Trešdiena, 17. aprīlis
Vārda dienas: Rūdolfs, Viviāna, Rūdis

Drosme rūpēties, dzīvot un pateikt nē

Anna Kola
12:56
08.10.2023
27

MOT ir pusaudžu motivācijas programma, kuru aizsāka norvēģu olimpiskie sportisti pēc Ziemas olimpiskajām spēlēm 1994.gadā ar mērķi novērst sociāla rakstura problēmas sabiedrībā. Šogad MOT programmu īsteno arī Cēsu 2.pamatskolā. Aizvadītajā nedēļā septītajām klasēm notika pirmā nodarbība trīs mācību stundu garumā.

Sandra Lapiņa – Kupča, Cēsu 2.pamatskolas direktores vietniece, MOT programmas koordinatore un trenere skolā, uzsver, ka nodarbības stiprina jauniešos pārliecību, dzīvot prasmi, garīgo veselību, apzinātību un drosmi.

“Galvenās pamatvērtības, par kurām tiek runāts nodarbībās, ir drosme dzīvot, drosme rūpēties un drosme pateikt: “Nē!” Tā ir motivācijas programma, kas jauniešiem faktiski stiprina pārliecību par sevi. Svarīgi ir veidot emocionāli labvēlīgu klases vidi, lai visi būtu iekļauti, tiek runāts un diskutēts par visu aktuālo pusaudžu vecumposmā – tostarp mobingu, apreibinošo vielu lietošanu, vardarbību.”
Par dalību programmā skolotāja teic, ka tas ir vienkārši – atliek tikai pieteikties un nodrošināt MOT treneri skolā: “Visbiežāk skolā ir viens koordinators un viens vai vairāki treneri. Šogad es pildu abas šīs funkcijas. Nākamajā gadā, turpinot programmu nākamajai 7.klasei, būs jāpiesaista vēl viens treneris.”

Lai kļūtu par jauniešu/bērnu izaugsmes treneriem, interesenti var pietiekties darboties programmā. “Ja ir vēlme un aicinājums strādāt ar jauniešiem, var kļūt par treneriem. Tā ir lieliska iespēja īstenot savu ieceri strādāt ar bērniem un dalīties ar savām zināšanām, prasmēm,” teic S.Lapiņa – Kupča.

MOT programma jāīsteno stundu laikā – mācību procesa norisē, koordinējot to ar mācību priekšmetu skolotājiem. “Viena nodarbība ilgst trīs mācību stundas, tādēļ ir svarīgi sadarboties ar skolotājiem. Šo laiku nevar dalīt, jo programma nosaka, ka tieši tik ilgā laikā konkrētie uzdevumi jāīsteno. Septembrī pirmo nodarbību esam aizvadījuši, līdz mēneša beigām plānota otra. Mācību gadā 7.klasēs notiek sešas nodarbības, bet pēc tam nākamajos divos mācību gados katrā vēl trīs.”

Jautāta, kādi bija skolēnu iespaidi un atsauksmes pēc pirmās MOT nodarbības, skolotāja ir domīga: “Bērnus ikdienā labi nepazīstu, jo neesmu mācību priekšmetu skolotāja, bet direktores vietniece. Tāpēc bija interesanti strādāt, jaunieši ir gatavi runāt par dažādām lietām, iesaistīties. Bērni ir gudri, zinoši, tomēr šāda veida nodarbības ir citādas, nekā skolā ierasts, tāpēc noteikti vajadzīgs laiks, lai jaunieši pierastu, atvērtos procesam.”

Nodarbības notiek brīvā stilā, tāpēc jauniešiem mācību vidē neesot tik viegli pārslēgties uz tādu nepiespiestu atmosfēru, tas prasa zināmu laiku. Nodarbībās ir ļoti daudz praktisko uzdevumu, diskusiju, sarunu. “Klases vidi šīm nodarbībām iekārtojam citādi: solus nobīdām malās, krēslus sarindojam telpas vidū, pusaplī. Tas arī veicina bērniem citādu pieeju procesam, jo ir neierastāka vide – visi ir cits citam blakus, ir iespēja parunāties, būt ciešākā kontaktā. Šajās nodarbībās ir jābūt kreatīvam,” tā S.Lapiņa – Kupča.

Biedrība “MOT Latvija” darbojas kopš 2016.gada. Programmā iesaistīts vairāk nekā 50 Latvijas skolu, tai skaitā Rīgā vairāk nekā 200 brīvprātīgo treneru un ap 10 000 jauniešu. Cēsīs MOT programmā darbojas Cēsu 2.pamatskola, Cēsu Pilsētas vidusskola un Draudzīgā Aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzija.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Bērni lasa un vērtē grāmatas

09:59
08.04.2024
56

Gada garumā bērni un vecāki lasīja grāmatas un izvēlējās tīkamākās, piedaloties Latvijas Nacionālās bibliotēkas lasīšanas veicināšanas programmā “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2023”. Programmas dalībnieki, kuri tajā iesaistījās Cēsu Centrālās bibliotēkas Bērnu apkalpošanas nodaļā, pulcējās lasīšanas svētkos. Cēsniece Anastasija Alekse­jeva ir grāmatu mīļotāja, meitene izlasīja ne tikai savam vecumam paredzētos, bet visus programmā iekļautos darbus. […]

Lai mācītu skolēnus, mācās arī skolotāji

12:25
27.03.2024
77

Cēsu Bērzaines pamatskolā aizvien pilnveido iekļaujošās izglītības metodes Statusa maiņa no speciālās skolas uz pamatskolu, kura īsteno iekļaujošo izglītību, ir liels solis un process, kas prasa īpašu pieeju un virzību uz mērķtiecīgu attīstību. Cēsu Bērzaines pamatskolai šis ir pirmais mācību gads jaunajā statusā. Skola nemitīgi pilnveidojas, lai mācību process skolā nodrošinātu nepieciešamo katram skolēnam. “Iekļaujoša […]

Topošās mūziķes un viņu pedagoģes iepazīst Somijas pieredzi

18:03
21.03.2024
70

Astoņas Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolas audzēknes divas februāra nedēļas praktizējās un “ēnoja” Somijas kolēģus Kuopio konservatorijā, Kuopio pilsētā Somijā. “Gan audzēknēm, gan pedagoģēm bija iespēja piedalīties konservatorijas individuālajās specialitāšu stundās un lekcijās, iepazīties ar augstākās izglītības iespējām un izglītības sistēmu Somijā, kā arī kopā ar Somijas skolas audzēkņiem un pedagogiem piedalīties ar sagatavotu koncertprogrammu […]

Iepazīstināt jauniešus ar fiziku

10:25
12.03.2024
98
1

“Skolā strādāju sesto gadu, pirmos četrus Rīgas Valsts 3.ģimnāzijā. Esmu arī šīs skolas absolvents,” stāstu, kā dzīves ceļš aizvedis līdz pedagoga profesijai, iesāk Mārcis Greiselis. Viņš ir 30 gadus vecs un nu jau divus gadus strādā Cēsu Valsts ģimnāzijā (CVĢ) par fizikas, astronomijas un arī inženierzinību skolotāju. “Kad maģistra studijas tuvojās nobeigumam, aizgāju aprunāties ar […]

Kūka no veselīgām izejvielām

15:51
08.03.2024
106

Cēsu 1.pamatskolā tā jau ir tradīcija- cept kūkas no veselīgiem produktiem. “Tā kā esam eko skola un mums pagalmā ir permakultūras dobes, tad šāda ikgadēja kūkas cepšana skolā šķiet tikai likumsakarīga,” saka ģeogrāfijas un dabaszinību skolotāja Līga Ābola – Bērziņa un atgādina, ka permakultūras dobes nozīmē, ka tiek izmantots viss, kas skolēniem šīm vajadzībām pieejams, […]

3080 paraksti pret Rāmuļu skolas slēgšanu

00:02
08.03.2024
81

Rāmuļu pamatskolas audzēkņu    vecāki rosināja sabiedrību parakstīt kolektīvo iesniegumu, iebilstot pret skolas slēgšanu un rosinot rast iespēju to saglabāt. “Desmit dienās iesniegumu domei parakstījuši 3080 iedzīvotāji no dažādiem apkārtējiem pagastiem un Cēsīm. Daudzi, un ne tikai tie, kuru bērni mācās Rāmuļu pamatskolā, iesaistījās parakstu vākšanā, skaidroja situāciju,” pastāsta Ilze Zilvere-Zālīte un uzsver, ka ļoti […]

Tautas balss

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
14
2
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
16
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
33
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
24
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
40
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Sludinājumi