Krimināllietu saistībā ar 2007.gada jūnijā Siguldas policijas iecirknī no gūtās galvas traumas miruša uzņēmēja Kaspara Ieviņa-Brambja fizisku ietekmēšanu Rīgas pilsētas Zemgales priekšpilsētas tiesa turpinās izskatīt 15.septembrī plkst.10.
Vakar notikušajā sēdē nopratināts viens liecinieks un pārbaudīts lietiskais pierādījums – videoieraksts no novērošanas kamerām spēļu zālē “Bumerangs”, kurā uzņēmējs atradies neilgi pirms nāves iestāšanās.
Nākamā tiesas sēde tagad plānota 15.septembrī plkst.10, kad iecerēts turpināt liecinieku uzklausīšanu.
Šajā lietā apsūdzēti divi toreizējie Siguldas policisti – 1962.gadā dzimušais Juris Stepiņš un 1958.gadā dzimušais Jurijs Rudakovs. Lietas iztiesāšana tika tika sākta jau šā gada 10.februārī, kad abi apsūdzētie žurnālistiem kategoriski noliedza, ka būtu fiziski ietekmējuši mirušo uzņēmēju.
Par cietušajiem atzītos uzņēmēja tuviniekus tiesā pārstāv advokāts Saulvedis Vārpiņš. Viņš iesniedzis pieteikumu par kompensācijas piedziņu no apsūdzētajiem par labu cietušajiem. Prasītās kompensācijas apmērus gan Vārpiņš žurnālistiem iepriekš atteicās izpaust, norādīdams, ka lietas iztiesāšanas gaitā tie var arī mainīties.
Kā vēlāk noskaidroja aģentūra LETA, saskaņā ar minēto pieteikumu cietušie no Rudakova un Stepiņa vēlas piedzīt morālā kaitējuma kompensāciju 200 000 latu apmērā. Tāpat kompensācijas pieteikumā no abiem bijušajiem policistiem prasīts piedzīt 16 355 latus lielus uzņēmēja bēru izdevumus, mantiskos zaudējumus mirušā vīrieša dēla rehabilitācijai 3713 latu apmērā un vēl aptuveni 73 600 latus, kurus uzņēmējs, pēc cietušo domām, būtu nopelnījis, būdams dzīvs, laika posmā no 2007.gada 18.jūnija līdz 2009.gada 31.janvārim.
Pēc aģentūras LETA rīcībā esošajām ziņām, mirušā uzņēmēja sieva pieteikumā par kompensācijas piedziņu arī prasījusi no policistiem katru mēnesi piedzīt 4000 latu mantiskos zaudējumus līdz brīdim, kamēr viņa būs noslēgusi jaunas laulības. Tāpat no Stepiņa un Rudakova tiek prasīts piedzīt mirušā uzņēmēja bērnu uzturēšanai nepieciešamo minimālo līdzekļu apmēru ik mēnesi līdz 2018.gadam.
Saskaņā ar Ģenerālprokuratūras sniegto informāciju vienam no nu jau bijušajiem policistiem apsūdzība uzrādīta pēc Krimināllikuma (KL) 125.panta 3.daļas – par tīša smaga miesas bojājuma nodarīšanu, kas vainīgā neuzmanības dēļ bijis par iemeslu cietušā nāvei. Minētais likuma pants paredz sodu – brīvības atņemšanu uz laiku no trim līdz 15 gadiem un ar policijas kontroli uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās.
Tāpat apsūdzība viņam uzrādīta pēc KL 317.panta 2.daļas – par dienesta pilnvaru pārsniegšanu, ja šīs darbības izraisījušas smagas sekas vai ja tās saistītas ar vardarbību vai ar vardarbības piedraudējumu. Saskaņā ar likumu par šādu nodarījumu vainīgā persona var tikt sodīta ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz desmit gadiem vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz 200 minimālajām mēnešalgām, atņemot tiesības ieņemt noteiktus amatus uz laiku no viena gada līdz pieciem gadiem vai bez tā.
Savukārt otram bijušajam policistam apsūdzība uzrādīta pēc KL 319.panta 2.daļas – par valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, ja tā izraisījusi smagas sekas. Likums par šo nodarījumu paredz sodu – brīvības atņemšanu uz laiku līdz sešiem gadiem vai piespiedu darbu, vai naudas sodu līdz 100 minimālajām mēnešalgām, atņemot tiesības ieņemt noteiktus amatus uz laiku no viena gada līdz pieciem gadiem vai bez tā.
Kā liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija, pret trešo aizdomās turamo – Valdi Mežkungu – Rīgas rajona prokuratūrā kriminālprocess tika izbeigts noziedzīga nodarījuma sastāva trūkuma dēļ. Mežkungam tagad lietā piemērots liecinieka statuss.
Abi nu jau apsūdzētie likumsargi pēc veiktās disciplinārizmeklēšanas no darba policijā tika atbrīvoti, bet pret Mežkungu disciplinārlieta vispār netika ierosināta. Savukārt Siguldas policijas priekšnieka vietniekam tika piemērots disciplinārsods – brīdinājums par neatbilstību ieņemamajam amatam vājas padoto darba kontroles dēļ. Iepriekš medijiem gan nebija sniegta informācija par vēl kādas personas saistību ar šo lietu, izņemot trīs iepriekšminētās personas.
Uzņēmējs nomira 2007.gada 18.jūnijā policijas iecirknī. Izmeklēšanā tika noskaidrots, ka vīrieša nāves iemesls ir galvas smadzeņu trauma, kas gūta laikā, kad viņš atradies iecirknī.
Trīs aizdomās turamie Siguldas policisti – Stepiņš, Rudakovs un Mežkungs – tika aizturēti 2007.gada 27.jūnijā un sākotnēji apcietināti, bet jau jūlijā tiesa viņus atbrīvoja, kā drošības līdzekli piemērojot policijas uzraudzību.
Kā iepriekš, atsaucoties uz neoficiālu informāciju, ziņoja Latvijas Televīzija, uzņēmējs esot bijis iesaistīts kautiņā spēļu zālē. Pēc tam viņš pārradies mājās un sūdzējies par sliktu pašsajūtu. Vīrieša kaimiņi izsaukuši Pašvaldības policiju, kas cietušo nogādājusi vietējā slimnīcā. Tur viņš apsekots, taču traumas nav konstatētas. Ārsta apskate gan oficiāli dokumentos nav fiksēta. Pēc tam vīrietis nogādāts policijas iecirknī, kur naktī uz 18.jūniju miris.
LETA
Komentāri