Piektdiena, 21. jūnijs
Vārda dienas: Emīls, Egita, Monvīds

Iepazīst Cēsis un dalās zināšanās

Druva
11:35
13.02.2023
30
Brivpr Copy 2

Divdesmit trīs gadus vecā Ana Khvistani un divdesmitgadīgā Mariama Ghoghadze ir brīvprātīgās jaunietes no Gruzijas, kuras jau septīto mēnesi dzīvo Cēsīs un piedalās vietējo jauniešu ikdienas aktivitātēs.

Eiropas brīvprātīgā darba projektā jaunietes Cēsīs pavadīs gadu. Viņas atzīst, ka laiks skrien ātri, un Ana pat gribētu palikt vēl ilgāk. Viņas pa šo laiku iemīlējušas arī Latvijas ziemu ar sniega daudzumu, lai gan iepriekš Anai sniegs nav paticis. Jaunietes iemīļojušas arī nelielās Cēsis, bet pašas ir no Rustavi – vienas no piecām lielākajām Gruzijas pilsētām.    Cēsīs viņas novērtē dabas klātbūtni. Lai cik ļoti abām jaunietēm mīļa dzimtā pilsēta, viņas atzīst, ka Rustavi ir daudz rūpnīcu, tāpēc gaisa kvalitāte diemžēl tur būtu vēlama labāka.

Izvēli braukt uz Latviju, Cēsīm, izšķīrusi cēsnieku viesošanās Gruzijā, kad mūsu jaunieši tur pavadījuši divas nedēļas kā brīvprātīgie un atraktīvā veidā iepazīstinājuši ar Latvijas kultūru.
Ana pastāsta: “Man bija 16 gadi, kad uzzināju, ka ir šādas apmaiņas programmas, tāpēc arī es gribēju pamēģināt, bet gaidīju, kad pati tam būšu gatava. Iepazīstot Cēsu jauniešus, sapratu, ka man ir jābrauc uz Latviju, lai iepazītu to labāk.” Arī Mariamas sapnis kopš tā laika bijis atbraukt uz Cēsīm. Viņa gan saka, ka tagad, pavadot Latvijā tik daudzus mēnešus, bijuši brīži, kad gribējies braukt    mājās. Tomēr nevis tāpēc, ka te justos slikti, bet gan tāpēc, ka pietrūkst ģimenes: “Jā, mēs varam sazvanīties videozvanā, bet pietrūkst fiziskās klātbūtnes, kopā būšanas. Tādēļ strādāju ar savām domām un emocijām, rakstīju pozitīvo, kāpēc vēlos šeit būt, un tā arī paliku.”

Jaunietes vērtē, lai gan mēdz teikt, ka latvieši ir noslēgti, viņas vienmēr izjutušas siltu uzņemšanu un atsaucību. Mariama pastāsta, ka Ziemassvētkus svinējušas jaunatnes lietu speciālistes Ilutas Balodes ģimenē un tas bijis ļoti sirsnīgi.

Iepazīstot Latviju, Gruzijas jaunietes novērtējušas sabiedrisko transportu, kas nekavē un atiet tajā laikā, kad paredzēts, bet Gruzijā autobuss brauc tad, kad ir pilns vai šoferis izvēlas. Vēl kā atšķirību Ana izceļ noteikumus, kādi ir suņu un kaķu turēšanai. Gruzijā diemžēl ir daudz klaiņojošo suņu un kaķu, turklāt mēdz būt arī agresīvi. Savukārt, tā kā Gruzijā veikali strādā cauru diennakti, tad meitenes pārsteidzis mūsu veikalu darba laiks.

Abas saulainās zemes pārstāves ikdienā piedalās Cēsu Jauniešu mājas aktivitātēs. Tā kā Mariama Gruzijā studēja žurnālistiku,    viņa te izveidoja žurnālistikas – mediju klubiņu, arī instagramma kontu, kur stāsta par cilvēkiem, ko satiek, dzīvojot Latvijā. Viņa arī palīdzēja veidot video 2022. gada Jauniešu dienai. Savukārt Ana pastāsta, ka viņai ļoti īpašs ir pašas vadītais pasākums– Sarka­nais aplis. Proti, dalībnieki uz lapas anonīmi uzraksta problēmas, ieliek tās kastītē, pēc tam Ana rakstīto lasa un klātesošie dalās pieredzē par konkrēto jautājumu. Iluta Balode piebilst, ka šāda aktivitāte ir ļoti vērtīga un ir svarīgi, ka jauniešiem ir droša vide, kur runāt par savām problēmām.

Ana un Mariama iesaistījušās arī Cēsu Bērnu un jauniešu centra angļu valodas pulciņā, palīdz bērniem apgūt šo svešvalodu. Savukārt pašas reizi nedēļā mācās latviešu valodu, un Ana sarunas sākumā pārsteidz, kad, stāstot par sevi, latviski saka: “Mani sauc Ana, es esmu no Gruzijas, un man ir 23 gadi.”

Iluta Balode teic: “Gruzijas jaunietes patiesi izmanto visas iespējas, ko viņām dod: ejam gan pārgājienos, gan piedalāmies pasākumos pilsētā, bijām arī Ģikšu danču naktī.”

Mariama, vaicāta, kādu jautājumu viņa uzdotu jauniešiem, kuri ir brīvprātīgie citā valstī, saka, ka vēlētos uzzināt, vai citā valstī gūtā pieredze ir ilgās uzturēšanās vērta. Un pati arī atbild, ka jā: “Ja to dari, tad tas ir pareizi tev. Tas ir vairāk nekā brīvprātīgais darbs, tā ir citas valsts, kultūras iepazīšana. Un tev ir laiks sev, iespēja plānot savu nākotni.” Arī Ana vērtē: “Esot citā valstī, varu pilnveidot radošumu, gūt jaunu pieredzi. Man ir sajūta, ka esmu pareizajā vietā pareizajā laikā.”

Vērtējot, kas ir būtiskākās pārmaiņas, ko nes atrašanās tik ilgu laiku prom no mājām, Ana uzsver, ka, lai gan jau Gruzijā bija patstāvīga, tagad kļuvusi vēl neatkarīgāka: “Mācoties, kā dzīvot jaunos apstākļos, iepazīstot jaunus cilvēkus, arī es mainos kā personība. Tāpēc domāju, ka es gluži vairs neiederēšos precīzi tādā veidā un tajā vietā, kur biju pirms tam.”
Iluta Balode rezumē, ka īstermiņa vai ilgtermiņa Eiropas brīvprātīgā darba projekti ir ļoti laba iespēja jauniešiem, kas varbūt šau­bās par savām studiju iespējām vai kuriem ir grūti atrast savu vietu dzīvē, lai labāk iepazītu un atrastu sevi, kļūtu patstāvīgāki un izlēmīgāki.”

Šajā laikā arī Vecpiebalgā brīvprātīgo darbā ir meitene un puisis no Gruzijas.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Jauniešiem svarīga iekļaujoša sabiedrība

06:16
19.06.2024
36

Kā jauniešus ar ierobežotām iespējām iekļaut jaunatnes darbā un sabiedrībā kopumā un kādas metodes, strādājot ar šo iedzīvotāju grupu, būtu labākās, tāda bija galvenā tēma Vidzemes nevalstisko organizāciju forumā. Pasākums Liepas jauniešu centrā “Apelsīns” pulcēja 40 pārstāvjus no Cēsu, Valmieras, Lim­bažu, Smiltenes novada un Rīgas organizācijām. Tēma ir plaša, jaunieši ar ierobežotām iespējām nav tikai […]

Švīkas sirds rotaļpagalmā

00:00
18.06.2024
41

Bērni apgūst dažādas vizuālās mākslas tehnikas, bet galvenais ir katra īpašās izpausmes Ar izstādes “Švīkas sirds rotaļpagalmā” atklāšanu CATA kultūras namā vēl vienu māksliniecisko gadu noslēdz Daigas Jirgensones vadītā mākslas darb­nīca “9 kaķi”. Izstādes atklāšana ir kā svētki pēc padarītā darba, kur bērniem ir iespēja pabūt ar saviem vecākiem un vecvecākiem, kā arī gandarījums redzēt […]

Novada skolēni sadejo Cēsīs. Lietus svētkiem netraucē

14:34
05.06.2024
97

Ap tūkstotim mazu un lielu dejotāju no visa plašā novada 1. jūnijā Cēsu Pils parka estrādē izdejoja Cēsu novada Skolu jaunatnes deju svētkus “Viņi to pa īstam prot”. Svētki notika pēc astoņu gadu pārtraukuma, pulcējot dalībniekus no pašvaldības iestāžu kolektīviem – skolām, kultūras namiem un centriem – Cēsīm, Priekuļiem, Liepas, Straupes, Zaubes, Nī­taures, Drabešiem, Jaunpiebalgas […]

Drosmīgi piedalās runas konkursā “Pūcīte”

06:08
03.06.2024
120

Uzdrošinoties, pilnveidojot publiskās uzstāšanās prasmes, runājot mikrofonā, parādot sevi plašākai auditorijai, pārliecinoties par savām spējām, kā arī sniedzot prieku paši sevi un skatītājiem, 27 pirmsskolas vecuma bērni no visa plašā Cēsu novada piedalījās izteiksmīgās runas konkursā “Pūcīte” Līgatnē, radošajā kvartālā “Zeit”. Konkursa dalībnieki pirms tam jau bija izturējuši atlasi savā pirmsskolas izglītības iestādē. Dalībniekus sagaidīja […]

Skolēnu komandas sacenšas informātikā un matemātikā

07:13
01.06.2024
93

Cēsu Valsts ģimnāzijas (CVĢ) rīkoto Informātikas un matemātikas sacensību “KSIM Cēsis 2024” finālā piedalījās 13 komandas, kas tiesības startēt bija izcīnījušas 83 komandu konkurencē. Mājinieki Cēsu Valsts ģimnā­zijas komanda “Plūktāj­mezglu kviešienvadītāji”, kuru pārstāvēja 12.a klases audzēkņi Kārlis Driba un Rūdolfs Jāvalds un 10.a klases skolnieks Andris Jānis Rozen­bergs, saņēma atzinības rakstu. Pirmo vietu ieguva RTU […]

Jaunas ierosmes gūst abas puses

05:01
30.05.2024
45

Latviešu un dāņu skolotāji cits citu bagātināja pieredzē, tiekoties Erasmus+ sadarbības projekta“Mācīt ikvienu” vizītē Kopenhāgenā. Draudzīgā Aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzijas (DACVĢ) astoņi pedagogi iepazina Dānijas pieredzi diferencēta mācību procesa īstenošanā Lundehusskole­nas pamatskolā Kopenhāgenā. Skolā pastiprinātu uzmanību pievērš individualizēta atbalsta sniegšanai skolēniem, kuri nāk no dažādām sociālajām grupām. Lundehusskolenas direktors Kims Stenholms Paulsens pastāstījis, ka mērķtiecīgi […]

Tautas balss

Zināšanas, kas vajadzīgas katram

17:05
18.06.2024
15
Lasītāja G raksta:

“Pagājušajā nedēļā Valmierā ikviens varēja uzzināt un arī praktiski pamācīties, kas tieši darāms krīzes situācijās. Aizsardzības ministrija rīkoja dienu “Bruņojies ar zināšanām”, kur speciālisti tikās ar iedzīvotājiem. Tāds pasākums bija pavisam 14 pilsētās Latvijā, bet mūsu valstī taču ir daudz vairāk pilsētu un visās dzīvo cilvēki, visur vajadzīgas šādas zināšanas, īpaši jau šajā situācijā, kurā […]

Svētkus sarīko pati kopiena

23:01
13.06.2024
21
Svētku apmeklētāja raksta:

“Skujenē bija ļoti skaisti pašu pagasta iedzīvotāju rīkoti svētki. Tur varēja baudīt gan koncertus, gan pamieloties ar vietējo gatavotiem gardumiem, gan redzēt daudz ko citu. Lieliski, ka ir uzņēmīgi, rosīgi cilvēki, kas darbojas savā un citu labā,” ar gandarījumu sacīja svētku apmeklētāja.

Prieks par atjaunoto ielu

23:00
13.06.2024
30
Bērzaines iedzīvotāja raksta:

“Braucu Cēsīs pa jauno Bērzaines ielu un priecājos, cik tā skaista! Tiešām gandarījums, ka atrasta nauda un veikta tik vērienīga pārbūve. Tagad sakārtos Emīla Dārziņa ielu, tad vēl vajadzētu sakārtot to Bērzaines ielas atlikušo daļu, kas ved līdz Gaujas ielai, tad šī apkaime būtu vienkārši fantastiska. Bet laikam jau jāsaprot, ka visu tūlīt nevar gribēt,” […]

Kas par maksu, kas bez maksas

22:59
13.06.2024
22
Lasītājs J. raksta:

“Lasu un domāju, kā tā, uz Cēsu kauju jubilejas koncertu, kur uzstājas vietējie dejotāji, jāpērk biļete, bet Igaunijas mūziķu koncertu varēs klausīties bez maksas. Vai tā ir mūsu paš­valdības godīga attieksme pret iedzīvotājiem,” neapmierinātību pauda lasītājs J.

Senioriem grūti izstaigāt lielus attālumus

22:58
13.06.2024
37
Cēsniece raksta:

“Cēsīs, Palasta un Gaujas iekas krustojumā pie muzeja krātuves, bija soliņš, kur bija ērti mirkli atpūsties, sakārtot pirkumus pēc iznākšanas no “Maxima” veikala un doties kājām mājās. Tagad soliņa vairs nav. Žēl, ka tas noņemts, nepadomājot par vecajiem cilvēkiem, kuriem grūti izstaigāt lielus attālumus, turklāt ar pirkumu maisiņiem rokās. Kopumā pilsētā ir pārāk maz soliņu. […]

Sludinājumi