Otrdiena, 22. aprīlis
Vārda dienas: Armands, Armanda

Izskriet ŅUJORKU kājām

Druva
10:57
22.11.2010
19
Mg 0179 1

Daudzu jauniešu sapnis- reiz aizbraukt uz Ameriku. Cēsnieks, fotogrāfs un Kultūras koledžas students Jānis Vīksna šoruden bija Ņujorkā. Turklāt arī viesošanās iemesls gana nozīmīgs, jo Ņujorkā bija izstādītas Jāņa fotogrāfijas.

Jānis, rādot bildes un mēģinot apkopot domas, lai atbildētu uz uzdotajiem jautājumiem par Ņujorku, nespēj slēpt smaidu. Puiša acis vēl joprojām iemirdzas, stāstot par redzēto un izdzīvoto Ņujorkā.

“Ņujorka man vienmēr šķita nedaudz drūma, bet, atgriezies no turienes, varu teikt, ka mans viedoklis ir krietni uzlabojies. Gan par kultūru, sociālo stāvokli, attieksmi un daudz ko citu. Uz ielas Ņujorkā ir daudz cilvēku. Ļoti daudz, bet nevienu brīdi, pat esot tūristam, kurš neko daudz nesaprot, nav jājūtas pazudušam. Tur cilvēki ir līdzcietīgi un ļoti laipni. Palīdzība uz ielas ir pavisam ikdienišķa lieta. Neviens neatsaka, ja pajautā ceļu. Turklāt teikšu, ka pašu amerikāņu uz ielas, šķiet, ir vien pārdesmit procentu, pārējie ir korejieši, japāņi, meksikāņi, eiropieši. Radās priekšstats, ja Ņujorkā kāds, piemēram, uzbruktu, citi steigtos palīgā, ko laikam neteikšu par Rīgu. Nebrīnos, ka līdzīgā situācijā Rīgā palikšu uz ielas viens un neviens nepiesteigsies palīdzēt,” domās dalās Jānis, sakot, ka Ņujorkā uz ielas jutās daudz drošāk nekā Rīgā.

Jānis teic, ka līdz šim lielākais priekšstats par Ņujorku bijis no filmām. Augstceltnes, cilvēku pūļi, dzeltenie takši, troksnis, burzma.

“Ņujorka ir milzīga pilsēta, bet trīs dienās, kuras tur pavadīju, centos visu pilsētu izskriet kājām. Lai gan jāteic, ka vakaros ar pēdējiem spēkiem varēju ieiet savā viesnīcas istabiņā pēc vismaz kādiem 50 dienā nostaigātiem kilometriem. Taču mani urdīja apziņa, ka nedrīkstu laiku vienkārši pavadīt nīkstot un neko nedarot. Turklāt pirmais kultūršoks jau bija, izkāpjot lidostā. Bija vakars, kā izgāju no lidostas, apkārt spietoja melnādainie, piedāvājot taksometra pakalpojumus, un likās, ka tieku ierauts tādā kā pilsētas virpulī. Nedaudz pastāvēju, apradu ar situāciju un mēģināju atrast ceļu līdz viesnīcai. Tur paņēmu pilsētas karti un uzreiz biju gatavs doties ielās. Jāteic, ka Ņujorkā viss ir liels. Ja skaties kartē uz parku, šķiet, kas tad tas?! Patiesībā 40 minūtes nepieciešamas, lai izietu cauri parkam vai vairāk nekā stunda, lai apietu ap parka dīķi. Turklāt, esot svešā vietā, vienmēr svarīgi saprast pilsētas plānojuma pamatu. Jāsaprot, kā kas notiek, kāda ir pilsētas, sabiedriskā transporta satiksmes sistēma. Kad saproti lietas būtību, tad jau vari iepazīt pilsētu. Taču trīs dienas, protams, ir pavisam mazs laiks, lai teiktu, ka Ņujorku iepazinu,” domās dalās fotogrāfs un atzīst, ka Ņujorka ir ļoti daudzveidīga.

“Katrā diennakts stundā Ņujorka ir citāda. Tā atšķiras pat dažādos laika apstākļos. Kad līst, ielās parādās daudz afrikāņu izcelsmes cilvēku, kas tirgo lietussargus. Zini, ka vienmēr lietussargu varēsi nopirkt, ja līs. Kad satumst, izgaismojas reklāmas, košas, iespaidīgas. Pilsētas ielās visu laiku ir kustība. Pat naktī Ņujorkas ielās netrūkst ne cilvēku, ne automašīnu. Šķiet, darbība notiek nepārtraukti. Ne velti ir teiciens, ka Ņujorka ir pilsēta, kura nekad neguļ. Arī Ņujorkas rajoni ir ļoti atšķirīgi, sākot no rūpniecības, biznesa, tirgus līdz izsmalcinātam mākslas galeriju rajoniņam. Metro atkal ir cita kultūra, tā vienkārši ir jāizbauda. Arī tur ir cilvēki, kuri, iekāpjot metro, ubago. Viņi kaut ko dzied, pat repo un runā, protams, angļu valodā. Tas arī bija man tāds neliels kultūršoks. Latvijā kaut kā pierasts, ka nauda tiek lūgta krievu valodā,” teic Jānis un, smaidot saka, ka Ņujorkas metro patiešām dzīvo žurkas. Tās nācās arī redzēt.

Vai Jānim šajās dienās Ņujorkā izdevās iemūžināt šo pilsētu fotogrāfijās? Viņš smaidot saka, ka fotoaparāts no rokām netika izlaists ne mirkli.

“Ja atgriezīšos reiz Ņujorkā, vispirms aiziešu uz vietām, kur nepaspēju pabūt. Arī daudzus labus muzejus nebija iespēja apmeklēt, jo tie bija slēgti. Kas attiecas uz fotografēšanu, gribējās iemūžināt visu, un līdz ar to nebija laika tik daudz domāt par īsto bildi, par īsto koncepciju. Šīs ir bildes atmiņai. Bet, jā, bildēju, pat nebaidoties no lietus. Ņujorka noteikti ir vieta, kur fotogrāfam izpausties,” saka Jānis.

Jāteic, ka Jānim šis gads vēl sola vairākas nozīmīgus notikumus. Atgriezies no Ņujorkas, viņš jau domā par savas fotoizstādes atklāšanu Cēsīs. Turklāt šī izstāde būs arī solis pretim skolas beigšanai.

“Pienācis laiks beigt Kultūras koledžu, un mans diplomdarbs ir izstādes izveidošana. Tā kā mana sadarbība līdz šim ar “Fonoklubu” bijusi aktīva, nolēmu savu izstādi rīkot tajā,” saka Jānis, aicinot visus decembra sākumā uz savas foto izstādes atklāšanu. Liene Lote Grizāne

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Apvieno mūziku un vizuālo mākslu

06:42
17.04.2025
25

Starptautiskajos mū­zikas un mākslas svētkos “Universum” mūzikas un mākslas vidusskolā Valmierā piedalījās arī skolēni no Alfrēda Kalniņa Cēsu Mū­zikas vidusskolas un Cēsu 1.pamatskolas. Pasākumā piedalījās arī Limbažu Mū­zikas un mākslas skolas, Cēsu 1. pamatskolas, A.Kal­niņa Cēsu Mūzikas vidusskolas un Dzērbenes Mūzikas un mākslas skolas apvienotais ansamblis Ilzes Petrovskas vadībā. Pirmo reizi uzstājās arī Cēsu 1. […]

Norvēģijas skolēni gūst praksi Latvijā

06:40
16.04.2025
39

Aleksandra Bieziņa Raiskuma pamatskolā divas nedēļas viesojās četri skolēni un divas skolotājas no Norvēģijas. Jauniešiem, kuri apgūst veselības aprūpi, te bija prakses vieta. Norvēģu skolēni iesaistījās skolas ikdienā, gan aprūpējot skolēnus ar īpašām vajadzībām, viņus apģērba, palīdzēja paēst, gan piedalījās nodarbībās baseinā, radošajās darbnīcās, kā arī asistēja mācību stundās un palīdzēja bērniem socializēties. Tāpat skolēni […]

Nostāties kora priekšā, pacelt rokas. Un skan dziesma

00:00
11.04.2025
129

Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolas 4.kursa diriģēšanas programmas audzēknis Ulvis Krieviņš kļuvis par Imanta Kokara 5.Starptautiskā jauno kordiriģentu konkursa laureātu un  3.starptautiskajā Jono Aleksona jauno kordiriģentu konkursā Viļņā novērtēts kā trešais labākais.  Viņš arī ieguva speciālo balvu par vislabāk interpretēto lietuviešu dziesmu korim. Jaunajam diriģentam un pedagoģei Ivetai Lapiņai ceļš uz konkursu bijis nopietna darba rezultāts. […]

Folkloras kopa cildina Piebalgas ozolus

06:27
08.04.2025
47

Jaunpiebalgas kultūras centra folkloras kopa “Piebaldzēni” Vidzemes augstienes bērnu un jauniešu folkloras kopu reģionālajā skatē ieguvusi I pakāpi. Gatavojoties Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem, Ran­kas Kultūras namā    nemateriālā kultūras mantojuma apgūšanas un pārmantošanas programmas “Pul­kā eimu, pulkā teku” reģionālajā skatē piedalījās astoņas folkloras kopas. No Cēsu novada savu varēšanu rādīja “Piebal­dzēni”. Dalībniekiem bija […]

Dejotāji kuplā skaitā piedalās skatē

06:13
02.04.2025
148

Deju zīmē ar košām emocijām aizvadīta bērnu un jauniešu tautas deju kolektīvu koprepertuāra apguves un dalībnieku atlases skate, gatavojoties XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem. Iveta Rozentāle Brīdi pirms rezultātu paziņošanas, “Druvai” uzrunājot dejotājus no “Virpuļa”, Kārlis Eglītis, Keita un Megija Kalniņas teica, ka ar nepacietību gaida rezultātus un cer uz iespējami labāko […]

Visi kori tiek uz otro kārtu

07:03
29.03.2025
92

Vidzemes koncertzāles lielo zāli pieskandināja skanīgas bērnu balsis, aizvadīta XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku noslēguma koncerta “TE-AUST” koru repertuāra apguves konkursa pirmā kārta. Katrs koris izpildīja trīs dziesmas, vienu no tām – a capella, bez instrumentālā pavadījuma. Skatē piedalījās desmit kori: Cēsu 1. pamatskolas zēnu koris, Cēsu pilsētas Pastariņa sākumskolas zēnu koris, […]

Tautas balss

Vazā aiz deguna

15:10
16.04.2025
19
K. raksta:

“Pēc pēdējo dienu Krie­vijas uzbrukumiem Ukrainai nepārprotami redzams, ka ASV prezidents, solot apturēt karu, izvirzījis sev pārāk augstu mērķi. Putins vazā Trampu aiz deguna, ASV kļūst smieklīgas Krievijas un visas pasaules acīs. Te nu tiks parādīts, kurš ir tas stiprais, Krievijas diktators neatkāpsies,” sacīja K. un piebilda, ka tāpēc Eiropai jākļūst divtik stiprai.

Atkal deg pērnā zāle

15:09
16.04.2025
17
40
Lasītāja raksta:

“Atkal jau dedzina kūlu! Kā nav lietus, tā kāds pamanās pielaist uguni pērnajai zālei. Tas nav izturami. Vai tiešām nav iespējams ierobežot šos nejēgas? Sadeg dažādas dzīvas būtnes – kukainīši, vardes un citas. Un var izcelties liels ugunsgrēks. Daudz nevajag, lai vējš dzirksteles aiznestu uz tālāku vietu, piemēram, šķūni, māju,” sašutusi pastāstīja lasītāja, bet nevēlējās […]

Vienmēr zied puķes

15:09
15.04.2025
15
Anna raksta:

“Priecājos par Cēsu skaistajiem puķpodiem. “Kliģenu” saimniecība prot uzpost pilsētu un noturēt to skaistu līdz ziemas salam. Puķes regulāri aprauga, apkopj, ziedi vienmēr grezni. Cik labi, ka par pilsētvidi rūpējas vietējais uzņēmums,” viedoklī dalījās Anna.

Kur koks, kur plastmasa

08:05
12.04.2025
20
Lasītāja K. raksta:

“Cēsīs, Rožu lakumā, uzcelta mājiņa, kurā runās par vides problēmām. Bet namiņam izmantota arī plastmasa. Vai tas pareizi, ka vieta, kur runā par vidi, nav pilnībā būvēt no dabīgajiem materiāliem,” pārdomās dalījās lasītāja K.

Priecē dejotāji

09:20
07.04.2025
22
Lasītāja J. raksta:

“Ar prieku skatījos aizraujošo deju ansambļa “Raitais solis” jubilejas koncertu!  Tas bija izcils, gan mākslinieciski izstrādāts, gan emocionāli saistošs. Cik burvīgi, ka dejošanas tradīcija Cēsīs gadu desmitos uzturēta tik augstu,” pauda lasītāja J.

Sludinājumi