Trešdiena, 23. aprīlis
Vārda dienas: Jurģis, Juris, Georgs, Jurgita

Skolotāji vasaru izmanto, lai mācītos

Druva
23:00
23.08.2007
9

Skolotāji iejūtas skolēnu ādā, vasaras atpūtu samainot pret mācībām. Cēsu rajona pedagogi tradicionāli gūst zināšanas humānās pedagoģijas vasaras skolā. Tajā tiek spriests, diskutēts, pārrunāta pieredze par bērnu, vecāku, skolotāju dzīvi un saskarsmi. Skolotāji te ik gadu gūst praktiskus risinājumus, kā sakārtot savu pasauli, lai pie bērniem aizietu enerģijas pilns, domās līdzsvarots un fiziski možs cilvēks, padomdevējs, līdzcilvēks, skolotājs.

Rajona izglītības pārvaldes galvenā speciāliste, metodiķe Ilze Šulte pastāstīja, ka pasaulē pastāv vairāki viedokļi. Humānā pedagoģija nenoliedz nevienu, bet katrs var izmantot to, kas liekas pieņemamāks un pareizāks. Šogad humānās pedagoģijas vasaras skolā tika akcentēts garīgums, tādēļ mācībām nosaukums – “Skolotājs top redzīgs”. Bērns ienāk pasaulē ar visiem dotumiem, vecākiem un skolotājiem tie jāierauga un jāattīsta. Katrs bērns ir liela bagātība, viņā jāsaredz garīgā puse. Mūsu materiālajā pasaulē to izdarīt vēl jāmācās arī skolotājiem.

Liepas pamatskolas skolotāja, viena no vasaras skolas organizatorēm Valentīna Voiciša stāsta: “Mūsdienās skolotājs cīnās ar vējdzirnavām. Pedagogiem jāmācās, kā sadarboties ar vecākiem, ar skolēniem. Mums jāpanāk, lai viņi pieņemtu skolotājus, savukārt skolotāji vecākus, skolēnus un viņu viedokļus. Vasaras skolā sanākušie grib dzirdēt citu skolotāju pieredzi un viedokļus. Meklējam jaunus risinājums un idejas.”

I.Šulte: “Tie, kas atbrauc uz Jāņmuižu, ir jau pazīstami ar humāno pedagoģiju, lasījuši Maskavas universitātes profesora Šalvas Amonašvili darbus, runā par humānās pedagoģijas idejām. Mums liels prieks, ka atbrauca arī divas audžu mammas un trīs skolas direktori, kā arī pirmsskolas iestādes vadītāja. Ir cilvēki, kuriem mūsu piedāvājums interesē. Ik gadu te ikviens uzzina ko jaunu. Piemēram, šovasar diskutējot atklājām, ka pedagogs ļoti atšķiras no skolotāja. Izrādās, pedagogs – tas ir darbs, amats, bet skolotājs – tā ir dzīve. Abus apvienojot – ideāls rezultāts.”

Katru gadu pieredzē dalās Drustu tautskolas „99 balti zirgi” direktors Ojārs Rode, kurš šogad runāja par tēmu “Bērns kā skolotājs”. Taču tas nebija vienīgais temats, par ko diskutēt. V.Voiciša uzstājās ar tēmu “Iegūtā pārliecība ceļā pie vecākiem”, pedagoģiskās meistarības skolas lektors Kaspars Bikše skolotājus ieinteresēja par tematu “Pozitīvā pedagoģija”, karjeras centra speciāliste Ligita Embrekte par “Harmonisku personību un skolotāja misiju”, bet Drabešu internātskolas skolotāja Marija Avotiņa par tēmu “Garīgais materiālajā pasaulē”. Nodarbību laikā notika ne tikai atklātās stundas un pieredzes apmaiņa, bet arī nelieli atpūtas pasākumi. Citugad nebijušu nodarbību “Teātris – sports” organizēja Rēzeknes augstskolas humānās pedagoģijas laborante Jeļena Maijere.

Smeļoties gudrības no humānās pedagoģijas vasaras skolām, pieredzes braucienos uz Maskavu un Sanktpēterburgu Šalvas Amonašvili meistarklasē, lasot humāno pedagogu darbus, Liepas pamatskolā jau izstrādāts projekts sadarbībai ar skolēnu vecākiem. Šī projekta metodes ir balstītas uz pārdomātu, individualizētu, personisku pieeju bērnam.

“Druvai” bija iespēja vērot vienu no nodarbībām par nākotnes skolu. Dalībnieki sadalījās grupiņās un radošā improvizācijā radīja idejas par vēlamo skolu. Interesants likās variants, kurā skola tiek pielīdzināta laivai, kas peld pa upi. Pie airiem vadību uzņēmušies gan skolēni, gan skolotāji, gan vecāki. Tikai tā iespējams bērnam dot dzīvē nepieciešamo gudrību nastiņu. Upe tiek skaidrota kā sabiedrība, kurā krāces ir te lielākas, te atkal mazākas. Taču idejā galvenais – pasauli silda jauna saule – humānā pedagoģija. Cita skolotāju grupa runāja par ideju – “pedagoģiskā deja” klasē, kurā nepieciešami vienlaikus vairāki pedagogi – skolotājs, audzinātājs, psihologs. Kopā viņi spēj radīt visiem vēlamu rezultātu.

“Šādas nometnes ir derīgas ne tikai, lai labāk apgūtu humāno pedagoģiju, bet arī sevis sakārtošanai. Ir iespēja kopā ar citiem skolotājiem augt un attīstīties. Tas ir apbrīnojami, cik daudz pozitīvu emociju un ideju varēja gūt! Nometnē varēja redzēt, ka humānai pedagoģijai ir rezultāti, tai ir perspektīvas,” stāsta I.Šulte.

Šogad humānās pedagoģijas vasaras skolā piedalījās vairāk nekā 30 skolotāji, kuri gūtās zināšanas varēs izmantot mācību stundās. Par piedalīšanos vasaras skolā dalībnieki saņems apliecību. Vasaras skolu finansē Cēsu rajona padome. Pirmā vasaras skola skolotājiem ar interesi par humāno pedagoģiju notika Drustu tautskolā “99 balti zirgi”. Savukārt šogad, tāpat kā trīs iepriekšējos gadus, ar direktores Lilitas Siņicinas gādību – Jāņmuižas sākumskolā.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Lieldienu prieki bērnudārzos

05:30
23.04.2025
14

Bērnudārzu audzēkņi pirms Lieldienām aizrautīgi krāsoja un ripināja olas, gāja rotaļās un mācījās latviskās tradīcijas svētku svinēšanā. Vecpiebalgas vidusskolas direktora vietniece pirmsskolā Agita Šulca pastāsta: “Svinam svētkus tradicionāli – bērni nevis nes krāsotas olas no mājām, bet paši bērnudārzā gatavo tās vārīšanai sīpolu mizās, satinot dabas materiālos. Tad visi ejam lejā uz virtuvi, liekam olas […]

Skolas dzīve - toreiz un tagad

05:10
23.04.2025
11

Pirms Lieldienu brīvdienām Cēsu Valsts ģimnāzijā norisinājās skolas simtgadei veltīts pasākums “Mēs – toreiz un tagad”. Ar tagadējiem ģimnāzistiem tikās paliels pulciņš absolventu, kuri mēģināja šo to atcerēties no savām skolas gaitām un stāstīt, kā šeit pavadītais laiks ietekmēja profesijas izvēli un turpmāko dzīves gaitu kopumā. Tā nebija dalīšanās ar “pareizā dzīves ceļa” receptēm, drīzāk […]

Apvieno mūziku un vizuālo mākslu

06:42
17.04.2025
26

Starptautiskajos mū­zikas un mākslas svētkos “Universum” mūzikas un mākslas vidusskolā Valmierā piedalījās arī skolēni no Alfrēda Kalniņa Cēsu Mū­zikas vidusskolas un Cēsu 1.pamatskolas. Pasākumā piedalījās arī Limbažu Mū­zikas un mākslas skolas, Cēsu 1. pamatskolas, A.Kal­niņa Cēsu Mūzikas vidusskolas un Dzērbenes Mūzikas un mākslas skolas apvienotais ansamblis Ilzes Petrovskas vadībā. Pirmo reizi uzstājās arī Cēsu 1. […]

Norvēģijas skolēni gūst praksi Latvijā

06:40
16.04.2025
39

Aleksandra Bieziņa Raiskuma pamatskolā divas nedēļas viesojās četri skolēni un divas skolotājas no Norvēģijas. Jauniešiem, kuri apgūst veselības aprūpi, te bija prakses vieta. Norvēģu skolēni iesaistījās skolas ikdienā, gan aprūpējot skolēnus ar īpašām vajadzībām, viņus apģērba, palīdzēja paēst, gan piedalījās nodarbībās baseinā, radošajās darbnīcās, kā arī asistēja mācību stundās un palīdzēja bērniem socializēties. Tāpat skolēni […]

Nostāties kora priekšā, pacelt rokas. Un skan dziesma

00:00
11.04.2025
129

Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolas 4.kursa diriģēšanas programmas audzēknis Ulvis Krieviņš kļuvis par Imanta Kokara 5.Starptautiskā jauno kordiriģentu konkursa laureātu un  3.starptautiskajā Jono Aleksona jauno kordiriģentu konkursā Viļņā novērtēts kā trešais labākais.  Viņš arī ieguva speciālo balvu par vislabāk interpretēto lietuviešu dziesmu korim. Jaunajam diriģentam un pedagoģei Ivetai Lapiņai ceļš uz konkursu bijis nopietna darba rezultāts. […]

Folkloras kopa cildina Piebalgas ozolus

06:27
08.04.2025
47

Jaunpiebalgas kultūras centra folkloras kopa “Piebaldzēni” Vidzemes augstienes bērnu un jauniešu folkloras kopu reģionālajā skatē ieguvusi I pakāpi. Gatavojoties Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem, Ran­kas Kultūras namā    nemateriālā kultūras mantojuma apgūšanas un pārmantošanas programmas “Pul­kā eimu, pulkā teku” reģionālajā skatē piedalījās astoņas folkloras kopas. No Cēsu novada savu varēšanu rādīja “Piebal­dzēni”. Dalībniekiem bija […]

Tautas balss

Kaimiņu suns izkašņā puķes

15:07
23.04.2025
6
Lasītāja raksta:

“Ko darīt, ja kaimiņa suns izposta puķu dobi? Vai tiešām jāiet žēloties policijai? Lielais suns ieskrēja manā dārzā, izrakņāja pavasara puķes. Dzīvnieks jau nav vainīgs, bet bāru gan to un dzinu prom. Bet ko darīt ar suņa saimniekiem? Laikam muļķīgi bārt, viņi taču paši saprot, ka nedrīkst laist sunim skriet bez pavadas,” bēdās dalījās lasītāja.

Šodien nevajag, bet rīt

06:07
23.04.2025
12
2
Cēsniece Māra raksta:

“Lasu, ka Cēsu novadā šomēnes paredzētas sešas nekustamo īpašumu izsoles – viena Liepas pagastā, viena Jaun­piebalgas pagastā, trīs Mārsnēnu pagastā un viena Līgatnē. Saprotu, ka paš­valdībai šie īpašumi ikdienas pakalpojumu sniegšanai nav vajadzīgi. Taču nedrīkst aizmirst, kā ne reizi vien bijis, ka vispirms pārdod, pēc tam no īpašnieka atpērk, jo izrādījies, ka tomēr vajadzīgs. Gribas […]

Vazā aiz deguna

15:10
16.04.2025
19
K. raksta:

“Pēc pēdējo dienu Krie­vijas uzbrukumiem Ukrainai nepārprotami redzams, ka ASV prezidents, solot apturēt karu, izvirzījis sev pārāk augstu mērķi. Putins vazā Trampu aiz deguna, ASV kļūst smieklīgas Krievijas un visas pasaules acīs. Te nu tiks parādīts, kurš ir tas stiprais, Krievijas diktators neatkāpsies,” sacīja K. un piebilda, ka tāpēc Eiropai jākļūst divtik stiprai.

Atkal deg pērnā zāle

15:09
16.04.2025
17
44
Lasītāja raksta:

“Atkal jau dedzina kūlu! Kā nav lietus, tā kāds pamanās pielaist uguni pērnajai zālei. Tas nav izturami. Vai tiešām nav iespējams ierobežot šos nejēgas? Sadeg dažādas dzīvas būtnes – kukainīši, vardes un citas. Un var izcelties liels ugunsgrēks. Daudz nevajag, lai vējš dzirksteles aiznestu uz tālāku vietu, piemēram, šķūni, māju,” sašutusi pastāstīja lasītāja, bet nevēlējās […]

Vienmēr zied puķes

15:09
15.04.2025
15
Anna raksta:

“Priecājos par Cēsu skaistajiem puķpodiem. “Kliģenu” saimniecība prot uzpost pilsētu un noturēt to skaistu līdz ziemas salam. Puķes regulāri aprauga, apkopj, ziedi vienmēr grezni. Cik labi, ka par pilsētvidi rūpējas vietējais uzņēmums,” viedoklī dalījās Anna.

Sludinājumi