Pagājušajā gadā būtiski pieaudzis pabeigto kriminālprocesu un apsūdzēto personu skaits par kontrabandu, liecina prokuratūras sagatavotais pārskats par pagājušā gada darba rezultātiem.
Par kontrabandu pērn prokuratūrā apsūdzības uzrādītas 141 personai, bet pabeigto procesu skaits bija 111, savukārt gadu iepriekš apsūdzētas tika 73 personas, bet pabeigto procesu skaits bija 66.
Ja raugās teju desmit gadu griezumā, tad, piemēram, 2000.gadā par kontrabandu apsūdzētas tika vien astoņas personas, bet pabeigto kriminālprocesu skaits bija vien trīs.
2009.gadā pieaudzis arī pabeigto procesu un apsūdzēto personu skaits par noziedzīgiem nodarījumiem uzņēmējdarbībā. Pērn par šādiem likumpārkāpumiem apsūdzētas tika 454 personas, bet pabeigto procesu skaits bija 399, bet 2008.gadā – attiecīgi šie skaitļi bija 428 un 349.
Prokuratūras apkopotā informācija liecina, ka pērn nedaudz samazinājies apsūdzēto personu skaits par izvairīšanos no nodokļu nomaksas, lai gan, iespējams, tas daļēji izskaidrojams ar Valsts ieņēmumu dienesta Finanšu policijas pārvaldes (FPP) izmeklētāju zemo darba produktivitāti šādu lietu izmeklēšanā. Pērn pēc attiecīgā likuma panta tika apsūdzētas 52 personas, bet gadu iepriekš – 71.
Jau ziņots, ka ģenerālprokurors Jānis Maizītis šonedēļ virsprokuroru sanāksmē netieši norādīja uz FPP zemo darba produktivitāti lietu izmeklēšanā par izvairīšanos no nodokļu nomaksas un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju.
Viņš norādīja, ka FPP pēdējā laikā visai bieži nāk klajā ar skaļiem paziņojumiem par atklātajiem noziegumiem noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanā, taču līdz prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai nonāk ļoti maz lietu. Maizītis apliecināja, ka tiešām FPP uzsāk procesus par apjomīgiem nelikumīgiem darījumiem, taču procesa uzsākšana ir tikai izmeklēšanas sākumposms. No pagājušajā gadā 20 uzsāktajām lietām tikai trīs ir nodotas kriminālvajāšanas uzsākšanai. Jautājums esot, cik lielā mērā iestāde var šo lietu izmeklēt.
Pagājušajā gadā par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu kopumā valstī uzsākti 69 kriminālprocesi, kas ir krietni mazāk nekā 2008.gadā, kad tika uzsākti 109 procesi. Prokuratūrā pērn apsūdzību celšanai saņemtas 15 lietas, bet uz tiesu nodotas 16 krimināllietas 37 personu apsūdzībā. Izmeklēšanā prokuratūrā vēl atrodas septiņas lietas.
Maizītis atzīmēja, ka pagājušā gada laikā samazinājies iesniegto ziņojumu skaits par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu.
FPP esot arī uzkrājies ļoti liels procesu skaits par izvairīšanos no nodokļu nomaksas. “Cik ilgi tas var uzkrāties, vienā brīdī pienāk tā kritiskā robeža,” sprieda Maizītis. Šie jautājumi jau esot pārrunāti ar FPP vadību, tomēr nekas būtiski nav mainījies. Maizītis uzskata, ja izmeklētājam ir uzkrājies liels skaits šo izmeklējamo lietu, viņš var izvairīties no citu lietu izmeklēšanas.
Ģenerālprokurors aicina Saeimas deputātus un politiķus domāt par šo jautājumu – ja lietas netiks izmeklētas, kā tiks atgūti valstij nodarītie materiālie zaudējumi.
Kopumā pagājušajā gadā dažādu noziedzīgu nodarījumu rezultātā radīti zaudējumi 10,59 miljonu latu apmērā, cietušajiem atlīdzināti 713 056 lati, bet arests uzlikts 174 675 latu apmērā. Salīdzinājumā ar trim iepriekšējiem gadiem pērn šīs summas samazinājušās. Piemēram, 2006.gadā noziedzīgo nodarījumu rezultātā tika radīti zaudējumi 20,13 miljonu latu apmērā, 2007.gadā – 17,48 miljonu latu apmērā, bet pērn – 14,49 miljonu latu apmērā.
Pēc LETA
Komentāri