Sestdiena, 25. janvāris
Vārda dienas: Zigurds, Sigurds, Sigvards

Kur jaunieši uzzina par vēsturi

Mairita Kaņepe
11:03
29.03.2017
23
Skoleenicpv Fotomarta 2

Kad kalendārs atkal rāda Latvijas vēsturei kādu liktenīgu dienu, ik pa laikam jauniem cilvēkiem eksāmenu sarīko vecākā paaudze. Ir traģiski datumi – 25. marts, 14.jūnijs, ir karavīru piemiņas diena – 11.novembris – un vēl citas.

Valsts dibināšanas dienu – 18.novembri – gan zina, bet kā var nezināt, kura notikuma atcerei 11. novembris ir kļuvis par Lāčplēša dienu! Tā pirms gadiem desmit šausminājās daļa sabiedrības. Pamatskolas vecuma puikas žurnālistiem nebija mācējuši uz to atbildēt. Daļa sabiedrības bija satricināta un sprieda, ka Latvijas vēstures nezināšanā vaina meklējama skolā. Tika pieprasīts Latvijas vēsturi izcelt īpaši un mācīt, atdalot no pasaules vēstures stundām.

Vēstures skolotājas Annas Kurmes audzināmie Cēsu Pilsētas vidusskolā tagad ir 11. klasē. Ne tikai mācību viela, arī skolotājas dzimtas pieredze, kuru kā daudzas Latvijā skārušas politiskās represijas, nodota audzēkņiem. Tagad jaunieši jau 18 gadu vecumā. Kas viņos veidojis vēstures un dzīves kopsakarības, izpratni par latviešu likteņiem – to “Druva” vaicāja klasei.
Katrs domāja par sevi un uzrakstīja.

– Kad vecmāmiņa bija dzīva, viņa daudz stāstīja. Vecāki centās parādīt Latvijā vēsturisko. Ne tikai caur grāmatām, arī aizbraucot apskatīt īpašas vietas, daudz gūts.
– No tēta brāļa uzzināju garu, garu stāstu par izsūtījumu.
– Esmu lasījusi vecvecāku rakstīto dienasgrāmatu. Ik pa trim gadiem notiek mūsu dzimtas salidojums. Tur ir daudz sarunu par vēstures lietām.
Vairāki jaunieši rakstījuši par kapu svētku tradīcijām Latvijā, tajā skaitā dzimtu pulcēšanos, atrodot laiku garākām sarunām.
– Vienmēr ar ģimeni apmeklējam kapu svētkus. Pēc pabūšanas kapos radi sapulcējas un atminas tos laikus, kuros dzīvoja nu jau kapos gulošie.
– Dažādi ir tie svētki, kuros manā ģimenē runā par vēsturi, un vieni no tiem ir kapu svētki.
– Mūsu mājās bieži vien rīkojam sarunu vakarus, kuros uzklausām vecmammas vai kopīgi skatāmies filmas.

Domājot par dzīvi ārpus stundām skolā, jauniešiem prātā muzejos, kurus apmeklējuši ne tikai ar klasi, bet arī ar vecākiem, dzirdētie stāsti.
– Ar ģimeni bieži ceļojam pa Latviju, esam apmeklējuši vēsturiskas vietas, arī kapus.
– Svētdienās ar vecākiem eju baznīcā, un dažreiz dievkalpojumā tiek minēti vēsturiski notikumi.
– Draugu vecāki ir par vēsturi stāstījuši, un grāmatas esmu lasījusi. Atceros dažas filmas.
– Skolā vēsturi māca no grāmatām, bet ne jau visu tā var uzzināt! Informācija man nākusi arī no pieredzes bagātiem cilvēkiem. Zinu īsto patiesību, dažreiz pēc tam grūti skolā klausīties tos “mudriņus”, ko valdība ieteikusi mums mācīt.
– Par latviešiem Sibīrijā zinu tāpēc, ka attāli radinieki tur bija izsūtīti. Vecāki, vecvecāki stāsta. Ar klasi esam bijuši muzejā Rīgā, jau pamatskolā aizbraucām uz Melānijas Vanagas muzeju. Ir cilvēkiem Sibīrijā bijis skarbi, taču, cik skarbi, to mūsdienu jaunatnei nesaprast.

Šis ir ne tikai televīzijas un radio, vēl citu tehnoloģiju, kas var sniegt informāciju, laikmets.
– Par vēsturi esmu uzzinājusi, skatoties ziņas un dokumentālos raidījumus. Ja kaut kas par vēsturi ieinteresē, bet neviens nemāk pastāstīt, tad skatos, ko var atrast internetā.
– Man ir noderējis laikraksts “Diena”, kur mēdz būt sarunas par vēstures notikumiem. Ir radio stacijas, kur mūzikas mazāk, toties vairāk var dzirdēt informāciju, noder raidījumi televīzijās, tajā skaitā RE:TV.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Mācās izprast un izjust barikāžu laiku

06:27
22.01.2025
41

1991.gada barikāžu aizstāvju atceres diena atgādina par Latvijas ceļu uz brīvību. Barikāžu laiks- apliecinājums tautas vienotībai aizstāvēt savu valsti. “Ar skolēniem ne tikai vēstures    stundās runājam par šo laiku,” stāsta Liepas pamatskolas vēstures un sociālo zinību skolotāja Sanda Salmiņa un uzsver, ka labāk atmiņā paliek notikumi, ja par tiem nerunājam tikai    klasē.    […]

Mākslīgais intelekts skolu vadības darbā

06:43
15.01.2025
116

Lai gan mūsdienās vairāk runā par to, ka skolēni izmanto mākslīgo intelektu, lai atvieglotu savu ikdienu, Neatkarīgā izglītības biedrība rīkoja semināru Vidzemes pirmsskolu, vispārējo un profesionālo izglītības iestāžu vadītājiem, lai iepazīstinātu, kā mākslīgais intelekts un modernās tehnoloģijas var palīdzēt vadīt izglītības iestādi. Un mācību iestāžu vadītāji arī tika iepazīstināti ar Kuldīgā izveidotā direktoru kluba pieredzi, […]

Līgatnes jaunie līderi Portugālē – piedzīvojumā, kas maina dzīvi

06:09
11.01.2025
36

Jauno Līderu vidusskolas vienpadsmit skolēni un divi pedagogi aizvadītā gada nogalē devās neaizmirstamā ceļojumā uz Portugāles dienvidu pilsētu Faro. Līgatnieši piedalās “Erasmus+” akreditācijas projektā “Būsim gudri!”, lai praksē pieredzētu “Erasmus” devīzi “Bagātini pieredzi, domā plašāk!”. Skolotājs Mārtiņš Šteins atzīst, ka šis piedzīvojums kļuva par patiesu kultūru, zināšanu un emociju bagātināšanas pieredzi, ko tā dalībnieki atcerēsies […]

Skolēnu uzņēmumi gūst pieredzi “Citā Bazārā”

06:08
08.01.2025
45

Skolēnu mācību uzņēmumu tirdziņā “Cits Bazārs”, kurā Rīgā ik decembri satiekas veiksmīgākie jauniešu veidotie uzņēmumi, kas piedāvā pašu radīto produkciju, balvu pamatskolu grupā saņēma Jaunpiebalgas vidusskolas meiteņu komanda “BathMiracle”. Taču pašu galveno – pieredzi – ieguva visi dalībnieki. Jaunpiebalgas vidusskolu pārstāvēja divi skolēnu mācību uzņēmumi: “EDUARDA SKAIDAS”, kur komandu veidoja skolēni Eduards Ješkins, Armands Samohvalovs, […]

Kaķīša dzirnaviņu vēsts arvien bērnu sirdīs

06:43
19.12.2024
73
1

Sākumskolas klašu sadarbības grupas pedagogi Amatas pamatskolā allaž pratuši ieinteresēt un aizraut skolēnus, lai mācītos. Šoreiz skolas starppriekšmetu mācīšanās notika, izvēloties dzejnieka un prozaiķa Kārļa Skalbes literāro pasaku “Kaķīša dzirnavas”, tā arī pieminot klasiķa 145.jubileju un realizējot izglītības iestādes gada uzdevumus – tekstpratību un sadarbību. Sā­kumskolas klasēs lasīšanas starpbrīži ir neatņemama brīvā laika pavadīšanas tradīcija: […]

Pagatavot gardu un veselīgu maltīti no vietējām izejvielām

06:32
14.12.2024
123
1

“Ko celsim galdā skolas pusdienās?” Ar tādu jautājumu pie Cēsu novada vispārizglītojošo skolu audzēkņiem vērsās Vidzemes plānošanas reģions sadarbībā ar Cēsu novada pašvaldību. Konkursā skolēnus aicināja iesūtīt receptes ēdieniem, kādus vēlētos ēst skolā pusdienās un kuru gatavošanai izmanto Vidzemē audzētus un ražotus produktus. “Mērķis bija veicināt veselīgas ēšanas paradumus skolās un tajā līdzdarboties arī pašiem […]

Tautas balss

Vēstures liecībām jābūt precīzām

19:02
24.01.2025
12
1
Uldis Kalniņš raksta:

“Izlasīju piektdienas “Druviņā” rakstu “Barikāžu laiku atceroties” un gribu pateikt paldies par uzaicinājumu piedalīties. Pat pēc 34 gadiem    no kolēģiem uzzināju daudz iepriekš nedzirdēta par barikādēm. Diemžēl Barikāžu notikumu divu epizožu aprakstos ir neprecīza informācija, kura varētu kaitēt barikāžu aizstāvju un organizētāju tēlam. Uzdevums “neko nedarīt” interfrontes “darbaļaužu” gājienam attiecās tikai uz gadījumu, ja […]

Tā nedrīkst notikt

19:20
21.01.2025
34
Lasītāja Z. raksta:

“Tas, kā notiek Latvijas Bankas prezidenta izraudzīšana, gudrus, zinošus un pieredzējušus speciālistus aizvien vairāk atturēs no kandidēšanas uz augstiem, atbildīgiem amatiem. Kam viņiem vajadzīga tā jezga, kādu dzirdam, ja viņi ir pieprasīti un labi apmaksāti profesionāļi ne tikai Latvijā, bet arī ārpus tās. Neesmu tik zinoša, lai spriestu, vai iepriekšējais prezidents Mārtiņš Kazāks strādāja pietiekami […]

Ne katram var uzticēties

19:20
21.01.2025
20
Cēsnieks J. raksta:

“Gribu brīdināt novadniekus, ka Cēsīs kāds cilvēks, kurš piedāvā santehnikas pakalpojumus, rīkojas negodīgi. Apskata vietu, kur vajadzīgs remonts, palūdz naudu materiālu iegādei, solītajā laikā neparādās, neatbild uz telefona zvaniem, pēc laiciņa piezvana, sola atdot naudu un tad atkal pazūd,” pastāstīja cēsnieks J. un piebilda, ka vērsies arī Valsts policijā.

Gaidīja vairāk

19:19
21.01.2025
14
Trīs bērnu māmiņa raksta:

“Cēsīs Latvijas kultūras galvaspilsētas atklāšanā gaidīju lielu gaismas šovu, vismaz tā biju sapratusi no publicētās informācijas. Aizgājām kopā ar bērniem, bet cerētā nebija. Nevar sacīt, ka bija slikti, bija laba mūzika, arī gaismas atrakcija bija jauka, bet piemērota mazākam cilvēku skaitam. Tik lielam notikumam bijām iedomājušies tiešām īstu gaismas izrādi,” piedzīvotajā dalījās trīs bērnu māmiņa.

Kāpēc jāmaksā par receptes apkalpošanu

19:06
19.01.2025
23
Cēsniece raksta:

“Tagad, ja jāpērk vairākas recepšu zāles, nākas piemaksāt daudz. Turklāt maksā ne tikai medikamentu pircējs, bet piemaksā arī valsts. Un tā taču arī ir sabiedrības, iedzīvotāju samaksātā nauda, tikai aptiekās nonāk caur nodokļiem. Saka, būšot lētākas zāles, bet pagaidām to nevar just. Tad kāpēc medikamentu tirgotāji saņem piemaksu par katru recepti 1,5 eiro?” neizpratni pauda […]

Sludinājumi