Piektdiena, 12. jūlijs
Vārda dienas: Indriķis, Ints, Namejs

Skolās pārbauda gaisa kvalitāti

Mairita Kaņepe
23:00
21.10.2015
28
Skola Gaiss 1

Veselības inspekcijas aicinātas, 14 Latvijas skolas, tajā skaitā Cēsīs un Priekuļos, iesaistījušās starptautiskā
akcijā, kurā pārbauda gaisa kvalitāti skolu telpās.

Akcija ir daļa no vēl vērienīgāka darba, ko Latvijā veic Pasaules Veselības organizācija. Tā par vienu no galvenajām problēmām skolu vidē nosaukusi iekštelpu nepietiekamu ventilēšanos, īpaši apkures sezonā.
A.Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolā un Priekuļu vidusskolā vienas nedēļas garumā trijās klašu telpās bija izvietotas mērierīces. Ar tām veica CO2 monitoringu, kā arī noskaidroja mitruma un pelējuma klātbūtni. Iegūtie dati, kopā likti, raksturos skolas telpu gaisa kvalitātes līmeni, un tiks analizēts, vai kvalitātes līmenis ir atbilstošs veselībai.

Skolas Priekuļos un Cēsīs nav izraudzītas nejauši. Abās ir notikušas būtiskas pārmaiņas. Priekuļu vidusskolā notikusi skolas siltināšana, tajā skaitā nomainot logus. Cēsu Mūzikas vidusskola pirms pusotra gada sāka strādāt no jauna radītās Vidzemes koncertzāles telpās.

Ja Priekuļu vidusskolā pēc renovācijas darbiem pieaugušie pat bez mērījumiem uzreiz sajutuši, ka skolas gaiteņos notiek labāka gaisa apmaiņa (to veicina stiklotās daļas izbūve vestibilā, bet klases ir plašas, tajās ir visas iespējas arī pēc mācību stundas atvērt logus un izvēdināt telpas), tad Cēsu Mūzikas vidusskolā skolotāji jau no pirmajām darba dienām skolas telpās izjūt radušās gaisa kvalitātes problēmas.

“Veselības inspekcijas ierašanās mūsu skolā Cēsīs bija pēc būtības, jo mēs jau gadu neatslābstam prasībās pēc gaisa kvalitātes klasēs,” uzsver A.Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolas direktors Vigo Račevskis. “Ne tikai Veselības inspekcija, arī P.Stradiņa Universitātes laboratorija ir iesaistījusies, lai mūsu skolā izpētītu ar gaisa apmaiņu saistītās problēmas. Laboranti mērīja arī, kādi ķīmisko elementu izgarojumi varētu būt samēra nesen remontētajās telpās, mērīja putekļu daudzumu. Pēc tam zinātnieki dos atzinumu par gaisa kvalitāti skolas telpās. Ļoti ceru, ka speciālisti pēc tam nāks klajā arī ar ieteikumiem, kas jāmaina pat projektēšanas un celtniecības normatīvos. Pašlaik situācija ir tāda, ka mūzikas vidusskolai paredzēto telpu projektētāji un celtnieki apgalvo – viņi būvniecības normatīvus ir ievērojuši, gaisa apmaiņai skolā jābūt labai. Mēs, kas ikdienā strādājam, to nevaram sacīt. ”

Problēmas Mūzikas vidusskolā nerodas līdz ar gadalaika maiņām vai ar cilvēku daudzumu telpās. Gaisa trūkums tiek novērots konstanti, tas saistīts ar jau izbūvētu, nepietiekamu gaisa ventilēšanas sistēmu. “Trūkst svaiga gaisa, asinīs nepienāk skābeklis, nav jēgas mācīt, jo skolēni neuztver mācīto,” situāciju kodolīgi raksturo direktors.

Skolas vadība šo problēmu jau sen darījusi zināmu ēkas saimniekiem – Cēsu novada pašvaldībai. Mūzikas vidusskolas pedagogi telpās veikuši eksperimentus, cerot panākt labu gaisu ar to pašu – mākslīgo ventilāciju. Sevišķi problemātiska tā ir individuālo nodarbību telpās, kas izvietotas jumta stāvā. Tur dabīga ventilēšana – caur logu – nav vispār paredzēta. “Mūsu pašu centieni gūt redzamus uzlabojumus nav guvuši panākumus,” uzsver V. Račevskis cerībā, ka tādus gūs ēkas celtniecības darbu pasūtītāji – Cēsu novada pašvaldība. “Pie tam skolas telpās nepietiekošs ir ne tikai CO2 līmenis, arī atbilstošs gaisa mitrums,” uzsver direktors, jo pamanīts, ka koka instrumenti skolā plaisā, stīgas trūkst biežāk. Pedagogi, stundām strādājot un neizejot no klašu telpām, sāk sev novērot alerģiskas pazīmes. Savukārt skolēni pieaugušajiem stāsta, ka, dziedot vai arī pūšot instrumentus, jūt sausumu kaklā, to, ka asaro acis.

“Šīs problēmas skolā mums ir zināmas, un Cēsu novada pašvaldība izvirzījusi prasības kā būvniekiem, tā projektētājiem,” skaidro Gints Šķenders, pašvaldības pārstāvis Vidzemes koncertzāles būves nepilnību novēršanas risinājumos. “Tā kā celtnieki apgalvo – visi normatīvi esot ievēroti, tad mēs saskatām problēmas iemeslu arī normatīvos. Gaiss skolas telpās ir, bet komforta zona, it sevišķi, lai nodarbotos ar muzicēšanu, pūstu instrumentus, ir nepietiekoša. Jēdziens par komforta zonu noteikumos nav iestrādāts, un tagad valstī jau vairākās sabiedriskās būvēs saskaras ar gaisa trūkuma problēmām.”

Gints Šķenders Cēsu Mūzikas vidusskolas telpās gaisa problēmas atrisināšanu saredz tā, ka pašvaldība izvirzīs prasības ēkas projektētājiem. Risinājums sekos – individuālo nodarbību telpās pārveidos logus, lai tie būtu atverami.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

…no Amatas uz Tūju un tālāk – prom vasarā!

05:17
03.07.2024
36

Skanīgs, sportisks un zaļš šogad izvērtās mācību gada noslēgums Amatas pamatskolā. “Baudījām programmas “Latvijas skolas soma” kultūr­izglītojošās pr­og­ram­mas “Leģendas mūzikā” un “Instrumentu karnevāls”. Skolas direktoram Valdim Nītiņam izdevās ambiciozais, skolēnus tik ļoti intriģējošais divu dienu Vidzemes jūrmalas piedzīvojums: pārgājiens ar nakšņošanu teltīs, pašu gatavotām vakariņām un brokastīm,” tā par atraktīvo skolas mācību gada noslēgumu pastāsta […]

Sapnis par savu mini zoo

10:10
25.06.2024
302
1

Sandijs Polis teic – nav labākas, skaistākas un mierpilnākas vietas uz pasaules par Ieriķiem. Jaunietis ir īsts ieriķietis, te arī šogad absolvē Amatas pamatskolu. “Visa mana dzīve ritējusi pa un ap Ieriķiem. Te noteikti ir vieta, kur rast īstu mieru un ļaut vaļu emocijām. Ieriķos var iziet ārā kopā ar draugiem, bieži apmeklējam sporta laukumu […]

Jauniešiem svarīga iekļaujoša sabiedrība

06:16
19.06.2024
78

Kā jauniešus ar ierobežotām iespējām iekļaut jaunatnes darbā un sabiedrībā kopumā un kādas metodes, strādājot ar šo iedzīvotāju grupu, būtu labākās, tāda bija galvenā tēma Vidzemes nevalstisko organizāciju forumā. Pasākums Liepas jauniešu centrā “Apelsīns” pulcēja 40 pārstāvjus no Cēsu, Valmieras, Lim­bažu, Smiltenes novada un Rīgas organizācijām. Tēma ir plaša, jaunieši ar ierobežotām iespējām nav tikai […]

Švīkas sirds rotaļpagalmā

00:00
18.06.2024
52

Bērni apgūst dažādas vizuālās mākslas tehnikas, bet galvenais ir katra īpašās izpausmes Ar izstādes “Švīkas sirds rotaļpagalmā” atklāšanu CATA kultūras namā vēl vienu māksliniecisko gadu noslēdz Daigas Jirgensones vadītā mākslas darb­nīca “9 kaķi”. Izstādes atklāšana ir kā svētki pēc padarītā darba, kur bērniem ir iespēja pabūt ar saviem vecākiem un vecvecākiem, kā arī gandarījums redzēt […]

Novada skolēni sadejo Cēsīs. Lietus svētkiem netraucē

14:34
05.06.2024
120

Ap tūkstotim mazu un lielu dejotāju no visa plašā novada 1. jūnijā Cēsu Pils parka estrādē izdejoja Cēsu novada Skolu jaunatnes deju svētkus “Viņi to pa īstam prot”. Svētki notika pēc astoņu gadu pārtraukuma, pulcējot dalībniekus no pašvaldības iestāžu kolektīviem – skolām, kultūras namiem un centriem – Cēsīm, Priekuļiem, Liepas, Straupes, Zaubes, Nī­taures, Drabešiem, Jaunpiebalgas […]

Drosmīgi piedalās runas konkursā “Pūcīte”

06:08
03.06.2024
140

Uzdrošinoties, pilnveidojot publiskās uzstāšanās prasmes, runājot mikrofonā, parādot sevi plašākai auditorijai, pārliecinoties par savām spējām, kā arī sniedzot prieku paši sevi un skatītājiem, 27 pirmsskolas vecuma bērni no visa plašā Cēsu novada piedalījās izteiksmīgās runas konkursā “Pūcīte” Līgatnē, radošajā kvartālā “Zeit”. Konkursa dalībnieki pirms tam jau bija izturējuši atlasi savā pirmsskolas izglītības iestādē. Dalībniekus sagaidīja […]

Tautas balss

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
20
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Nav, no kā ietaupīt

15:13
05.07.2024
23
Seniore raksta:

“Ja cels pievienotās vērtības nodokli, tiem, kas dzīvo pieticīgi, būs vēl grūtāk. Tāpat jau no pensijas nekas nepaliek pāri, kad nopērku pārtiku. Ja tā būs dārgāka, tad vairs par dzīvokli arī nevarēšu samaksāt. No ēdiena neko ietaupīt nevaru, tāpat jau pērku tikai akciju preces,” pauda seniore.

Par ko uztraucas, par ko ne

15:13
05.07.2024
26
Iedzīvotāja raksta:

“Kad Cēsu Pils parkā notiek pasākumi, no centra līdz Festivāla ielai slēdz Lenču ielu. Un neviens neuztraucas, ka vairākas dienas Festivāla ielas iedzīvotājus traucē vēl lielāka satiksmes plūsma. Par Rīgas ielu gan visi raizējas, tur cilvēkiem neesot droši, iemītniekus traucē mašīnu trokšņi. Bet kā ar mums, kas dzīvo Festivāla ielā?” bija neapmierināta iedzīvotāja.

Apburtais loks

15:03
05.07.2024
25
1
Seniore raksta:

“Tomēr cilvēki spēj ietekmēt situāciju. Latvijas Pasts neuzdrošinās slēgt visas nodaļas, tās paliks arī laukos, lasu, pavisam 155. Tomēr 12 slēgšot, vienu no tām arī Cēsīs. Divas mūsu pilsētā neesot obligātas. Jau tā pastā bieži ir rindas, tagad būs vēl garākas. Un tad cilvēki neizvēlas šos pakalpojumus, bet Pasts tik saka, ka cilvēkiem tos nevajag,” […]

Cenas pārāk augstas

15:03
05.07.2024
28
Lasītāja O. raksta:

“Dārzeņaudzētāji saka, ka produkcija dārgāka, jo lielāks pievienotās vērtības nodoklis, kādu laiku bija pieci procenti, tad 12. Taču septiņu procentu palielinājums nav tik liels, lai piemēram, par lauka gurķiem prasītu gandrīz trīs eiro kilo­gramā. Var jau būt lielu uzcenojumu uzliek tirgotāji, tad audzētājiem jārunā ar tiem. Cenām jābūt samērīgām,” pau­da lasītāja O.

Sludinājumi