1962. gadā dzimušai sievietei un aizskrējuši nezināmā virzienā. Kopējie zaudējumi Ls 300. Neģēļu ieguvums gan tikai 20 latu ( skaidrā naudā), jo jāšaubās, vai viņi uzdrošināsies kādam dāvināt vai piedāvāt nopirkt somu un cimdus, šalli, kosmētiku, kas atradās somā.
Šāda un līdzīga informācija policijā diemžēl tiek reģistrēta gandrīz visos Vidzemes reģiona iecirkņos un par notikušo informēti iedzīvotāji. Vēl septembrī Valkas novada laikrakstā
„Ziemeļlatvija” kāds iedzīvotājs rosināja arī citus pilsētas iedzīvotājus atbildēt uz jautājumu, vai viņi pilsētā jūtas droši un aprakstīja situāciju, kad vīrietis kāpņu telpā gados vecākam kungam no kabatas izrāvis divus latus.
Nedramatizējot situāciju, jāatzīst, ka mūsu vidū dzīvo cilvēki, kas šādus paņēmienus izdzīvošanai uzskata par gana labiem esam. Ir pilnīgi skaidrs, ka pie katra veikala, kāpņu telpā vai tumšā ielā mēs policistu nenoliksim. Tātad – ko darīt un kā mēs paši varam sevi aizstāvēt?
Uz sarunu par šo tēmu aicināju Vidzemes reģiona Valmieras iecirkņa Uzbrukuma atvairīšanas un aizturēšanas taktikas vecāko inspektoru Armandu Miķelsonu un lūdzu padomu – kā šādā situācijā rīkoties, kā neapjukt, kā aizsargāt sevi un savu īpašumu.
Piedāvāju īsu konkrētus padomus personiskās drošības uzlabošana:
-iepērkoties veikalā, nenēsāt līdzi lielas naudas summas. Ja tomēr lielāka naudas summa nepieciešama, nēsāt līdzi divus naudas makus, vienā, ko nēsājat ārējā kabatā, ielikt nelielu naudas summu, kuru uzbrukuma gadījumā arī nebūtu žēl atdot uzbrucējam pēc viņa pirmā pieprasījuma, vadoties pēc principa, ka „kapeiku dēļ” nav vērts riskēt ar dzīvību.
-Cik vien iespējams un ja ir izvēle, izvairīties no iešanas pa vientuļām ieliņām. Ja pretī nāk aizdomīgs tips, pāriet ielas otrā pusē, censties ātrāk nonākt vietā, kur ir cilvēki un iejukt pūlī
-Veikalos un citās publiskās vietās „neplātīties” ar naudu, neizrādīt lielas naudas summas svešiem cilvēkiem, kurus varētu ieinteresēt jūsu maka saturs.
-Reālu draudu gadījumā labāk necensties tēlot varoni, bet atdot prasīto.
-Pēc uzbrukuma censties maksimāli precīzi atcerēties uzbrucēja pazīmes, virzienu, kurā pēc uzbrukuma dodas persona. Iespējami drīzāk par notikušo informēt policiju, minot uzbrucēja pazīmes un virzienu, kurā viņš devies.
-Ieteicams kabatā nēsāt pāris sauju smilšu vai sāls, kuras nepieciešamības gadījumā varētu iemest acīs (sejā) uzbrucējam, jo tādā gadījumā jums tiks dotas dažas sekundes laika, lai aizbēgtu no notikuma vietas.
Jāatceras, ka par katru uzbrukumu noteikti jāinformē policija, tādējādi jūs pasargājat sevi un citus cilvēkus no atkārtotiem šāda ļaundara „izlēcieniem”.
Dace Jukāma Valsts policijas Vidzemes reģiona policijas pārvaldes Prevencijas grupas vecākā inspektore
Komentāri