Vakar notika kārtējā Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) sēde, kurā tika skatītas sūdzības par balsu skaitīšanu pašvaldību vēlēšanās. Šoreiz komisija vērtēja sūdzība par iespējamiem pārkāpumiem Liepājā un Ogres novadā.
Sēdē 13.jūnijā CVK noraidīja sūdzības par balsu skaitīšanu astoņu pašvaldību vēlēšanās, sūdzība par pārkāpumiem Riebiņu novadā tika atsaukta, bet sūdzība par Līvānu novada pašvaldības vēlēšanām – atstāta bez izskatīšanas.
Visvairāk dažādu rakstura pārkāpumu savā sūdzībā bija norādījuši Jūrmalas domes deputātu kandidāti Ģirts Trencis (TP), Inese Aizstrauta (LZP), Juris Griķis (TB/LNNK), Jānis Kuzins (PCTVL) un Māris Mežapuķe (SC). Sūdzības iesniedzēji bija fiksējuši vairākus balsu pirkšanas mēģinājumus Kauguros, kad vēlētājiem esot dalītas krējuma burciņas un citi labumi.
Kā apgalvoja Aizstrauta, bariņš čigānu tautības vēlētāju pēc nobalsošanas vēlēšanu komisijai esot prasījuši naudu, kura viņiem it kā tikusi apsolīta, bet, nesaņēmuši samaksu, viņi mēģinājuši aiznest līdzi balsošanas urnu.
CVK priekšsēdētājs Arnis Cimdars paskaidroja, ka CVK kompetencē neietilpst balsu pirkšanas un priekšvēlēšanu aģitācijas pārkāpumu izmeklēšana – par tiem ir jāziņo tiesībsargājošajām iestādēm.
CVK atzina, ka priekšvēlēšanu laikā Jūrmalas vēlēšanu komisija ievietošanai CVK mājaslapā bija sniegusi aplamu informāciju par nobalsojušo skaitu, saskaitot kopā balsotājus pašvaldības un Eiropas Parlamenta vēlēšanās. Šī kļūda tikusi labota.
CVK sēdē tika skaidroti vairāki pārpratumi, kas bija radušies novērotājiem, kuriem pašiem likums nedod tiesības apstrīdēt vēlēšanu rezultātus. Šādas tiesības ir tikai deputātu kandidātiem un vēlēšanu sarakstu iesniedzējiem.
Asas domstarpības starp novērotājiem un vēlēšanu komisiju bija, piemēram, Olaines novadā, kur partijas “Par dzimteni” novērotāji bija ieradušies ne tikai ar fotoaparātiem, bet arī ar binokļiem, un pieprasīja pārvietot vēlēšanu urnu tā, lai viņiem būtu redzams, ka vēlēšanu aploksnes tiešām tiek tajā iemestas.
Saulkrastu novadā novērotāji ir bijuši ļoti acīgi un iesnieguši policijai vairākas sūdzības par laikā nenovākto priekšvēlēšanu aģitāciju. Sevišķas problēmas esot radījis kāds “Tēvzemei un brīvībai”/LNNK priekšvēlēšanu aģitācijas plakāts, kas no iekšpuses bija ievietots sarga būdā, kuras atslēgas bija grūtības atrast.
Partijas “Jaunais laiks” pilnvarotā persona Ina Dūda lūdza CVK atcelt vēlēšanu rezultātus Viļānu novadā, jo ir ierosināts kriminālprocess par vēlētāju balsu pirkšanu pret “Saskaņas centra” deputāta kandidātu Artūru Ornicānu.
Tautas partijas deputāta kandidāts Jānis Kupris atsauca savu sūdzību, kurā tika apšaubīta balsu skaitīšana Riebiņu novadā tikai tāpēc, ka viena vēlēšanu komisijas locekle ir deputāta kandidāta dzīvesbiedre.
CVK atstāja bez izskatīšanas Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) kandidātes Natālijas Veibas sūdzību par balsu skaitīšanas protokolu Līvānu novadā, jo tajā esot "par maz balsu ZZS sarakstam”.
Kopumā CVK bija iesniegtas un 13.jūnijā tika vērtētas sūdzības par vēlēšanu rezultātiem desmit pašvaldībās – Jūrmalā, Alojas novadā, Babītes novadā, Ķekavas novadā, Līvānu novadā, Olaines novadā, Madonas novadā, Riebiņu novadā, Saulkrastu novadā un Viļānu novadā.
Šajās vēlēšanās pirmo reizi spēkā ir nosacījums, ka vēlēšanu rezultāti vispirms ir apstrīdami CVK, nevis tiesā. Līdz ar to CVK, izskatot sūdzības, uzklausīs gan sūdzību iesniedzējus, gan vēlēšanu komisiju pārstāvjus.
Saskaņā ar Pilsētas domes, novada domes un pagasta padomes vēlēšanu likumu vēlēšanu komisiju lēmumus par vēlēšanu rezultātu apstiprināšanu CVK var apstrīdēt triju darbdienu laikā. Tiesības iesniegt šādu sūdzību ir kandidātu sarakstu iesniedzējiem un deputātu kandidātiem.
CVK saņemtās sūdzības jāizskata triju dienu laikā. Savukārt CVK lēmumu triju darbdienu laikā iespējams pārsūdzēt Administratīvajā apgabaltiesā, kurai lieta jāizskata septiņu dienu laikā. Tiesas pieņemtais lēmums ir galīgs un vairs nav pārsūdzams.
LETA
Komentāri