgi un vēlas kaut kur doties, vadot transporta līdzekli. Policija pie stūres alkohola reibumā regulāri pieķer vairākus transportlīdzekļu vadītājus – citudien piecus, citu – septiņus, gadās arī pa vienam. Alkohola vai narkotisko vielu reibumā notiek arī avārijas ar cietušajiem, un, protams, vainīgie šoferi saņem Krimināllikumā noteikto sodu. Pēc tam dažs no viņiem jautā – vai nav paredzēta kāda amnestija, likumu grozījumi, kas sodu mīkstinātu un ļautu agrāk atgūt transportlīdzekļa vadīšanas tiesības, jo tās, lūk, nepieciešamas arī darba pienākumu veikšanai – tātad ģimenes uzturēšanai, taču par ģimeni der padomāt, pirms spert tik neapdomīgus soļus.
Februārī izskatītas trīs lietas, kurās autovadītāji sēdušies pie stūres alkohola reibumā, par laimi, šoreiz nav notikušas avārijas un neviens nav cietis. Viens gadījums bijis Cēsīs, viens Jaunpiebalgā, bet vēl kāds Priekuļu novada Liepas pagastā. Sodi dzērājšoferiem ir atšķirīgi, tomēr visiem vienojošās ir piespiedu darba stundas, un tiem, kuriem ir bijušas autovadītāju tiesības, tās uz laiku atņemtas. Savukārt vienam no aizturētajiem piespriests sods, kas paredz īslaicīgu brīvības atņemšanu.
Netrūkt arī tādu viltnieku, kas klusībā iekāro citam piederošu mantu. Kāds zādzību veic gaišā dienas laikā, cits klusītēm zogas tumsas aizsegā. Regulāri sastopam pārgalvīgos, kuri naski dodas uz veikalu cerībā, ka nepamanītam izdosies nozagt kādu grādīgo dziru. Arī pagājušā mēnesī tiesa nospriedusi kādam kungam par līdzīgu gājienu piešķirt piespiedu darbu cerībā, ka darbs izaudzinās. Zādzība, kura saistīta ar alkoholu, notikusi arī Priekuļu novada tenisa kortos. Tur kāds garnadzis, būdams alkohola reibumā, izrādījies gana drosmīgs, lai uzlauztu durvis un iekļūtu tenisa kluba telpās. Tur vīrietis nozadzis dažādas mantas, naudu vairāk nekā 500 eiro un nepakautrējies no bāra paņemt vairākus dārgus alkoholiskos dzērienus. Kas zina, varbūt tādu “varoņdarbu” ar lētu šņabi nav vērts atzīmēt!
Ar uzskaitīto iztiesāto zādzību lietu saraksts nebeidzas, un gadījumi ir interesanti. Negodīgie darījumi – datorzādzība, metāllūžņu piesavināšanās un mēģinājums ielauzties kādā Vecpiebalgas privātmājā kā īstam burlakam nākas, ja ne pa skursteni, tad pa jumtu gan, – visi beigušies nelāgi. Zagļi tā vai citādi noķerti un tiesāti.
Kurš gan nezina, ka rati jātaisa ziemā, bet ragavas vasarā, taču, lai šādu projektu uzsāktu, vajag labu materiālu. Raugoties uz nākamajiem tiesas lēmumiem, top skaidrs, ka dažiem “čakliem” saimniekiem labākie koki aug nevis pašu, bet kaimiņu mežā. Tā kāds kungs Braslas upes aizsargjoslā patvaļīgi nocirtis trīs sausas egles, nodarot kaitējumu 116,10 eiro vērtībā. Savukārt daudz vairāk materiāla vajadzējis kādam Amatas novada Drabešu pagasta iedzīvotājam. Tā, labi nolūkodams cērtamās priedes, saimnieks kāpis traktorā, paņēmis piekabi, ielicis zāģi un, pārzāģējis norobežojošo ceļa barjeru, devies VAS “Latvijas valsts meži” virzienā. Nogāzis desmit priedes, saimnieks tās sagarinājis, ielicis piekabē un svilpodams aizvedis mājās. Prieks bijis īss, jo policija drīz vien nākusi uz pēdām. Nu kungam jāstrādā piespiedu sabiedriskie darbi. Darbi ir noteikts skaits stundu, ko gada laikā iespējams atstrādāt, taču skaistās, gadu desmitiem augušās priedes nekas vairs neatgriezīs.
Daudz neparastāks gadījums saistīts ar līzingkopmāniju AS “mogo”. Nelielai atkāpei jāsaka, ka 2016. gada oktobrī Zviedrijas zīmols “Halens” veica pētījumu un konstatēja, ka 60 % Latvijas iedzīvotāju preču un pakalpojumu iegādei izmanto kreditēšanas un līzinga pakalpojumus. Savukārt gandrīz trešdaļa Latvijas iedzīvotāju, proti, 27,3 %, uz nomaksu iegādājas preces, kuru vērtība nepārsniedz 100 eiro. Pētījums liecina, ka vairums aptaujāto (43,3 %) iegādājas preces uz parāda retāk nekā reizi gadā, bet 16,5 % respondentu izmanto kreditēšanas un līzinga pakalpojumus reizi gadā vai mazliet biežāk. Aptauja parāda, ka parasti kreditēšanas pakalpojums tiek izmantots mēbeļu, elektronikas un sadzīves tehnikas iegādei, taču Cēsu rajona tiesa izskatījusi gadījumu, kurā jauns vīrietis ar AS “mogo” noslēdzis līgumu, kā rezultātā savā īpašumā ieguvis 2001. gada “BMW 320”. Mašīnas vērtība tobrīd bijusi 3570 eiro. Interesanti, ka vīrietis drīz pēc mašīnas iegūšanas aizdzinis to uz mežu, izjaucis detaļās, kuras vēlāk realizējis. Nezin gan, vai šāda rūpala bija tā vērta, ja tagad puisim nav ne mašīnas, ne naudas, toties ir kriminālsodāmība, parāds un 70 stundas sabiedriskie darbi.
Mūsdienās vardarbība pret bērnu ir kļuvusi par nopietnu problēmu, kas nomāc un uztrauc gan vecākus, gan profesionāļus. Pētījumi liecina, ka vairāk nekā trešā daļa bērnu cieš no vardarbības. Arī Cēsu rajona tiesa izskatījusi gadījumu, kurā tēvs cietsirdīgi un vardarbīgi izturējies pret savu mazgadīgo dēlu. Būdams aizkaitināts, vīrietis bērnam iesitis ar siksnu pa galvu. Zēnam pēc sitieniem izveidojušies asins izplūdumi actiņu plakstiņos, ādas nobrāzumi sejā un psihiskas ciešanas. Tiesa bērna tēvam noteikusi sodu: 250 stundas piespiedu darbu un probācijas uzraudzību divu gadu garumā.
Komentāri