Pirmdiena, 15. jūlijs
Vārda dienas: Egons, Egmonts, Egija, Henriks, Heinrihs

Vēl meklē pusdienu īstos gatavotājus

Mairita Kaņepe
00:00
03.11.2016
31
Img 7446 1

Teju neticami jaukas pārvērtības šajā rudenī notikušas triju Cēsu skolu ēdnīcās. Sākumklašu bērnu vecāki, it īpaši mammas, pat nespēj noticēt tādam brīnumam. Puika beidzot ēd skolas ēdnīcā gatavotās pusdienas, ēd pat zupas, no kurām mājās atsakās. Tādas atsauksmes – ne vienu vien – “Druvai” šoruden nācies dzirdēt no skolēnu vecākiem, klašu audzinātājiem, apstiprinot bērnu sacīto. Bērni stāsta vecākiem ne tikai to, ka viņiem daudz labāk garšo skolas virtuvē pagatavotais, bet arī to, ka pusdienās tiek apēsts teju viss, kas galdā likts.

“Īsajos starpbrīžos neļaujam bērniem darboties ar mobilajiem tālruņiem, tie pārāk novērš uzmanību. Pusdienu starpbrīdī bērni var lietot tālruņus, un ne viens vien ar tiem fotografē, sūtot vecākiem bildes par skolas dzīvi,” stāsta 5. klases audzinātāja Lelde Leja. Viņa piebilst, ka pirmo reizi pati ierosinājusi nofotografēt ēdamgaldu pēc pusdienām – ar visiem izēstiem šķīvjiem un tukšajām bļodām. Bērni, apjaušot, cik ļoti mammas priecē tāda reportāža no ēdnīcas, paši ik palaikam vēlas viņām uz darbu aizsūtīt foto, kurā redzams izēsts šķīvis. Tādas reportāžas top Cēsu Pilsētas vidusskolā, kur šajā mācību gadā Cēsu novada pašvaldība konkursa kārtībā devusi atļauju strādāt ēdināšanas uzņēmumam “Žaks 2” no Rīgas.

Savukārt labu slavu Cēsīs par raiskumietes Broņislavas Čudorānes vadīto uzņēmumu “Ozolaine” tagad ar prieku izplata Pastariņa skolas audzēkņu mammas, tālrunī rādot radiem un draugiem bērnu sūtītās reportāžas no pusdienu starpbrīžiem ēdnīcā. Mazās meitenītes sevišķi jūsmojušas par saldo ēdienu noformējumu. Pavārs un viņa palīgi kādu dienu parūpējušies arī, lai putukrējums šķīvī rāda smaidīgu sejiņu uz dzērveņu ķīseļa fona.

Skolotāja Lelde Leja, kura sākusi 5. klases audzināšanu Pilsētas vidusskolā, stāsta, ka bērnu ģimeņu ēšanas paradumi atšķiras. Ja makaronus ar sieru vai griķus viņas audzināmajā klasē vairums ciena, tad svaigu dārzeņu salātus daudzi bērni nav raduši ēst. Viņi pret svaiga dārzeņa garšu ir diezgan vienaldzīgi. Īpašs izņēmums esot zēns, kura ģimene ir veģetārieši. Puisēns pusdienās vienmēr gardi paēdis. Kad citi jau aizspurguši no pusdienu galda, viņam tiek arī klases kopgaldā liktā lielā salātu bļoda. Starpbrīža 25 minūtēs tās saturu viņš drīkst mazināt nesteidzoties.

Tāpat kā sākumklases, arī 5. un 6. klases skolēni Cēsu Pilsētas vidusskolā ēd pie jau saklāta kopgalda. Sākot no 7. klases, skolēni organizētai ēdināšanai diez ko negrib piekrist, tāpēc pusdienu starpbrīdī labāk pastāv 10 – 15 minūtes rindā un pie ēdienu letes paši nosaka porciju lielumu un saturu. Skolas direktore Aija Sīmane novērojusi, ka lielākā daļa tomēr ēd gandrīz to pašu, ko pavāre sagatavojusi kompleksajās pusdienās. Tātad pusaudžiem nenākas maksāt vairāk. Skolēni var paēst divus ēdienus un padzerties par tiem pašiem 1,42 eiro.

Cēsu novada dome, šovasar dažās pilsētas skolās nepagarinot līgumu ar līdzšinējiem ēdināšanas uzņēmumiem, ir noslēgusi ēdināšanas uzņēmēju tautā tā saukto – lietuviešu ēru. Tā Cēsīs ilga vairākus gadus. Pagājušajā mācību gadā vienam no uzņēmumiem pašvaldība izteica pretenzijas par līguma punktu neievērošanu attiecībā uz produktu izvēli skolas kopgaldam Cēsu Profesionālajā vidusskolā. Līdz līguma laušanai nenonāca, bet, mācību gadam beidzoties, ēdināšanas uzņēmēji vairs nevarēja cerēt uz tālejošu sadarbību.

Cēsu Pilsētas vidusskolas ēdnīcā, kura apkalpo arī Cēsu Valsts ģimnāziju, tagad strādā SIA “Žaks-2”. Līguma termiņš ir līdz mācību gada beigām ar iespēju pagarināt vēl, ja nebūs pretenziju par ēdināšanas kvalitāti. Cēsu 2. pamatskolā noslēgts līgums ar SIA “Merits”. Termiņš līdz mācību gada beigām ar iespēju pagarināt vēl uz diviem gadiem, ja nebūs pretenziju par ēdināšanas kvalitāti.

Uzņēmēju cīņa par iespēju strādāt Cēsu 1. pamatskolas virtuvē turpinās. Pašvaldība ar cēsnieces I.Jansones individuālo ēdināšanas uzņēmumu “Gā.Jē.ER.Dē” noslēgusi līgumu par darba turpinājumu līdz iepirkuma konkursa rezultātu izvērtēšanai pašvaldībā un lēmuma pieņemšanai.

Līdzīgi ir Cēsu Profesionālajā vidusskolā un Draudzīgā Aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzijā. Uzņēmums “Aniva” var likumīgi strādāt, bet līdz iepirkuma rezultātu papildu izvērtēšanai un galīgā lēmuma pieņemšanai vēl jāgaida. Arī pēc skolēnu brīvlaika šādi pagaidu līgumi ir spēkā, jo uzņēmēji, galvenokārt no Rīgas, kas piedalījušies pašvaldības izsludinātajā iepirkuma konkursā, negrib palikt bešā. Konkursā neuzvarējušās firmas ir sūdzējušās Rīgā, Iepirkumu uzraudzības birojā, apšaubot, vai pašvaldība no konkursa dalībniekiem ir izraudzījusies īsto. Par rīdzinieku sakāpināto interesi par pakalpojumu sniegšanu ārpus galvaspilsētas liecina arī tas, ka uz darbu vienā un tajā pašā Cēsu skolu ēdnīcā šovasar pretendējuši pat seši uzņēmumi.

“Ēdināšanas uzņēmumi Latvijā attīstās, to ir jau pietiekami daudz. Katrs uzņēmums ir ieinteresēts, lai pakalpojumus varētu sniegt vēl vairāk. Līdz ar to būs lielāka preču un finanšu aprite,” konkurences palielināšanos ēdināšanas sfērā komentē Cēsu novada domes izpilddirektors Jānis Goba.

Viņš uzsver, ka pašvaldība būs nepiekāpīga un nepakļausies spiedienam, jo tās interesēs ir slēgt līgumus ar uzņēmumiem, kuri skolēniem spēs sagādāt garšīgus produktus, un pusdienas būs gatavojis pavārs, kurš virtuvē strādā ar mīlestību.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

…no Amatas uz Tūju un tālāk – prom vasarā!

05:17
03.07.2024
38

Skanīgs, sportisks un zaļš šogad izvērtās mācību gada noslēgums Amatas pamatskolā. “Baudījām programmas “Latvijas skolas soma” kultūr­izglītojošās pr­og­ram­mas “Leģendas mūzikā” un “Instrumentu karnevāls”. Skolas direktoram Valdim Nītiņam izdevās ambiciozais, skolēnus tik ļoti intriģējošais divu dienu Vidzemes jūrmalas piedzīvojums: pārgājiens ar nakšņošanu teltīs, pašu gatavotām vakariņām un brokastīm,” tā par atraktīvo skolas mācību gada noslēgumu pastāsta […]

Sapnis par savu mini zoo

10:10
25.06.2024
304
1

Sandijs Polis teic – nav labākas, skaistākas un mierpilnākas vietas uz pasaules par Ieriķiem. Jaunietis ir īsts ieriķietis, te arī šogad absolvē Amatas pamatskolu. “Visa mana dzīve ritējusi pa un ap Ieriķiem. Te noteikti ir vieta, kur rast īstu mieru un ļaut vaļu emocijām. Ieriķos var iziet ārā kopā ar draugiem, bieži apmeklējam sporta laukumu […]

Jauniešiem svarīga iekļaujoša sabiedrība

06:16
19.06.2024
80

Kā jauniešus ar ierobežotām iespējām iekļaut jaunatnes darbā un sabiedrībā kopumā un kādas metodes, strādājot ar šo iedzīvotāju grupu, būtu labākās, tāda bija galvenā tēma Vidzemes nevalstisko organizāciju forumā. Pasākums Liepas jauniešu centrā “Apelsīns” pulcēja 40 pārstāvjus no Cēsu, Valmieras, Lim­bažu, Smiltenes novada un Rīgas organizācijām. Tēma ir plaša, jaunieši ar ierobežotām iespējām nav tikai […]

Švīkas sirds rotaļpagalmā

00:00
18.06.2024
52

Bērni apgūst dažādas vizuālās mākslas tehnikas, bet galvenais ir katra īpašās izpausmes Ar izstādes “Švīkas sirds rotaļpagalmā” atklāšanu CATA kultūras namā vēl vienu māksliniecisko gadu noslēdz Daigas Jirgensones vadītā mākslas darb­nīca “9 kaķi”. Izstādes atklāšana ir kā svētki pēc padarītā darba, kur bērniem ir iespēja pabūt ar saviem vecākiem un vecvecākiem, kā arī gandarījums redzēt […]

Novada skolēni sadejo Cēsīs. Lietus svētkiem netraucē

14:34
05.06.2024
123

Ap tūkstotim mazu un lielu dejotāju no visa plašā novada 1. jūnijā Cēsu Pils parka estrādē izdejoja Cēsu novada Skolu jaunatnes deju svētkus “Viņi to pa īstam prot”. Svētki notika pēc astoņu gadu pārtraukuma, pulcējot dalībniekus no pašvaldības iestāžu kolektīviem – skolām, kultūras namiem un centriem – Cēsīm, Priekuļiem, Liepas, Straupes, Zaubes, Nī­taures, Drabešiem, Jaunpiebalgas […]

Drosmīgi piedalās runas konkursā “Pūcīte”

06:08
03.06.2024
142

Uzdrošinoties, pilnveidojot publiskās uzstāšanās prasmes, runājot mikrofonā, parādot sevi plašākai auditorijai, pārliecinoties par savām spējām, kā arī sniedzot prieku paši sevi un skatītājiem, 27 pirmsskolas vecuma bērni no visa plašā Cēsu novada piedalījās izteiksmīgās runas konkursā “Pūcīte” Līgatnē, radošajā kvartālā “Zeit”. Konkursa dalībnieki pirms tam jau bija izturējuši atlasi savā pirmsskolas izglītības iestādē. Dalībniekus sagaidīja […]

Tautas balss

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
23
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Nav, no kā ietaupīt

15:13
05.07.2024
23
Seniore raksta:

“Ja cels pievienotās vērtības nodokli, tiem, kas dzīvo pieticīgi, būs vēl grūtāk. Tāpat jau no pensijas nekas nepaliek pāri, kad nopērku pārtiku. Ja tā būs dārgāka, tad vairs par dzīvokli arī nevarēšu samaksāt. No ēdiena neko ietaupīt nevaru, tāpat jau pērku tikai akciju preces,” pauda seniore.

Par ko uztraucas, par ko ne

15:13
05.07.2024
26
Iedzīvotāja raksta:

“Kad Cēsu Pils parkā notiek pasākumi, no centra līdz Festivāla ielai slēdz Lenču ielu. Un neviens neuztraucas, ka vairākas dienas Festivāla ielas iedzīvotājus traucē vēl lielāka satiksmes plūsma. Par Rīgas ielu gan visi raizējas, tur cilvēkiem neesot droši, iemītniekus traucē mašīnu trokšņi. Bet kā ar mums, kas dzīvo Festivāla ielā?” bija neapmierināta iedzīvotāja.

Apburtais loks

15:03
05.07.2024
26
1
Seniore raksta:

“Tomēr cilvēki spēj ietekmēt situāciju. Latvijas Pasts neuzdrošinās slēgt visas nodaļas, tās paliks arī laukos, lasu, pavisam 155. Tomēr 12 slēgšot, vienu no tām arī Cēsīs. Divas mūsu pilsētā neesot obligātas. Jau tā pastā bieži ir rindas, tagad būs vēl garākas. Un tad cilvēki neizvēlas šos pakalpojumus, bet Pasts tik saka, ka cilvēkiem tos nevajag,” […]

Cenas pārāk augstas

15:03
05.07.2024
30
Lasītāja O. raksta:

“Dārzeņaudzētāji saka, ka produkcija dārgāka, jo lielāks pievienotās vērtības nodoklis, kādu laiku bija pieci procenti, tad 12. Taču septiņu procentu palielinājums nav tik liels, lai piemēram, par lauka gurķiem prasītu gandrīz trīs eiro kilo­gramā. Var jau būt lielu uzcenojumu uzliek tirgotāji, tad audzētājiem jārunā ar tiem. Cenām jābūt samērīgām,” pau­da lasītāja O.

Sludinājumi